Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.840
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Business
    Σε μία προσπάθεια να αντιμετωπίσει τις τελευταίες εξελίξεις στο χώρο τον smartphones (Apple iPhone & Google Android) ή Nokia ανακοίνωσε την πρόθεσή της να αγοράσει το υπόλοιπο 52% των μετοχών της Symbian και στη συνέχεια να παρέχει το συγκεκριμένο λειτουργικό σύστημα για κινητά, δωρεάν προς χρήση σε εταιρίες.

    Παρότι το Symbian δεν ήταν ποτέ δημοφιλές στις ΗΠΑ, χρησιμοποιείται στα 2/3 της Ευρωπαϊκής αγοράς smartphones. Επιπρόσθετα η Nokia δημιουργεί το Symbian Foundation το οποίο θα προωθεί την πλατφόρμα παγκοσμίως μαζί με εταίρους όπως η AT&T, LG, Samsung, STMicroelectronics, Texas Instruments και Vodafone.

    Η κίνηση είναι σημαντική και πιθανότατα θα βοηθήσει το Symbian ώστε όχι μόνο να το χρησιμοποιούν μελλοντικές συσκευές αλλά να φτιάχνεται και νέο λογισμικό για τη συγκεκριμένη πλατφόρμα. Πλέον, με αυτή τη κίνηση, η Nokia αφήνει πίσω τις Apple, Microsoft, RIM και Palm ως τις μόνες μεγάλες εταιρίες που έχουν κλειστό εμπορικό λογισμικό για κινητές εφαρμογές.

    Το Symbian Foundation αναμένεται να ξεκινήσει τη λειτουργία του το πρώτο μισό του 2009, δεδομένης πάντα της ολοκλήρωσης της εξαγοράς.


    Πηγή: Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Περιοχή
    Planet earth
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    400/40
    ISP
    Ziggo-Vodafone
    Για να δούμε... Όσο και αν σιχαίνομαι τα windows mobile (τεράστιες απαιτήσεις σε επεξεργαστή για να τρέξουν αξιοπρεπώς) είναι δυστυχώς η μόνη λύση για όσους θέλουν να αποκτήσουν ένα κινητό τηλέφωνο με χαρακτηριστικά PDA. Τα υπόλοιπα προς το παρόν προσπαθούν αλλά είναι πολυυυυυύ μακριά. Και για να μη βιαστούν ίσως κάποιοι να κρίνουν δεν εννοώ PIM και office συμβατότητα που το κάνουν όλα (Symbian, PalmOS, RIM) αλλά δυνατότητα εγκατάστασης τρίτων εφαρμογών π.χ Skype, GPS Navigators, calculators ή άλλων εξειδικευμένων επαγγελματικών εργαλείων (π.χ ιατρικό software) etc. Ίσως με αυτό τον τρόπο τελικά σωθεί η πλατφόρμα και κινήσει το ενδιαφέρον των προγραμματιστών που προς το παρόν φαίνεται να της έχουν γυρίσει την πλάτη!
    "Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος."
    Ν. Καζαντζάκης

  3. #3
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Το Palm ήταν ωραίο λειτουργικό για PDA αλλά έμεινε χωρίς υποστήριξη. Και το Symbian είναι καλύτερο απο τα win mobile και CE αλλά δεν επιβιώνει μόνο με τη Nokia παρά το τεράστιο μερίδιο αγοράς που έχει. Windows, Android και iPhone θα αυξήσουν το μερίδιο τους και αν η Nokia επιμείνει στο Symbian θα μείνει πίσω.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Palm ήταν ωραίο λειτουργικό για PDA αλλά έμεινε χωρίς υποστήριξη. Και το Symbian είναι καλύτερο απο τα win mobile και CE αλλά δεν επιβιώνει μόνο με τη Nokia παρά το τεράστιο μερίδιο αγοράς που έχει. Windows, Android και iPhone θα αυξήσουν το μερίδιο τους και αν η Nokia επιμείνει στο Symbian θα μείνει πίσω.
    H MS οσο και να προσπαθησε το ιδιο μεριδιο ειχε παντα. Οσο η nokia υποστιριζει το symbian δεν μπορει να παρει καποιο αλλο λειτουργικο την πρωτια, ακομη και αν το υποστηριξουν ολες οι αλλες εταιριες κινητης. Το android ειναι πολλα υποσχομενο, αλλα αν η Nokia "ελευθερωσει" το symbian, οσο δυσκολο και να ειναι για τους προγραμματιστες ως λειτουργικο παλι εχει το πανω χερι στην αγορα. Το μελλον δειχνει προς το ελευθερο λειτουργικο. Ολοι υποψιαζομασταν την μεταπήδηση του series 60 σε Linux λογισμικο, αλλα μαλλον η nokia θελει να ελεγχει το λογισμικο των κινητων της ακομη και ελευθερο. Για το iphone ουτε λογος. Κλειστες συσκευες με κλειστο λειτουργικο... Αν πιασει το αντιστοιχο ποσοστο που εχει στα computers η apple, στην κινητη θα πρεπει να πεταει ο jobs. Νομιζω κοντα στο 1% ειναι τωρα?....Τρομερο αν αναλογιστει κανεις οτι εχει μονο μια συσκευη.

    Επισης κατι που δεν αναφερεται απο το άρθρο, οι υπάλληλοί της symbian θα γινουν υπαλληλοι της Nokia και τα gui series 60 και QUI θα ενοποιηθούν .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος songless_bird : 26-06-08 στις 04:04.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.596
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Βέβαια να πούμε ότι μπορεί το Symbian να έχει τα 2/3 της ευρωπαϊκής αγοράς smartphones, αλλά μεγάλο μέρος των αγοραστών Symbian το αγοράζουν επειδή τους αρέσει εμφανισιακά ή για την κάμερά του.
    Ανάθεμά κι αν χρησιμοποιούν ποτέ τις δυνατότητες του λειτουργικού.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια να πούμε ότι μπορεί το Symbian να έχει τα 2/3 της ευρωπαϊκής αγοράς smartphones, αλλά μεγάλο μέρος των αγοραστών Symbian το αγοράζουν επειδή τους αρέσει εμφανισιακά ή για την κάμερά του.
    Ανάθεμά κι αν χρησιμοποιούν ποτέ τις δυνατότητες του λειτουργικού.
    Στο marketing η Nokia ειναι μανουλα. Και αυτο το ζηλευει η MS. Μην μου πει κανεις οτι θα παρει το XPERIA X1 για το λειτουργικο του...
    Και παλι ομως το ποσοστο των συνειδητοποιημενων χρηστων symbian ειναι αν οχι μεγαλυτερο, αλλα ισο με των συνειδητοποιημενων του MS λειτουργικου.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  7. #7
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.596
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παλι ομως το ποσοστο των συνειδητοποιημενων χρηστων symbian ειναι αν οχι μεγαλυτερο, αλλα ισο με των συνειδητοποιημενων του MS λειτουργικου.
    Σίγουρα, αλλά δεν είναι τόσο μεγαλύτερο όσο δείχνουν οι πωλήσεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.605
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα πιό αντιπαθή κινητά τηλέφωνα χρησιμοπιούν και το πιό ανασφαλές λειτουργικό!!!!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    12-04-2003
    Περιοχή
    Ολλανδία
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    60/6 Mbps
    ISP
    Ziggo NL
    Router
    Cisco EPC3928
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 17.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikar6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δούμε... Όσο και αν σιχαίνομαι τα windows mobile (τεράστιες απαιτήσεις σε επεξεργαστή για να τρέξουν αξιοπρεπώς) είναι δυστυχώς η μόνη λύση για όσους θέλουν να αποκτήσουν ένα κινητό τηλέφωνο με χαρακτηριστικά PDA. Τα υπόλοιπα προς το παρόν προσπαθούν αλλά είναι πολυυυυυύ μακριά. Και για να μη βιαστούν ίσως κάποιοι να κρίνουν δεν εννοώ PIM και office συμβατότητα που το κάνουν όλα (Symbian, PalmOS, RIM) αλλά δυνατότητα εγκατάστασης τρίτων εφαρμογών π.χ Skype, GPS Navigators, calculators ή άλλων εξειδικευμένων επαγγελματικών εργαλείων (π.χ ιατρικό software) etc. Ίσως με αυτό τον τρόπο τελικά σωθεί η πλατφόρμα και κινήσει το ενδιαφέρον των προγραμματιστών που προς το παρόν φαίνεται να της έχουν γυρίσει την πλάτη!

    Το έσωσες

    Η ικανότητα εγκατάστηασης third-party εξειδικευμένων εφαρμογών είναι ό,τι έχει σώσει τα Windows Mobile. Κατά τ' άλλα υπολοίπονται σαφώς των Symbian σε όλες τις βασικές λειτουργίες (PIM, messaging, surfing).

    ........Auto merged post: tsopanos πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια να πούμε ότι μπορεί το Symbian να έχει τα 2/3 της ευρωπαϊκής αγοράς smartphones, αλλά μεγάλο μέρος των αγοραστών Symbian το αγοράζουν επειδή τους αρέσει εμφανισιακά ή για την κάμερά του.
    Ανάθεμά κι αν χρησιμοποιούν ποτέ τις δυνατότητες του λειτουργικού.
    Δεν έχεις δίκιο.

    Το Symbian είναι από τα λίγα πραγματικά λειτουργικά που σε βοηθούν ουσιαστικά. Αυτά που διεκπεραιώνω με το Ε61 μου δεν νομίζω ότι γίνονται με την ταχύτητα και την σταθερότητα που μπορείς να τα κάνεις με το Symbian.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsopanos : 27-06-08 στις 00:06. Αιτία: auto merged post
    MacBook Pro 2.4GHz Quad Core i7, High Res Antiglare, Seagate Momentus XT 750GB hybrid, 8GB DDR3 RAM,
    Dell Inspiron mini

  10. #10
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.596
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsopanos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν έχεις δίκιο.

    Το Symbian είναι από τα λίγα πραγματικά λειτουργικά που σε βοηθούν ουσιαστικά. Αυτά που διεκπεραιώνω με το Ε61 μου δεν νομίζω ότι γίνονται με την ταχύτητα και την σταθερότητα που μπορείς να τα κάνεις με το Symbian.
    Αυτό είναι η απάντηση που έχεις να δώσεις για να δείξεις ότι δεν έχω δίκιο όταν λέω ότι τα 2/3 όσων αγοράζουν Symbian τα χρησιμοποιούν σαν απλά κινητά;

  11. #11
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Να σου δείξω τα μου SX1 (Το θυμάται κανείς; ), το 6680 μου, το P800 μου , το Ν5500 μου και το πρόσφατο Ν82 μου (ναι έχω και 2 SE Κ810 και S700 ) ;;;;
    Full customized από μένα με ένα σωρό χρήσιμες εφαρμογές που χρησιμοποιώ πολύ.
    Γενικά όσους γνωρίζω με symbian os συσκευές (προσωπική εκτίμηση) ΔΕΝ τα έχουν για να τα βλέπουν ή επειδή έχουν καλή κάμερα.
    Τα "στίβουν" μέχρι να τους πάρουν και την τελευταία σταγόνα δυνατοτήτων...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 00:38
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 16:26
  3. Επιβεβαίωση του "Είμαστε για τα μπάζα" (έκφραση του "αγγαρεύοντος" υπουργού Δημ. Τάξης)
    Από georgex στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 15:40
  4. Οι παρανομίες για την κατασκευή του "The Mall"
    Από vshadow στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 22:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας