Σελ. 743 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 723733738741742743744745748753763 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.131-11.145 από 13039
  1. #11131
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου ξέρω πολύ καλά τι είναι τα προσωπικά δεδομένα (GDPR)
    ξέρεις τυχαίνει στην εταιρεία που εργάζομαι μας έκαναν σεμινάρια από την αρμόδια αρχή καθώς πήραμε πιστοποίηση ως εταιρεία και ως προσωπικό
    όπως σου είπα ξέρω ότι ο δημοσιογράφος/φωτογράφος του συγκεκριμένης ιστοσελίδας δεν πήρε την (γραπτή) συναίνεση για να τις δημοσιεύσει στο διαδίκτυο και να φαίνονται τα πρόσωπα ανθρώπων και οι πινακίδες κυκλοφορίας
    όπως επίσης είπα θα μπορούσα εδώ να σου γράψω την απάντηση της αρμόδιας αρχής αλλά αυτό προϋποθέτει καταγγελία (πράγμα που δεν επιθυμώ προσωπικά)
    Αν πληρώσατε γι'αυτά τα σεμινάρια, να ζητήσετε τα λεφτά σας πίσω γιατί προφανώς δε μάθατε τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τιποτα άλλο;
    Αν δεν έχεις άδεια, το GDPR είναι εν ισχύ.
    Πολύ απλά, όχι. Ήδη δύο cases στη Γερμανία πήραν τον πούλο.
    Υπογραφή

  2. #11132
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πληρώσατε γι'αυτά τα σεμινάρια, να ζητήσετε τα λεφτά σας πίσω γιατί προφανώς δε μάθατε τίποτα.
    Τα σεμινάρια ξέρεις τα έδωσε φορέας που συνεργάζεται η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων

    Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει προσωπικά δεδομένα (GDPR) και μην επιμένεις γιατί όσο και να το θες να κάνω καταγγελία στην αρμόδια αρχή που να αφορά ιστοσελίδα εγώ δεν θα το κάνω για να σου αποδείξω ότι είσαι λάθος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πληρώσατε γι'αυτά τα σεμινάρια, να ζητήσετε τα λεφτά σας πίσω γιατί προφανώς δε μάθατε τίποτα.

    - - - Updated - - -



    Πολύ απλά, όχι. Ήδη δύο cases στη Γερμανία πήραν τον πούλο.
    θες να πεις ότι δημοσιογράφος/φωτογράφος έχει το δικαίωμα να τραβήξει φωτογραφία/βίντεο και να δείξει το πρόσωπο μου χωρίς να ζητήσει την άδεια μου...δεν νομίζω φίλε μου

  3. #11133
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σεμινάρια ξέρεις τα έδωσε φορέας που συνεργάζεται η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων

    Ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει προσωπικά δεδομένα (GDPR) και μην επιμένεις γιατί όσο και να το θες να κάνω καταγγελία στην αρμόδια αρχή που να αφορά ιστοσελίδα εγώ δεν θα το κάνω για να σου αποδείξω ότι είσαι λάθος.
    Σε λάθος δέντρο γαβγίζεις. Κι εμένα είναι το επάγγελμά μου (ή τουλάχιστον μεγάλο μέρος αυτού) και σου εξηγώ ότι αυτή η σιγουριά σου ότι είναι GDPR breach είναι λάθος. Αν ο άνθρωπος πείσει τους δικαστές ότι εμπίπτει στο άρθρο 85, δεν έγινε τίποτα. Και όλα αυτά ΑΝ έχει προνοήσει η ελληνική δικαιοσύνη να νομοθετήσει όπως προστάζει το GDPR.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων


    θες να πεις ότι δημοσιογράφος/φωτογράφος έχει το δικαίωμα να τραβήξει φωτογραφία/βίντεο και να δείξει το πρόσωπο μου χωρίς να ζητήσει την άδεια μου...δεν νομίζω φίλε μου
    Γι'αυτό σου λέω ζητήστε τα λεφτά σας πίσω. Όλα αυτά για δημοσιογράφους/καλλιτέχνες στο άρθρο 85.
    Υπογραφή

  4. #11134
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλα αυτά ΑΝ έχει προνοήσει η ελληνική δικαιοσύνη να νομοθετήσει όπως προστάζει το GDPR.
    Δεν νομοθετεί η δικαιοσύνη.

  5. #11135
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πληρώσατε γι'αυτά τα σεμινάρια, να ζητήσετε τα λεφτά σας πίσω γιατί προφανώς δε μάθατε τίποτα.

    - - - Updated - - -



    Πολύ απλά, όχι. Ήδη δύο cases στη Γερμανία πήραν τον πούλο.
    Θες να δώσεις και τα αντίστοιχα links ?

    Both the right to privacy and freedom of expression are fundamental human rights enshrined
    in the European Convention on Human Rights. No right is absolute and, where two rights
    might potentially lead to a level of conflict, competent authorities have to ensure that a fair
    and equitable balance is reached
    In the case of street photography, the Office of the Information and Data Protection
    Commissioner recognises the artistic attributes which certainly drive photographers to
    capture un-posed and un-staged images, predominantly when such images identify natural
    persons who happen to be in public places.
    Article 5 of the Data Protection Act stipulates that the Act shall not apply when the
    processing of personal data is undertaken by a natural person in the course of a purely
    personal activity. This means that, if a photographer snaps a picture which identifies a
    natural person, as long as such image is kept by the photographer for a purely personal
    activity, the law will not apply.
    Any other processing falling outside the parameters of this provision will effectively make the
    law applicable.
    The law is applicable to the processing of personal data, where the term ‘processing’ refers
    to any operation which is performed with the information (e.g. collection, recording, storing,
    etc.) whereas ‘personal data’ is defined as any data which relates to an identified or an
    identifiable natural person. Therefore if a photographer takes a photograph of an identifiable
    natural person in a public space and the same photograph is published, the law and its
    underlying principles will apply. Different data protection considerations will be made in
    cases where a photograph is exposed in an exhibition as opposed to the case where a
    photograph is published on a publication or online.
    Although, as a general rule, each case should be evaluated on its own merits, in the process
    of establishing whether a photograph fulfils the legitimate data protection principles and
    criteria, this Office makes the following considerations prior to reaching a final decision:
    1. whether the photo was taken in a public place;
    2. whether the individual is a public person;
    3. whether the publication was in the public interest; and
    4. whether the photograph was taken during a public event
    https://idpc.org.mt/en/Documents/Dat...hotography.pdf

    Υπάρχουν περιπτώσεις που όντως το Article 5 δεν ισχύει. Αρα το να λες κάτι έτσι δεν λεει απο μόνο του κάτι.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #11136
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να δώσεις και τα αντίστοιχα links ?


    https://idpc.org.mt/en/Documents/Dat...hotography.pdf

    Υπάρχουν περιπτώσεις που όντως το Article 5 δεν ισχύει. Αρα το να λες κάτι έτσι δεν λεει απο μόνο του κάτι.
    85, not 5.

    Article 85
    EU GDPR
    "Processing and freedom of expression and information"

    => Recital: 153
    => administrative fine: Art. 83 (5) lit d
    1. Member States shall by law reconcile the right to the protection of personal data pursuant to this Regulation with the right to freedom of expression and information, including processing for journalistic purposes and the purposes of academic, artistic or literary expression.
    2. For processing carried out for journalistic purposes or the purpose of academic artistic or literary expression, Member States shall provide for exemptions or derogations from Chapter II (principles), Chapter III (rights of the data subject), Chapter IV (controller and processor), Chapter V (transfer of personal data to third countries or international organisations), Chapter VI (independent supervisory authorities), Chapter VII (cooperation and consistency) and Chapter IX (specific data processing situations) if they are necessary to reconcile the right to the protection of personal data with the freedom of expression and information.
    3. Each Member State shall notify to the Commission the provisions of its law which it has adopted pursuant to paragraph 2 and, without delay, any subsequent amendment law or amendment affecting them.
    Υπογραφή

  7. #11137
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Αυτές οι μπάρες θα μπορούσαν να πετάνε και μαχαίρια και να περνάει μόνο ο Indiana Jones:
    https://www.youtube.com/watch?v=Jh8mpX_LuVM&t=47

    Υποθετικές ερωτήσεις σχετικά με κάλυψη αριθμών πινακίδων:
    1. Αν βγάλω φωτογραφία έναν δρόμο με πολλά αμάξια παρκαρισμένα αλλά όλα είναι νόμιμα παρκαρισμένα, πρέπει να καλύψω και πάλι τις πινακίδες, ακόμα κι αν δεν είναι τα αυτοκίνητα ο λόγος που τραβάω την φωτογραφία ή δεν υπάρχει κίνδυνος GDPR;
    2. Αν βγάζω φωτογραφία κάθε μέρα κάποιον που παρκάρει συνέχεια παράνομα στον ίδιο δρόμο και καλύψω τις πινακίδες, αλλά είτε φαίνεται ο δρόμος και ο αριθμός του σπιτιού είτε έχει κάποια sticker πάνω στο αυτοκίνητό του που το κάνει να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα, έχω παραβιάσει το GDPR;

  8. #11138
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Saxtus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι μπάρες θα μπορούσαν να πετάνε και μαχαίρια και να περνάει μόνο ο Indiana Jones:
    https://www.youtube.com/watch?v=Jh8mpX_LuVM&t=47
    ο σταθμος που ενεπνευσε την παρασταση του μετρο θεσσαλονικης του τσιπρα ?
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #11139
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    19(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο σταθμος που ενεπνευσε την παρασταση του μετρο θεσσαλονικης του τσιπρα ?
    Έλα μου;

  10. #11140
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καπου ειχα δει μια μεγαλοπρεπη παρουσιαση αυτων των σταθμων . αλλα φαινεται πως ενα βημα περα απο τα κεντρικα σημεια οι υποδομες ειναι πισω στην εποχη που πρωτοδημιουργηθηκαν .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #11141
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Στις αρχές του Καλοκαιριού, είχα ζητήσει από τον ΟΑΣΑ να δημιουργήσει γραμμή εξπρές που να ενώνει τον σταθμό μετρό Ελαιώνα (που είναι ο πιο κοντινός σταθμός, θα φτιαχτεί δίπλα το νέο ΚΤΕΛ αργότερα και δεν υπήρχε ως τώρα ανταπόκριση με τη γραμμή 3), με το ΚΤΕΛ Κηφισού και να μειωθούν τα δρομολόγια του 051. Μου απάντησαν ότι θα το εξετάσουν.

    Από σήμερα λοιπόν, γίνεται πραγματικότητα. Ιδού, το 052, με 2 ολόκληρες στάσεις! Τώρα πλέον θα πηγαίνουμε πιο γρήγορα στο ΚΤΕΛ και θα γλιτώσουμε από τους ναρκομανεις και τους περίεργους της Ομόνοιας και του 051...

    https://www.athenstransport.com/2019...eia-allages-2/

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 01-12-19 στις 03:01.

  12. #11142
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις αρχές του Καλοκαιριού, είχα ζητήσει από τον ΟΑΣΑ να δημιουργήσει γραμμή εξπρές που να ενώνει τον σταθμό μετρό Ελαιώνα (που είναι ο πιο κοντινός σταθμός, θα φτιαχτεί δίπλα το νέο ΚΤΕΛ αργότερα και δεν υπήρχε ως τώρα ανταπόκριση με τη γραμμή 3), με το ΚΤΕΛ Κηφισού και να μειωθούν τα δρομολόγια του 051. Μου απάντησαν ότι θα το εξετάσουν.

    Από σήμερα λοιπόν, γίνεται πραγματικότητα. Ιδού, το 052, με 2 ολόκληρες στάσεις! Τώρα πλέον θα πηγαίνουμε πιο γρήγορα στο ΚΤΕΛ και θα γλιτώσουμε από τους ναρκομανεις και τους περίεργους της Ομόνοιας και του 051...

    https://www.athenstransport.com/2019...eia-allages-2/

    Δεν ξέρω αν τους "έσπρωξες" με την ιδέα σου αλλά ωραίος. Αφού δεν πάει το Μετρό όπως θα έπρεπε απευθείας ας γίνει έστω κι έτσι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #11143
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν τους "έσπρωξες" με την ιδέα σου αλλά ωραίος. Αφού δεν πάει το Μετρό όπως θα έπρεπε απευθείας ας γίνει έστω κι έτσι.
    Μπορεί να είχε και κάνας άλλος την ίδια ιδέα.

    Πάντως με συχνότητα 20 λεπτών (όπως βλέπω σήμερα), δεν το λες και ιδιαίτερα καλά... Μακάρι ν' αυξηθεί.

  14. #11144
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Αν αυξηθεί ο κόσμος που πάει Ελαιώνα για να αποφύγει την Ομονοια, θα αυξηθουν πιστεύω.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  15. #11145
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Αυτό που ξέρω είναι ότι η ΣΤΑΣΥ θέλει να προσλάβει οδηγούς και το θέμα έχει ως συνήθως κολλήσει.

Σελ. 743 από 870 ΠρώτηΠρώτη ... 723733738741742743744745748753763 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΣΑΠ και κλιματισμός
    Από No-Name στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 16:35
  2. Με WiFi εξοπλίστηκαν όλα τα τρένα της GNER
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-06, 18:08
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-06, 21:55
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 10:04
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 16:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας