Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Post
    Κυριαρχούν τα συστήματα PC με Intel μεταξύ των Ελλήνων χρηστών
    ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΟΙ στην αναβάθμιση του συστήματός τους κάθε 6μηνο φαίνονται οι χρήστες που συνήθως αναβαθμίζουν περίπου κάθε χρόνο ενώ σημαντικό ποσοστό επιμένει στο ίδιο σύστημα για μεγάλο χρονικό διάστημα σύμφωνα με έρευνα του blog τεχνολογίας http://freegr.blogspot.com που αποτυπώνεται σε ψηφοφορίες και ερωτηματολόγιο που θέσαμε σε πολλούς φίλους χρήστες τους τελευταίους 3 μήνες. Συνολικά απάντησαν περισσότερα από 400 άτομα μαζί με την ψηφοφορία στο blog μας.

    Παρά το γεγονός ότι εμφανίζονται νέα μοντέλα επεξεργαστών οι χρήστες αναβαθμίζουν βάση των αναγκών τους και περισσότερες φορές προσφεύγουν σε αναβάθμιση της κάρτας γραφικών. Αρχικά ένα ποσοστό που καταγράφεται στο 36% απάντησε ότι διαθέτει σύστημα βασισμένο στον Core 2 Duo με θετικό ποσοστό ικανοποίησης αφού αποτελεί μια χρήση για μαζικούς χρήστες με τις τιμές μάλιστα να ακολουθούν διαρκώς καθοδική πορεία. Η μεγάλη έκπληξη αφορά το ποσοστό 24% το οποίο επιμένει σε pc με Pentium 4 αφού παρά τα χρόνια του αποδεικνύει ότι αποτελούσε πρώτη επιλογή και όπως παρατηρήσαμε οι περισσότεροι ενίσχυσαν το σύστημά τους με περισσότερη μνήμη. Κατά πόδας όμως ακολουθεί η AMD που ακολούθησε επιθετική τιμολογιακή πολιτική με ποσοστό κοντά στο 16,2% να προτιμά ανεπιφύλακτα τον AMD Athlon X2 που ανταποκρίνεται άριστα στα παιχνίδια ακόμα και στις μέρες μας με μπόλικη μνήμη να ακολουθεί. Στατιστικά ακολουθεί τις τάσεις των χρηστών που ασχολούνται περισσότερα με τα παιχνίδια. Ένα ποσοστό 12% αναφέρει ότι διαθέτει παλιότερο μοντέλο πιθανόν λόγω οικονομίας ή μέτριου ενδιαφέροντος ενασχόλησης με απαιτητικά παιχνίδια περιορίζοντας τις επιλογές του σε πλοήγηση και εργασίες γραφείου αλλά και παλιά παιχνίδια. Παρήγορο αποτελεί το γεγονός ότι ένα ποσοστό που φτάνει το 6% ακολουθεί τις επιταγές της τεχνολογίας και έχει αποκτήσει σύστημα με Intel Quad κάτι που δεν πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους. Μάλλον όσοι ακολουθούν το νόμο του Μούρ είναι λιγότεροι. Τέλος ένα ποσοστό 3% περίπου προτίμησε τον AMD PhenonX2 που ακόμα δεν έχει δείξει ως πλατφόρμα το μέλλον του. Μάλλον από τα αποτελέσματα η κυριαρχία της Intel αποτελεί απόδειξη των τάσεων στους Έλληνες αλλά πιθανόν τα ποσοστά μετά από 1 ή 2 χρόνια να έχουν αλλάξει. Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή τους φίλους expert, pangeo, jimpap, serfistas1

  2. #2
    Το avatar του μέλους opener
    opener Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21century Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Παρήγορο αποτελεί το γεγονός ότι ένα ποσοστό που φτάνει το 6% ακολουθεί τις επιταγές της τεχνολογίας και έχει αποκτήσει σύστημα με Intel Quad κάτι που δεν πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους......
    Συγγνωμη, αλλα δεν το καταλαβαινω το παραπανω,
    "παρηγορο" για τα καταστηματα πωλησης ηλεκτρονικων ειδων?
    "παρηγορο" το οτι δεν ειναι περισσοτεροι?
    "παρηγορο" το οτι μαλλον "μονον το 6% εχει τις επιταγες για να αγορασει τεχνολογια"?

  3. #3
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Ότι η INTEL κυριαρχεί στην ελληνική αγορά δε είναι κάτι καινούργιο.
    Και εγώ έχω την απορία με τον χρήστη opel5.
    Και άντε 6% χρησιμοποιεί Quad επεξεργαστές. Πόσοι όμως απο αυτούς τους εκμεταλλεύονται πραγματικά;


  4. #4
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    14614/1023
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtoutch 720
    Δε θέλω να φανώ κακός αλλά μιλάμε για έρευνα σε δείγμα 400 ατόμων σε συγκεκριμένο blog... Δεν θα τη χαρακτήριζα ενδεικτική. Φυσικά τα αποτελέσματα της έρευνας ίσως να μην απέχουν από την πραγματικότητα αλλά αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε στα σίγουρα. Oι συχνές αναφορές σε παιχνίδια μου δίνει την εντύπωση στην έρευνα συμμετείχαν πολλοί gamers... Όπως είπε και ο marios007, το αποτέλεσμα δεν ήταν και μεγάλη έκπληξη.

    Πάντως θεωρώ καλό το ότι ένα μεγάλο μέρος των χρηστών που συμμετείχαν στη έρευνα φαίνεται προσεκτικό κάνοντας αγορές και αναβαθμίσεις ανάλογα με τις ανάγκες του. Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί που δεν αγοράζουν τις φοβερές και τρομερές τεχνολογίες τεχνολογίες που μας πετάει στη μούρη κάθε λίγο ο κάθε κατασκευαστής.

    Όμως διαφωνώ με την παρακάτω διατύπωση :
    "...να προτιμά ανεπιφύλακτα τον AMD Athlon X2 που ανταποκρίνεται άριστα στα παιχνίδια ακόμα και στις μέρες μας".
    Το ότι οι Χ2 αναφέρονται αμέσως μετά τους P4 σε συνδιασμό με την διατύπωση της είδησης δίνει την εντύπωση ότι οι Χ2 είναι παλαιολιθικά συστήματα που ακόμα αντέχουν ... Ίσως ο Χ2 3800 να θεωρείται "ξεπερασμένος" αλλά υπάρχουν και άλλοι Χ2. Γιατί είναι περίεργο ότι π.χ. ένας Χ2 6000 μπορεί και ανταποκρίνεται σε παιχνίδια "ακόμα και στις μέρες μας" ; Λες και οι τελευταίοι Χ2 φτιάχτηκαν πριν από πολλά χρόνια...

    Η διατύπωση της είδησης για τους quad είναι όντως λίγο περίεργη και το "παρήγορο" δέχεται πολλές ερμηνίες...
    Όπως και να χει, πάντα υπάρχουν κάποιοι που αγοράζουν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας άσχετα με το αν πραγματικά την χρειάζονται. Ίσως κάποιοι να έχουν ανάγκη τους quad αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι το ποσοστό τους φτάνει το 6%, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι οι 2πύρηνοι που κυκλοφορούν είναι αρκετά ισχυροί. Μάλλον ένα μεγάλο μέρος του 6% τους αγόρασε απλώς για να λέει ότι έχει το καλύτερο. Πλάκα πλάκα, μακάρι να ήταν περισσότεροι αυτοί που αγοράζουν quad. Τουλάχιστο να κινηθεί λίγο η αγορά και οι quad να είναι φτηνοί όταν τους χρειαστούμε πραγματικά

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Η μεγάλη έκπληξη αφορά το ποσοστό 24% το οποίο επιμένει σε pc με Pentium 4 αφού παρά τα χρόνια του αποδεικνύει ότι αποτελούσε πρώτη επιλογή και όπως παρατηρήσαμε οι περισσότεροι ενίσχυσαν το σύστημά τους με περισσότερη μνήμη. Κατά πόδας όμως ακολουθεί η AMD που ακολούθησε επιθετική τιμολογιακή πολιτική με ποσοστό κοντά στο 16,2% να προτιμά ανεπιφύλακτα τον AMD Athlon X2 που ανταποκρίνεται άριστα στα παιχνίδια ακόμα και στις μέρες μας με μπόλικη μνήμη να ακολουθεί. Στατιστικά ακολουθεί τις τάσεις των χρηστών που ασχολούνται περισσότερα με τα παιχνίδια.
    να δεις το εγραψαν προβοκατορες anti-intelikoi
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2045/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από opel5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνωμη, αλλα δεν το καταλαβαινω το παραπανω,
    "παρηγορο" για τα καταστηματα πωλησης ηλεκτρονικων ειδων?
    "παρηγορο" το οτι δεν ειναι περισσοτεροι?
    "παρηγορο" το οτι μαλλον "μονον το 6% εχει τις επιταγες για να αγορασει τεχνολογια"?
    Με την ακρίβεια που υπάρχει κάποιος θα αναβθμίσει οταν πραγματικά εχει αναγκη! Λογικό δεν είναι;

  7. #7
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    ο Έλληνας παίρνει αυτό που του πασάρουν, αν του πουλάνε amd θα πάρει amd, αν του πουλάνε intel θα πάρει intel, όλα θέμα marketing κλπ κλπ κλπ είναι σε όλους τους τομείς.
    Όσα κοστίζουν μια δραχμή, γι' άλλους κοστίζουν μια ζωή....δεν είναι κρίμα!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι το ότι είναι αληθεια το ότι οι περισσότεροι εχουν Pentium 4.

    Με εξαίρεση ... εμένα, ΟΛΟΙ όσοι είναι γνωστοί μου, μα όλοι, έχουν PC με Pentium 4 (παρεα με Windows XP Home ).

    Ο συνδυασμός που ... σκουντουφλάει.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταίος Intel που είχα ήταν ένας 386. Από τότε ένας Cyrix( τι όμως; ) ένας Κ6; ένας athlon (939) και ένας athlon x2 (am2)

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.668
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Έλληνας παίρνει αυτό που του πασάρουν, αν του πουλάνε amd θα πάρει amd, αν του πουλάνε intel θα πάρει intel, όλα θέμα marketing κλπ κλπ κλπ είναι σε όλους τους τομείς.
    Ναι όντως. Ας πούμε εγώ προσωπικά που γνωρίζω από υπολογιστές, πάω σε κάποιο κατάστημα και λέω θέλω αυτό, το οποίο το έχω ψάξει εγώ ο ίδιος νωρίτερα. Αλλά ένας εγώ, 10 αυτοί που δεν ξέρουν την τύφλα τους και παίρνουν ότι τους πασάρουν οι πωλητές. Φυσικά είναι και άλλοι 10 που έρχονται και ζητάνε εμένα την γνώμη μου να τους πω, έτσι παίρνουν αυτό που χρειάζονται και όχι αυτό που τους πασάρουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-08-2007
    Περιοχή
    Κάπου στη Γη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    180
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7003/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    9db(dB) / 40.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkimonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο Έλληνας παίρνει αυτό που του πασάρουν, αν του πουλάνε amd θα πάρει amd, αν του πουλάνε intel θα πάρει intel, όλα θέμα marketing κλπ κλπ κλπ είναι σε όλους τους τομείς.
    Έχω την εντύπωση πως αυτό που λες (ο Έλληνας παίρνει αυτό που του πασάρουν) δεν ισχύει και πολύ στους Η/Υ που όλοι όσοι ασχολούνται με το "άθλημα" είναι λίγο ως πολύ ψαγμένοι.

    Έχει βάση όμως στις μεγαλύτερες ηλικίες κυρίως που πάνε να αγοράσουν έτοιμα συστήματα και δεν πολυκοιτάνε επεξεργαστή, κάρτα γραφικών κλπ.

    Απο την στιγμή όμως που κάποιος θα προβεί σε αναβάθμιση, θέλοντας και μη θα αρχίσει να την ψάχνει λίγο καθώς υπάρχουν θέματα ασυμβατότητας: δεν μπορείς για παράδειγμα να αγοράσεις AMD όταν το motherboard είναι για Intel. Οι τελείως άσχετοι δεν νομίζω ότι γνωρίζουν ότι γίνεται καν αναβάθμιση, συνήθως πάνε και αγοράζουν κατευθείαν ένα νέο σύστημα.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-07-2006
    Περιοχή
    Chalkida
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    436
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    27000/2700
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι το ότι είναι αληθεια το ότι οι περισσότεροι εχουν Pentium 4.
    Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα. Σημαίνει ότι ο 4άρης καλύπτει τις ανάγκες τους ή/και ότι δεν είναι διαφημησιόπληκτοι / δεν ακολουθούν τυφλά τη "μόδα" κλπ. Επίσης μπορεί να σημαίνει ότι δεν κόβεται κονδύλι από τον μπαμπά για νέο πισί ή/και ότι επειδή μεγαλώνουν ένα παιδί κοιτάνε να βάζουν στην άκρη όσο πιο πολλά μπορούν.

    Για μένα (ανήκω σε αυτούς που σε ανησυχούν), ο μόνος λόγος αναβάθμισης επεξεργαστή (*) θα ήταν για μείωση κατανάλωσης ρεύματος.

    (*) σχεδόν όλα τα άλλα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ εξαρτήματα έχουν αναβαθμιστεί, σε όλα μου τα μηχανάκια και όλα δουλεύουν ρολόι εδώ και πολλά χρονάκια.
    Two rules for success:
    1. Never tell all you know.


  13. #13
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    http://www.steampowered.com/status/survey.html
    αυτο ειναι poll οχι κατι αστεια ανα την ελληνικη επικρατεια..

  14. #14
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Γκουχ, γκουχ! Αυτό δεν είναι poll, αν έχεις παιχνίδι από τη Steam μαζεύει δεδομένα από τον υπολογιστή σου και τα στέλνει στο server τους αν το επιτρέψεις. Επίσης είναι αρκετά biased καθώς μονάχα gamers που έχουν αυθεντικά παιχνίδια στέλνουν δεδομένα.

    Τώρα για το αποτέλεσμα του poll του freegr, νομίζω πως απλά έχει πιασιάρικο τίτλο. Δηλαδή σε ποια χώρα δεν κυριαρχούν pc με Intel επεξεργαστές;

    Ας μου επιτραπεί και μια παρατήρηση σχετικά με το «εικαστικό» μέρος του freegr. Προσωπικά, όπως και πολλοί άλλοι χρήστες που έχω συζητήσει σχετικά, θεωρώ τα sites που «παίζουν» μουσική κακόγουστα και ενοχλητικά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #15
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    οποιος εχει steam
    ειναι ειναι μεγαλο ποσοστο απο ολο τον κοσμο
    (δεν χρειαζεται να εχεις το παιχνιδι για να κανεις το survey )
    απλα το κανει μολις δει οτι εχει κανει μια αλλαγη στο pc σου (η τουλαχιστον οποτε εκανα που ελεγε να κανω survey)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 113
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-08, 12:56
  2. 62% των Ελλήνων χρηστών επικοινωνούν online
    Από nnn στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-08, 11:28
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-06, 22:09
  4. Το προφίλ των Ελλήνων χρηστών Internet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-06, 01:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας