Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789
Εμφάνιση 121-127 από 127
  1. #121
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    Νέα Κηφισιά
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις δίκιο σε αυτό που λες και τις περισσότερες φορές η προσφορά είναι μια μικρή παγίδα προκειμένου να σε "κλειδώσουν" σε κατηγορία μεγαλύτερου εσόδου ανά πελάτη.

    Αλλά η παραπάνω πρότασή σου είναι αδύνατο να συμβεί για λόγους που έχει εξηγήσει η θεωρία των παιγνίων. Με λίγα λόγια από τη στιγμή που ο "κάθε καταναλωτής" παίζει μπάλα με την εταιρία ξεχωριστά και δεν επικοινωνεί με τους άλλους καταναλωτές, δεν έχει άλλη λύση από το να επιλέξει την προσφορά, διότι δεν έχει τρόπο να επιβεβαιώσει πως και οι υπόλοιποι καταναλωτές δεν θα την επιλέξουν.

    κατα δεύτερο δεν μπορούμε να θεωρούμε το κέρδος μιας εταιρίας σταθερό και αμετάβλητο. Άρα, εάν κανείς δεν έπαιρνε την προσφορά και έμεναν στις παλιές χρεώσεις, η εταιρία απλά κάποια στιγμη χωρίς καμία αφορμή (όπως έγινε δηλαδή και τώρα) θα ανακοινώσει αυξήσεις γιατί θα θεωρήσει πως οι καταναλωτές είναι διατεθημένοι να πληρώσουν περισσότερο για την ίδια υπηρεσία.

    Ο μοναδικός τρόπος να επιτεθείς σε ένα τέτοιο καρτέλ χωρίς να έχεις την κυβένρηση σύμμαχό σου (διότι εάν την είχες, η κυβέρνηση θα υποχρέωνε το γρήγορο άνοιγμα των κεραιών σε ανταγωνιστές χωρίς δικές τους κεραίες), είναι να πεισθούν οι καταναλωτές να μη χρησιμοποιούν την υπηρεσία μέχρι να δεσμευτεί όλο το καρτέλ πως θα μειώνει το κόστος ομιλίας και SMS κατα 15% το χρόνο για τα επομένα 5 χρόνια.

    Ταυτόχρονα θα πρέπει να υιοθετήσουν απλές κατανοητές και εννιαίες χρεώσεις για όλες τις υπηρεσίες, διότι είναι γνωστό πως αυτή η πολυδιάσπαση υπάρχει διοτι έτσι θολώνεις τα νερά και χρεώνεις περισσότερο...

    Μεχρι να πεισθούμε να το κάνουμε αυτό, το καρτέλ θα μας καβαλάει any given sunday.

    ........Auto merged post: waste πρόσθεσε 4 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........
    Πολύ καλή η οικονομική ανάλυση της Θεωρίας των Παιγνίων, δε λέω, αλλά δυστυχώς είναι ακριβώς ότι λέει το ονομά της (θεωρία) κι έτσι δεν ξέρω αν κολλάει εδώ. Όπως όλες οι οικονομικές θεωρίες, έτσι κι αυτή, λειτουργεί με υποθέσεις: Υπέθεσες ότι οι καταναλωτές δεν μιλάνε μεταξύ τους. Μα τότε εμείς τί κάνουμε εδώ στο φόρουμ? Για αυτό παροτρύνω τον κόσμο να μη δέχεται εποχιακές προσφορές-παγίδα! Υπέθεσες επίσης οτι η εταιρεία αυθαίρετα έκανε αυξήσεις! Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει να αλλάζει το κινητό του και να παίρνει ακριβότερο κάθε χρόνο, οπότε οι αυξήσεις αυτές δεν είναι λόγω πληθωρισμού και εξυπηρετούν άλλους σκοπούς, στοχεύουν δε σε αυτούς που αφού εξασφάλισαν το κινητό, και που δεν τους πολυ-ενδιαφέρουν οι χαμηλές χρεώσεις, αλλιώς θα είχαν πάει σε καρτοκινητά, πράγμα που παροτρύνω ήδη! Τρίτον, το πόστ γράφτηκε από μένα με αφορμή κάποιον που θέλει να πάει σε καρτοκινητό και του ανέφεραν τη λογική "ξανασκέψου το συμβόλαιο με την έκπτωση", οπότε δεν έκανα θεωρητική προσέγγιση, και από ότι συνάγεται ο ίδιος δεν ήθελε να πληρώνει άλλο τα συμβόλαια. Άρα, έχουμε να κάνουμε με καποιον που δεν είναι διατεθημένος να πληρώσει τις αυξήσεις.

    το τρίτο σκέλος που αναλύεις μάλλον αναφέρεται στο μποϊκοτάζ, το οποίο είναι κατά τη γνώμη μου αποτελεσματικό μέσο για σπάσιμο των καρτέλ, αλλά θέλει μαζικότητα, η οποία και προφανώς δεν μπορεί να επιτευχθεί από ένα και μόνο ποστ, όπως το δικό μου, το οποίο μάλλον παροτρύνει, παρά ξεσηκώνει...

  2. #122
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παντως ασχετως αν οι καταναλωτες μιλανε ή δε μιλανε μεταξυ τους, η στροφη προς cosmote εχει παρει τετοιες διαστασεις που αναγκαστικα οι αλλοι βγαινουν στην αντεπιθεση. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να πανε κι'αλλοι στην cosmote ωστε οι αλλοι να βγουν απο καθεστως καρτελ και να γινουν κατι σαν "εναλλακτικοι" της κινητης τηλεφωνιας.. δλδ το μονοπωλιο cosmote και οι "εναλλακτικοι" wind+voda που "παλευουν".. αλλιως δε γινεται δουλεια.. οσο βολευεται wind+voda+cosmote δεν υπαρχει μελλον.

    Εγω γι'αυτο εφυγα απο voda τον Μαρτιο και τους εξηγησα ακριβως το σκεπτικο στην αντιπροταση τους για ειδικα προνομια / εκπτωσεις προκειμενου να μη φυγω. Οτι αφου αυτοι το παιζουν ολιγοπωλειο, τοτε ενας ειναι ο τροπος για να γινουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ανταγωνιστικοι: Να τους βγαλω στο περιθωριο - το θεμα δεν ειναι να βγαλω εγω ατομικα καποιο κερδος στο ετσι. Και οντως σιγα σιγα η ταση διευρυνεται. Η cosmote ανεβαινει εκατονταδες χιλιαδες πελατες ανα τριμηνο και οι αλλοι γινονται πιο επιθετικοι..

  3. #123
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    @swind δεν είναι τώρα της παρούσης, αλλά όταν λέμε οι καταναλωτές δεν μιλάνε μεταξύ τους, είναι ένας όρος για να εξηγήσουμε πως δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν ότι εσυ δεν πήρες την προσφορά, ενώ εγώ την πήρα. Με λίγα λόγια από τη στιγμή που δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις εάν οι άλλοι πείσθηκαν απο εσένα ή εκμεταλλεύτηκαν την προσφορά (κι έτσι εσένα σε αφησαν με μεγαλύτερες χρεώσεις χωρίς προσφορά), τότε η ισορροπία του Νας μας λέει πως η μονη λύση είναι η προδοσία (δηλαδή να πάρεις την προσφορά).

    Φυσικά τον ρόλο της επικοινωνίας στις βόρειες χώρες τον αναλαμβάνουν συνήθως οι καταναλωτικές οργανώσεις, στην ελλάδα όμως δυστυχώς δεν υπάρχει καμία τέτοια κίνηση. Κατα τ'άλλα όπως σου είπα και πριν ήσουν πολύ εύστοχος στο πως έδειξες ότι η "προσφορά" δεν είναι και τόσο προσφορά.

    @MNP-10 αυτό που λές (η ύπαρξη ανταγωνισμού) υπήρξε για περίπου 2 χρόνια αλλά υπό τις εξής συνθήκες. Οι voda-telestet είχαν την αγορά κι ένας καινούργιος παίκτης (csomote) προσπάθησε να πάρει μερίδιο. Από τη στιγμή που η αγορά εχει κορεστεί και οι 3 παίκτες έχουν λίγο πολύ αποδεχθεί τα μερίδια τους, βλέπουμε το καρτέλ που υπάρχει τουλάχιστον από το 2003. Τώρα μου φαίνεται λίγο δύσκολο χωρίς να μπουν καινούργιοι παίκτες να χάσουν τόσους πολλούς πελάτες οι δύο παλιοί (και πρώην μεγαλοι), έτσι ώστε να θεωρήσουν πως τους συμφέρει να κάνουν πόλεμο τιμών. Και η αύξηση του ελάχιστου χρόνου χρέωσης δείχνει ακριβώς την αντίθετη πρόθεση. Να αρμέξουν δηλαδή τους πελάτες τους ακόμα περισσότερο...

    Γιαυτό και ο μοναδικός τρόπος να υπάρχει μείωση τιμών, είναι ή να τον επιβάλει η ΕΕΤΤ (σιγά τον πολυέλαιο), ή να επιβάλει η ΕΕΤΤ την εύκολη και ανοικτή πρόσβαση οποιασδήποτε εταιρίας στο ασύρματο δίκτυο των κινητών (όπως έγινε με τις γραμμές του ΟΤΕ και τους εναλλακτικους).

  4. #124
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως ασχετως αν οι καταναλωτες μιλανε ή δε μιλανε μεταξυ τους, η στροφη προς cosmote εχει παρει τετοιες διαστασεις που αναγκαστικα οι αλλοι βγαινουν στην αντεπιθεση. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να πανε κι'αλλοι στην cosmote ωστε οι αλλοι να βγουν απο καθεστως καρτελ και να γινουν κατι σαν "εναλλακτικοι" της κινητης τηλεφωνιας.. δλδ το μονοπωλιο cosmote και οι "εναλλακτικοι" wind+voda που "παλευουν".. αλλιως δε γινεται δουλεια.. οσο βολευεται wind+voda+cosmote δεν υπαρχει μελλον.

    Εγω γι'αυτο εφυγα απο voda τον Μαρτιο και τους εξηγησα ακριβως το σκεπτικο στην αντιπροταση τους για ειδικα προνομια / εκπτωσεις προκειμενου να μη φυγω. Οτι αφου αυτοι το παιζουν ολιγοπωλειο, τοτε ενας ειναι ο τροπος για να γινουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ανταγωνιστικοι: Να τους βγαλω στο περιθωριο - το θεμα δεν ειναι να βγαλω εγω ατομικα καποιο κερδος στο ετσι. Και οντως σιγα σιγα η ταση διευρυνεται. Η cosmote ανεβαινει εκατονταδες χιλιαδες πελατες ανα τριμηνο και οι αλλοι γινονται πιο επιθετικοι..
    Κι όμως φίλτατε αυτό είναι μη ρεαλιστικό. Είχα Cosmote για 5 χρόνια, 2000-2005, αλλά το σήμα της στο σπίτι μου, στον ακριτικό Πειραιά, τα χάλια του είχε και τα 5 χρόνια. Η διαφορά ήταν ότι το 2000 έπρεπε να μιλάς είτε στο μπαλκόνι είτε κολλημένος στο παράθυρο (λίγο πιο μέσα ήταν 1 γραμμή σήματος ή εκτός δικτύου), και το 2005 μπορούσες να μιλάς λίγο πιο μέσα με...2-3 γραμμές σήματος, και με τέρμα σήμα πάλι δίπλα στο μπαλκόνι. Το "εκτός δικτύου" μετατοπίστηκε κατά 1 δωμάτιο.

    Μετά από εκεί πήγα στην (τότε αυτόνομη) Q, και βρήκα την υγειά μου. Δεν την εγκατέλειψα παρά το 2006 όταν και το συμβόλαιό μου έγινε "υποχρεωτικά" WIND. Τώρα ξαναείμαι στην Q, και σε ένα διάστημα 2 εβδομάδων η χρέωσή μου είναι κάτω των 10 € (!) ενώ το συμβόλαιο που είχα ερχόταν γύρω στα 40.

    Ως εκ τούτου, δεν μπορώ να πάω στην Cosmote. Πιθανόν εδώ να έχει DCS 1800 κεραίες μονάχα, που τα πάνε λιγότερο καλά σε εσωτερικούς χώρους, αλλά δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που πρέπει να γίνει στην αγορά είναι το εξής:

    Να θεωρηθούν ΣΙΑ με μελέτες κοστοστρέφειας κτλ κτλ όλες οι εταιρίες στην αγορά χονδρικής πώλησης κινητής τηλεφωνίας (αν δεν υπάρχει η αγορά να δημιουργηθεί). Να τεθούν οροφές τιμών για μεταπώληση, της τάξης των 0,01 EUR / SMS ας πούμε, και να θεσμοθετηθεί σαφές πλαίσιο για MVNO.

    Σημειώνω ότι σε χώρες του εξωτερικού υπάρχουν ισχυροί MVNO που τα πάνε πολύ καλά (αν και όχι όλες, όπως δείχνει το παράδειγμα της easymobile, που βέβαια είχε ένα σωρό κρυφές χρεώσεις κτλ).

    Στην (ανταγωνιστική, ειδικά σε παροχές στα συμβόλαια) Μ. Βρετανία, υπάρχουν 5+ MVNO που πιέζουν τις τιμές ΑΥΤΟΝΟΜΑ, έχοντας μόνο κόστος χονδρικής προς τους κανονικούς carriers.

    Εδώ, έχουμε το παράδοξο όλοι να φτιάχνουν brands, που όμως είναι managed από τους ίδιους τους carriers. Αυτό το φαινόμενο ξεκίνησε με το frog mobile, που στην αρχή της λειτουργίας του ειδικά λίγο θύμιζε την cosmote... Και συνεχίστηκε (mo'mad, Βασιλόπουλος, Carrefour, κτλ).

    Το θέμα είναι ότι η ΕΕΤΤ δεν ξέρω αν έχει την βούληση να παραδεχτεί ότι η αγορά κινητής είναι στρεβλή και να την ανοίξει σε νέους παίκτες. Heck, αν η Orange ή καλύτερα η O2/Telefonica (που ανοίγει και γραφείο στην Ελλάδα επίσης) επένδυαν σε ένα MVNO εδώ, μόνο κέρδος θα είχαν -δεδομένου του ότι η αγορά της Ελλάδας έχει τεράστια διείσδυση, οπότε αν έπαιρνε κάποιος από τα 10.000.000 χρήστες το...1 / 1.5, θα είχε κέρδος αμέσως). Θα δούμε, φαντάζομαι, τυχόν εξελίξεις τα επόμενα χρόνια...
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  5. #125
    Εγγραφή
    30-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα, αυτές οι πολιτικές και οι επιλογές συνδρομητών είναι που ΑΥΞΑΝΟΥΝ την ελάχιστη χρέωση και τη χρέωση ανά λεπτό μετά την κατανάλωση του χρόνου! Προφανώς και αυτήν την προσφορά που έκαναν στο παιδί, την έχουν κάνει και σε άλλους! Και για να πληρωθεί ο κατασκευαστής (NOKIA, SONY-ERIC,SAMSUNG,MOTOROLA) θα πρέπει η εταιρεία να διπλασιάσει τις τιμές για να έχει τα ίδια έσοδα. Είναι δυνατόν ρε παιδιά με μισό πάγιο και διπλάσια επιδότηση, να έχει η εταιρεία τα ιδια έσοδα?? Αν λοιπόν δεχτούν όλοι ανάλογες προσφορές, θα σας κάνει αυξήσεις!!! Μη δέχεστε τέτοιες εποχιακές προσφορές που ανεβάζουν τη χρέωση των βασικών τιμολογίων, ούτε να παροτρύνετε τον κόσμο να τις δέχεται. Αμαρτία είναι! Προκαλείτε στρέβλωση στην αγορά!!! Αυτό το μεμονωμένο-ατομικό κέρδος μας έφερε εδώ που μας έφερε (και στις τηλεπικοινωνίες και σε άλλους τομείς)!

    Ξέρω άτομο που του έδωσαν αυτήν την προσφορά στη Vodafone, και ήδη το χει μετανιώσει. Ξεπερνάει τα λεπτά γιατί τελειώνουν σαν νερό με την ελ. χρ. 45'', πατσίζει την έκπτωση που του δωσαν στο πάγιο και πληρώνει και τέλη χρήσης άλλα 40 ευρώ + τέλος συνδρομητών με ΦΠΑ!! Μέχρι να λήξει το συμβόλαιο του, με αυτούς τους λογαριασμούς, θα την έχει πληρώσει τη συσκευή του 5 φορές!!!

    Στην κάρτα δεν υπόκειται σε ΦΠΑ το τέλος καρτοκινητής και ελέγχεις καλύτερα τα έξοδα σου. Το συμβόλαιο με χρόνο ομιλίας σε βάζει στη λογική να παίρνεις τηλέφωνα. Το 2001 έιχα συμβόλαιο με βασικό Πρόγραμμα. Μου ερχόταν περίπου γύρω τα 15 ευρώ. Το 2003 είχα το Cosmote 90 και ο λογαριασμός δεν πήγαινε ποτέ πάνω από 30 (ανέβηκε η κατανάλωση παρά το γεγονός ότι είχα φτηνότερη χρέωση λόγω δωρεάν λεπτών). Σήμερα έχω το 240 και ο λογαριασμός δεν πέφτει ποτέ κάτω από τα 42 ευρώ με τα χίλια ζόρια.
    H αγορά είναι πράγματι στρεβλή αλλά γιαυτό δεν φταίει ο καταναλωτής που δέχεται μια προσφορά που τον συμφέρει. Οι λόγοι είναι οι εξής κατά τη γνώμη μου:

    1. Οι περισσότεροι καταναλωτές, σε αντίθεση με το φίλο μας, δεν την ψάχνουν καθόλου σχετικά με το πόσο πληρώνουν στο κινητό τους και αν υπάρχουν φθηνότερες εναλλακτικές. Πέφτουν κατευθείαν στην παγίδα της επιδότησης συσκευής και πέρνουν ένα πρόγραμμα με περισσότερο χρόνο ομιλίας απόσο χρειάζονται. Μετά συνηθίζουν σιγά-σιγά στην ιδέα ότι πληρώνουν Χ ποσό ως πάγιο και κάνουν τηλεφωνήματα που δεν τους χρειάζονται για να ξοδέψουν το δωρεάν χρόνο.

    2. Οι περισσότερες εταιρείες δεν έχουν ξεκάθαρες χρεώσεις. Άλλη τιμή ανά λεπτό πριν την κατανάλωση του "δωρεάν" χρόνου, άλλη μετά, άλλη χρέωση για sms... Έτσι ο άλλος πρέπει να πάρει χαρτί και μολύβι και να αρχίσει τους υπολογισμούς. Οι περισσότεροι βαριούνται.

    3. Οι εταιρείες πράγματι λειτουργούν ως καρτέλ. Υπάρχουν όμως και οι εξειρέσεις. Η Q και frog μείωσαν τις τιμές των εξερχομένων κλήσεων τον περασμένο Γενάρη όταν μειώθηκαν τα τέλη τερματισμού. Δυστυχώς ήταν οι μόνες.

    Ο καθένας λοιπόν ας συμπεριφερθεί εγωιστικά και ας επιδιώξει την πραγματικά συμφέρουσα γι αυτόν λύση. Όποια κι αν είναι αυτή. Ας εκβιάσει τις εταιρείες με μια αίτηση φορητότητας και ας εξασφαλίσει το χαμηλότερο δυνατό πάγιο για τον εαυτό του. Αν οι εταιρείες μετά βγάλουν τα "σπασμένα" από τους μη συνειδητοποιημένους καταναλωτές, πρόβλημά τους. Η αδιαφορία έχει και αυτή ένα κοστος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tupolev : 22-09-09 στις 16:14.

  6. #126
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swind Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης, μόλις έμαθα ότι το πρόγραμμα συμβολαίου WIND 1 που έχει χρέωση ανά δευτ. από το πρώτο δευτ. (πρώην Q1) καταργήθηκε....

    Και ήταν το μοναδικό χωρίς ελάχιστη χρέωση...
    Εγώ σε αυτό είμαι, πως είναι δυνατόν να καταργήθηκε ;

  7. #127
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε αυτό είμαι, πως είναι δυνατόν να καταργήθηκε ;
    Έπαψε να είναι εμπορικά διαθέσιμο (για νέες συνδέσεις).
    Αν ήσουν πελάτης παραμένεις.

Σελ. 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 4789

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 138
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 19:03
  2. Εταιρικά προγράμματα - σύγκριση???
    Από sculper στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 18:53
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 10:30
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-09, 12:29
  5. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 21:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας