Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Lightbulb
    Γεια σας παιδες.Λοιπον Εχω ενα μηχανημα p4 2.8ghz σε msi 875p neo mobo με onboard καρτα δικτυου 10/100.To modem ειναι το Zyxel Prestige 660 R - 61 συνδεση 384kbps.Προσφατα ξεθαψα ενα παλιο μηχανημα που ειχα (Celeron 667,384 MB Ram,DFI mobo via chipset) που δεν εχει καρτα δικτυου.Σκεφτομαι να εχω το παλιο μηχανημα ολη μερα για downloading γιατι εδω και ενα μηνα ο 2.8 μου δεν εχει κλεισει καθολου.Ειναι συνεχωs on-line.Θα βαλω εναν καινουριο δισκο στο παλιο μηχανημα και μια καρτα δικτυου και οτι αλλο μου πειτε οτι χρειαζεται.Δυστυχως το Zyxel Prestige 660 R - 61εχει μονο μια θυρα δικτυου οποτε το προβλημα γινεται πιο πολυπλοκο.Αν ειχε 4 οπως το 9105 δεν θα ειχα αποριες.Θα το εφτιαχνα στο τσακ μπαμ.Αυτο που θελω τωρα ειναι να συνδεσω το μοντεμ στο παλιο μηχανημα αλλα ταυτοχρονα θελω να συνδεθει μεσω τοπικου δικτυου και με το κανονικο μου μηχανημα.Δεν με ενδιαφερει να μοιραζει την συνδεση στο ιντερνετ,απλα θελω να περναω στο τσακ μπαμ οτι κατεβαζω στο καλο μου υπολογιστη.Αυτο πως θα γινει???Πρεπει να αγορασω Switch???H μπορω να το κανω αγοραζοντας δυο καρτες δικτυου και βαζοντας τες πανω στο παλιο υπολογιστη.Στη μια συνδεω το μοντεμ και στην αλλη το καλωδιο για τον αλλον υπολογιστη?Η πως αλλιως???ΕΠισης αν μπορειτε προτεινετε μου και καλες και φτηνες καρτουλες η Switch.Θα με ενδιεφεραι και μια wifi λυση αν καποιος μπορει να εξηγησει πως θα κανω την εγκατασταση και πει πανω κατω ποσο θα κοστισει.Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.Τα λεμε..

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2004
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χρειάζεται κοτζάμ switch για δύο υπολογιστές; Μήπως καλύτερα ένα hub;
    Κάπου έχω διαβάζει πώς το switch για λίγους υπολογιστές είναι πιό αργό απο hub.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLamer
    Χρειάζεται κοτζάμ switch για δύο υπολογιστές; Μήπως καλύτερα ένα hub;
    Κάπου έχω διαβάζει πώς το switch για λίγους υπολογιστές είναι πιό αργό απο hub.
    Απο άποψης κόστους δεν υπάρχει ερώτηση, (εκτός αν τα 30 ευρά ειναι πολλά)

    Οσο για τις ταχύτητες.........
    Οχι το switch είναι γρηγόροτερο

  5. #5
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ta switches είναι πιο γρήγορα και πιό αξιόπιστα.
    Τα hubs εδώ και μερικά χρόνια έχουν καταργηθεί, και στην αγορά βρίσκεις μόνο switches.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Αυτά που λες μπορείς να τα κάνεις με δύο κάρτες δικτύου στο παλιό pc (5 ευρώ κάνει μία κάρτα δικτύου, άρα θα σου κοστίσει περί τα 15 ευρώ η διαδικασία). Φυσικά αυτή η λύση είναι πιο πολύπλοκη από το να πάρεις ένα switch όπως αυτό και να κάνεις πολύ εύκολα τη δουλειά σου με 16 ευρώ + το κόστος των καλωδίων (δηλαδή 20 ευρώ συνολικά).

    Με τη λύση του switch, δεν είναι απαραίτητο να είναι ανοικτός ο παλιός υπολογιστής (που θα είχε τις δύο κάρτες δικτύου πάνω του σύμφωνα με την πρώτη περίπτωση), ώστε να έχει δίκτυο ο "καλός". Δηλαδή δεν υπάρχει εξάρτηση του ενός υπολογιστή από τον άλλο στο θέμα του internet.

    Προτείνω ανεπιφύλακτα τη χρήση ενσύρματου δικτύου με switch. Eίναι πιο εύκολο στις ρυθμίσεις, πιο ασφαλές, πιο γρήγορο και πολύ πιο φτηνό από ένα ασύρματο δίκτυο. Στη σελλίδα αυτήμπορείς να δεις αρκετά switch. Έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους.

    Σε περίπτωση που θέλεις ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες μπορείς να στήσεις Gigabit δίκτυο (αντί για 100 Mbit που αναφέρω παραπάνω) με κόστος περί τα 110 ευρώ (δύο κάρτες Gigabit + αντίστοιχο switch).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 14-11-05 στις 23:40.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Καλα αυτο το e-shop πουλαει μονο straight utp cables μηκους 100 και 300 μετρων?????

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός firewall για προχωρημένους
    Από Spanos στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-13, 21:09
  2. Οδηγός για Vista σε HP Laptops
    Από manosdoc στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 15:18
  3. οδηγος για dreambox
    Από janis100 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-08, 23:36
  4. οδηγος how to για τοπικο δικτυο
    Από giorgiosb στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-07, 23:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας