Σελ. 348 από 459 ΠρώτηΠρώτη ... 328338343346347348349350353358368 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.206-5.220 από 6877
  1. #5206
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Εμ καθυστερούν μερικοί αντιδραστικοί την ιδιωτικοποίηση της Εγνατίας για να βελτιωθεί και αυτό το κομμάτι (εκεί έχουν δώσει όλο το κομμάτι μετά τα Μάλγαρα).


  2. #5207
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Αθηνών-Θεσσαλονίκης είναι υπερτελεια οσο είσαι στην Πιερία. Με το που μπαίνεις στον νόμο Θεσσαλονίκης το καταλαβαίνεις αμέσως.

    Τους κυκλικούς κόμβους που λες, που τους είδες; Μήπως στη Θέρμη;

    Που πήγες; Δεύτερο πόδι;
    Ναι, στη Θέρμη ήταν το ρδελο.

    Τρίτο πόδι, Νέα Ρόδα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #5208
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ καθυστερούν μερικοί αντιδραστικοί την ιδιωτικοποίηση της Εγνατίας για να βελτιωθεί και αυτό το κομμάτι (εκεί έχουν δώσει όλο το κομμάτι μετά τα Μάλγαρα).
    Ποιο ακριβώς εννοείς στην παρένθεση;
    Γιατί ότι είναι μέσα στο νόμο Θεσσαλονίκης είναι γτπ και κακοσυντηρημενο. Απ' άκρη σ' άκρη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, στη Θέρμη ήταν το ρδελο.

    Τρίτο πόδι, Νέα Ρόδα.
    Πάλι καλά να λες που υπάρχουν και αυτοί οι κόμβοι στη Θέρμη! Αν πήγαινες πρώτο πόδι θα έβλεπες και τη νεα είσοδο για Ποτίδαια που άνοιξε φέτος. Έκανε δουλίτσα. Όλος ο δρόμος βέβαια παραμένει τριμπουρδελο...

    Καλά να περάσεις!

  4. #5209
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων


    Πάλι καλά να λες που υπάρχουν και αυτοί οι κόμβοι στη Θέρμη! Αν πήγαινες πρώτο πόδι θα έβλεπες και τη νεα είσοδο για Ποτίδαια που άνοιξε φέτος. Έκανε δουλίτσα. Όλος ο δρόμος βέβαια παραμένει τριμπουρδελο...

    Καλά να περάσεις!
    Ευχαριστώ!

    Τους κυκλικούς τους καταλαβαίνω όταν όντως έρχονται αυτοκίνητα από 5-6 κατευθύνσεις. Τους έχω πάρει με κακό μάτι, γενικά, γιατί πλέον τους πετάνε οπουδήποτε, ακόμα κι εκεί που υπήρχε απλή διασταύρωση και επιπλέον γιατί συνήθως είναι πολύ μικρή συνήθως η ακτίνα τους οπότε είναι προβληματική η χρήση τους.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #5210
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ!

    Τους κυκλικούς τους καταλαβαίνω όταν όντως έρχονται αυτοκίνητα από 5-6 κατευθύνσεις. Τους έχω πάρει με κακό μάτι, γενικά, γιατί πλέον τους πετάνε οπουδήποτε, ακόμα κι εκεί που υπήρχε απλή διασταύρωση και επιπλέον γιατί συνήθως είναι πολύ μικρή συνήθως η ακτίνα τους οπότε είναι προβληματική η χρήση τους.
    Και μόνο που αποτρέπουν κάποιον από το να σε κόψει στη μέση επειδή παραβίασε stop η (κάνει πως) δεν ξέρει τα βασικά για τις προτεραιότητες, είναι πολύ καλοί.
    Φυσικά υπάρχει πιθανότητα σύγκρουσης γιατί η σήμανση τους είναι σχεδόν παντα προβληματική, αλλά ότι και να γίνει θα γίνει με 30-40χλμ οπότε για μένα είναι safe.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #5211
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Οι κυκλικοί κόμβοι (με προϋπόθεση πάντα την καλή και σωστή σήμανση) είναι πολύ καλύτεροι των ισόπεδων διασταυρώσεων. Αποτρέπουν κατά πολύ τις πλάγιες και πλαγιομετωπικές συγκρούσεις λόγω της μορφολογίας τους, και συνήθως ρυθμίζουν σωστά τη ροή της κίνησης. Το κυριότερο είναι η ασφάλεια λόγω απουσίας της αριστερής στροφής κάθετα στο αντίθετο ρεύμα.
    Ανυπόγραφος

  7. #5212
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρε δίκιο έχετε, αλλά αντέστε πείτε το σε αυτόν που κινείται επί του κόμβου και δεν σταματά για κανένα λόγο (όπως και στις γνωστές μας πλατείες) ή στο μπάχαλο με τις μισές εισόδους να μην έχουν προτεραιότητα ή στο ανάποδο σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη στο μπες/βγες κλπ.

    Για τη θέρμη, πάντως, που ανέφερα, ήταν σοκαριστικό να τρώω το φως από τα κοντά (ούτε μέτρο) κολωνάκια απευθείας στα μούτρα μου.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #5213
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε δίκιο έχετε, αλλά αντέστε πείτε το σε αυτόν που κινείται επί του κόμβου και δεν σταματά για κανένα λόγο (όπως και στις γνωστές μας πλατείες) ή στο μπάχαλο με τις μισές εισόδους να μην έχουν προτεραιότητα ή στο ανάποδο σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη στο μπες/βγες κλπ.

    Για τη θέρμη, πάντως, που ανέφερα, ήταν σοκαριστικό να τρώω το φως από τα κοντά (ούτε μέτρο) κολωνάκια απευθείας στα μούτρα μου.
    Στο εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος το default είναι να έχει Προτεραιότητα αυτό που είναι μέσα στην πλατεία, έχει φυσικά και ανάποδα τρίγωνα στις εισόδους, σε εμάς συνεχίζει να ισχύει η προτεραιότητα απο δεξιά και σε μερικές υπάρχει stop στις εισόδους, Στην θέρμη αν δεν κάνω λάθος έχει ανάποδα τρίγωνα στις εισόδους

  9. #5214
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος το default είναι να έχει Προτεραιότητα αυτό που είναι μέσα στην πλατεία, έχει φυσικά και ανάποδα τρίγωνα στις εισόδους, σε εμάς συνεχίζει να ισχύει η προτεραιότητα απο δεξιά και σε μερικές υπάρχει stop στις εισόδους, Στην θέρμη αν δεν κάνω λάθος έχει ανάποδα τρίγωνα στις εισόδους
    Δεν έχω άποψη για πολλές χώρες, στη Φινλανδία σε όλους τους κυκλικούς κόμβους έχει στην είσοδο ανάποδο τρίγωνο για την παραχώρηση της προτεραιότητας, έτσι ώστε οι κινούμενοι εντός του κόμβου να έχουν προτεραιότητα. Που είναι και το λογικό, ώστε να μη γεμίζει ο κόμβος.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται αυτή η σύμβαση, οπότε πάμε στην εκ δεξιών προτεραιότητα. Ακόμα πιο δυστυχώς, έχω πετύχει κυκλικό κόμβο στη Θεσσαλονίκη όπου μια είσοδος είχε στοπ και οι άλλες (δύο) δεν είχαν. Μπάχαλο...
    Ανυπόγραφος

  10. #5215
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω άποψη για πολλές χώρες, στη Φινλανδία σε όλους τους κυκλικούς κόμβους έχει στην είσοδο ανάποδο τρίγωνο για την παραχώρηση της προτεραιότητας, έτσι ώστε οι κινούμενοι εντός του κόμβου να έχουν προτεραιότητα. Που είναι και το λογικό, ώστε να μη γεμίζει ο κόμβος.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται αυτή η σύμβαση, οπότε πάμε στην εκ δεξιών προτεραιότητα. Ακόμα πιο δυστυχώς, έχω πετύχει κυκλικό κόμβο στη Θεσσαλονίκη όπου μια είσοδος είχε στοπ και οι άλλες (δύο) δεν είχαν. Μπάχαλο...
    Ναι αυτό δυστυχώς είναι θέμα, εδώ στην Συνδίκα, έχει στοπ στην Σόλωνος στις δυο (που έχει και αστική) και στην μια απο την Δροσίνη, και δεν έχει στοπ στην Συνδίκα στις δύο εισόδους με αποτέλεσμα να γίνεται ενας μικρός χαμός, μέσα στην μέρα σίγουρα θα δεις κάποιους να μαλώνουν, έχεις στόπ ρεεεεε και άλλα ωραία.

  11. #5216
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω άποψη για πολλές χώρες, στη Φινλανδία σε όλους τους κυκλικούς κόμβους έχει στην είσοδο ανάποδο τρίγωνο για την παραχώρηση της προτεραιότητας, έτσι ώστε οι κινούμενοι εντός του κόμβου να έχουν προτεραιότητα. Που είναι και το λογικό, ώστε να μη γεμίζει ο κόμβος.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται αυτή η σύμβαση, οπότε πάμε στην εκ δεξιών προτεραιότητα. Ακόμα πιο δυστυχώς, έχω πετύχει κυκλικό κόμβο στη Θεσσαλονίκη όπου μια είσοδος είχε στοπ και οι άλλες (δύο) δεν είχαν. Μπάχαλο...
    Αυτό ακριβώς. Δεν τηρείται μια νόρμα στους κυκλικούς (οι πλατείες είναι μπάχαλο), δεν υπάρχει επαρκής/ευκρινής σηματοδότησε ενώ περισσεύει ο "εγώ έτσι έμαθα/βολεύτηκα".
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #5217
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Έχω δει με τα ματάκια μου, δυστυχώς ήμουν συνοδηγός, τύπο να "βαριέται" να κάνει 270 μοίρες στον κόμβο και μπήκε αριστερά Έλα μωρε, ωχου, να κάνω ολόκληρη την πλατεία τώρα, αφου δεν έρχεται κανείς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω άποψη για πολλές χώρες, στη Φινλανδία σε όλους τους κυκλικούς κόμβους έχει στην είσοδο ανάποδο τρίγωνο για την παραχώρηση της προτεραιότητας, έτσι ώστε οι κινούμενοι εντός του κόμβου να έχουν προτεραιότητα. Που είναι και το λογικό, ώστε να μη γεμίζει ο κόμβος.

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται αυτή η σύμβαση, οπότε πάμε στην εκ δεξιών προτεραιότητα. Ακόμα πιο δυστυχώς, έχω πετύχει κυκλικό κόμβο στη Θεσσαλονίκη όπου μια είσοδος είχε στοπ και οι άλλες (δύο) δεν είχαν. Μπάχαλο...
    Η μεγαλύτερη, από άποψη κίνησης, στην Αργυρούπολη, είναι μοιρασμένη - 50% των εισόδων έχουν στοπ, 50% όχι. Μιλάμε για αρμονία, αλφαδιά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chingachgook : 01-08-22 στις 10:57.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  13. #5218
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει με τα ματάκια μου, δυστυχώς ήμουν συνοδηγός, τύπο να "βαριέται" να κάνει 270 μοίρες στον κόμβο και μπήκε αριστερά Έλα μωρε, ωχου, να κάνω ολόκληρη την πλατεία τώρα, αφου δεν έρχεται κανείς
    Πλ. Ντάβαρη, π. Φάληρο, κάθε μα κάθε μέρα.

    Μου την έχουν πει κιόλας, γιατί δεν τους έδωσα και προτεραιότητα, ερχόμενος κανονικά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  14. #5219
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Α ναι, γνωστό μέρος και εκεί, κάποια στιγμή πέρναγα συχνά και έβλεπα...
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #5220
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Στην Λάρισα, που οι κυκλικοί κόμβοι θα ξεπεράσουν και τις καφετέριες, προτεραιότητα έχει ο κινούμενος μέσα στον κόμβο
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

Σελ. 348 από 459 ΠρώτηΠρώτη ... 328338343346347348349350353358368 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα νέα των SSD
    Από skel στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 976
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-24, 17:13
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 12:10
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 11:04
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-16, 01:24
  5. Παράπονα για ιούς σε android tablet
    Από JHRoss στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-15, 22:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας