Σελ. 6 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 3074
  1. #76
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Κοιτα το θεμα ειναι αμα σου δουλευουν εσενα. Καθε μαρκα εχει και ενα καλο ή τουλαχιστον υποφερτο. Απλα αλλες εχουν περισσοτερα. Ειναι και αν ταιριαζει στο αυτ/το σου. Δεν τα εχω ποτε δοκιμασει.
    Καλα , δε νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλος για να πω γνωμη. Το αμαξι το εχω απο τον σεπτεμβρη ( ειναι εκ του πατρος εκπορευομενο ) και αλλαξα λαστιχα γιατι αυτα που ειχε ηταν σχεδον σαπια και χειμωνιατικα ( δλδ πλεον ακαταλληλα για την Κρητη ). Εδω καθε φορα που πηγαινα σε βενζιναδικο εβαζα και αερα στα λαστιχα. Στο 30 τα πηγαινα και στο 25 τα εβρισκα την επομενη φορα!!

    Απλα ο τεχνικος στο συνεργειο μου τα παινευε πολυ τα γιοκοχαμα και γι'αυτο ειπα να ρωτησω αν ειναι οντως τοσο αποδοτικα. Βεβαια σε ενα κορσακι σαν το δικο μου τι αποδοση να δωσουν


    btw patentman , διαβασα αυτο που ειπες προηγουμενως για το ποσες στροφες ειναι οι ιδανικες για οδηγηση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    *Ολοι οι κινητηρες πρεπει να λειτουργουν μεσα ενα φασμα στροφων που ειναι 1000 στροφες πριν την μεγιστη ροπη και 1000 μετα απο αυτην. Επιπλεον αν ενας κινητηρας εχει "κοκκινο" στις 7.000σ.α.λ. και εμεις τον ανεβαζουμε μονο μεχρι τις 4.000 του κανουμε κακο. Ολα τα υποσυστηματα του εχουν σχεδιαστει με βαση οτι θα πρεπει να ειναι λειτουργικα στις 7.000 και ετσι στις 4.000 δεν εχει την σωστη λιπανση,ψυξη,κραδασμους/συντονισμους,καθαρισμο θαλαμου καυσεως/μπουζι/αισθητηρων, κτλ,κτλ. Σωστη λειτουργεια ειναι να ανεβαζουμε ομαλα τις στροφες απο την μεγιστη ροπη εως 1000 στροφες πριν το κοκκινο. Αν μαλιστα μας γινει συνηθεια θα δουμε μειωση της καταναλωσης και ομαλοτερη λειτουργεια του κινητηρα. Τα αγρειογκαζωματα που και που πρεπει να υπαρχουν και κανουν καλο. Η συνεχομενη συντηρητικη οδηγηση δεν κανει καλο.
    Λοιπον , εμενα εχει στις 6000 το κοκκινο και παει μεχρι τις 7 και κατι.
    Θα ελεγες δλδ οτι πρεπει να οδηγω στις 3 με 5 ? Αλλαγη ταχυτητας στις 4,5 πχ?
    Στο λεω γιατι εγω οδηγω απο 2,5 μεχρι 3,5 και λιγο πριν τις 4 αλλαζω ταχυτητα. Αν παω πανω απο 4 το αμαξι μουγκριζει σαν τρελο. Ασε που αν το κρατησω για κανα λεπτο πανω απο 4 ανεβαζει και πανω απο 90 C...
    Ειναι ηδη "μπουκωμενη" η μηχανη ή αυτο ειναι το νορμαλ της?

  2. #77
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Καποιο προβλημα θα εχει. Απο απλο οπως καζανακια με σαπια διαφραγματα μεχρι μεταλλα μηχανης...να το κοιταξεις οσο ειναι νωρις.
    Ναι 3 -4.5 ειναι καλα. σε αυτο το φασμα.

    Μπορει να σου ανεβαζει θερμοκρασια και να μην τραβαει και να μουγκριζει και απο μπουκωμενο καταλυτη, κατι που τα συνεργεια δεν ξερουν. Ποσα χλμ εχει?

    Αν και γενικα τα οπελ ανεβαζουν πανω απο 90 πολυ ευκολα, τωρα τον χειμωνα δεν θα επρεπε.

  3. #78
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Καποιο προβλημα θα εχει. Απο απλο οπως καζανακια με σαπια διαφραγματα μεχρι μεταλλα μηχανης...να το κοιταξεις οσο ειναι νωρις.
    Ναι 3 -4.5 ειναι καλα. σε αυτο το φασμα.

    Μπορει να σου ανεβαζει θερμοκρασια και να μην τραβαει και να μουγκριζει και απο μπουκωμενο καταλυτη, κατι που τα συνεργεια δεν ξερουν. Ποσα χλμ εχει?
    Θα δω και θα σου πω.
    Τωρα που το πηγα για λαστιχα υποτιθεται οτι ειδαν και αν ολα τα υπολοιπα ειναι σε καλη κατασταση και αλλαξαν καποια πραματα ( δε θυμαμαι αναλυτικα τι ).

    Παντως αμαξι του '99 ... ε νωρις δεν ειναι πλεον
    Εξ αλλου αν εχει κατι σοβαρο και θελει αλλαγη που κοστιζει πολυ , δεν αξιζει τον κοπο να γινει...
    Θα το δω παντως.
    θενξ για την απαντηση

  4. #79
    Εγγραφή
    04-02-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ
    Router
    Sagem F@st 840
    SNR / Attn
    30.8(dB) / 16.0(dB)
    Patentman,
    στην κατηγορία των μικρομεσαίων τι θα διάλεγες;
    μέχρι 21.000 ευρώ

  5. #80
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Σε αλφαβητικη σειρα: A147, Avensis, Corolla, Octavia5 αν και το Avensis ειναι λιγο πιο πανω σε τιμη.

    Μεταξυ αυτων θα ξεχωριζα το 147 για την οδηγηση του και ολα γυρω απο αυτην και το Octavia για τους χωρους του και τιμη προς αποδοση. Για τα αλλα εχω πει. Μονο αυτο το σημα μου την δινει...

    Στην κατηγορια Corolla ειναι και αλλα καλα οπως τα Civic αλλα δεν προτειμω τα μη πολυκλοφορημενα μοντελα λογω ελλειψης φτηνων αντ/κων οπως ειχα πει πιο πανω.
    Τα Laguna εχουν πολυ ωραια οδηγηση σε επιπεδο ανεσης-χαλαροτητας και ειναι τελεια για υσηχους οδηγους στους οποιους απευθυνονται αλλα εχουν προβληματακια.
    Ολα τα αυτ/τα εχουν τα θετικα και αρνητικα τους, στα θετικα βαζω και την εμφανιση και ειναι σοβαρος λογος να αγορασεις με αυτον σαν τον μοναδικο γνωμονα απο την στιγμη που αυτο θελεις.
    Προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος και ειμαι με καθε ενα που οδηγω και οχι κολλημενος -ασχετα οτι εχω κολημα με 156 της οποιας ειχα βρει δυο σπαστικα αρνητικα...ελειψη ποτηροθηκης και μικρο τασακι (φουγαρο) . Η 318 Ε46 βαζει νερα βροχης απο το λιγο ανοικτο παραθυρο ας πουμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackjim
    Παντως αμαξι του '99 ... ε νωρις δεν ειναι πλεον
    Αν σου πω οτι εχω αμαξι του `90 θα σε κουφανω? -ασχετο/σχετικο ειναι οτι κυκλοφορω αλλα.
    Αν πω οτι ειναι σε αριστη κατασταση και δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα την ωρα που τα νεα στα πρωτα 1000 μενεις απο πολλαπλασιαστες, ξεπρογραμματιστο εγκεφαλο, χιλια λαμπακια αναμενα? Δεν με εχει αφησει ποτε !
    Βεβαια δεν εχει την ανεση που εχουν τα σημερινα.
    Και τελευταιο την συντηρηση/επισκευη του την κανω μονος μου.

  6. #81
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παντως για τα Αλφα ρομεο , αν και εξωτερικα μ'αρεσουν πολυ , λιγο που ειδα κατι επισημα κρας τεστ σε περιοδικα , τρομαξα και τα απεκλεισα αμεσως!!
    Πρεπει να ειναι σιγουρα στις τελευταιες θεσεις ( δε θυμαμαι ακριβως μοντελα και θεσεις για να πω ). Πρεπει να ξεπερνανε και τα φιατ :P

  7. #82
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Τα crash test δεν αντιπροσωπευουν απολυτως τιποτα.
    Το μονο που μπορεις να δεις ειναι αν εχει προβλημα σχεδιασης και ερχεται μεσα στην καμπινα ο κινητηρας και το τιμονι. Ουτε καν τι παθανε τα ανδρεικελα και ποσο αποτεσματικα ειναι ζωνες/στηριξη ζωνης και καθισματος/αεροσακοι/προσκεφαλα κτλ. Επειδη εμεις δεν καθομαστε σε στημενο καθισμα που συμφερε το εργοστασιο στο τεστ αλλα προπαντων επειδη ειμαστε ζωντανο οντα που εχουμε την ταση να σφιγγομαστε και να δινουμε αλλου το βαρος του σωματος. Ολα δηλαδη ειναι στο ψιλοπεριπου σε ενα τεστ...
    Η συνθηκες προσκρουσης ειναι τελειως διαφορετικες.
    Εκει που βγαινει ενα καλο στο τεστ μπορει με αλλη βυθιση εμπροσθιου μερους να ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα.
    Τα 50χαω που γινεται το τεστ δεν ειναι τιποτα, πολυ λιγα (και ας ειναι σε μπλοκ).
    Σε μια μετωπικη συγκρουση προστιθεται η ορμη των αυτ/των (ταχυτητα+βαρος). Δηλαδη αλλο να τρακαρεις με 50 εσυ με χ βαρος και 50 ο αλλος που εχει 1200Kg αυτ/το και άλλο οταν εχει 1400Kg. Σε ολα αυτα υπολογισε την επιφανεια συγκρουσης (αρα ορμη/επιφανεια=πιεση) και μειωσε την δυναμη λογω αποροφησης μεσω των υλικων.
    Τρακαρεις με κινουμενη μαζα και οχι με τοιχο.
    Ολα αλλαζουν αναλογα με το που και πως θα γινει η επαφη.
    Αν λοιπον ειναι να τρακαρεις ποτε, τοτε να βαλεις τα δυνατα σου να "κεντραρεις" τον αλλο παρα να ειναι 50%
    Ευχομαι κανεις να μην αποκτησει εμπειρια.

    Τα περισσοτερα καινουρια αυτ/τα "στριβουν" το εμπρος μερος αμαξωματος (μουρη) σε μια πολυ μικρη πλαγιομετωπικη απλα γιατι τα "ραμφη" ειναι σχεδιασμενα να γινονται φυσαρμονικα (αποροφηση δυναμης) σε κατα μετωπον συγκρουση και ετσι δεν αντεχουν σε πλαγιες δυναμεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 23-01-06 στις 23:54.

  8. #83
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    καλα , αν ειναι να τρακαρεις απλα προσευχεσαι :P

    Αλλα οπως και να το κανουμε , αλλη αισθηση ασφαλειας σου δινει ενα AUDI και αλλη ενα φιατ πχ.
    Το αλφα ρομεο ειναι οντως στην κατηγορια των αυτοκινητων που τσαλακωνονται ευκολα?

    Σιγουρα ενα κρας τεστ δε σημαινει πρακτικα πολλα , αλλα νομιζω δειχνει ενα βαθμο ποιοτητας ασφαλειας που εχει καθε αμαξι.

    Πχ , αν ειδατε κρας τεστ του κινεζικου τζιπ , θα καταλαβατε γιατι ηταν τοσο φτηνο

    Απο το site της NCAP
    Alfa Romeo 147 2001

    Test Scores: Front 3 (18%) Side 18 (100%) Overall 21 (62%)

    Audi A3

    Test Scores: Front 12 (75%) Side 18 (100%) Overall 29 Pedestrian 8 (22%) Child Protection 35 (71%)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blackjim : 24-01-06 στις 00:24.

  9. #84
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    αντιθετως τωρα ειδα οτι το Alfa Romeo 159 ειναι πολυ πιο καλο σε αποτελεσματα.
    FRONT 15 (94%)
    SIDE 16 (89%)
    SEATBELT REMINDER 2
    OVERALL 34

    Αρα ισως παει απο μοντελο σε μοντελο...

  10. #85
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Σιγουρα οσο πιο μεγαλη μουρη εχει ενα αυτ/το τοσο το καλυτερο με βαση οτι ολα τα αλλα χαρακτηριστικα παραμενουν ιδια.
    Μην δινεις τοσο βαση σε τεστ. Κανε καλυτερα μια βολτα απο μια μαντρα της τροχαιας, πιο εκπαιδευτικη ειναι και ας μην ξερεις τις συνθηκες ατυχηματος.
    Εκει που το "καλο" θα σε σωσει σε αρκετες περιπτωσεις θα ειναι χειροτερο απο τα "αλλα".
    Τον βασικο ρολο τον παιζει η ταχυτητα, τιποτα αλλο, με βαση αυτην αλλαζουν ολα τα δεδομενα και οι ισοροπιες αναμεσα στα καλα ή οχι των τεστ.

    Αν προσεξες την φωτο ειναι αυτο που ελεγα πιο πανω, αλλο αποτελεσμα με αλλη βυθιση του εμπρος μερους την ωρα που γινεται η επαφη (οχι αποτελεσμα αυτης αλλα λιγο πριν). Επισης κατα την επαφη το αλλο σημειο αν θα αναγκασει να βυθισει ή οχι το δικο σου.
    Απο εμπειρια δεν εχω δει να τσαλακωνουν ετσι τον ουρανο οι 147 σε αρκετα μεγαλες συγκρουσεις.
    Στο Α3 δεν τσαλακωθηκε ο ουρανος επειδη ο αξονας της αποροφησης ειναι διαμηκη παραλληλος του αμαξωματος.

  11. #86
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    324
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Αν σου πω οτι εχω αμαξι του `90 θα σε κουφανω? -ασχετο/σχετικο ειναι οτι κυκλοφορω αλλα.
    Αν πω οτι ειναι σε αριστη κατασταση και δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα την ωρα που τα νεα στα πρωτα 1000 μενεις απο πολλαπλασιαστες, ξεπρογραμματιστο εγκεφαλο, χιλια λαμπακια αναμενα? Δεν με εχει αφησει ποτε !
    Βεβαια δεν εχει την ανεση που εχουν τα σημερινα.
    Και τελευταιο την συντηρηση/επισκευη του την κανω μονος μου.
    Αυτό φαίνεται να το αντιλαμβάνεται όλο και περισσότερος κόσμος συγκρίνοντας τα προβλήματα που είχε με τα παλιά του αμάξια με αυτά που έχει με τα καινούργια.
    Έχω ένα Honda civic του 87 εδώ και 8 χρόνια και δεν το αλλάζω με τίποτα. Το προσέχω βέβαια (όσο χρειάζεται) και η ανταμοιβή μου είναι όταν με πέρνουν τηλέφωνο μες τα μαύρα μεσάνυχτα φίλοι μου για να πάω να τους πάρω από εκεί που τους άφησαν τα καινούργια τους Peugeot.

  12. #87
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Με την ευκαιρία, να ρωτήσω και εγώ κάτι.

    Το αμάξι μου το οδηγώ «κοιμησιάριακα», δηλαδή 1500-2500 στροφές (χούγια που μου έμειναν από το diesel.) Γενικά, μου αρέσει και cruise χαλαρά και ωραία.

    ΟΜΩΣ, πρώτη δευτέρα τους αλλάζω τα φώτα (για να πεταχτεί γρήγορα μπροστά και να διαλέγω τις λωρίδες που θέλω). Τη δευτέρα τη ψιλοσπάω 5-5,500 στροφές σε αμάξι που μετά τις 7,500 ανατινάζεται! , πηδάω τη τρίτη και βάζω τέταρτη (γιατί έχω πιάσει τα χιλιόμετρα του ορίου, με ικανοποιητική επιτάγχυνση, και το άνω όριο της δευτέρας «σπασμένης» επικαλύπτει σε ροπή το κάτω όριο της τετάρτης «χαλαρής».

    Σημείωση, μεταξύ δευτέρας και τετάρτης, κουμπώνω τη τρίτη, αλλά δεν αφήνω συμπλέκτη, και κουμπώνω τέταρτη και αφήνω συμπλέκτη. Νομίζω ότι βοηθάει τα συγχρονιζέ να κάνουν πιο άνετην την αλλάγη (όχι ότι έχει πρόβλημα και σκέτο να το κάνω 2η -> 4η)

    Επίσης, όταν πλησιάζω σε φανάρια, κόβω πολύ πιο νωρίς, και συνήθως δε σταματάω, οπότε αποφεύγω τη πρώτη. Κρατάω και μετάλες αποστάσεις (δύο τρία chevron) ώστε όταν κόβουν οι μπροστινοί να αφήνω απλά γκάζι και να μη πατάω φρένο.

    Αναρωτιέμαι, αν ο συμπλέκτης κερδίζει από αυτό, και αν γενικά του κάνει καλό η μη χρήση της 3ης. Μου δίνει την ευκαιρία να το «ξεκαπνίσω» πάντως.
    Γενικά εχω παρατηρήσει ότι έτσι ούτε μου μπουκώνει, ούτε μου καίει πολύ. Το έχω φτάσει στα 5lt/100Km έτσι (αμάξι με καρμπυρατέρ οκ;!). Γενικά, με εξαίρεση τη πρώτη και τη δευτέρα που τις πάω «σκίζω»-drive, οι υπόλοιπες 4η, 5η, πάνε εντελώς over-drive (χαλαρά, χωρίς πολλές αλλαγές, σταθερό γκάζι, μεγάλες αποστάσεις κλπ.)

    Πάντως, το αμάξι επειδή είναι 8βάλβιδο, έχει πολύ ροπή χαμηλά, δηλαδή και με 1500 στροφές σε τσουλάει θέλω να πω.

    Το πεζώ στην αγγλία πήγαινε 1,2, 5η!!! χωρίς ζόρι, 50μίλια, 5η, 800 στροφές! 60 μίλια στο γαλόνι!!!


    Απόψεις;


    σημείωση: αυτά μόνο σε ευθείες, σε ανηφόρες πάω πάντοτε μέγιστη ροπή, και σε κατηφόρες μία ταχύτητα κάτω αυτής που ανέβηκα την ανηφόρα. (Κατηφόρες πάω με 4,500 στροφες!)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 24-01-06 στις 02:45.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  13. #88
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    χμμ και γω το έχω απορία αυτό,αναφέρθηκε στην αρχή και θα το ξαναρώταγα

    Είμαι και γω πολύ χαμηλόστροφος 2200-2750 στροφές (για τον κλασσικο 1600 κιν 75 αλογ που έβαζε η σεατ) καθότι με χαλάει να ακούγεται ο κινητηρας. Απο τις 3000στρ το στροφόμετρο αρχίζει και κοκκινίζει για μένα.
    Είναι κακό?πολύ κακό?
    Γνκ αυτό που αποφεύγω είναι να έχω σχέση ταχ κιβωτίου -στροφων στην οποία το πατημα του γκαζιού δεν ανταποκρίνεται με κίνηση του αυτοκινήτου προς τα μπρος(οκ έτσι φεύγει ακαφτη βενζίνη), απο κει και πέρα οδηγώ όσο πιο χαμηλόστροφα μπορώ.
    Είναι κακό αυτό για κατανάλωση/κινητήρα?

  14. #89
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Πιστευω πως αν κανατε την ιδια οδηγηση (με το πατημα του αυγου) σε λιγο πιο πανω φασμα στροφων η οικονομια θα ηταν καλυτερη.
    Αρκει να εισαι μεσα στην περιοχη ροπης και να την ξερπερνας λιγο ωστε στην αλλαγη ταχυτητας να μην πεφτει πιο κατω και ετσι αναγκαζεται ο κινητηρας να υπερπροσπαθησει να καλυψει το κενο δυναμης που χρειαζεται η αποτομη αλλαγη καταστασης απο κινητηρια δυναμη σε οπισθελκουσα δυναμη. Καλο ειναι δηλαδη να εχει παντα κινητηρια δυναμη για οικονομια.
    Ακομα αλλοι κινητηρες στισ χαμηλες "παγωνουν" τα μπουζι τους με αποτελεσμα την φτωχη σε παραγωγικοτητα καυση και καταλοιπα-ρυπους.
    Τωρα αν εχετε αυτοκινητο με βαρυ βολαν, κινητηρα που ανεβαζει αργα τις στροφες (και ας εχει κοκκινο στις 6.000) τοτε θελει να κινειται σε πολυ πιο λιγες στροφες απο τα αλλα (σημερινα) για οικονομια και μακροζωία μιας και σχεδιαστηκε με αλλα προτυπα.

    Δοκιμαστε την ιδια οδηγηση σε 1000-1500 στροφες περισσοτερο. (ανεβαινοντας φασμα, και τις χαμηλες πιο πανω)

    Μην αλλαζεις απο 2α σε 4η, το καυσιμο που εκαψε η 2α ωστε να υπερκαλυψει τις αναγκες της 3ης ειναι τοσο που δεν συμφερει ειδικα αν μετα δεν χρειαστει να βαλεις 4η ή να φρεναρεις.

    Ενα καλο τροπος για οικονομια ειναι το σταθερο γκαζι ακομα και στις αλλαγες (αν και κανετε ζημια στο σασμαν πιο πολυ &λιγοτερο στο δισκο). Ολες οι λειτουργιες του πρεπει να ειναι με γνομωνα τις μικρες αλλαγες καταστασης (γραμμικη επιταχυνση εμβολων, υποπιεση, κιητηρια/οπισθελκουσα,κτλ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 24-01-06 στις 03:26.

  15. #90
    Εγγραφή
    07-09-2003
    Περιοχή
    York
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.274
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    USR 9113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Μπορει να σου ανεβαζει θερμοκρασια και να μην τραβαει και να μουγκριζει και απο μπουκωμενο καταλυτη, κατι που τα συνεργεια δεν ξερουν. Ποσα χλμ εχει?
    Σημερα ειδα οτι το κορσα εχει 147500 km. ( απο το 2000 το εχουμε νομιζω )

Σελ. 6 από 205 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για αγορά νέου αυτοκινήτου.
    Από zardoz στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 16:58
  2. Γνώμη για αγορά οθόνης....eizo?
    Από sem27gr στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 22:53
  3. Γνωμη για αγορά οθόνης
    Από wishbone στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-06, 21:59
  4. Η γνώμη σας για αγορά hardware!
    Από LemonJelly στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-06, 02:37
  5. Γνωμη για αγορα ακουστικων 5+1
    Από lionheart-20 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-05, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας