Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-07-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    33,5(dB) / 10(dB)
    Οσοι εχετε ενεργοποιηθει στο δικτυο της tellas στη Θρακη, γραψτε τις εντυπωσεις σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-05-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι εχετε ενεργοποιηθει στο δικτυο της tellas στη Θρακη, γραψτε τις εντυπωσεις σας!
    Κανείς; Κι εγώ ενδιαφέρομαι για tellas στην Ξάνθη, παιδιά αν έχει κάποιος ας ενημερώσει...

  3. #3
    Εγγραφή
    05-07-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    33,5(dB) / 10(dB)
    Στην Κομοτηνη εχουν ενεργοποιηθει μεχρι τωρα μονο με την προσφορα του λαπτοπ πανω απο 30 ατομα. Ο υπαλληλος μου ειπε πως κλειδωνει στα 12 η ταχυτητα, ειναι αληθεια;. Αν χρησιμοποιησω το δικο μου ρουτερ ενα speedtouch 585 θα εχω προβλημα;

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-2004
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Γειά σου,

    Είμαι και εγώ από Κομοτηνή και έχω κάνει σύνδεση στην Tellas. Πολύ ευχαριστημένος. Κατεβάζει στο full και οι ταχύτητες είναι πολύ καλές. Έχω κάνει την αίτησή μου για καινούρια αριθμοδότηση στης 5 Ιουνίου και είχα το καινουριο μου νούμερο στης 28 Ιουνίου. Μία μέρα αργότερα στης 29 είχα και το Internet ενεργοποιημένο. Να έχεις υπόψιν σου πως αν μένεις κοντά στον πομπό της ΕΡΑ (που εδώ στην Κομοτηνή σχεδόν όλοι μένουμε) θα έχεις παρεμβολές στην ADSL γραμμή σου (1404khz). Για παράδειγμα εμένα με το που ανάβω το Router κλειδώνει στα 13,5 - 14Mbit. Με ένα restart/resync (χωρις να κλείσεις τον router από το ρεύμα) θα κλειδώνει στα 16-17Mbit.

    Προς τοπ παρόν όντως οι νέες συνδέσεις κλειδώνουν στα 12Mbit και η αναβάθμιση στα 24 θα γίνει μεχρι τον Αύγουστο. Τα 16-17Mbit που αναφέρω πιο πάνω είναι νούμερα που βγάζει το DMT Tool σαν μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει η γραμμή μου. Οπότε ΟΤΑΝ θα αναβαθμιστούμε θα χρειάζομαι restart/resync του router για να έχω τα 16-17Mbit.

    Φιλικά

    Γιώργος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gmantakis : 21-06-08 στις 14:24.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Κομοτηνη εχουν ενεργοποιηθει μεχρι τωρα μονο με την προσφορα του λαπτοπ πανω απο 30 ατομα. Ο υπαλληλος μου ειπε πως κλειδωνει στα 12 η ταχυτητα, ειναι αληθεια;. Αν χρησιμοποιησω το δικο μου ρουτερ ενα speedtouch 585 θα εχω προβλημα;
    Παλιά η ίδια η Tellas έδινε το 585 μάλιστα δούλευε καλύτερα από όλα τα άλλα routers

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  6. #6
    Εγγραφή
    05-07-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    33,5(dB) / 10(dB)
    [quote=gmantakis;2141530]Γειά σου,

    Είμαι και εγώ από Κομοτηνή και έχω κάνει σύνδεση στην Tellas. Πολύ ευχαριστημένος. Κατεβάζει στο full και οι ταχύτητες είναι πολύ καλές. Έχω κάνει την αίτησή μου για καινούρια αριθμοδότηση στης 5 Ιουνίου και είχα το καινουριο μου νούμερο στης 28 Ιουνίου. Μία μέρα αργότερα στης 29 είχα και το Internet ενεργοποιημένο. Να έχεις υπόψιν σου πως αν μένεις κοντά στον πομπό της ΕΡΑ (που εδώ στην Κομοτηνή σχεδόν όλοι μένουμε) θα έχεις παρεμβολές στην ADSL γραμμή σου (1404khz). Για παράδειγμα εμένα με το που ανάβω το Router κλειδώνει στα 13,5 - 14Mbit. Με ένα restart/resync (χωρις να κλείσεις τον router από το ρεύμα) θα κλειδώνει στα 16-17Mbit.

    Προς τοπ παρόν όντως οι νέες συνδέσεις κλειδώνουν στα 12Mbit και η αναβάθμιση στα 24 θα γίνει μεχρι τον Αύγουστο. Τα 16-17Mbit που αναφέρω πιο πάνω είναι νούμερα που βγάζει το DMT Tool σαν μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει η γραμμή μου. Οπότε ΟΤΑΝ θα αναβαθμιστούμε θα χρειάζομαι restart/resync του router για να έχω τα 16-17Mbit.



    Tο κοντα ειναι σχετικο σε μια επαρχιακη πολη. Μενω διπλα στο ΚΤΕΛ. Επηρεαζει πολυ;

    ΛΙΑΝΑ

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2004
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο κοντα ειναι σχετικο σε μια επαρχιακη πολη. Μενω διπλα στο ΚΤΕΛ. Επηρεαζει πολυ;
    ΛΙΑΝΑ
    Πιστεύω ναι. Εγω μένω στα 1500 μέτρα (το μέτρησα μέσω Google Earth) από τον πομπό. Και εσύ εκεί τριγύρω είσαι μη σου πω και πιο κοντά. Το πρόβλμα ποιό είναι. Τα ΜΕΣΑΙΑ ΚΥΜΑΤΑ εκπέμπουν στα 526,5 kHz - 1606,5 kHz και το ADSL2+ εκπέμπει στα 1100 kHz - 2200 kHz. Οπότε από τα 1100 kHz - 1606,5 kHz έχουμε ένα φάσμα όπου λειτουργεί και το ADSL2+ αλλά και τα ΜΕΣΑΙΑ ΚΥΜΑΤΑ. Στην περίπτωση της Κομοτηνής τώρα ο τοπικός σταθμος της ΕΡΑ εκπέμπει στα 1404 kHz. Τώρα εγώ έχω επισημάνει το πρόβλημα στην Tellas και δεν ξέρω τη μπορεί να γίνει από τεχνικής πλευράς... ίσως να ανεβάσει το Output power στα DSLAM της. Δεν ξέρω.

    Το μόνο που ξέρω ειναι πως επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος με την Tellas το θέμα δεν θα το αφήσω έτσι. Ήδη έχω παράγγείλει 3 ferit magnetic core για να μειώσω την παρεμβολή στην γραμμή.

    Φιλικά

    Γιώργος

  8. #8
    Εγγραφή
    05-07-2005
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    Router
    speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    33,5(dB) / 10(dB)
    Τι ειναι παλι αυτο; Απο πού το παραγγελνεις ,θέλει ειδικο για τοποθετηση και ποσο κανει;

  9. #9
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmantakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ναι. Εγω μένω στα 1500 μέτρα (το μέτρησα μέσω Google Earth) από τον πομπό. Και εσύ εκεί τριγύρω είσαι μη σου πω και πιο κοντά. Το πρόβλμα ποιό είναι. Τα ΜΕΣΑΙΑ ΚΥΜΑΤΑ εκπέμπουν στα 526,5 kHz - 1606,5 kHz και το ADSL2+ εκπέμπει στα 1100 kHz - 2200 kHz. Οπότε από τα 1100 kHz - 1606,5 kHz έχουμε ένα φάσμα όπου λειτουργεί και το ADSL2+ αλλά και τα ΜΕΣΑΙΑ ΚΥΜΑΤΑ. Στην περίπτωση της Κομοτηνής τώρα ο τοπικός σταθμος της ΕΡΑ εκπέμπει στα 1404 kHz. Τώρα εγώ έχω επισημάνει το πρόβλημα στην Tellas και δεν ξέρω τη μπορεί να γίνει από τεχνικής πλευράς... ίσως να ανεβάσει το Output power στα DSLAM της. Δεν ξέρω.

    Το μόνο που ξέρω ειναι πως επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος με την Tellas το θέμα δεν θα το αφήσω έτσι. Ήδη έχω παράγγείλει 3 ferit magnetic core για να μειώσω την παρεμβολή στην γραμμή.

    Φιλικά

    Γιώργος
    Ο πομπός αυτός ποιανού είναι;
    Έχετε επικοινωνήσει με ΕΕΤΤ για αυτό το θέμα;

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πομπός αυτός ποιανού είναι;
    Έχετε επικοινωνήσει με ΕΕΤΤ για αυτό το θέμα;
    Οι Περιφερειακοί Ρ/Σ της Ε.ΡΑ., βρίσκονται σε 19 πόλεις , οι οποίες (πλην Ορεστιάδας) είναι πρωτεύουσες των αντίστοιχων νομών. ΄Ετσι έχουμε Περιφερειακούς Ρ/Σ Ε.ΡΑ. στο Ηράκλειο, τα Χανιά, τη Ρόδο, τη Μυτιλήνη, την Ορεστιάδα, την Κομοτηνή, την Καβάλα, τις Σέρρες, την Κοζάνη, τη Φλώρινα, τα Ιωάννινα, τη Λάρισα, το Βόλο, την Κέρκυρα, τη Ζάκυνθο, την Πάτρα, τον Πύργο, την Τρίπολη και την Καλαμάτα.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    ***
    ISP
    Αναμονή-4net
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    [QUOTE=liana;2142738]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmantakis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κομοτηνή
    Προς τοπ παρόν όντως οι νέες συνδέσεις κλειδώνουν στα 12Mbit και η αναβάθμιση στα 24 θα γίνει μεχρι τον Αύγουστο. ΛΙΑΝΑ
    Ιδιόκτητο δίκτυο Tellas
    Τώρα που έχουμε Αύγουστο – υπάρχει καμία εξέλιξη;
    Πιάνει κανείς πάνω από 12;

Παρόμοια Θέματα

  1. ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ TELLAS ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ ??!!!
    Από StevenV στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-08, 21:19
  2. Tellas Zisto στη Θεσσαλονίκη
    Από petrogazz στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 13:48
  3. TELLAS ZISTO στη Μυτιλήνη.
    Από digenis στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-07, 14:12
  4. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗ TELLAS
    Από chrischris στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-03, 07:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας