Σελ. 166 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 146156161164165166167168171176186 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.476-2.490 από 3074
  1. #2476
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και μιλάμε για Toyota

    - - - Updated - - -



    Πριν 2-3 μήνες ήμουν Στοκχόλμη και τα είδα πρώτη φορά. Ούτε καν ήξερα το brand tbh. Εννοείται ότι μπήκα να δω τι παίζει και είναι σα να κάθεσαι στο σαλόνι σου. Για μηχανικά δεν ξέρω, αλλά από άνεση ήταν σούπερ. Και φοβερό design.
    Καλός φίλος ήταν κεφάλι στο EV Division της JLR. Είχε το Polestar 2 (/ινσερτ λαφτερ χιαρ, μπορώ να το πώ καθώς δεν είναι εκεί πλέον), και ενώ έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια που το πήγα βόλτα ακόμα το σκέφτομαι που και που.

    Αν βρείς την ευκαιρία για τεστ drive πραγματικά δοκίμασε το (αν δεν το έκανες). Ναι, μέσα είναι διαστημόπλοιο και φουλ άνεση α la Volvo XC. Ποιά Tesla...

  2. #2477
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Ενα ενδιαφερον βιντεο για τις μπαταριες των Τουοτα

    https://www.youtube.com/watch?v=PNNprE2-_C4

  3. #2478
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα ενδιαφερον βιντεο για τις μπαταριες των Τουοτα

    https://www.youtube.com/watch?v=PNNprE2-_C4
    και τα σχόλια έχουν πολύ πληροφορία.

    Είναι μαγικό να πάρεις οποιοδήποτε Toyota και να του κουμπώσεις και αέριο.. μιλάμε για κόστος κατανάλωσης σε μέση οδήγηση 2lt-2.5lt τα 100 με τιμές βενζίνης.
    Αυτό που περιμένω είναι την Corolla σε Hybrid Plugin όπου θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #2479
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι μαγικό να πάρεις οποιοδήποτε Toyota και να του κουμπώσεις και αέριο.. μιλάμε για κόστος κατανάλωσης σε μέση οδήγηση 2lt-2.5lt τα 100 με τιμές βενζίνης.
    Αυτό που περιμένω είναι την Corolla σε Hybrid Plugin όπου θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...
    Μηπως θα αρχισουν τιποτε μετατροπες σε ηλεκτρικα η υβριδικα σε καποια χρονια,λεω γω τωρα. Τα ηλεκτρικα,ειδικα τα plug in εχουν νοημα μονο σε χωρες που οι κατοικιες ειναι αυτονομες,μονοκατοικιες που ο καθενας θα μπορει να βαλει τα φωτοβολταικα του,τον ταχυφορτιστη του κοκ,ωστε να μην εχει αναγκη τα καυσιμα των σαουδαραβων.

  5. #2480
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως θα αρχισουν τιποτε μετατροπες σε ηλεκτρικα η υβριδικα σε καποια χρονια,λεω γω τωρα. Τα ηλεκτρικα,ειδικα τα plug in εχουν νοημα μονο σε χωρες που οι κατοικιες ειναι αυτονομες,μονοκατοικιες που ο καθενας θα μπορει να βαλει τα φωτοβολταικα του,τον ταχυφορτιστη του κοκ,ωστε να μην εχει αναγκη τα καυσιμα των σαουδαραβων.
    Όχι πλέον, λόγω flexibility δικτύου.

    Στην Ανατολική Αγγλία είχε μεγάλο νόημα να έχεις ηλεκτρικό ακόμα και αν δεν ήσουν ιδιοπαραγωγός. Το δίκτυο σου (o DSO = η UK Power Networks γι αυτή τη γεωγραφική περιοχή) επέτρεπε να τροφοδοτείς το σπίτι από την μπαταρία του αυτοκινήτου στις ώρες υψηλής ζήτησης, και να το φορτίζεις στις πρωινές ώρες ή/και να εξάγεις ηλεκτρική ενέργεια πίσω στο δίκτυο με τον πάροχο να σε πληρώνει και στις 2 περιπτώσεις. Είχες εύκολα ένα κέρδος 20% σε σχέση με συμβατικές λύσεις.

    Πρέπει οπωσδήποτε να προχωρήσει το πρόγραμμα έξυπνων μετρητών στην Ελλάδα, καθώς και των flex reserves/energy storage.

    Η Αγγλία συγκεκριμένα, πήγε από μια άκρως προβληματική κατάσταση με πιθανά blackouts κάθε χειμώνα και απαρχαιωμένη διανομή, σε άκρως σύγχρονες πρακτικές (πχ VPP και SLES) μέσα σε 4 έτη. Δεν είναι αδύνατο. Βούληση θέλει, κατανόηση του στόχου, επενδύσεις, και ανθρώπινο δυναμικό.

  6. #2481
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...
    Είναι πλέον πολύ συνηθισμένο, οι εταιρείες να πληρώνουν ένα τμήμα του μισθού σε "είδος" με την μορφή της παροχής εταιρικού αυτοκινήτου, ακόμη και για μεσαία στελέχη.

    Το προτιμούν και οι εργαζόμενοι, καθώς με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, τα ηλεκτρικά (BEV) και τα υβριδικά που φορτίζουν (PHEV) εξαιρούνται από τη φορολόγηση.
    Δεν καταγράφεται επιπλέον εισόδημα στη φορολογική δήλωση του μισθωτού από χρήση εταιρικού αυτοκινήτου μηδενικών ή χαμηλών ρύπων έως 50 gr/km CO2 και ΛΤΠΦ έως τις 40.000 €.

    Έριξα μια ματιά στο δελτίο του ΣΕΑΑ του Νοεμβρίου για να δω τι BEV και PHEV αγοράζει ο κόσμος.

    BEV (5.802 αυτοκίνητα, μερίδιο 4,6%):
    TESLA MODEL-Y (BEV) 1.015 (από 47.000 €)
    TESLA MODEL-3 (BEV) 507 (από 42.000 €)
    PEUGEOT 208 (BEV) 316 (από 38.000 €)

    PHEV (8.170 αυτοκίνητα, μερίδιο 6,5%):
    VOLVO XC40 (PHEV) 1.044 (από 51.000 €)
    BMW X1-SERIES (PHEV) 642 (από 51.000 €)
    MERCEDES GLA (PHEV) 623 (από 51.000 €)
    CUPRA FORMENTOR (PHEV) 592 (από 43.000 €)

    Για τα BEV υπάρχει και η επιδότηση 8.000 € (αν ισχύει ακόμη).

  7. #2482
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τα σχόλια έχουν πολύ πληροφορία.

    Είναι μαγικό να πάρεις οποιοδήποτε Toyota και να του κουμπώσεις και αέριο.. μιλάμε για κόστος κατανάλωσης σε μέση οδήγηση 2lt-2.5lt τα 100 με τιμές βενζίνης.
    Αυτό που περιμένω είναι την Corolla σε Hybrid Plugin όπου θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...
    Δεν συμφερει το plug in παντως μην κοροιδευομαστε.
    Φιλος εχει εταιρικο το μεσαιο Volvo SUV σε plug-in hybrid. Για ταξιδι Αθηνα - Θεσσαλονικη χρειαστηκε να κανει 2 στασεις για να φορτισει, και στους δυο σταθμους φορτισης χρειαστηκε να περιμενει 20-30 λεπτα να τελειωσουν οι μπροστα/πριν απο αυτον και μετα χρειαστηκε αλλα 30-40 λεπτα φορτιση ο ιδιος. Εκανε τελικα μια διαδρομη 5 και κατι ωρων με αυτοκινητο βενζινης σε 8,5 ωρες με το plug-in. Βριζει θεους και δαιμονες για τη μακακια που εκανε να δεχτει να παρει εταιρικο plug-in.

    Αυτα ειναι καλα παιχνιδακια για εντος πολης, μικρομετακινησεις, που τα φορτιζεις οσο καθονται 8 ωρες σε ενα γραφειο ή 8 ωρες σε ενα σπιτι. Ειναι για να πεσουν οι ρυποι και να φτιαξει το μικροκλιμα σε μια μεγαλουπολη τυπου Αθηνας. Δεν ειναι για μεγαλα ταξιδια ακομα, οσο υπαρχουν λιγοι σταθμοι φορτισης και εχεις μεγαλους χρονους αναμονης και οσο η ταχυφορτιση θελει τοσο μεγαλο χρονο. Αν αυξηθουν σε 10+ χρονια οι σταθμοι ωστε να ειναι οπως τα βενζιναδικα αβερτα αντλιες, και κανει η ταχυφορτιση στο 80% μαξ 10-15 λεπτα τα ξαναλεμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως θα αρχισουν τιποτε μετατροπες σε ηλεκτρικα η υβριδικα σε καποια χρονια,λεω γω τωρα. Τα ηλεκτρικα,ειδικα τα plug in εχουν νοημα μονο σε χωρες που οι κατοικιες ειναι αυτονομες,μονοκατοικιες που ο καθενας θα μπορει να βαλει τα φωτοβολταικα του,τον ταχυφορτιστη του κοκ,ωστε να μην εχει αναγκη τα καυσιμα των σαουδαραβων.
    Δυσκολο ακομα τετοιες μετατροπες καθως θα κανουν void τις εγγυησεις.
    Ειδικα η Toyota δεν αστειευεται με αυτα τα πραγματα. Ασε που για να βαλεις αεριο σε ενα κινητηρα 1,8-2 λιτρα hybrid δεν αρκει απλα να βαλεις το αεριο, πρεπει να βρεις χωρο να βαλεις το ντεποζιτο σε ενα ηδη μικρο πορτμπαγκαζ, πρεπει να ρυθμισεις την ECU να λαμβανει υποψη ενα αλλο καυσιμο/μιγμα, σε ενα αρκετα περιπλοκο συστημα που πρωτευοντως εχει λογικη να προτεραιοποιει τον ηλεκτροκινητηρα και το ρευμα. Αν βαλεις χερι σε ολο αυτο φιλακια εγγυηση. Και μιλαμε για τα υβριδικα που κατα κανονα δινει 10 χρονια. Και ακομα και μετα απο αυτο προσωπικα δεν θα ακουμπουσα να βαλω χερι σε Toyota, η Toyota ακομα και εκτος εγγυησης φημιζεται για τη φιλικη υποστηριξη και το after sales.
    Εχω αρκετους γνωστους και φιλους που εχουν παλια Toyota και ακομα και τωρα τους καλυπτει εκτος εγγυσης η επισημη Toyota off the books ωστε να διατηρει ψηλα το ονομα και επιπεδο εξυπηρετησης.

  8. #2483
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμφερει το plug in παντως μην κοροιδευομαστε.
    Φιλος εχει εταιρικο το μεσαιο Volvo SUV σε plug-in hybrid. Για ταξιδι Αθηνα - Θεσσαλονικη χρειαστηκε να κανει 2 στασεις για να φορτισει, και στους δυο σταθμους φορτισης χρειαστηκε να περιμενει 20-30 λεπτα να τελειωσουν οι μπροστα/πριν απο αυτον και μετα χρειαστηκε αλλα 30-40 λεπτα φορτιση ο ιδιος. Εκανε τελικα μια διαδρομη 5 και κατι ωρων με αυτοκινητο βενζινης σε 8,5 ωρες με το plug-in. Βριζει θεους και δαιμονες για τη μακακια που εκανε να δεχτει να παρει εταιρικο plug-in.

    Αυτα ειναι καλα παιχνιδακια για εντος πολης, μικρομετακινησεις, που τα φορτιζεις οσο καθονται 8 ωρες σε ενα γραφειο ή 8 ωρες σε ενα σπιτι. Ειναι για να πεσουν οι ρυποι και να φτιαξει το μικροκλιμα σε μια μεγαλουπολη τυπου Αθηνας. Δεν ειναι για μεγαλα ταξιδια ακομα, οσο υπαρχουν λιγοι σταθμοι φορτισης και εχεις μεγαλους χρονους αναμονης και οσο η ταχυφορτιση θελει τοσο μεγαλο χρονο. Αν αυξηθουν σε 10+ χρονια οι σταθμοι ωστε να ειναι οπως τα βενζιναδικα αβερτα αντλιες, και κανει η ταχυφορτιση στο 80% μαξ 10-15 λεπτα τα ξαναλεμε.
    Ειλικρινά με έκαψες τώρα!! Ολη η λογική του plug in είναι να μην καίς τσάμπα βενζίνη στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και ταυτόχρονα να μην τρώς την πίκρα να πρέπει να φορτίσεις για μακρινές αποστάσεις. Φυσικά κάποιος που κάνει μια νορμάλ κίνηση σπίτι-γραφείο μεσα στην πόλη κάθε μέρα εχει αρκετά μεγάλο κέρδος γιατί αν το φορτίζει δεν θα ανάψει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ειδικά αν εχει δωρεάν φόρτιση στη δουλειά πχ.

    Ποιός ο λόγος όμως να κάτσεις να ψάχνεις φορτιστές για το 5-10 ταξίδια που ίσως κάνεις μεσα στον χρόνο και να μη συνεχίσεις με βενζίνη οταν τελειώσει η μπαταρία;;

    Η διαφορά σε € δεν νομίζω οτι είναι αρκετή για την εξτρα ταλαιπωρία (αφού πλέον ελάχιστοι φορτιστές είναι δωρεάν)
    Ένα 1500αρι-2λιτρο μοτέρ που φοράνε τα περισσότερα plug in με νορμάλ ταχύτητες 130-140 και 7η-8η κουμπωμένη μονιμα, δεν καίει πάνω απο 7-8lt/100 + οτι η μπαταρία ανακτά ενα ποσοστό απο φρεναρίσματα κλπ, τουλάχιστον σε bmw 330e που είχα οδηγήσει αυτό γινόταν (επίσης η bmw μου έδινε πάντα εξτρα boost στο τέρμα γκάζι ακόμα και οταν έδειχνε 0 αυτονομία, η αίσθηση που εδινε ο συνδυασμός ρεύμα/βενζίνη ήταν τουλάχιστον 350 άλογα και ας δηλώνει 290 το εργοστάσιο)
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  9. #2484
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά με έκαψες τώρα!! Ολη η λογική του plug in είναι να μην καίς τσάμπα βενζίνη στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και ταυτόχρονα να μην τρώς την πίκρα να πρέπει να φορτίσεις για μακρινές αποστάσεις. Φυσικά κάποιος που κάνει μια νορμάλ κίνηση σπίτι-γραφείο μεσα στην πόλη κάθε μέρα εχει αρκετά μεγάλο κέρδος γιατί αν το φορτίζει δεν θα ανάψει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ειδικά αν εχει δωρεάν φόρτιση στη δουλειά πχ.

    Ποιός ο λόγος όμως να κάτσεις να ψάχνεις φορτιστές για το 5-10 ταξίδια που ίσως κάνεις μεσα στον χρόνο και να μη συνεχίσεις με βενζίνη οταν τελειώσει η μπαταρία;;

    Η διαφορά σε € δεν νομίζω οτι είναι αρκετή για την εξτρα ταλαιπωρία (αφού πλέον ελάχιστοι φορτιστές είναι δωρεάν)
    Ένα 1500αρι-2λιτρο μοτέρ που φοράνε τα περισσότερα plug in με νορμάλ ταχύτητες 130-140 και 7η-8η κουμπωμένη μονιμα, δεν καίει πάνω απο 7-8lt/100 + οτι η μπαταρία ανακτά ενα ποσοστό απο φρεναρίσματα κλπ, τουλάχιστον σε bmw 330e που είχα οδηγήσει αυτό γινόταν (επίσης η bmw μου έδινε πάντα εξτρα boost στο τέρμα γκάζι ακόμα και οταν έδειχνε 0 αυτονομία, η αίσθηση που εδινε ο συνδυασμός ρεύμα/βενζίνη ήταν τουλάχιστον 350 άλογα και ας δηλώνει 290 το εργοστάσιο)
    Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
    Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

    Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #2485
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
    Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

    Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.
    Αυτος παντως μαλλον αλλο φανταζοταν και περιμενε και εχει ξενερωσει τη ζωη του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά με έκαψες τώρα!! Ολη η λογική του plug in είναι να μην καίς τσάμπα βενζίνη στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και ταυτόχρονα να μην τρώς την πίκρα να πρέπει να φορτίσεις για μακρινές αποστάσεις. Φυσικά κάποιος που κάνει μια νορμάλ κίνηση σπίτι-γραφείο μεσα στην πόλη κάθε μέρα εχει αρκετά μεγάλο κέρδος γιατί αν το φορτίζει δεν θα ανάψει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ειδικά αν εχει δωρεάν φόρτιση στη δουλειά πχ.

    Ποιός ο λόγος όμως να κάτσεις να ψάχνεις φορτιστές για το 5-10 ταξίδια που ίσως κάνεις μεσα στον χρόνο και να μη συνεχίσεις με βενζίνη οταν τελειώσει η μπαταρία;;

    Η διαφορά σε € δεν νομίζω οτι είναι αρκετή για την εξτρα ταλαιπωρία (αφού πλέον ελάχιστοι φορτιστές είναι δωρεάν)
    Ένα 1500αρι-2λιτρο μοτέρ που φοράνε τα περισσότερα plug in με νορμάλ ταχύτητες 130-140 και 7η-8η κουμπωμένη μονιμα, δεν καίει πάνω απο 7-8lt/100 + οτι η μπαταρία ανακτά ενα ποσοστό απο φρεναρίσματα κλπ, τουλάχιστον σε bmw 330e που είχα οδηγήσει αυτό γινόταν (επίσης η bmw μου έδινε πάντα εξτρα boost στο τέρμα γκάζι ακόμα και οταν έδειχνε 0 αυτονομία, η αίσθηση που εδινε ο συνδυασμός ρεύμα/βενζίνη ήταν τουλάχιστον 350 άλογα και ας δηλώνει 290 το εργοστάσιο)
    Δεν γνωριζω τη λογικη που το επελεξε ή τι ακριβως φανταζοταν/περιμενε παντως ειναι ξενερωμενος φουλ. Ισως να φανταζοταν κατι διαφορετικο.

  11. #2486
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
    Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

    Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.
    Καλά αέριο δεν το συζητάμε, ειναι το μόνο καύσιμο που παλεύεται ακόμα. Εχω daily ενα πεινασμένο audi που με αέριο γίνεται πολύ νορμάλ (τουλάχιστον απο πλευράς καυσίμου, οι ζημιές είναι άλλη ιστορία )
    Τα plugin δεν κάνουν ούτε τόσα, η 330 έβγαζε max 50 km, ρεαλιστικά δλδ 35-40 ανάλογα τη διαδρομή, αν ειχες aircon κλπ αλλά και πάλι προσωπικά δεν κάνω παραπάνω συνήθως μεσα στη μέρα και αν έχεις δυνατότητα φόρτισης σπίτι + γραφείο προφανώς έχεις παραπάνω αφου μπορείς να είσαι φορτισμένος πάντα. Το μεγάλο μείον ήταν το πορτ μπαγκάζ, το σενταν που οδήγησα εγω ήταν ανύπαρκτο πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις touring αν θέλεις χώρους


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν γνωριζω τη λογικη που το επελεξε ή τι ακριβως φανταζοταν/περιμενε παντως ειναι ξενερωμενος φουλ. Ισως να φανταζοταν κατι διαφορετικο.
    Εξηγησε του πως δουλεύει γιατί θα παιδεύεται τσάμπα εχω την εντύπωση

    Απο τα πιο ωραία plug in ειναι τα πετρέλαια της merc, η κατανάλωση ειναι απίστευτα χαμηλή! Αλλά τα βάζει μόνο στα μεγάλα μοντέλα glc/gle/e/s νομίζω και οι τιμές τους εννοείται είναι φευγάτες...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  12. #2487
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
    Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

    Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.
    Σε τετοια πολυπλοκα πραγματα αμα το αεριο δεν ερχεται απο τη "μαμα" ΔΕΝ κανεις τετοια. Παρε κατι πιο απλο και βαλτου αεριο. Οταν κατι δεν θα παιζει, ποιος θα σε υποστηριξει? Εδω πας για service και σου κανουν firmware update, και συζηταμε να γινονται και OTA fw updates σε αυτοκινητα.

  13. #2488
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τετοια πολυπλοκα πραγματα αμα το αεριο δεν ερχεται απο τη "μαμα" ΔΕΝ κανεις τετοια. Παρε κατι πιο απλο και βαλτου αεριο. Οταν κατι δεν θα παιζει, ποιος θα σε υποστηριξει? Εδω πας για service και σου κανουν firmware update, και συζηταμε να γινονται και OTA fw updates σε αυτοκινητα.
    Εχω την τύχη ο κολλητός μου να είναι Toyotάνθρωπος με συνεργείο δικό του και άνθρωπος μαμουνι γενικά. Τώρα μέσα στις γιορτές τελείωσε τα μαθήματα τα έξτρα και για τα τελευταία ηλεκτρικά και υβριδικά της. Η BRC που συνεργάζεται βγάζει κιτ και για τα τελευταία. Αυτό με κάνει άνετο να λεω αυτά που λέω έχοντας τα πρώτα συζητήσει μαζί του.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #2489
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την τύχη ο κολλητός μου να είναι Toyotάνθρωπος με συνεργείο δικό του και άνθρωπος μαμουνι γενικά. Τώρα μέσα στις γιορτές τελείωσε τα μαθήματα τα έξτρα και για τα τελευταία ηλεκτρικά και υβριδικά της. Η BRC που συνεργάζεται βγάζει κιτ και για τα τελευταία. Αυτό με κάνει άνετο να λεω αυτά που λέω έχοντας τα πρώτα συζητήσει μαζί του.
    Βεβαια απο την συζητηση και τη θεωρια μεχρι την πραξη ειναι πολλα εργοστασια Καρελιας δρομος.

    Οσες γνωσεις και εμπειριες αν εχει ο κολλητος σου ως μηχανικος ειναι ενα πραγμα και ειναι τελειως διαφορετικο αυτες να εφαρμοστουν, να δοκιμαστουν, να αποδωσουν, να γινουν fine tune και ευρυτερα προσιτες/γνωστες και δη πρωτιστως απο τη μαμα Toyota ή καποιον αξιοπιστο aftermarket οργανισμο.
    Αρα μπορει να παρει Χ χρονια ή και ποτέ.

    Το γεγονος οτι η ιδια η Toyota δεν εχει επιχειρησει να ασχοληθει εκτενως και επισταμενα με το θεμα αεριο ή/και συνδυασμος με υβριδικο κατι λεει.
    Εδω δεν επιχειρησαν ποτέ να παντρεψουν το υβριδιο με ντιζελ που θα ηταν και η πιο προφανης και ευκολη επιλογη, καθως το ντιζελ εχει ηδη και χαμηλοτερες καταναλωσεις και καλυτερη ροπη απο τη βενζινη.
    Φαντασου τη ροπη του ντιζελ συνδυασμενη με την αμεσα διαθεσιμη ροπη της μπαταριας του ηλεκτροκινητηρα, και την μειωση καταναλωσης του υβριδικου συνδυασμενη με την ηδη χαμηλη του ντιζελ.
    Θα μιλουσαμε για νουμερα μικτης στο φασμα του 3,5/100 στην πλειονοτητα των καθημερινων χρησεων.

  15. #2490
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω δεν επιχειρησαν ποτέ να παντρεψουν το υβριδιο με ντιζελ που θα ηταν και η πιο προφανης και ευκολη επιλογη, καθως το ντιζελ εχει ηδη και χαμηλοτερες καταναλωσεις και καλυτερη ροπη απο τη βενζινη.
    Φαντασου τη ροπη του ντιζελ συνδυασμενη με την αμεσα διαθεσιμη ροπη της μπαταριας του ηλεκτροκινητηρα, και την μειωση καταναλωσης του υβριδικου συνδυασμενη με την ηδη χαμηλη του ντιζελ.
    Θα μιλουσαμε για νουμερα μικτης στο φασμα του 3,5/100 στην πλειονοτητα των καθημερινων χρησεων.
    Μια χαρά υπάρχει αυτό οπως έγραψα και πιο πάνω και μάλιστα αρκετά χρονια (απο την προηγούμενη γενιά e class) Οι τιμές όμως χωρίς επιδοτήσεις κλπ ειναι παραδοσιακά Γερμανικά τσουχτερές!

    Τυχαίο link: https://www.autotriti.gr/data/news/p...TIC_258013.asp
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

Σελ. 166 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 146156161164165166167168171176186 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας