Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Thumbs up
    Ειμαι με Forthnet 384 στο Χαλάνδρι εδώ και πολύ καιρό. Μέχρι το Δεκέμβριο μου πήγαιναν όλα μέλι-γάλα. Άνοιγα και BT και Emule και άφηνα χίλια δύο πράματα να κατεβαίνουν αμα ήθελα και το ρούτερ μου, robotics 9105, ήταν πραγματικά σκυλί.

    Από Δεκέμβρη και έπειτα - με εξαίρεση ένα διάστημα περίπου 10 ημερών μετά τις γιορτές - έχω προβλήματα: Αφήνω ένα μονο torrent να κατεβαίνει και η σύνδεσή μου πέφτει μετά από μερικές ώρες. Αφήνω δύο torrents και τότε πέφτει σε λιγότερο από μια ώρα σχεδόν κάθε φορά.

    Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Χρησιμοποιώ το bitcomet και πριν το δεκέμβρη άφηνα και 40 max half open tcp connections με 100 πηγές για κάθε torrent (και άνοιγα και όσα torrent ήθελα...). Τώρα το περιόρισα στις 10 max half open tcp con. και 65 πηγές και πέφτει μετά από κάποιες ώρες ακόμη και με ένα torrent να τρέχει... Και δεν έχω αλλάξει τπτ ουσιαστικά στο ρουτερ.

    Έχει κανείς από τους expert του φόρουμ καμιά ιδέα; Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στη Forthnet η τον ΟΤΕ; (που αυτόν τον καιρό έκαναν αναβαθμίσεις/αλλαγές/δοκιμές - αν και η Forthnet μου είπε σήμερα στο τηλ. πως τελείωσαν οι δικές της)

    ΥΓ. Οταν πέφτει η σύνδεση εννοώ πως δε χάνω απλά την ip μου, αλλά και την πρόσβαση στο router μέσω web (χρειάζεται να επανεκκινήσω το router απ το on/off για να ξαναπάρω κανονικά ip)
    ΥΓ2.Τελευταία εγκατέστησα το cFosSpeed, αν και τις τελευταίες μέρες το έχω κλειστό (έκανα kill και το spd.exe για όσους ξέρουν το πρόγραμμα) και το πρόβλημα παραμένει το ίδιο.



    EDIT: Ακολουθόντας μια συμβουλή του kadronarxis, αλλάζω το authentication από auto σε pap τώρα και θα κάνω ένα "stress test" με μπολικες tcp συνδέσεις συγχρόνως. Επίσης ανακάλυψα πως μετά από κάποιο update των Xp το tcpip.sys μου είχε ξαναγυρίσει στις 10 μέγιστες tcp συνδέσεις (και φυσικά το έκανα patch στις 50 και πάλι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 21-01-06 στις 02:50. Αιτία: Πρόβλημα λύθηκε

  2. #2
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    13277/1021
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    D-LINK+SIEMENS CL110
    SNR / Attn
    (dB) / 34(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shakm

    ΥΓ. Οταν πέφτει η σύνδεση εννοώ πως δε χάνω απλά την ip μου, αλλά και την πρόσβαση στο router μέσω web (χρειάζεται να επανεκκινήσω το router απ το on/off για να ξαναπάρω κανονικά ip)
    Το γεγονος αυτο υποδιλωνει οτι κολλαει το router σου κ οχι η συνδεση σου! Δοκιμασε να βαλεις πιο νεους drivers για την καρτα δικτυου σου κ μπορει να το φτιαξεις! Εγω ειχα αναλογο προβλημα οταν κατεβαζε με την max speed της line μου στην Αγγλια. Με νεους drivers εφτιαξε!!! else δοκιμασε firmware update

  3. #3
    Εγγραφή
    10-12-2005
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1119/14244 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    OTE-SPEEDPORT ENTRY 2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 14(dB)
    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν ξέρω πια τι μπορεί να φταίει. Απελπισία.
    Μήπως έχεις βάλει και τη νέα έκδοση του Bitcomet v.0.61?

  4. #4
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Thx Slaughter! Έκανα ένα απλό ξαναφλασάρισμα στο firmware του router και μέχρι στιγμής δουλεύει με 4 torrents συγχρόνως και 40 max half open tcp connections αψογα! Ελπίζω να έφτιαξε για τα καλά αυτή τη φορά.

    EDIT: Τζίφος δυστυχώς... Δούλεψε για 2,5 ώρες περίπου συνεχόμενα αλλά ξανακλάταρε μόλις.

    Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν ξέρω πια τι μπορεί να φταίει. Απελπισία.
    Μήπως έχεις βάλει και τη νέα έκδοση του Bitcomet v.0.61?
    Aristarhos, την 0.59 εχω. Θα δοκιμασω μάλλον και το azureus για να δω μπας και φταίει το bitcomet...

    EDIT2: Tο τελευταίο azureus φαίνεται να έφτιαξε το πρόβλημα τελικά. Μέχρι στιγμής πάει περίπου 15 ώρες σερί σε μάξιμουμ ταχύτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shakm : 20-01-06 στις 15:26.

  5. #5
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Οκ, το πρόβλημα μάλλον λύθηκε λοιπόν. Για μελλοντικά ενδιαφερόμενους παραθέτω τις δύο κινήσεις που έκανα και λυθηκε το πρόβλημα (δε ξέρω τι από τα δύο ήταν καταλυτικότερο):

    1) Σταμάτησα να χρησιμοποιώ bitcomet και έβαλα azureus (Παρατήρησα από το cFosSpeed πως το Azureus κάνει τρομερά καλύτερη χρήση και εξοικονόμιση στις ταυτόχρονες tcp συνδέσεις)

    2) Άλλαξα στο ρούτερ μου ότι ρύθμιση ήταν σε AUTO --> Κυριώς το Authentication σε PAP (για Forthnet τουλάχιστον είναι PAP) και το Μodulation σε G.Dmt

Παρόμοια Θέματα

  1. Κακοκαιρία : Τον κακό τους τον καιρό
    Από kerkiss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 02:51
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-07, 18:48
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 15:07
  4. Δειτε τον καιρο... απο το firefox!
    Από alexis2044 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-05, 11:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας