Σελ. 435 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 415425430433434435436437440445455 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.511-6.525 από 7211
  1. #6511
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κατάφερα τελικά, μετά από διάφορες δοκιμές. Έχω την εντύπωση ότι έφταιγε το ότι έβαλα την intel gpu ως pass-through (σε άρθρο διάβασα ότι όταν πας να το κάνεις αυτό, χρειάζεσαι και 2η gpu...).
    Σε γενικές γραμμές χρειάζεσαι μια κάρτα γραφικών που να μην χρησιμοποιείται για αυτό διαβάζεις ότι χρειάζεται 2η. Μπορείς να περάσεις συσκευές που χρησιμοποιείς αλλά είναι λίγο μανούρα. Σε usb συσκευές είναι εύκολο (πχ εγώ περνάω το usb πληκτρολόγιο μου όταν θέλω να πειράξω το firmware του από το windows πρόγραμμα), σε gpu είναι πολύ πιο μανούρα. Υπάρχουν καλοί οδηγοί αλλά αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να την περάσεις ως passthrough (πχ cuda, gaming, κτλ), δούλεψε με την emulated.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι το ballooning χρειάζεται ως guest μόνο, μπορεί όμως και να κάνω λάθος.
    Ίσως να ήταν για αυτό. Δεν θυμάμαι γιατί το έβαλα. Μια φορά χρειάστηκα νεώτερο πυρήνα για κάποιο guest οπότε το πιο εύκολο ήταν να του βάλω τον δικό μου πυρήνα και έτσι ενεργοποίησα κάποιες επιλογές για guest. Υπάρχουν και κάποιες άλλες ωραίες επιλογές αλλά είναι πιο εξειδικευμένες. πχ αν έχεις 15 vms να τρέχουν όλη την ώρα, μπορείς να σετάρεις τον πυρήνα ώστε να ψάχνει κάθε τόσο την μνήμη και να κάνει deduplicate κοινές pages και άλλα τέτοια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω ως module αυτό. Προφανώς και θέλω τα guests να επικοινωνούν με τον έξω κόσμο, χρειάζομαι και bridged interface, αλλά και NAT. Για να χρησιμοποιείς στα guest bridging, NAT, κτλ. τι σόι configuration χρειάζεται στο host; Υπόψιν είμαι με systemd...
    Στο gentoo wiki και στο arch wiki θα έχει σίγουρα πληροφορίες. Νομίζω πως σε systemd ήταν εύκολο ενώ σε άλλα init έπρεπε να σετάρεις 5-6 εντολές. Δεν θυμάμαι. Στα περισσότερα guests χρησιμοποιώ μόνο δίκτυο προς τα έξω οπότε δεν σετάρω καθόλου tunneling / bridging.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζω με την Intel GPU του i5. Χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για τα guest OSes;
    Δεν κατάλαβα πώς το εννοείς εδώ. Αν δεν κάνεις passthrough την κάρτα γραφικών, τότε δεν παίζει ρόλο τι κάρτα γραφικών έχεις αλλά τι έχεις επιλέξει να κάνει emulate ο qemu.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν qemu interface έβαλα το virt-manager, καλό φαίνεται μέχρι τώρα...

    Όπως και να 'χει, η βοήθειά σου πολύτιμη όπως πάντα!
    Η libvirt και ο virt-manager απλοποιούν πολλές επιλογές και ειδικά ο virt-manager με το gui. Μπορείς εύκολα να πειράξεις πράγματα. Εγώ τα κάνω χειροκίνητα οπότε μπορώ μόνο να σου δώσω πώς τρέχω τον qemu.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι στα Windows τι γίνεται...

    Θέλω να αντικαταστήσω εν τέλει το Virtualbox. Εκεί έχω Windows VM (7, 8.1, 10, 2012 R2), ένα VM με το Tumbleweed και ίσως να έπαιζα λίγο με κανά FreeBSD.

    Σε Windows guests, τι σόι drivers πρέπει να εγκαταστήσω για να παίζει (αντίστοιχα όπως κάνουμε με το virtualbox additions, vmware tools, κτλ.); Αν δίνεις στο μηχάνημα virtio συσκευές, θα παίξουν στα Windows με κάποιους drivers;
    Σε windows δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζουν virtio. Δεν το έχω ψάξει, δες στο wiki. Όλα τα linux και bsd υποστηρίζουν οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Νομίζω πως η μόνη εμφανής διαφορά είναι ότι ο σκληρός θα λέγεται vda αντί για sda αλλά ίσως θυμάμαι κάτι λάθος.

    Χμ τώρα ίσως να μην πρέπει να γράψω παραμέτρους του qemu μου γιατί μπορεί να σε μπερδέψω άδικα μια και δουλεύεις τον virt-manager. Τέλος πάντων θα γράψω και αν βγει κατεβατό αγνόησε το.

    Κώδικας:
    /usr/bin/qemu-system-x86_64 \
    -machine q35,accel=kvm \
    -enable-kvm \
    Εκτέλεση του 64bitου qemu (δουλεύει και με 32bit guests) με ενεργοποίηση του kvm και ενεργοποίηση του q35 προφίλ. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα αλλά μέχρι μία έκδοση qemu, ο qemu υλοποιούσε το i440fx chipset. Επιλέγοντας το q35 παίρνεις νεώτερο chipset με νεώτερο ICH sata ελεγκτή με ncq (νομίζω) και γενικά καλύτερη απόδοση. Παλαιότερα υπήρχε ένα πρόβλημα στον qemu που όταν επέλεγες το q35 chipset, ο qemu ενεργοποιούσε μόνο το chipset και έτσι έπρεπε να γράψεις χειροκίνητα όλες τις devices (κάρτα γραφικών, κάρτα δικτύου, κτλ). Αυτό πρέπει να έχει φτιαχτεί γιατί δεν βλέπω να φορτώνω πουθενά το custom config που χρησιμοποιούσα.

    Το accel=kvm και το enable-kvm είναι ακριβώς το ίδιο και δεν χρειάζονται και τα δύο. Είναι cruft που έμεινε από τις αλλαγές που έκανα κατά καιρούς.

    (non-windows)
    Κώδικας:
    -cpu Haswell-noTSX
    (windows)
    Κώδικας:
    -cpu Haswell-noTSX,hv_relaxed,hv_spinlocks=0x1fff,hv_vapic,hv_time 
    -rtc base=localtime
    Αντί για ένα generic επεξεργαστή, επέλεξα να υλοποιείται ο δικός μου επεξεργαστής (χωρίς TSX λόγω του κλασικού προβλήματος). Μπορείς επίσης να ορίσεις -cpu host το οποίο θα είναι πιο portable και θα είναι το ίδιο (σε κάθε μηχάνημα θα αντιστοιχεί στον επεξεργαστή που έχεις). Ξέχασα να αναφέρω ότι για κάθε παράμετρο μπορείς να δίνεις όρισμα help (πχ -machine help, -cpu help) και να βλέπεις όλες τις δυνατές επιλογές.

    Ειδικά στα windows επιλέγω να παρέχει ώρα σε localtime επειδή το ρολόι μου το έχω σε UTC και βάζω και εκείνες τις hv_τάδε επιλογές τις οποίες κάπου τις διάβασα πριν χρόνια ότι βοηθούν σε windows αλλά δεν σημείωσα σε τι βοηθούν.

    Κώδικας:
    -smp 2 \
    -m 4096 \
    Αυτονόητα. Από την μάνα του ο qemu υλοποιεί ένα επεξεργαστή οπότε εγώ του είπα να υλοποιεί 2 (για να μην δουλεύει τέρμα ο 4πυρηνος μου και να μπορώ να κάνω και άλλες δουλειές). Επίσης μπορείς να ορίσεις και πιο πολύπλοκα σενάρια όπως numa, νήματα σε κάθε επεξεργαστή, κτλ αλλά αυτά ξεφεύγουν. Το vm θα παίρνει 4GB μνήμη αντί για 512 που είναι το μανίσιο.

    Κώδικας:
    -drive file=ovmf.fd,if=pflash,format=raw \
    Αυτό είναι το αρχείο για το UEFI firmware στην περίπτωση που θέλεις να μην υλοποιεί bios. Εδώ και χρόνια όλα τα VM τα στήνω με UEFI οπότε το έχω πάντα. Αν δουλεύεις BIOS, αγνόησε το. Για να παίξει χρειάζεσαι στον gentoo host το πακέτο edk2-ovmf. Εδώ και καιρό υπάρχει καλύτερη δήλωση από αυτήν που χρησιμοποιώ εγώ αλλά να μην σε πρήζω. Αν δουλεύεις UEFI πες μου να την γράψω.

    Κώδικας:
    -usb -device usb-tablet \
    Αυτό δηλώνει αντί για mouse να υλοποιηθεί tablet το οποίο έχει καλύτερη απόδοση / ανάλυση και επίσης έχει το θετικό ότι δεν κάνει grab και μπορείς να βγάζεις τον cursorα από το guest χωρίς να χρειάζεται να πατάς πλήκτρα. Για κάποιους είναι αρνητικό βέβαια αυτό.

    (Non-windows)
    Κώδικας:
    -net nic,model=virtio -net user \
    Ορισμός κάρτας δικτύου με τύπο virtio και χρήση της user-mode δικτύωσης (δηλαδή μόνο εξωτερική επικοινωνία από τον guest και τίποτα άλλο). Αν θέλεις επικοινωνία με host / άλλους guests θα μείνει το nic αλλά θα αλλάξεις το "-net user" με αυτό που θα βρεις στο wiki.

    Κώδικας:
    -display gtk \
    Έχω την εντύπωση ότι εδώ και χρόνια το μανίσιο UI έχει αλλάξει από το "παλιό" SDL στο "νεώτερο / καλύτερο;" GTK αλλά μου έμεινε από παλιά και το άφησα. Δεν πρέπει να χρειάζεται.

    (UEFI
    σίγουρα non-windows αλλά νομίζω παίζει και σε windows)
    Κώδικας:
    -vga none \
    -device bochs-display,xres=1280,yres=1024 \
    Η καινούρια υλοποίηση της "standard" VGA η οποία δεν υλοποιεί vga vios οπότε είναι πιο μικρή και πιο γρήγορη αλλά παίζει μόνο σε UEFI. Η "μανίσια" ανάλυση που θέλεις (την οποία μετα μπορείς να αλλάξεις από linux ή windows) ορίζεται στο UEFI shell. Ενώ αυτό όμως έπαιζε για χρόνια, εδώ και κάποιο διάστημα, δεν παίζει σωστά και μόλις φορτωθεί ο οδηγός της κάρτας γραφικών, η ανάλυση γυρνάει πίσω σε 1024x768. Νόμιζα για καιρό ότι κάνει βλακεία ο grub αλλά είναι ή φταίξιμο του OVMF ή του qemu. Έτσι την όρισα χειροκίνητα σε 1280x1024 που με βολεύει. Όπως είπα είναι γελοίο να την αλλάξεις μέσα από τον guest αλλά είμαι τρελός και θέλω να γίνεται αυτό που θέλω εγώ :P και όχι αυτό που θέλει ο qemu. Αν είσαι λογικός άνθρωπος ή δεν δουλεύεις UEFI, δεν σε ενδιαφέρει.

    (BIOS)
    Κώδικας:
    -vga std
    Υλοποιεί μια "νεώτερη" κάρτα γραφικών η οποία υποστηρίζει όλες τις πρότυπες vesa αναλύσεις και μπορείς να έχεις μέχρι 2500κάτιχκάτι. Παίζει και σε windows και linux και παντού. Είναι ο ίδιος οδηγός bochs με πριν αλλά αυτός υλοποιεί και VESA bios.

    (windows)
    Κώδικας:
    -drive file=τάδεαρχειο.img,format=raw,media=disk,cache=none
    Ο ορισμός του image που θέλεις να χρησιμοποιηθεί. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον παλιό τρόπο -hda, -hdb, κτλ αλλά με την παράμετρο drive μπορείς να ορίσεις περισσότερες παραμέτρους όπως πχ το cache=none. Δεν θυμάμαι πάλι που το διάβασα αλλά νομίζω πως είχα διαβάσει ότι το cache=none βοηθάει στην περίπτωση των windows.

    (non-windows)
    Κώδικας:
    -device virtio-scsi
    -device scsi-hd,drive=hd0
    -drive file=τάδεαρχειο.img,if=none,id=hd0,format=raw,media=disk,cache=none,discard=unmap
    Το hda που ανέφερα πριν ήταν μια συντόμευση για κάποιο πιο πολύπλοκο drive. Και το drive όμως μπορούμε να πούμε ότι είναι με την σειρά του συντόμευση κατά κάποιον τρόπο. Ο qemu ορίζει από την μάνα του κάποιες συσκευές (πχ sata ελεγκτή) και μετά όταν ορίζεις ένα "drive" όπως το παραπάνω για τα windows, ξέρει και το "δένει" με τον ελεγκτή. Όταν όμως θέλεις να ορίσεις κάτι πιο πολύπλοκο όπως ένα scsi ελεγκτή ή εν προκειμένω ένα virtio-scsi ελεγκτή, τότε πρέπει εσύ να τα κάνεις όλα χειροκίνητα. Έτσι λοιπόν έχουμε:
    α) Δημιουργούμε μια συσκευή ελεγκτή virtio-scsi
    β) δημιουργούμε μια συσκευή σκληρός scsi με ονομαστικό hd0 (η οποία δένεται με τον προηγούμενο ελεγκτή μια και δεν έχουμε άλλο)
    γ) δημιουργούμε ένα drive για το image αρχείο μας το οποίο πέρα από αυτά που δηλώσαμε για τα windows, έχουμε τη δήλωση του id για να το δέσουμε με το σκληρό (πρέπει δηλαδή και τα δύο να είναι ίδια όπως εγώ έχω hd0), πρέπει το interface του να είναι none γιατί αλλιώς θα το θεωρήσει scsi / sata και δεν θα το δέσει με το virtio μας, και επίσης εκμεταλλευόμαστε τις παραπάνω λειτουργίες του scsi ελεγκτή μας και ορίζουμε ότι θέλουμε να έχουμε TRIM το οποίο δεν γίνεται με τον απλό οδηγό. Είναι λίγο ακατανόητο έτσι που το εξηγώ αλλά είναι απλό και λογικό και είναι αυτό που γίνεται και στα πραγματικά υλικά μας.

    Edit: Κατά σύμπτωση μπήκα σε ένα vm τώρα να κάνω κάτι και κοίταξα να δω πώς φαίνεται ο δίσκος και φαίνεται ως sda και όχι ως vda. Οπότε δεν είναι ακριβώς όπως το είπα. Το vda μάλλον πρέπει να είναι στο virtio-blk που ξέχασα να αναφέρω γιατί σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Το "απλό - παλιό" virtio είναι το virtio-blk το οποίο το δηλώνεις πολύ εύκολα απλά προσθέτοντας if=virtio στο -drive και αυτό πρέπει να είναι αυτό που ονομάζει τους δίσκους vdX. Μετά υπάρχει και το virtio-scsi που έχει πιο πολλές δυνατότητες και είναι αυτό που περιέγραψα εδώ (το οποίο όπως είπαμε πρέπει να έχει if=none για να παίξει) και πρέπει να κάνεις αυτή τη πιο πολύπλοκη δήλωση με το "δέσιμο".


    Εκτός από αυτά, εγώ χρησιμοποιώ στα VM που δεν με ενδιαφέρουν, και το eatmydata. Το eatmydata αγνοεί τα fsync οπότε μεταμορφώνει όλα τα workloads που έχουν πολύ γράψιμο ή προγράμματα που χρησιμοποιούν πολύ συχνά fsync. Αν χρησιμοποιείς στον guest CoW filesystems όπως btrfs, zfs ή apt-get / dnf είναι σωτήριο. Το dnf από εκεί που θέλει 3.5 λεπτά να περάσει μια σειρά πακέτων, ο χρόνος πέφτει στα 35 δευτερόλεπτα.

    Όλα αυτά μπορείς να τα επιλέξεις με 5 κλικ από τον virt-manager (όπως γινόταν και στο virtualbox / vmware φυσικά).

    Τελικά δηλαδή αυτό που τρέχω είναι:

    (non-windows uefi)
    Κώδικας:
    /usr/bin/qemu-system-x86_64 \
    -machine q35,accel=kvm \
    -enable-kvm \
    -cpu Haswell-noTSX \
    -smp 2 \
    -m 4096 \
    -drive file=ovmf.fd,if=pflash,format=raw \
    -device virtio-scsi -device scsi-hd,drive=hd0 -drive file=disk.img,if=none,id=hd0,format=raw,media=disk,cache=none,discard=unmap \
    -display gtk \
    -vga none \
    -device bochs-display,xres=1280,yres=1024 \
    -usb -device usb-tablet \
    -net nic,model=virtio -net user
    (windows uefi)
    Κώδικας:
    /usr/bin/qemu-system-x86_64 \
    -machine q35,accel=kvm \
    -enable-kvm \
    -cpu Haswell-noTSX,hv_relaxed,hv_spinlocks=0x1fff,hv_vapic,hv_time \
    -rtc base=localtime \
    -smp 2 \
    -m 2048 \
    -drive file=ovmf.fd,if=pflash,format=raw \
    -drive file=disk.img,format=raw,media=disk,cache=none \
    -display gtk \
    -usb -device usb-tablet \
    -vga std \
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 14-03-21 στις 00:18.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  2. #6512
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Άψογα! Νομίζω το virt-manager είναι καλό GUI, πολύ command line το qemu ρε παιδί...

    Σαν απόδοση, τι διαφορά κατάλαβες με τις κλασικές λύσεις τύπου VMware, Virtualbox;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #6513
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    TL;DR νομίζω πως ο qemu με αυτές τις "αλλαγές" ανάλογα την περίπτωση του guest έχει ισάξια απόδοση με το vbox. Δεν μπορώ όμως να έχω αντικειμενική άποψη γιατί τα χρησιμοποιούσα με πολλά χρόνια διαφορά.

    Όταν χρησιμοποιούσα το VMWare ήταν με διαφορά το καλύτερο. Απείρως καλύτερο από το Vbox και σε ευχρηστία και σε ταχύτητα και το υποστήριζαν οι πάντες. Από ένα σημείο και μετά νομίζω πως το vmware άρχισε να βγάζει 35 διαφοροποιημένες εκδόσεις, να μειώνει τα features οπότε ήθελες περισσότερα χρήματα γιατί για να σε καλύπτει έπρεπε να πας στην "μεγαλύτερη" έκδοση ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι και έτσι μετέβην στο VBox το οποίο το κράτησα για κάποιο διάστημα.

    Ομοίως το Vbox ήταν πολύ καλύτερο από το qemu αλλά είχε τη κλασική μανούρα του out-of-tree module. Κάθε φορά που άλλαζα πυρήνα, έπρεπε να ξανακάνω τα modules. Κάποιες φορές δεν έπαιζαν με τον νεώτερο πυρήνα και έπρεπε να περιμένω πότε θα βγει νεώτερη έκδοση, κτλ και έτσι πέρσα στο qemu το οποίο τότε ψιλοσερνόταν σε σχέση με το vbox και φυσικά δεν υλοποιούσε όλη τη πληθώρα συσκευών του vbox. Έχω την εντύπωση ότι πριν τον qemu δούλευα άλλους emulators που ήταν τότε δημοφιλείς αλλά δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω την εντύπωση πως αυτό το bochs που αναφέρουμε τώρα σαν οδηγό για κάρτα γραφικών, παλαιότερα υπήρχε ένα project που λεγόταν bochs και ήταν ολόκληρος emulator σαν το qemu και μάλιστα νομίζω ότι ήταν νεώτερο / πιο γρήγορο fork ενός ακόμη παλαιότερου emulator. Ίσως θυμάμαι χαζομάρες ή έχω "ενώσει" στο μυαλό πολλά ξεχωριστά πράγματα σε ένα.

    Τέλος πάντων, ακόμη και όταν βγήκε το kvm, ο qemu ήταν και πάλι πολύ πιο αργός από το vbox (ειδικά σε windows guests) και μάλιστα πολύ συχνά κολλούσε οπότε θυμάμαι ότι ενεργοποιούσα το kvm μόνο όταν ήθελα να κάνω κάτι βαρύ, ελπίζοντας ότι δεν θα κολλήσει, και μετά έκανα shutdown και ξεκινούσα πάλι το vm χωρίς kvm. Σιγά-σιγά με τον καιρό το kvm έχει ωριμάσει σε κάτι που δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το vbox. Μη σου πω πιο πολλά projects δίνουν έτοιμα qemu images παρά vbox πλέον.

    Μέχρι πριν λίγα χρόνια, κατά καιρούς έπεφτε το μάτι μου σε άρθρα που έλεγαν ότι το vmware συνέχιζε να είναι 100 χρόνια μπροστά και είναι βλασφημία ακόμη και να υπάρχει στην ίδια πρόταση με το vbox αλλά δεν ξανα-ασχολήθηκα με κανένα τους από τότε που πέρασα στο qemu.

    Σημειωτέον ότι κάνω πολύ μικρή χρήση VMs οπότε η γνώμη μου έχει ελάχιστη βαρύτητα. Μπορεί να διαβάζει κάποιος αυτά που γράφω και να γελάει και να γράψει ένα κάρο shortcomings του qemu που εγώ να μην τα βλέπω.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #6514
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έχω θέματα με το qemu. Ενώ μετέτρεψα το vdi (Virtualbox disk) σε raw μορφή και το έκανα attach σε VM (Windows 8.1), το είδε και έπαιξε. Μετά όμως άρχισε να μου κάνει κάτι κουλά, να φλασάρει η οθόνη και στο τέλος να μείνει μαύρη, χωρίς να αποκρίνεται το VM. Το συγκεκριμένο το έσβησα και πήγα να φτιάξω νέο (BIOS, virtio δίσκο, network, vga) και στην εγκατάσταση έβαλα 2ο cd-rom που έκανα attach το virtio-windows iso, όπου κάνεις load driver και βλέπει το δίσκο και συνεχίζει. Έλα ντε όμως που και πάλι σε ένα σημείο, φλασάρει η οθόνη και στο τέλος μαύρη και τίποτα. Τι στο καλό μπορεί να του φταίει;

    Το ηλίθιο το vmware μου κρασάρει... Με βλέπω και πάλι με Virtualbox στο τέλος...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #6515
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω θέματα με το qemu. Ενώ μετέτρεψα το vdi (Virtualbox disk) σε raw μορφή και το έκανα attach σε VM (Windows 8.1), το είδε και έπαιξε. Μετά όμως άρχισε να μου κάνει κάτι κουλά, να φλασάρει η οθόνη και στο τέλος να μείνει μαύρη, χωρίς να αποκρίνεται το VM. Το συγκεκριμένο το έσβησα και πήγα να φτιάξω νέο (BIOS, virtio δίσκο, network, vga) και στην εγκατάσταση έβαλα 2ο cd-rom που έκανα attach το virtio-windows iso, όπου κάνεις load driver και βλέπει το δίσκο και συνεχίζει. Έλα ντε όμως που και πάλι σε ένα σημείο, φλασάρει η οθόνη και στο τέλος μαύρη και τίποτα. Τι στο καλό μπορεί να του φταίει;

    Το ηλίθιο το vmware μου κρασάρει... Με βλέπω και πάλι με Virtualbox στο τέλος...
    Δεν μου λέει κάτι το πρόβλημα. Έβαλα στο google διάφορους συνδυασμούς flashing screen qemu vdi αλλά όλα τα αποτελέσματα ήταν για flickering, splash screens και άλλα άσχετα. Μήπως έπρεπε να αφαιρεθούν κάποιοι οδηγοί (πχ virtualbox additions) πριν την μετατροπή του vdi; Στην νέα εγκατάσταση δοκίμασες με απλό δίσκο μήπως το κομμάτι του virtio σε windows προκάλεσε το πρόβλημα; Ό,τι και να σου πω θα είναι ψέμματα.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6516
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ευχαριστώ. Τελικά βρήκα τι μου έφταιγε με το Vmware και μου πετούσε core dump, έλειπε ένα config στον πυρήνα (X86_IOPL_IOPERM), το βρήκα τυχαία στα vmware forums (και σε χρήστη Gentoo κιόλας). qemu και Virtualbox θα πάρουν πόδι. Αν δεις πόσο ήρεμα δουλεύει το Vmware το σύστημα, είναι άλλο πράμα.

    Ευχαριστώ όπως και να 'χει.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #6517
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.232
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Τελικά βρήκα τι μου έφταιγε με το Vmware και μου πετούσε core dump, έλειπε ένα config στον πυρήνα (X86_IOPL_IOPERM), το βρήκα τυχαία στα vmware forums (και σε χρήστη Gentoo κιόλας). qemu και Virtualbox θα πάρουν πόδι. Αν δεις πόσο ήρεμα δουλεύει το Vmware το σύστημα, είναι άλλο πράμα.

    Ευχαριστώ όπως και να 'χει.
    Άρα ισχύει ακόμη ότι το vmware είναι πολύ μπροστά. Ποια έκδοση χρησιμοποιείς; Υπάρχει κάποια δωρεάν έκδοση (κατά προτίμηση που να μην χρειάζεται να κάνεις 15 αιτήσεις και να εισάγει 4 e-mail για να σου επιτρέψει να το κατεβάσεις ) ;

    Εγώ αποκλείεται να μπω στη διαδικασία να το κατεβάσω μια και μου αρκεί το qemu αλλά μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιον άλλον.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #6518
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα, χρησιμοποιώ qemu αρκετά χρόνια και τρέχω 2 windows server 2019, 1 windows server 2016, 1 windows 10 home και αρκετά linux, το μόνο ποβλημα που είχα συνήθως ήταν ότι οι επιλογές για το screen size δεν έπαιζαν ποτέ και αυτό φτιάχνει αν κάνεις χρήση της lib-virt κτλ. oσες φορες έκανα μετατροπή των img για άλλο hypervisor ποτέ δεν έπαιξαν σωστά. Πχ μετατροπή από Hyper-v σε qemu και αντίστροφα ο hyper-v κατάφερε και έτρεξε τα images αλλά με πολύ αργή εκκίνηση ενώ το αστίστροφο δεν έπαιξε ποτε. Ξεκίνήσε την windows μηχανή σου με τα ελάχιστα δυνατά flags ενώ θα σου πρότεινα να δώσεις περισσότερη μνήμη εγώ στα windows-vm δίνω 8G συνήθως. Τώρα για nat κτλ ολόκληρο το δίκτυο σου, δεν είναι πίσω από του router σου; για guest bridging απλά φρόντισε οι ip που θα δώσεις στο vm να ανήκουν στο δίκτυο που δημιουργεί ο router σου έτσι ώστε να μπορεί να δει το bridge, το είχα καταφέρει αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες πάντως είναι καθαρά θέμα διευθυδοτησης. Αυτό είναι το script που έτρεχα τα windows-vm χωρίς προβλημα:
    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    exec qemu-system-x86_64 -enable-kvm \
            -cpu host \
            -smp cores=4,threads=1,sockets=1 \
            -device e1000,netdev=net0 -netdev user,id=net0,hostfwd=tcp::5555-:22 \
            -display gtk \
            -vga std \
            -drive file=$1 \
            -m $2
            $@
    οπότε έτρεχα κάτι σαν αυτό:
    Κώδικας:
    vm /mnt/Windows 8G
    Υ.Γ
    Όπως σημείωσε και ο imitheos η llib-virt θα απλοποιησει αρκετά τα πράγματα.
    Anyway άργησα να απαντήσω....

  9. #6519
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ισχύει ακόμη ότι το vmware είναι πολύ μπροστά. Ποια έκδοση χρησιμοποιείς; Υπάρχει κάποια δωρεάν έκδοση (κατά προτίμηση που να μην χρειάζεται να κάνεις 15 αιτήσεις και να εισάγει 4 e-mail για να σου επιτρέψει να το κατεβάσεις ) ;

    Εγώ αποκλείεται να μπω στη διαδικασία να το κατεβάσω μια και μου αρκεί το qemu αλλά μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιον άλλον.
    Το 16.1, το Vmware player είναι δωρεάν (για μη εμπορική χρήση) και σε αφήνει να φτιάξεις κιόλας VM.

    - - - Updated - - -

    Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με το Vmware, αλλά μιλάμε ότι πετάει το μηχάνημα (το VM). Μετέτρεψα το vdi από τα 10άρια που είχα στο Virtualbox σε vmdk, το έκανα attach και όλα έπαιξαν μέσα. Είχα την 20.04 και έκανα upgrade στην 20H2 σε λίγα λεπτά. Πραγματικά δεν κατάλαβα πότε έγινε το upgrade (και αυτά σε μηχανικό δίσκο). Καμία σχέση με Virtualbox (ή qemu όσο μου έπαιξε).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #6520
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.675
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 16.1, το Vmware player είναι δωρεάν (για μη εμπορική χρήση) και σε αφήνει να φτιάξεις κιόλας VM.

    - - - Updated - - -

    Δεν ξέρω τι έχουν κάνει με το Vmware, αλλά μιλάμε ότι πετάει το μηχάνημα (το VM). Μετέτρεψα το vdi από τα 10άρια που είχα στο Virtualbox σε vmdk, το έκανα attach και όλα έπαιξαν μέσα. Είχα την 20.04 και έκανα upgrade στην 20H2 σε λίγα λεπτά. Πραγματικά δεν κατάλαβα πότε έγινε το upgrade (και αυτά σε μηχανικό δίσκο). Καμία σχέση με Virtualbox (ή qemu όσο μου έπαιξε).
    Είμαι απογοητευμένος με την απόδοση του Virtualbox με τον ανάποδο συνδυασμό (windows host, Gentoo guest). Λες να δοκιμάσω VMware; Δεν έχω καθόλου χρόνο, πόσο απλή είναι η διαδικασία;

  11. #6521
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι απογοητευμένος με την απόδοση του Virtualbox με τον ανάποδο συνδυασμό (windows host, Gentoo guest). Λες να δοκιμάσω VMware; Δεν έχω καθόλου χρόνο, πόσο απλή είναι η διαδικασία;
    Το δίσκο που έχεις από το Virtualbox (vdi) τον μετατρέπεις εύκολα σε μορφή vmdk (Vmware):

    Κώδικας:
    VBoxManage clonehd --format VMDK <όνομα αρχείου vdi> <νέο αρχείο σε μορφή vmdk>
    Χρειάζεσαι δηλαδή το Virtualbox εγκατεστημένο για να το κάνεις. Χρειάζεται κάποια λεπτά για να τελειώσει, ανάλογα με το μέγεθος του δίσκου και αν είναι σε μηχανικό ή ssd.

    Μετά φτιάχνεις ένα νέο vm στο Vmware, σβήνεις το δίσκο που σου βάζει και αφού αντιγράψεις το vmdk στον φάκελο του vm, το προσθέτεις ως υπάρχων δίσκος. Κοιτάς το VM να έχει παρόμοιες ρυθμίσεις (cpu cores, μνήμη, κτλ.). Αφού το ξεκινήσεις, βγάζεις τα virtualbox additions και βάζεις το vmware tools.

    Μπορείς να το δοκιμάσεις απλά χωρίς να σβήσεις το παλιό για να σχηματίσεις άποψη. Για μένα κάν' το.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  12. #6522
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.675
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δίσκο που έχεις από το Virtualbox (vdi) τον μετατρέπεις εύκολα σε μορφή vmdk (Vmware):

    Κώδικας:
    VBoxManage clonehd --format VMDK <όνομα αρχείου vdi> <νέο αρχείο σε μορφή vmdk>
    Χρειάζεσαι δηλαδή το Virtualbox εγκατεστημένο για να το κάνεις. Χρειάζεται κάποια λεπτά για να τελειώσει, ανάλογα με το μέγεθος του δίσκου και αν είναι σε μηχανικό ή ssd.

    Μετά φτιάχνεις ένα νέο vm στο Vmware, σβήνεις το δίσκο που σου βάζει και αφού αντιγράψεις το vmdk στον φάκελο του vm, το προσθέτεις ως υπάρχων δίσκος. Κοιτάς το VM να έχει παρόμοιες ρυθμίσεις (cpu cores, μνήμη, κτλ.). Αφού το ξεκινήσεις, βγάζεις τα virtualbox additions και βάζεις το vmware tools.

    Μπορείς να το δοκιμάσεις απλά χωρίς να σβήσεις το παλιό για να σχηματίσεις άποψη. Για μένα κάν' το.
    OK, ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να το δοκιμάσω, αλλά είναι δύσκολο αυτές τις μέρες.

  13. #6523
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το ΣΚ προσπάθησα να στήσω ένα VM με KDE. Έδωσα 16GB από τα 32 που έχω και όλους τους πυρήνες. 16 το σύνολο. Στην QTWebengine αντιμετώπισα το παρακάτω σφάλμα

    Κώδικας:
    fatal error killed signal terminated program cc1plus
    Δοκίμασα και με το USE flag jumbo-build ανενεργό αλλά έκανε το ίδιο. Να πω την αλήθεια δεν έψαξα και πολύ παραπάνω καθώς βαρέθηκα το χρόνο μεταγλώττισης. Στο λίγο που έψαξα μάλλον ο GCC "αυτοκτονεί" λόγω πολλών MAKE_JOBS και έλλειψη μνήμης.

    Πριν λίγες μέρες πάντως είχα στήσει NetBSD KDE αλλά με 8 πυρήνες και 16GB και δεν έκανε κιχ.

    Είναι πιθανό κάτι τέτοιο σε αυτό το περιβάλλον; Τόσο χάλι; Ή υπάρχει κάποιο bug; Το επόμενο ΣΚ θα δοκιμάσω πάλι να δω.

  14. #6524
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μην το ψάχνεις, το qtwebengine είναι γαμω-πακέτο. Υποτίθεται στο δυνατό μου PC, χωρίς το jumbo-build flag που το αφαίρεσαν λόγω bug με το gcc, έκανε 2 ώρες. Να μην μιλήσω για κανά φορητό, θα ήθελε χαλαρά ένα 4-ωρο. Υπάρχει ανοικτό bug που παρακαλάνε οι χρήστες να δώσουν binary πακέτο, αλλά δεν βλέπω να το προχωράνε οι Gentoo developers. Απλά έπεσες στην περίπτωση. Χαμήλωσε τα jobs αν θέλεις και ξαναδοκίμασε...
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #6525
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το ψάχνεις, το qtwebengine είναι γαμω-πακέτο. Υποτίθεται στο δυνατό μου PC, χωρίς το jumbo-build flag που το αφαίρεσαν λόγω bug με το gcc, έκανε 2 ώρες. Να μην μιλήσω για κανά φορητό, θα ήθελε χαλαρά ένα 4-ωρο. Υπάρχει ανοικτό bug που παρακαλάνε οι χρήστες να δώσουν binary πακέτο, αλλά δεν βλέπω να το προχωράνε οι Gentoo developers. Απλά έπεσες στην περίπτωση. Χαμήλωσε τα jobs αν θέλεις και ξαναδοκίμασε...
    Όπως έγραψα θα δοκιμάσω πάλι το ΣΚ. Είναι καθαρά για παιχνίδι. Άλλωστε το "κανονικό" είναι με Gnome που είναι μια χαρά απροβλημάτιστο. Πάντως μου έκαναν εντύπωση τα αρχεία προς μεταγλώττιση. Από 23000 στην κανονική έκδοση εκτοξεύτηκαν στα 32000. Κυριολεκτικά τεράστιο. Είχαμε συζητήσει και πριν λίγους μήνες κάτι αντίστοιχο.

    Αυτός είναι και ένας λόγος που προτιμώ το Gnome γενικά. Μπορεί να είναι ότι πιο απλό υπάρχει σε σημείο αηδίας αλλά τουλάχιστον έχει πιο νορμάλ εξαρτήσεις.

Σελ. 435 από 481 ΠρώτηΠρώτη ... 415425430433434435436437440445455 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mozilla: Διαθέσιμη η alpha version του Firefox Mobile
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-08, 17:40
  2. Σχετικά με τη firmware version του router...
    Από DSLaManiaC στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-08, 10:34
  3. Γκρινια: Νημα Υποστηριξης
    Από Reef στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-07, 10:34
  4. Κυκλοφόρησε η final version του Firefox 2
    Από Whiteyez στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 05:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας