Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 104
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    US Robotics 9108
    Καλημέρα σε όλους,
    είμαι ένας από τους κατόχους του 9108 και προσπαθω να βαλω τον printer μου να δουλευει σαν δικτυακος. Αφου ενεργοποιησω τον print server μεσα απο το interface του router, συνδεω τον printer στον router. To λαμπακι του router που δηλωνει την συνδεση printer αναβει, αλλα παρολα αυτά δεν μπορώ να "δω" τον printer απο το pc μου, που ειναι σε ethernet συνδεση με τον router...Οταν παω να κανω εκτυπωση μαλιστα μου λεει να κανω add a printer απο το αντιστοιχο μενου των xp. Πηγαινοντας εκει του βαζω να ψαξει για printers του δικτύου κ δεν μπορει να τον βρει...Ο printer που εχω ειναι HP 1317 (πολυμηχανημα)...καμια ιδεα?????

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ριξέ μια ματιά εδώ http://www.usr.com/support/9108/9108...ce.htm#option2

  3. #3
    Εγγραφή
    17-10-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    US Robotics 9108
    εγραψες για μια ακομα φορα...μεταξυ μας ο συγκεκριμενος οδηγος ισως να βρισκεται μεσα στο cd του router αλλα δεν ασχοληθηκα μαζι του μιας κ δεν εκανα χρηση του easy configurator και ετσι σχεδον ξεχασα την παρουσια του...

    απο εκει και περα, προσπαθωντας να εγκαταστησω τον εκτυπωτη με βαση τον παραπανω οδηγο εχω το εξης προβλημα...δεν μπορω να εντοπισω (Ω ναι..) τους drivers του εκτυπωτη απο το cd εγκαταστασης του. Εχω κανει αυτη τη χειροκινιτη διαδικασια εγκαταστασης drivers εκατομμυρια φορες για απειρες συσκευες αλλα εδω γιοκ...δεν μπορω να βρω το σωστο inf αρχειο...εντομεταξυ δεν υπαρχει επιλογη εγκαταστασης μονο των drivers απο το setup αρχειο του cd, αλλα πρεπει να φορτωθεις κ ολα τα προγραμματα της hp...το θεμα ειναι πως ακομα κ αν κανω εγκατασταση, ο δικτυακος εκτυπωτης δεν θα εμφανιστει μιας κ πλεον δεν υπαρχει το auto detect, αλλα ο εξ αρχης ορισμος του μοντελου του εκτυπωτη χειροκινιτα μεσα απο το cd του...αντε να δω τι θα κανω τωρα...

  4. #4
    Εγγραφή
    08-06-2002
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport SMART
    SNR / Attn
    5.3(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μολις εγκατεστησα ενα ΗΡ DESKJET 5550 διακτυακα σε ενα USR 9108. To inf file που ζητας και τους drivers τους βρηκα στο directory EPSON 5550 ENU WIN 2k xp\win2k_xp\enu\drivers\win2k_xp ...Kαπως ετσι φανταζομαι θα ειναι και καποιο δικο σου directory στο cd της ΗΡ ...
    Βεβαια αν και καταφερα να εκτυπωνω απο το pc μου και απο ενα laptop, ακομα δεν καταφερα να δει τον εκτυπωτη το αλλο μου PC με WIN XP και αυτο που βρισκετα σε αλλο χωρο στο δικτυο .... Το ψαξιμο συνεχιζεται ... ;-)(
    ((( MoLi\/oΣ )))

  5. #5
    Εγγραφή
    17-10-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    US Robotics 9108
    φιλε molivos και εγω σε καποιον παρομοιο φακελο προσπαθω να βρω τους drivers αλλα ειλικρινα δεν τα καταφερνω...απελπιστηκα κ αρχισα να δοκιμαζω ολα τα inf αρχεια του cd του εκτυπωτη...τιποτα...μεχρι κ το autostart.inf εβαλα ο ανθρωπος

    μηπως φταιει το οτι ειναι πολυμηχανημα??? θελω να κανω δικτυακο μονο το κομματι του εκτυπωτη οπως λογικα θα γινεται...scanner δεν πολυχρησιμοποιω (και οταν χρειαστει απλα συνδεω το πολυμηχανημα αμεσα με το pc μου κ οχι με τον router για να κανω την δουλεια μου)..αναφορικα με το φωτοτυπικο αυτο δουλευει ανεξαρτητα με pc ή router...μονο ρευμα χρειαζεται...

    εντομεταξυ απο το site της ΗΡ βρισκω παλι το πακετο software-drivers και οχι μονο τους drivers...επομενως αν το εγκαταστησω στο συστημα τοτε τα xp θα περιμενουν απλως να συνδεσω στο usb το πολυμηχανημα...οταν ομως προσπαθησω να ορισω τον δικτυακο εκτυπωτη θα πρεπει να ορισω μονος μου τους drivers εστω κ αν ειναι ηδη εγκατεστημενοι στο συστημα.....heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp

  6. #6
    Εγγραφή
    17-10-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    US Robotics 9108
    λοιπον μετα απο παρα μα παρα πολυ ψαξιμο βρηκα λυση στο προβλημα μου!!!
    οπως ειχα πει ΔΕΝ υπαρχει inf αρχειο στο cd του πολυμηχανηματος ετσι ωστε να εγκατασταθει μονο η δυνατοτητα εκτυπωσης στο δικτυο. προφανως τα inf αρχεια που υπαρχουν εγκαθιστουν το συνολο των δυνατοτητων του πολυμηχανηματος...δεν ξερω...ετσι πρεπει να βρεθει ενας εκτυπωτης του οποιου οι drivers μπορουν να δουλεψουν με το πολυμηχανημα...

    επισκευθειτε λοιπον την εξης σελιδα για να βρειτε τις συμβατοτητες για ολα τα πολυμηχανηματα της HP.

    για το δικο μου HP PSC 1317 χρειαζομουνα τους drivers του HP Deskjet 3420...οσοι χρειαζεστε τους drivers αυτους δειτε εδω για να μην ψαχνετε...

    επομενως εχουμε κ λεμε:

    βημα 1: control panel -> printers and faxes -> add a printer

    βημα 2: επιλεξτε να εγκαταστησετε network printer

    βημα 3: επιλεξτε connect a printer on the internet ...και βαλτε στο URL το http://192.168.1.1:1631/printers/printer_name οπου 192.168.1.1 ειναι η default ΙΡ του router (αν την εχετε αλλαξει προσασμοστε την παραπανω διευθυνση) και printer_name ειναι το ονομα που εχετε δωσει στον printer μεσα απο το interface του router...προσοχη το ονομα ειναι case sensitive..για να αποφυγετε μπλεξιματα με ονοματα βαλτε κατι ευκολο κ συντομο...π.χ. HPnet

    βημα 4: οταν ερθει η ωρα να διαλεξετε driver, εκτελεστε το exe που εχετε κατεβασει αναλογα με τον συμβατο εκτυπωτη που βρηκατε απο την παραπανω σελιδα της HP. το εν λογω αρχειο δημιουργει ενα φακελο με τους drivers... οποτε επιλεξτε have disk, βρειτε τον φακελο που δημιουργηθηκε, διαλεξτε το inf αρχειο που εχει μεσα κ τελος...καντε ενα print test page απο τα properties του printer και θεωρητικα θα ακουσετε πρωτη φορα τον εκνευριστικο ηχο του εκτυπωτη με ανακουφιση...

    Υ.Γ. προς moderators. ισως το συγκεκριμενο θεμα θα μπορουσε να γινει sticky μιας κ ειναι πολυ πιθανο κ αλλοι φιλοι να προσπαθησουν να εγκαταστησουν ενα all-in-one μηχανημα πανω στον print server των 9107/9108

  7. #7
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συγχαρητήρια για την ανακάλυψη!
    Αντί να γίνει όμως όλο το θέμα sticky μιας και έχουμε αρκετά sticky ήδη στα USR, προτείνω να προστεθεί σαν υποσημείωση στο How-to του 9108 με την άδεια σου φυσικά.

    Φιλικά,

    alexisazen

  8. #8
    Εγγραφή
    17-10-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    US Robotics 9108
    ας μπει σαν υποσημειωση...δεν χρειαζεται να δωσω καποια συγκαταθεση. σε καθε περιπτωση αν χρειαστει καποιος βοηθεια πανω στο θεμα ας με ρωτησει κ αν μπορω θα βοηθησω...τωρα ειμαι στην φαση να δω αν μπορω να κανω κ το scanner να δουλευει αλλα προς το παρον το βλεπω ολιγον χλωμο...

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Ίσως το πρατραβάω αλλά έχω ένα αρκετά παλιό εκτυπωτή Epson Stylus Color 640 (με αγγλική τρίπινη πρίζα... ) και σκέφτομαι με ένα adaptor να το δοκιμάσω ως shared printer στη USB port του 9108...

    Λέτε να δουλέψει; Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα 0,11A που μπορεί να δεχθεί ο router από τη συγκεκριμένη είσοδο (αν διάβασα καλά)...
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  10. #10
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15164/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    U.S.Robotics 9108
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 27.5(dB)
    Mέχρις στιγμής απ'όσο έχω ψάξει,το 9108 υποστηρίζει μόνο εκτυπωτές που ενσωματώνουν γλώσσα εκτύπωσης (π.χ. pcl).Τελικά οι απλοί inkjet (χωρίς να εννοώ τα πολυμηχανήματα)λειτουργούν πάνω στο 9108;


    ....γιατί αν ειναι έτσι,δεν θα χρειατεί να αγοράσω() εξωτερικό print server!
    Κανείς δεν είναι τέλειος...

  11. #11
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Εγω προσπάθησα να βάλω επάνω εναν EPSON 5900L και δεν θελει να τον δει με τιποτα. Παλευω ισα με 12 ωρες και μου λεει οτι δεν αναγνωριζει το όνομα του printer. Ειμαι σίγουρος ότι είναι ελλατωματικό το δίκο μου 9108. Εχω προσπαθησει τα παντα. Τελως πάντων το πήρα αποφαση θα ζησω χώρις network printer.
    Απλά μοιράζομαι τον πόνο μου στο group.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15164/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    U.S.Robotics 9108
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 27.5(dB)
    Φίλε μου elder,ίσως θα πρέπει να αγοράσεις έναν εξωτερικό print server,όπως το dp-301 της dlink..
    Κανείς δεν είναι τέλειος...

  13. #13
    Εγγραφή
    10-11-2005
    Περιοχή
    Closer and closer to home....
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    US Robotics 9108
    Ο ιστορικός Epson Stylus Color 640 δυστυχώς δε λειτουργεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάει στα σκουπίδια αφού αποτελεί και θα αποτελεί πάντα μια πολύ καλή λύση για local printing (ίσως όχι τόσο γρήγορος αλλά πάντα θα έχει μια θέση στο γραφείο). Κάτι το οποίο δυστυχώς δεν ισχύει και για ένα παλιό δώρο το Lexamrk Z11 που το μάσημα των σελίδων Α4 τον έχει υποβαθμίσει να καταλαμβάνει χώρο στο άνω ράφι μιας βιβλιοθήκης...

    Με τον κίνδυνο να μετατραπεί το post αυτό review board για printers ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη όσων διαβάσουν το παρών για τους εκτυπωτές Canon και ειδικότερα τον 5200. Σημειωτέων το μοντέλο αυτό βγαίνει και σε έκδοση με Wi-Fi. Υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα αλλά η ταχύτητα του παρόντος μοντέλου πιστεύω πως δικαιολογούν το premium της τιμής.

    Φυσικά όποιες άλλες προτάσεις για printer συμβατό με το printer server, πάντα inkjet, είναι επιθυμητές.
    "No experiment is ever a complete failure. It can serve as a negative example". (Arthur Bloch)

    Flying thoughts (blog)

  14. #14
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    Οσο για την εγκατασταση Ηρ 7200 αλλα και άλλων Hp μια μικρη λεπτομερια (αχρηστη καπως αλλα εμενα με παιδεψε μεχρι να την βρω)
    Το αρχειο .inf που ζητα το βρησκεις μεσα απο το cd εγκαταστης στο une -drivres- για αγγλικα και grk- driver για εληνικα! δουλευει μια χαρα!!

  15. #15
    Εγγραφή
    08-06-2002
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport SMART
    SNR / Attn
    5.3(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παρεπιπτοντως εδω και και αρκετο καιρο HP Deskjet 5550 σαν Prιnt Server , λειτουργει μια χαρα με το USR 9108 ...
    ((( MoLi\/oΣ )))

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. USR 9108 print server - Πρόβλημα με HP 1018
    Από agkistras στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-07, 16:27
  2. USR 9107 και Print Server
    Από transmetal στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-07, 00:24
  3. Πρόβλημα με τον Print Server του USR-9108 (Annex-A)
    Από Indy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 23:05
  4. USR 9107 Print server
    Από GiannisKr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-06, 23:20
  5. Print server στο 9108-Help
    Από grpap στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-06, 23:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας