Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Καλησπέρα, επειδή σκέφτομαι λόγω των ημερών που έπονται, εγγραφή για ιδιωτική και προσωπική απο τα δυο μεγάλα κρατικά αναλογικά κανάλια και θα ήθελα λίγη βοήθεια στο κομμάτι του capture.

    Έχω κάρτα που χρησιμοποιεί τον saa7134 driver και θα χρησιμοποιήσω mencoder. Για τον ήχο σκεφτόμουν mp3, cbr 256, έχω πειραματιστεί με τις επόμενε 2 γραμμές κώδικά.

    Κώδικας:
    mencoder tv://  \
    -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=50:immediatemode=0:norm=PAL \
    -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=4000:keyint=25 \
    -oac mp3lame -lameopts cbr:br=256:mode=0 -vf pp=hb/vb/dr/al/lb,denoise3d -o cap.avi
    Κώδικας:
    mencoder tv://  \
    -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=50:immediatemode=0:norm=PAL \
    -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video:vbitrate=4000:keyint=25 \
    -oac mp3lame -lameopts cbr:br=256:mode=0 -vf pp=hb/vb/dr/al/lb,denoise3d -o cap.avi
    Κώδικας:
    v4l2: 200 frames successfully processed, -199 frames dropped.
    Απλά οπως φαίνεται αποπάνω, χάνω πολλά frames και ήθελα λίγη βοήθεια στην επιλογή του vcodec , προσανατολίζομαι μεταξύ mpeg2video και mpeg4 και του bitrate και ίσως άλλων προαιρετικών παραμέτρων και για demuxer avi.

    Τώρα με 4Kbit δεν είναι και άσχημη ή καλή η εικόνα αλλά επειδή δεν έχω ξανακάνει τέτοια εγγραφή θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων κυρίως γιατί με πιέζει ο χρόνος, δηλ. μέχρι αύριο το βράδυ πρέπει να έχω σεττάρει όλα τα cron jobs και να έχω πακετάρει τις βαλίτσες.

    Αν κάποιος που κάνει εγγραφές απο αναλογική τηλεόραση μέσω tv tuner και encoding on the fly, θέλει να ποστάρει τις ρυθμίσεις του είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτες.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Χωρις να εχω εμπειρια πανω στην εγγραφή σήματος καλό θα ήταν να διαλξεις εναν codec δοκιμασμένο ( xvid ή x264 ) καθώς και ενα μεγάλο bitrate ( > 680kbps κατα την γνώμη μου )

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Προσωπικά, το βρίσκω άχρηστο το audiobitrate πάνω από 160Kb. Αν το σήμα είναι μονοφωνικό διαιρείς με το 2.

    Το video bitrate στα 4K είναι εξωφρενικά υψηλό. Βέβαια για ποιότητα σου χρειάζεται αφού το σήμα της αναλογικής τηλεόρασης έχει "θόρυβο" και συμπιέζεται δύσκολα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    512
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    Δοκίμασε -lavcopts vcodec=mpeg4:vqscale=4 δηλαδη με σταθερό quantizer. Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα απρόβλεπτο τελικό μέγεθος αρχείου, αλλά σταθερή ποιότητα. Μεγαλύτερος quantizer δίνει μικρότερα bitrates και χειρότερη ποιότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Με το σκεπτικό:

    - τα ελληνικά σαβουροκανάλια το πολύ να σου δώσουν απλό PAL (768x576) και το πολύ 2κάναλο Dolby-Surround
    - να μπορείς να παίξεις το αποτέλεσμα με την ανώτερη δυνατή ποιότητα σε ένα οποιοδήποτε standalone (μέγιστη αναμορφική ανάλυση 720x576)

    Τότε προτείνω αποτέλεσμα ως εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  protasi.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  66,2 KB 
ID: 41872

    Δηλαδή για κάθε καρέ κάνεις (αν χρειάζεται) cropping και μετά resize από 768x576 σε 720x576 ή ανάλογο ύψος και ρυθμίζεις στο XviD:

    - το σωστό SAR (ή PAR) θα το δηλώσεις στο XviD MPEG-4 video stream και ΟΧΙ στο avi container
    - ναί στο QPel
    - όχι στο GMC
    - video bitrate 2048kbps

    Και για audio τα 2 κανάλια τα κάνεις encoded σε 2κάναλο AC3 με bitrate συνολικό 192kbps ή 256kbps.

    Τελικό muxing-interleaving με το avidemux σε avi OpenDML container με 500ms audio preload και ανά 1 καρέ ανακάτεμα ήχου-εικόνας.

    Στο παράδειγμα που βλέπεις είχαμε αρχικό περιεχόμενο 768x576 -> έγινε crop σε 768x572 -> resize σε 720x572 -> και αυτό το καρέ "φτυαρίστηκε" στον XviD encoder. Τέλος υπολογίστηκε το αναμορφικό πλέον SAR που βλέπεις ότι δεν είναι 1.33333333 αλλά λίγο πιο πλατύ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

    Το μεγάλο bitrate (4K) το είχα δεί σε αυτό το thread:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154287

    ..οπότε λέω να πάω με το 2K του WAntilles ενώ για τον ήχο αφού τα 256 είναι πολλά θα πάω με 192 για stereo και 128 για mono (για mono πολλά μου φαίνονται και παλι).
    Το AC3 είναι η καλύτερη επιλογή για stereo αλλά θα μείνω με το mp3 για διάφορους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα του ήχου.

    Ο λόγος που σκέφτομαι να κρατήσω την εικόνα σε mpeg2 είναι για να μην χρειαστεί να κάνω και δεύτερο πέρασμα επεξεργασίας (2nd pass) σε XviD ή γενικότερα mpeg4 (ffodivx) αν αυτό που γράφω τώρα έχει κάποιο νόημα, δηλ. στο mpeg2 δεν χρειάζεται 2nd pass.

    To tvtime μου δίνει PAL 720x576 οπότε θα μπορούσα να κάνω το capture σε αυτή την ανάλυση ώστε να αποφύγω το resize και να κάνω απλά το cropping σε 720x572 να διώξω λίγη μαυρίλα.
    Το ζήτημα όμως είναι οτι το tvtime μου δίνει ανάλυση σε 720x576 αλλά έχει 2 μικρά μαύρα borders πάνω και κάτω.Στο capture αυτά τα black borders δεν υπάρχουν παρολαυτά η εικόνα με αυτά φαίνεται καλύτερη, σαν να την εχουμε "ζουλήξει" λίγο απο πάνω και λίγο απο κάτω οπότε μήπως είναι αυτό που αναφέρει ο WAntilles ?!

    Oποιαδήποτε περαιτέρω πρόταση δεκτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος scoop : 06-08-08 στις 02:27.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγάλο bitrate (4K) το είχα δεί σε αυτό το thread:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154287
    Εκτός τόπου και χρόνου αυτό το θρεντ.

    Απλά μην ασχολείσαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...οπότε λέω να πάω με το 2K του WAntilles...
    Για XviD είναι πολύ καλό.

    Για MPEG-2 είναι σχετικά λίγο. Εκεί ίσως θέλει 4K.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ενώ για τον ήχο αφού τα 256 είναι πολλά θα πάω με 192 για stereo και 128 για mono (για mono πολλά μου φαίνονται και παλι).
    Καθόλου πολλά δεν είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το AC3 είναι η καλύτερη επιλογή για stereo αλλά θα μείνω με το mp3 για διάφορους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα του ήχου.
    Πολύ κακώς.

    Το AC3 έχει πολύ ευρύτερο dynamic range από το MP3.

    Υπάρχει ένας έστω πολύ σοβαρός λόγος που θα πας σε MP3 ήχο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που σκέφτομαι να κρατήσω την εικόνα σε mpeg2 είναι για να μην χρειαστεί να κάνω και δεύτερο πέρασμα επεξεργασίας (2nd pass) σε XviD ή γενικότερα mpeg4 (ffodivx) αν αυτό που γράφω τώρα έχει κάποιο νόημα, δηλ. στο mpeg2 δεν χρειάζεται 2nd pass.
    Δεν κάνει κακό στο MPeg-2 το 2ο pass, απλά δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    To tvtime μου δίνει PAL 720x576 οπότε θα μπορούσα να κάνω το capture σε αυτή την ανάλυση ώστε να αποφύγω το resize και να κάνω απλά το cropping σε 720x572 να διώξω λίγη μαυρίλα.
    Μπορείς να το κάνεις αυτό αρκεί να σιγουρευτείς ότι όντως συμπιέζει την εικόνα στον οριζόντιο άξονα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

    Μετά να ορίσεις το σωστό SAR στο video stream για να μην έχεις στρέβλωση του κάδρου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    WAntilles ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα κάνω κάποια captures σε mpeg2 και λίγα σε XviD να δω και μόνος μου τι γίνεται.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scoop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, επειδή σκέφτομαι λόγω των ημερών που έπονται, εγγραφή για ιδιωτική και προσωπική απο τα δυο μεγάλα κρατικά αναλογικά κανάλια και θα ήθελα λίγη βοήθεια στο κομμάτι του capture.

    Έχω κάρτα που χρησιμοποιεί τον saa7134 driver και θα χρησιμοποιήσω mencoder. Για τον ήχο σκεφτόμουν mp3, cbr 256, έχω πειραματιστεί με τις επόμενε 2 γραμμές κώδικά.

    Κώδικας:
    mencoder tv://  \
    -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=50:immediatemode=0:norm=PAL \
    -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=4000:keyint=25 \
    -oac mp3lame -lameopts cbr:br=256:mode=0 -vf pp=hb/vb/dr/al/lb,denoise3d -o cap.avi
    Κώδικας:
    mencoder tv://  \
    -tv driver=v4l2:device=/dev/video0:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=50:immediatemode=0:norm=PAL \
    -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg2video:vbitrate=4000:keyint=25 \
    -oac mp3lame -lameopts cbr:br=256:mode=0 -vf pp=hb/vb/dr/al/lb,denoise3d -o cap.avi
    Κώδικας:
    v4l2: 200 frames successfully processed, -199 frames dropped.
    Απλά οπως φαίνεται αποπάνω, χάνω πολλά frames και ήθελα λίγη βοήθεια στην επιλογή του vcodec , προσανατολίζομαι μεταξύ mpeg2video και mpeg4 και του bitrate και ίσως άλλων προαιρετικών παραμέτρων και για demuxer avi.

    Τώρα με 4Kbit δεν είναι και άσχημη ή καλή η εικόνα αλλά επειδή δεν έχω ξανακάνει τέτοια εγγραφή θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων κυρίως γιατί με πιέζει ο χρόνος, δηλ. μέχρι αύριο το βράδυ πρέπει να έχω σεττάρει όλα τα cron jobs και να έχω πακετάρει τις βαλίτσες.

    Αν κάποιος που κάνει εγγραφές απο αναλογική τηλεόραση μέσω tv tuner και encoding on the fly, θέλει να ποστάρει τις ρυθμίσεις του είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτες.
    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα Capture in Linux,και είσαι σχετικός όπως φαίνεται,γράψε ακριβώς ξεκινώντας από το 0,τι κάνεις και τι σημαίνουν τα options,που δίνεις τον κώδικα κλπ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-08, 10:34
  2. Ελληνική ραδιοφωνία και ισχύς σήματος!
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 11:25
  3. Εγγραφή αναλογικού τηλεοπτικού σήματος μέσω κάρτας τηλεόρασης.
    Από Patentman στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 19:21
  4. Zyxel660HW-D1, WLAN και ένταση σήματος.
    Από Παναγιώτης στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-07, 14:41
  5. Εγγραφη τηλεοπτικου προγραμματος...
    Από DOU στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-07, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας