Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    14(dB) / 29.5(dB)
    Έχω παρατηρήσει πως όταν μιλάω με την υποστήριξη της Vivodi ο ήχος ακούγεται αδύναμος σε σχέση με το δίκτυο του ΟΤΕ. Αυτό σημαίνει πως όταν θα μου βάλουν το cable TV και πάω να μιλήσω στο τηλέφωνο, θα ακούγεται το ίδιο χάλια; Είναι αδύναμο το σήμα ή κάτι τέτοιο;

  2. #2
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Γενικά τα τηλεφωνικά κέντρα των παρόχων είναι για τα μπάζα και συχνά έχουν προβλήματα. Η ένταση και η ποιότητα του τηλεφώνου δεν έχει σχέση με αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HitmanBM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρατηρήσει πως όταν μιλάω με την υποστήριξη της Vivodi ο ήχος ακούγεται αδύναμος σε σχέση με το δίκτυο του ΟΤΕ. Αυτό σημαίνει πως όταν θα μου βάλουν το cable TV και πάω να μιλήσω στο τηλέφωνο, θα ακούγεται το ίδιο χάλια; Είναι αδύναμο το σήμα ή κάτι τέτοιο;

    Η γραμμή της τηλεφωνικής υποστήριξης της Vivodi δεν έχει σχέσει με τις γραμμές της Vivodi. ¨οπως και να χει όμως οι γραμμές των παρόχων δεν συγκρίνονται ποιοτικά με του ΟΤΕ

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Μια χαρά συγκρίνονται ποιοτικά, θέμα ρυθμίσεων είναι. Είναι αλήθεια πως ο ήχος του DSLPhone είναι λίγο "μουντός".

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panayotis_Ath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά συγκρίνονται ποιοτικά, θέμα ρυθμίσεων είναι. Είναι αλήθεια πως ο ήχος του DSLPhone είναι λίγο "μουντός".
    Ειναι σαν να συγκρινεις καρπουζι με τοματα αν συγκρινεις voip με απλη αναλογικη γραμμη.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Εγώ ξέρω πως η ποιότητα τηλεφώνου που είχα στη Vivodi ήταν σχεδόν εφάμιλλη με του ΟΤΕ (τα είχα ταυτόχρονα και μπορούσα να συγκρίνω) - στη δε NetOne η ποιότητα ήχου είναι ακόμα καλύτερη.

    Είναι δύο διαφορετικές τεχνολογίες (PSTN/VoIP), ναι, αλλά το κοινό κριτήριο είναι η ποιότητα ήχου και φυσικά μπορεί κάποιος να συγκρίνει.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-05-2008
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    11927/1023
    ISP
    Vivodi
    Router
    I3 Vood 452W_A
    SNR / Attn
    10(dB) / 28(dB)
    'Εχω τηλεφωνία vivodi πάνω από 2 χρόνια. Η ποιότητα στην αρχή ήταν μέτρια και κάποιες φορές κακή. Ποτέ δεν είχα 'βατράχια', αλλά ό ήχος ήταν 'μουντός', 'θολός' ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε. Κοινός καμμία σχέση με το PSTN, όπως σωστά παρατήρησαν και άλλοι. Επίσης εμφάνιζε συχνά ηχώ, κυρίως μεταξύ συνδέσεων VoIP. Τους τελευταίους μήνες, όμως, κάτι έχει αλλάξει πολύ θετικά. Η ποιότητα του ήχου έχει ανέβει κατακόρυφα και η ηχώ έχει σταματήσει να εμφανίζεται. Οι πρώτοι που το εντόπισαν ήταν κάποιοι φίλοι που έχουν ΟΤΕ. Με ρώτησαν αν έβγαλα τη vivodi!!! Ο ήχος έχει βελτιωθεί τόσο που κατά τη γνώμη μου ξεπερνά πλάον σε καθαρότητα εκείνη των κινητών (ακόμα και με πολύ καλό σήμα). Δεν έχει τον κρυστάλλινο ήχο του PSTN ακόμα και ίσως να μην τον πιάσει ποτέ, αλλά στο αυτί μου έχει πάψει να είναι πλέον ενόχληση.
    Επίσης παλιά είχα διακοπές και περίεργους ήχους μέσα στη γραμμή. Οι διακοπές... διακόπηκαν πλέον οριστικά και μιλάω με τις ώρες απροβλημάτιστα, και οι ήχοι στη γραμμή δεν ήταν άλλο από την ειδοποίηση αναμονής κλήσης (απαράδεκτος τόνος για ειδοποίηση κλήσης-νομίζιες ότι κάποιος πατάει κουμπιά μέσα στη γραμμή σου). Βγάζοντας την αναμονή και μεταφέροντας την κλήση σε περίπτωση κατειλημμένου στη δεύτερη γραμμή μου, ξεμπέρδεψα και με αυτό.
    Web is not about cables and devices. Web is about People.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Από τοτε που έβαλα vivodi, όλοι λένε ότι με ακούνε από το πηγάδι... και δεν έχω πηγάδι στο σπίτι...
    Επίσης είναι αδύνατον να μιλάνε και οι 2 ταυτόχρονα. Ως αποτέλεσμα δεν ακούει κανείς τον άλλον. Ενώ με τον ΟΤΕ δεν υπάρχει πρόβλημα

  9. #9
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    City
    Μηνύματα
    496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    fritzbox 5140
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Εγώ πάντως θα προτιμούσα το πηγάδι παρά να πλήρωνα 20 ευρώ το μήνα, δηλαδή όσο μια συνδρομή adsl απλά για να έχω κρυστάλινο ήχο!!
    Η μεγαλύτερη λαλακία που έχω ακούσει στην Ελλάδα είναι ότι για το χάλι μας φταίνε οι πολιτικοί. Χα....

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Έχω παρατηρήσει κατά διαστήματα πως και ηχώ κάνει μερικές φορές και ακούω ή με ακούνε σαν το πηγάδι που αναφέρθηκε πιο πάνω. Αλλά ο κανόνας είναι πως έχει πολύ καλή ποιότητα ο ήχος στις τηλεφωνικές συνομιλίες.
    Αυτό που θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω είναι κάτι άλλο.
    Σήμερα γνώρισα τον πρώτο άνθρωπο(εκτός adslgr.com) που έχει CableTV.
    Oικογενειάρχης άνθρωπος , δεν έδειξε να τον απασχολούν και πολλά περι της σύνδεσης του. Π.χ. ήταν πάρα πολύ ικανοποιημένος από την τηλεόραση και τα προγράμματα , δεν γνώριζε για τις καινούριες προσφορές και διάφορα άλλα περίεργα όπως το παρακάτω.
    Μου ανέφερε λοιπόν , πως η δεύτερη γραμμή που έχει(211xxxxxxx) δεν μπορεί να κάνει κλήσεις σε εναλλακτικούς από τότε που ενεργοπιήθηκε.
    Έχει εντοπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?
    Η βελτίωση του εαυτού του ανθρώπου είναι μόνο για τους αδύναμους.
    Είναι η αυτοκαταστροφή , αυτή που κάνει τη ζωή του ανθρώπου ενδιαφέρουσα.
    ~ Tyler Durden , Fight Club
    Maybe self-improvement isn't the answer.... Maybe self-destruction is the answer.
    ~ Chuck Palahniuk , Fight Club

  11. #11
    Εγγραφή
    03-11-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    387
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Όχι δεν έχει καμμιά σχέση αυτό. Όπου καλεί η γραμμή 1 καλεί και η γραμμή 2. Οπότε αν δεν μπορεί να καλέσει σε εναλλακτικούς, ας το δηλώσει στη vivodi.

  12. #12
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    14(dB) / 29.5(dB)
    Δηλαδή να μείνω - σχετικά - ήσυχος;

    Και αυτό που λέτε για τον "κρυστάλλινο" ήχο του PSTN, σιγά μην είναι και στερεοφωνικός! Εγώ ζητώ απλά να μην ακούγεται λες και μιλάς με δορυφορική σύνδεση. Μου έχουν μιλήσει από δορυφορικό και ξέρω πώς ακούγεται. Καθαρά μεν, αλλά έχει μεγάλη καθυστέρηση, με αποτέλεσμα να πρέπει να μιλάς ημιαμφίδρομα.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Μήπως όταν υπάρχει το πρόβλημα αυτό είναι ανοιχτό κάποιο P2P; Αν είναι ανοιχτά πολλά connections υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να δουλέψει σωστά το QoS και να δημιουργεί προβλήματα στη συνομιλία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για ποιοτητα τηλεφωνιας
    Από B3rny στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 02:18
  2. Ποιότητα τηλεφώνου
    Από animpro στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 00:31
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 16:07
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-05, 21:55
  5. Ποιοτητα καλοδίων τηλεφωνου για adsl
    Από virtuoso στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-04, 13:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας