Σελ. 412 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 392402407410411412413414417422432 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.166-6.180 από 7206
  1. #6166
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να μπορώ να μιλήσω για τον tiffany, δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι εννοούσε.

    Δες την παραπάνω φωτογραφία. Αυτό που (τουλάχιστον κατάλαβα εγώ ότι) είπε ο tiffany είναι ότι μπορείς να τρέξεις make στην υποδομή ports με τέτοιο τρόπο ώστε να σου εμφανίζει τα options (τα αντίστοιχα use flags) με ένα εύκολο curses διάλογο αντί να χρειάζεται να τρέχεις eix, equery, κτλ για να δεις τι use flags έχει το κάθε πακέτο και να τα γράφεις εσύ χειροκίνητα σε κάποιο αρχείο. Δεν είπε ότι η υποδομή use δεν είναι καλή.
    Ok ναι. Το εξέλαβα λάθος. Προσωπικά, με βολεύει το edit του package.use, απ'το να τρέχω ncurses config.

    Επίσης, η πληροφόρηση που μου δίνει το portage (και το eix) είναι απ'τις ιδανικότερες για τα γούστα μου. Από τον χρωματισμό, μέχρι τα σημεία στίξης.

    Ένας λόγος που δεν θα αλλάξω ποτέ διανομή είναι αυτός ακριβώς. Το portage (κι ας χτίζω ολημερίς κι ολονυχτίς )
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #6167
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok ναι. Το εξέλαβα λάθος. Προσωπικά, με βολεύει το edit του package.use, απ'το να τρέχω ncurses config.

    Επίσης, η πληροφόρηση που μου δίνει το portage (και το eix) είναι απ'τις ιδανικότερες για τα γούστα μου. Από τον χρωματισμό, μέχρι τα σημεία στίξης.

    Ένας λόγος που δεν θα αλλάξω ποτέ διανομή είναι αυτός ακριβώς. Το portage (κι ας χτίζω ολημερίς κι ολονυχτίς )
    + άπειρο. Όλα τα portage.* αρχεία δίνουν φοβερό έλεγχο του συστήματος.

  3. #6168
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    + άπειρο. Όλα τα portage.* αρχεία δίνουν φοβερό έλεγχο του συστήματος.
    Κυριολεκτικά όμως. Συντηρώ την ίδια εγκατάσταση εδώ και 10+ χρόνια, ακόμα και με σπασμένη python έχω καταφέρει να κάνω revival το portage.

    Μεγάλο σχολείο επίσης. Αν δεν ήταν το gentoo, δεν θα είχα μάθει το 80% των πραγμάτων που γνωρίζω στο linux σήμερα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #6169
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο. Ικανοποιημένος από το Proxmox; Τι τρέχεις επάνω, full virtualization μηχανάκια ή containers;
    Μια χαρά είναι. Είναι λίγος καιρός που το τρέχω και δεν έχω στήσει πολλά. Δυο VMs όλο κι όλο για την ώρα. Στη μία passthrough μια πανάρχαιη Radeon 6450 για media centre και στην άλλη μια LSI SAS2308 που τρέχει OpenMediaVault με ZFS με τον kernel του Proxmox (το FreeNAS για κάποιο λόγο δε βλέπει την LSI κι έτσι έβαλα το OMV και ησύχασα).

    Έχει λίγο τις ιδιαιτερότητές του, ειδικά γι' αυτούς που έρχονται από VMware ESXi (δεν ήθελα να μπλέξω με τη δωρεάν έκδοση που έχει κάποιους περιορισμούς), αλλά αν κάποιος έχει λίγη εμπειρία και γνώσεις πάνω σε Linux και κάτι ψιλά από δίκτυα, βρίσκει την άκρη. Το καλό είναι ότι σε γενικές γραμμές έχει άψογη τεκμηρίωση, ενώ και η κοινότητα βοηθάει πολύ.

    Δυστυχώς όμως έχω πρόβλημα με κάποια από τα memory slots της μητρικής (μια Supermicro είναι, το ανακάλυψα τις προάλλες που πήγα να αυξήσω τη μνήμη) και πρέπει να επικοινωνήσω με τον πωλητή.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  5. #6170
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Απλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει λίγο πιο εύκολη η ζωή μας. Πχ πρώτη φορά που εγκατέστησα Gentoo ήταν κάπου το 2008 σε τότε αρχαίο υπολογιστή. Το έκανα με τη βοήθεια του γραφικού εγκαταστάτη ο οποίος ήταν πολύ μπροστά ακόμη και από τον Anaconda της Red Hat. Δυστυχώς εγκαταλείφθηκε αλλά ΟΚ. Όμως την ίδια τύχη είχε και το porthole.

    Δε λέω ότι το γραφικό είναι πανάκεια. Αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε ένα dialog based σύστημα το οποίο να σου εξηγούσε τι παίζει από το να κάθεσαι να ψάχνεις στο use.local.desc.

  6. #6171
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει λίγο πιο εύκολη η ζωή μας. Πχ πρώτη φορά που εγκατέστησα Gentoo ήταν κάπου το 2008 σε τότε αρχαίο υπολογιστή. Το έκανα με τη βοήθεια του γραφικού εγκαταστάτη ο οποίος ήταν πολύ μπροστά ακόμη και από τον Anaconda της Red Hat. Δυστυχώς εγκαταλείφθηκε αλλά ΟΚ. Όμως την ίδια τύχη είχε και το porthole.

    Δε λέω ότι το γραφικό είναι πανάκεια. Αλλά καλό θα ήταν να υπήρχε ένα dialog based σύστημα το οποίο να σου εξηγούσε τι παίζει από το να κάθεσαι να ψάχνεις στο use.local.desc.
    Το quse δεν σε καλύπτει;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  7. #6172
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το quse δεν σε καλύπτει;
    Θα προτιμούσα κάτι ενσωματωμένο. Αν είναι για ξεχωριστή εφαρμογή έχω το
    Κώδικας:
    less /var/db/.......

  8. #6173
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.917
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κάτι που θα ήθελα να υπάρχει είναι το σύστημα του FREEBSD. Εκεί υπάρχουν κάποιες default επιλογές και στο χτίσιμο σου εμφανίζει ανά πακέτο τι έξτρα θες με ένα ncurses interface. Με αυτό τον τρόπο κρατιέται ένα μικρό και ευέλικτο σύστημα όπως φημίζεται και δε σπάει εύκολα στις αναβαθμίσεις. Βέβαια έχει το μειονέκτημα πως θα πρέπει να είσαι από πάνω διότι μπορεί να σου ζητήσει κάτι μετά από 2 ώρες και να λείπεις.

    Σε εμάς εδώ υπάρχει το αντίστοιχο package.use αλλά θέλει πείραγμα με το χέρι. Δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά θεωρώ πως θα ήταν λίγο πιο εύκολο. Ούτε να παίζεις με global flags ούτε να κάθεσαι και να ψάχνεις ένα ένα τα πακέτα.

    Πριν λίγα χρόνια είχα δοκιμάσει το ufed αλλά ο θεούλης έγραφε τα πάντα στο make.conf. Ακόμη και επιλογές ενός πακέτου.
    make config-recursive και δεν χρειάζεται να είσαι από πάνω.

  9. #6174
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    make config-recursive και δεν χρειάζεται να είσαι από πάνω.
    Τις περισσότερες φορές ναι. Αλλά κάνει και κάποια τσαλιμάκια.

    Πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο εδώ έχουν κάνει πολύ καλύτερη δουλειά. Και το λέω επειδή το portage διαχειρίζεται ΚΑΙ το σύστημα μαζί με τις εφαρμογές χρήστη. Επίσης το portage διαμαρτύρεται στην αρχή αν κάτι δεν πάει καλά. Ότι λάθος συμβεί στη μεταγλώττιση συνήθως είναι γενικό bug που αφορά τους πάντες. Πχ αντιμετώπισα πρόβλημα με το make-4.3 και το gstreamer. Ήθελε την έκδοση του make-4.2.1. Σε αυτό δεν έχει να κάνει κάτι το portage. Έκανα downgrade και συνέχισα. Στο FreeBSD με εξαίρεση το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό που ανέφερα πρέπει κάθε φορά να ψάχνεσαι. Συχνά πυκνά κάνω εγκατάσταση και "χτυπάει" το Χ πακέτο. Πάω και μεταγλωττίζω το Ψ πακέτο με τις νέες επιλογές και στο τέλος ξεχνάω τι ήθελα να κάνω. Φυσικά στις αναβαθμίσεις πρέπει να ψάχνεσαι τι έχει αλλάξει για να δεις τι θα τροποποιήσεις πάλι.

    Απλά μου αρέσει η εμφάνιση σαν ιδέα. Εκεί που κάνεις το
    Κώδικας:
    emerge -av media-video/mpv
    και έχεις το ffmpeg και το mpv με σχεδόν 40 επιλογές θα μπορούσες να το έχεις και να μην ψάχνεσαι. Εννοείται πως θα "γράφει" κανονικά στο package.use.

  10. #6175
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    eix-sync says:
    /usr/lib64/python2.7/site-packages/portage/package/ebuild/_config/KeywordsManager.py:70: UserWarning: /etc/portage/package.keywords is deprecated, use /etc/portage/package.accept_keywords instead
    UserWarning)
    Έκανα τη μετονομασία και όλα καλά. Καμία ιδέα γιατί αυτή η αλλαγή; Σκοπεύουν να βάλουν και reject_keywords ή κάτι αντίστοιχο;

  11. #6176
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    eix-sync says:

    Έκανα τη μετονομασία και όλα καλά. Καμία ιδέα γιατί αυτή η αλλαγή; Σκοπεύουν να βάλουν και reject_keywords ή κάτι αντίστοιχο;
    Ίσως απλώς θέλουν να το "ευθυγραμμίσουν" με την αντίστοιχη global επιλογή στο make.conf.

    Προσωπικά, εδώ και μερικές μέρες που μου "έσκασε" αυτό το μήνυμα, έκανα μετονομασία τα παλιά package.keywords σε package.accept_keywords και όλα συνέχισαν να συμπεριφέρονται όπως πριν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  12. #6177
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παιδιά, τώρα με την καραντίνα, συμμαζεύω λίγο τα πακέτα του συστήματος και διαπίστωσα πως είχα κάνει εγκατάσταση unstable έκδοση της glibc (είχα την ~2.30-r6 ενώ τώρα τα έχω επαναφέρει όλα στο stable branch και θέλω να κάνω downgrade σε 2.29-r7).

    Επειδή δεν το γνώριζα, μετά από ενημέρωση του portage διαπίστωσα πως το downgrade της glibc "σπάει" το σύστημα.

    Βλέποντας λίγο το συγκεκριμένο νήμα, ακολούθησα τις οδηγίες (ευτυχώς έχω στημένο gentoo και στον home server μου όπου είχα την 2.29-r7 και τράβηξα από εκεί το πακέτο και το εγκατέστησα ως binary στο desktop), το σύστημα τώρα δεν μου δείχνει να έχει πάθει κάτι όσον αφορά το compiling, αλλά αυτό που έχει συμβεί, είναι να μη βρίσκει το portage το εκάστοτε πακέτο για να το κάνει merge.

    Πχ, αν δώσω "emerge -av portage", μου λέει ότι δεν βρέθηκε πακέτο με τέτοιο όνομα.
    Αλλά μπορώ να το εγκαταστήσω κανονικά αν πάω στο /usr/portage/sys-apps/portage και δώσω μέσα εκεί "emerge -av portage-2.3.89-r1.ebuild.

    Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Το μόνο που δεν έχω κάνει, είναι empty tree. Πιστεύετε θα λυθεί το πρόβλημα με empty tree ή τζάμπα θα ξαναχτίσω 900+ πακέτα;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #6178
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ορίστε, αν δεν υπήρχε ο ιός, θα είχες σύστημα που θα δούλευε.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  14. #6179
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε, αν δεν υπήρχε ο ιός, θα είχες σύστημα που θα δούλευε.


    Ούτως ή άλλως το σύστημα δουλεύει στην εντέλεια! Και compiling κάνει και τα πάντα.

    Αυτό που διαπίστωσα πριν από λίγο, είναι πως αν ένα πακέτο ΔΕΝ είναι εγκατεστημένο ήδη, το κάνει compiling.

    Αν είναι ήδη εγκατεστημένο, δεν με ρωτάει αν θέλω να το κάνω rebuild. Εδώ είναι το παράξενο του θέματος

    Πάντως έχω ξεκινήσει empty tree εδώ και ώρα, είμαι στο 196/929 με i3-550 του 2010 (έχω μέλλον ακόμα )
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  15. #6180
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που διαπίστωσα πριν από λίγο, είναι πως αν ένα πακέτο ΔΕΝ είναι εγκατεστημένο ήδη, το κάνει compiling.

    Αν είναι ήδη εγκατεστημένο, δεν με ρωτάει αν θέλω να το κάνω rebuild. Εδώ είναι το παράξενο του θέματος
    Αν τρέξεις emerge με την παράμετρο u τότε δεν θα σου κάνει recompile. Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την παράμετρο u στην emerge_default_opts μέσα στο make.conf ;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

Σελ. 412 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 392402407410411412413414417422432 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας