Σελ. 415 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 395405410413414415416417420425435 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.211-6.225 από 8099
  1. #6211
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.170
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το ποιο εμιράτο. Γενικά είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους και μου έχουν πει ότι αυτό του Ντουμπάι και Αμπού Ντάμπι είναι τα καλύτερα. Ένας εδώ στο Βέλγιο που πέρασε κάποια χρόνια εκεί ήταν πολύ ενθουσιώδης. Ανέφερε ασφάλεια και ότι είναι τίγκα στους ξένους. Απλά είπε ότι δεν θα γίνεις ποτέ ντόπιος.
    Είναι στο Dubai. Δε θα περίμενα ποτέ να ενσωματωθώ σε αυτή την κοινωνία να σου πώ την αλήθεια, ειδικά όταν δεν μιλάς τη native γλώσσα.

  2. #6212
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.687
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θα ζεις σε campus (westerners ghetto) ή σε κάποια πόλη; Ο τρόπος ζωής ανάμεσα στα δύο διαφέρει συγκλονιστικά πολύ. Δεν ξέρω από Dubai, αλλά στη Σαουδική Αραβία που έχω πάει δεν θα έμενα εκτός campus, αλλά εκεί είναι πιο άγρια τα πράγματα απ' ότι το "χαλαρό" Dubai.

  3. #6213
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.389
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιόμουν αν έχουμε κάποιον από εδώ στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (ΗΑΕ).

    Έχω μια πρόταση από πανεπιστήμιο της χώρας για εργασία ως assistant Professor με περίπου 30.000 AED (dirham) το μήνα και ένα αρκετά ενδιαφέρον εξτρα πακέτο μετακόμισης, περίθαλψης.

    1. Είναι αρκετά σε σχέση με το κόστος ζωής καθώς θα θέλω τουλάχιστον 3άρι σπίτι (γυναίκα-παιδί-γραφείο).
    2. Η ζωή παλεύεται ή θα κόψω τις φλέβες μου σε σύντομο χρονικό ορίζοντα;
    3. Οι προσφορές του εργοδότη σηκώνουν διαπραγμάτευση ή θα πέσω σε κανένα τοίχο διαφορετικής κουλτούρας;
    4. Αξίζει η εμπειρία ή τους expats τους έχουν σα τους εργάτες που φέρνουν να τους χτίσουν τα κτίρια;

    Thanks in advance.
    Κανείς που ξέρω δεν πάει εκεί με γυναίκα και παιδί.
    Ξέρω 3 περιπτώσεις όπου όλοι πήγαν μόνοι τους.
    Είτε άφησαν οικογένεια πίσω, είτε τις κοπελιές τους.

    Και μόνο για μισθούς, 100κ+/χρόνο
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #6214
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι στο Dubai. Δε θα περίμενα ποτέ να ενσωματωθώ σε αυτή την κοινωνία να σου πώ την αλήθεια, ειδικά όταν δεν μιλάς τη native γλώσσα.
    Ο τύπος μου έλεγε πάντως ότι δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχουν άπειροι xpat και ειδικά Ινδοί. Οι ίδιοι οι ντόπιοι ουσιαστικά τα ξύνουν, είναι όλοι μαντζερ και καλά, τις καλες δουλειές τις έχουν ξένοι και τις δουλειές αγγαρεία κυρίως Ινδοί, και Σρι Λάνκανοι. Όσες φορές έχω περάσει από τα δύο αεροδρόμια, στην πίστα έχει ένα στρατό από ινδούς στην πίστα και δεν βλέπεις ντόπιο να δουλεύει στο κτίριο μέσα.

  5. #6215
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αντέχεις αμμοθύελες, φοβερή ζέστη το πρωϊ και κρύο το βράδυ; Αραβικά δεν πολύχρειάζονται αφού εκεί τα Αγγλικά είναι σχεδόν lingua franca, όντας πρώην Βρετανική αποικία.

    Σίγουρα δεν είναι Σαουδική Αραβία, αλλά αν τολμήσεις και πάς φορώντας σταυρούς στο βγάζουν στο αεροδρόμιο και τον πατάνε. Ως Δυτικός περνάς χάρμα, οι μετανάστες από Μπαγκλαντές-Πακιστάν ζούν σε compounds και κάτω από απάνθρωπες συνθήκες.

    Για τα επαγγελματικά ας γράψουν μέλη που δουλεύουν/δούλεψαν εκεί.

  6. #6216
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.170
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ok, άρα πάνω κάτω τίποτα εξαιρετικά extreme. Η γυναίκα είναι μεγάλο κομάντο και δεν τη φοβάμαι (πρώην αεροσυνοδός στην TUI, έχει φάει ταξίδια και expat με το κουτάλι σε Αφρική και Λατ. Αμερική). Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι

    Όσο για σταυρούς και μισοφέγγαρα, δεν είναι κάτι που με αφορά ή με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Αμα τον πατάνε να βάλουμε και κανένα σταφύλι να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.

    @tsigarid κατοικία εκτός campus με επιδότηση 1/3 του ενοικίου.

  7. #6217
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok, άρα πάνω κάτω τίποτα εξαιρετικά extreme. Η γυναίκα είναι μεγάλο κομάντο και δεν τη φοβάμαι (πρώην αεροσυνοδός στην TUI, έχει φάει ταξίδια και expat με το κουτάλι σε Αφρική και Λατ. Αμερική). Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι

    Όσο για σταυρούς και μισοφέγγαρα, δεν είναι κάτι που με αφορά ή με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Αμα τον πατάνε να βάλουμε και κανένα σταφύλι να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.

    @tsigarid κατοικία εκτός campus με επιδότηση 1/3 του ενοικίου.
    Δε γνωρίζω για συνθήκες εργασίες εκεί, αλλά... Ετοιμάσου για Καλοκαίρια με 45άρια + υγρασία= Φοβερή ζέστη. O υπόλοιπος χρόνος έχει αρκετά καλό καιρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 08-02-19 στις 03:19.

  8. #6218
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.687
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ο καιρός είναι το λιγότερο, συνηθίζεις και προσαρμόζεσαι. Έχω πάει για τρέξιμο στις 5 το πρωί εκεί για να αποφύγω τον ήλιο, και ήταν ήδη 30+, σιγά το πράμα, απλά ιδρώνεις παραπάνω. Ο τρόπος ζωής είναι η πίκρα, και μόνο μία συμβουλή υπάρχει κατά τη γνώμη μου: Να είσαι ανοιχτόμυαλος και να δείχνεις σεβασμό στην τοπική κουλτούρα, και θα περάσεις καλά. Η γυναίκα κομάντο ελπίζω να ξέρει πραγματικά τι να περιμένει, όσο για το κομαντάκι που έρχεται δεν θα είναι θέμα.

  9. #6219
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι
    Άντε με το καλό
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #6220
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.170
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Ευχαριστώ πολύ!

    Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

    Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.

  11. #6221
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.531
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ!

    Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

    Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.
    Να σου πάνε όλα καλά.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  12. #6222
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ!

    Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

    Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.
    Η (μικρή) μου εμπειρία μου με Σαουδάραβες και "Εμιράτες" είναι πως είναι αρχοντοχωριάτες, σαν τον θείο από το χωριό που απλά βρέθηκε με πολλά λεφτά και του αρέσει να τα δείχνει
    Γενικά αν είσαι Έλληνας άνδρας τα πας πολύ καλά μαζί τους με ελάχιστη προσπάθεια. Αν είσαι γυναίκα, δεν ξέρω πάλι...
    Πάντως στα παζάρια είναι όντως πρωταθλητές κόσμου με διαφορά!
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  13. #6223
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok, άρα πάνω κάτω τίποτα εξαιρετικά extreme. Η γυναίκα είναι μεγάλο κομάντο και δεν τη φοβάμαι (πρώην αεροσυνοδός στην TUI, έχει φάει ταξίδια και expat με το κουτάλι σε Αφρική και Λατ. Αμερική). Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι

    Όσο για σταυρούς και μισοφέγγαρα, δεν είναι κάτι που με αφορά ή με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Αμα τον πατάνε να βάλουμε και κανένα σταφύλι να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.

    @tsigarid κατοικία εκτός campus με επιδότηση 1/3 του ενοικίου.
    αν τα λεφτά είναι οκ, εγώ θα έλεγα να κάνεις το βήμα αφού πρόκειται για Ντουμπάι και όχι Σ.Αραβία. Πάντως, δεν είναι κια τελείως "φιλικές" οι συνθήκες - έχω ακούσει για σκηνικό σε εταιρία τηλεφωνίας στο Ντουμπάι όπου οι ξένοι εργαζόμενοι είχαν μαζευτεί εν ώρα εργασίας και γιόρταζαν τα χριστούγεννα (χωρίς να προβλέπεται από την εταιρία) και έσκασε μύτη ο CEO - την επομένη ήταν όλοι τους χωρίς δουλειά.

  14. #6224
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Θα μπορούσαν να γιορτάσουν τη συγκεκριμένη εορτή εκτός δουλειάς. Άλλωστε δεν έχουν πρόβλημα με τα Χριστούγεννα στο Ντουμπάι, αφού είναι και καλή μπίσνα για $$$.

    Άλλα πράγματα είναι που σίγουρα θα τον ξινίσουν, όπως λ.χ το νεοπλουτίστικο καρακιτσαριό. Πήγα για 2 ημέρες εκεί πριν 9 χρόνια με τη κρίση και ακόμη και σήμερα απορώ γιατί τον θεωρούν "in" προορισμό.

    Ένα άρθρο από ΙνδοΑυστραλέζα που έζησε εκεί 2 χρόνια.

    Booze and bulls***: The dark side of Dubai

  15. #6225
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.102
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσαν να γιορτάσουν τη συγκεκριμένη εορτή εκτός δουλειάς. Άλλωστε δεν έχουν πρόβλημα με τα Χριστούγεννα στο Ντουμπάι, αφού είναι και καλή μπίσνα για $$$.

    Άλλα πράγματα είναι που σίγουρα θα τον ξινίσουν, όπως λ.χ το νεοπλουτίστικο καρακιτσαριό. Πήγα για 2 ημέρες εκεί πριν 9 χρόνια με τη κρίση και ακόμη και σήμερα απορώ γιατί τον θεωρούν "in" προορισμό.

    Ένα άρθρο από ΙνδοΑυστραλέζα που έζησε εκεί 2 χρόνια.

    Booze and bulls***: The dark side of Dubai
    Αναφέρεται στην ηθική κάποιων πραγμάτων. Εγώ δεν θα μπορούσα. Δεν ξέρω, αλλά νιώθω πολύ άβολα όταν βλέπω την φτώχια και την εξαθλίωση τόσο κοντά στα τρελά λεφτά και άνεση. Δεν θέλω να το παίξω ιδεαλιστής αλλά όταν τα δύο άκρα είναι δίπλα το ένα στο άλλο τότε εδώ θέμα.

    Επίσης, προσωπικά έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα με τους μουσουλμάνους. Στην χώρα τους απαιτούν να σέβεσαι την κουλτούρα και τους κανόνες τους, που είναι οκ εφόσον και αυτοί θα σεβόντουσαν αντίστοιχα εκτός των χωρών τους. Ξέρω ότι στα Εμιράτα δεν αισθάνεσαι ότι είσαι στο κέντρο των μουσουλμανικών θρησκειών, καθώς υπάρχει σοβαρή ανοχή και ειδικά στο θέμα των γυναικών. Επίσης δεν ξέρω πως οι εμιρατοι συμπεριφέρονται εκτός της χώρας τους. Υποθέτω ότι είναι από τα πιο προχωρημένα μουσουλμανικά κράτη. Όμως, η υποκρισία αυτή μου φαίνεται πολύ κάπως.

Σελ. 415 από 540 ΠρώτηΠρώτη ... 395405410413414415416417420425435 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-09, 15:33
  2. Απόψεις για πτυχιακή εργασία
    Από nn555 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 19:48
  3. Προταση απο Πλαίσιο για υπολογιστη!!! Απόψεις και γνώμες!!
    Από Hunter 85 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-08, 19:28
  4. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  5. Περι Shareaza Γνωμες, Αποψεις ...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 18:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας