Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netfaster IAD 2
    Χαιρετώ την παρέα του adsgr!

    Χρόνια πολλά παίδες, ευτυχισμένο το 2010, υγεία & ότι επιθυμείτε!

    Όπως λέει και ο τίτλος του νήματος, θέλω να αγοράσω ένα GPS για το αυτοκίνητο μου. Έχω κοιτάξει κάποια από το e-shop όπως αυτό:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926512

    αυτό:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926211

    αυτό:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926029

    και αυτό:
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926350

    Προτιμώ το MLS επειδή δίνει και δώρο την εγκυκλοπαίδεια Δομή αλλά πέρα από αυτά, ποια είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά που πρέπει να δώσω μεγάλη προσοχή πριν αγοράσω ένα GPS? Τον επεξεργαστή του? Μνήμη? Τους χάρτες που διαθέτουν (by default) από την αρχή που θα αγοράσω ένα GPS? Επίσης κάτι ακόμη, είδα βιντεάκια στο youtube με tutorials μερικών GPS, παρατήρησα ότι πχ έλεγε το GPS στον οδηγό να στρίψει δεξιά πριν από 2μ ή 3μ λίγο πριν στρίψει δεξια ας πούμε το αυτοκίνητο και είδα ότι ο συγκεκριμένος χρόνος απόκρισης διαφέρει από GPS σε GPS. Αυτό το χαρακτηριστικό είναι μήπως το πιο σημαντικό που πρέπει να προσέξω? Είτε πρέπει να δώσω βάση πιο πολύ στο hardware (δηλ στον επεξεργαστή και στην μνήμη του). Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εύκολη η αναβάθμιση των χαρτών ενός GPS.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-10-2004
    Μηνύματα
    736
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το MLS DESTINATOR T&D 35SL.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Σαν πρωταρης και εγω πηρα το tomtom πριν 2 εβδομαδες, Απλα οτι καλυτερο θα μπορουσα να αγορασω. Δεν χρειαστηκε να ψαξω για οδηγιες, το menu κατατοπιστικοτατο. Το σημα τελειο. Πιανει ακομη και μεσα στο σπιτι. Εχει δυνατοτητα να διορθωνεις τους χαρτες μεσα απο τη συσκευη. Το θεμα πιο ειναι. Δεν μπορεις να βαλεις αλλο προγραμμα πλοηγησης επανω, δεν εχει υποδοχη για καρτα μνημης(εχει 2 gb εσωτερικη) και δεν παιζει αρχεια video και mp3. Αν θελεις ενα gps που κανει τη δουλεια του σωστα τοτε το tomtom ειναι η επιλογη σου. Αν θελεις μια πολυσυσκευη ,τοτε δεν κανει. Να σημειωσω και την απιστευτη βαση στηριξης που δεν θα τη βρεις αλλου και 1 χρονο αναβαθμισεις με το xl.

    Για αυτα που ρωτας...Τα tomtom και garmin εχουν linux επανω και ετσι τρεχουν γρηγορα με λιγοτερη μνημη και επεξεργαστη σε σχεση με τα αλλα που εχουν windows ce. Οι χαρτες αναβαθμιζονται ευκολα μεσω εφαρμογης στο pc. Η αποκλιση που παρατηρησες ειναι ΅προβλημα΅του ολου συστηματος του gps που ειναι περιπου 10 μετρα. Αυτο συνεχως βελτιωνεται. Νομιζω θα παει στα 2 μετρα σε λιγα χρονια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος songless_bird : 13-01-10 στις 14:14.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    XANIA
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    tp link archer vr600
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 8.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    φίλε το θέμα είναι πολύ απλό:
    εαν δεν πρόκειται να ασχοληθείς με αναβαθμίσεις χαρτών,προγραμμάτων πλοήγησης και θες την ευκιλία σου,πάρε MLS
    εαν είσαι από αυτούς που θέλουν να έχουν ενημερωμένους χάρτες,αναβαθμίσεις,δυνατότητες καθώς και να δοκιμάσεις διάφορα λογισμικά,πάρε miomoov.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    speedtouch 530
    SNR / Attn
    15,0(dB) / 12,0(dB)
    Πάντως όλα τα GPS στους χάρτες της επαρχίας συνεχίζουν και εχουν προβληματα.....ιδίως οσο πιο μακρια φευγεις απο μεγαλες πόλεις τοσο πιο πολυ υπαρχει πιθανοτητα να σε μπερδέψουν ή να σε στειλουν απο μεγαλύτερης αποστασης δρόμο.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannisgr41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε το θέμα είναι πολύ απλό:
    εαν δεν πρόκειται να ασχοληθείς με αναβαθμίσεις χαρτών,προγραμμάτων πλοήγησης και θες την ευκιλία σου,πάρε MLS
    εαν είσαι από αυτούς που θέλουν να έχουν ενημερωμένους χάρτες,αναβαθμίσεις,δυνατότητες καθώς και να δοκιμάσεις διάφορα λογισμικά,πάρε miomoov.
    Τι ακυρο ειναι αυτο παλι; Το οδικο δικτυο μιας χωρας αλλαζει τουλαχιστον 15% καθε χρονο, ποιος θελει παλαιολιθικο χαρτη οπως αυτον του 2008 που εχουν ακομη τα Mls; Αν δεν θες να σε στελνει για παντα στα χωραφια οπως λεει ο φιλος παρακατω, θα πρεπει να εισαι ενημερωμενος. Και οπως ειναι γνωστο λιγες εταιρειες σου δινουν δωρεαν αναβαθμισεις. Η Tomtom με το Xl σου κανει δωρο 1 χρονο αναβαθμισεις (4 χαρτες δηλαδη).
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Αρχάριος κι εγώ στο συγκεκριμένο θέμα,αγόρασα σήμερα το NDrive G800 R από μία προσφορά του Πλαισίου...

    Φαίνεται πολυεργαλείο,αλλά φοβάμαι να το ξεκλειδώσω και να το "πειράξω" μήπως χάσω την εγγύησή του...

  8. #8
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακυρο ειναι αυτο παλι; Το οδικο δικτυο μιας χωρας αλλαζει τουλαχιστον 15% καθε χρονο, ποιος θελει παλαιολιθικο χαρτη οπως αυτον του 2008 που εχουν ακομη τα Mls; Αν δεν θες να σε στελνει για παντα στα χωραφια οπως λεει ο φιλος παρακατω, θα πρεπει να εισαι ενημερωμενος. Και οπως ειναι γνωστο λιγες εταιρειες σου δινουν δωρεαν αναβαθμισεις. Η Tomtom με το Xl σου κανει δωρο 1 χρονο αναβαθμισεις (4 χαρτες δηλαδη).
    Το 90% τον ανθρώπων που βασίζονται στην πλοήγηση για τη δουλειά τους στην επαρχία χρησιμοποιούν Destinator 6 και 7 με περσινούς/προπέρσινους χάρτες, δεν είναι τυχαίο.

    Πάρε ένα απλό φθηνό MLS destinator, εξάλλου με τα windows ce πάντα θα βρίσκεις σπασμένα/αναβαθμισμένα λογισμικά πλοήγησης.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dj kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 90% τον ανθρώπων που βασίζονται στην πλοήγηση για τη δουλειά τους στην επαρχία χρησιμοποιούν Destinator 6 και 7 με περσινούς/προπέρσινους χάρτες, δεν είναι τυχαίο.
    Χωρις παραξηγηση φιλε μου και το 90% σχεδον χρησιμοποιει windows αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι το καλυτερο λειτουργικο.Η διαδοση του destinator οφειλεται σε 2 λογους.Ηταν το δευτερο λογισμικο πλοηγησης με αρκετα καλους ελληνικους χαρτες (ναι δεν ηταν το πρωτο οπως πολλοι νομιζουν αφου το πρωτο ηταν το teletype με χαρτες cat hellas αλλα ηταν πολυ ακριβο).Στην συνεχεια η (N)gi που εδινε τους χαρτες δημιουργησε ενα φορουμ στο οποιο ανακυρηξε τον εαυτο της ως εταιρεια μονοδρομο ,ασχετα βεβαια οτι εκεινη την περιοδο ηταν μονη της στο παιχνιδι.Στο φορουμ γινοταν πληρης πλυση εγκεφαλου περι (N)gi.Aυτη τη στιγμη υπαρχουν παρα πολλα λογισμικα με πολυ καλους χαρτες και θεωρω χαζομαρα καποιος να αγορασει gps με ενα λογισμικο που μονο στην Ελλαδα εχει απηχηση και συν τοις αλλοις κανεις δεν ξερει απο που θα γινονται οι αναβαθμισεις με τι κοστος και καθε ποτε.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα φτηνό με 75€ με windows CE. Σε αυτό μπορείς να περάσεις οποιοδήποτε λογισμικό πλοήγησης θέλεις και να κρατήσεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

    Έχω χρησιμοποιήσει TomTom και δε μου άρεσε ιδιαίτερα, ενώ έχει και τον περιορισμό της απουσίας εξωτερικής μνήμης. Ευχαριστημένος έμεινα με τη χρήση ενός Garmin Nuvi 205, τόσο σε χρήστη στον αστικό ιστό της Αθήνας, όσο και σε εκδρομές στην επαρχία (Λευκάδα, Καλαμάτα). Είχε αγοραστεί (όχι από εμένα) πριν από 2 χρόνια με 120€, ενώ τώρα έχει 85 ευρώ. Οι χάρτες του αναβαθμίζονται περίπου 3 φορές το χρόνο και το μενού είναι πολύ εύκολο.

    Ο μόνος λόγος που θα έπαιρνα ακριβότερο είναι το talk 'n' drive, αφού δεν μπορείς (είναι επικίνδυνο) να ορίσεις προορισμό εν κινήσει σε όσα δε δέχονται φωνητικές οδηγίες από το χρήστη, καθώς και η λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Αν και η 3,5" κάνει οριακά τη δουλειά της, είναι σαφώς καλύτερα να έχεις μία οθόνη περίπου 5".
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα φτηνό με 75€ με windows CE. Σε αυτό μπορείς να περάσεις οποιοδήποτε λογισμικό πλοήγησης θέλεις και να κρατήσεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
    Δεκτο. Αλλα δεν εχουν ολοι την ορεξη να ψαχνουν στα φορα για να σκαλισουν τα gps τους. Σκοπος ειναι να κανει τη δουλεια του με το που θα το βγαλεις απο το κουτι. Και σε αυτο το tomtom την κανει καλυτερα απο καθε αλλο λογισμικο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω χρησιμοποιήσει TomTom και δε μου άρεσε ιδιαίτερα, ενώ έχει και τον περιορισμό της απουσίας εξωτερικής μνήμης. Ευχαριστημένος έμεινα με τη χρήση ενός Garmin Nuvi 205, τόσο σε χρήστη στον αστικό ιστό της Αθήνας, όσο και σε εκδρομές στην επαρχία (Λευκάδα, Καλαμάτα). Είχε αγοραστεί (όχι από εμένα) πριν από 2 χρόνια με 120€, ενώ τώρα έχει 85 ευρώ. Οι χάρτες του αναβαθμίζονται περίπου 3 φορές το χρόνο και το μενού είναι πολύ εύκολο.
    Για μενα τα garmin ειναι η δευτερη επιλογη μου, αλλα η απουσια εξωτερικης μνημης ειναι αχρειαστη στα tomtom xl. Εκτος αν θες να βαλεις αλλο λογισμικο, που δεν θα το κανεις αν εχεις tomtom. Εχει 2gb που χωραει ολο τον χαρτη της Ευρωπης και σου μενουν και 150mb να βαλεις οσα poi των 4kb θελεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνος λόγος που θα έπαιρνα ακριβότερο είναι το talk 'n' drive, αφού δεν μπορείς (είναι επικίνδυνο) να ορίσεις προορισμό εν κινήσει σε όσα δε δέχονται φωνητικές οδηγίες από το χρήστη, καθώς και η λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Αν και η 3,5" κάνει οριακά τη δουλειά της, είναι σαφώς καλύτερα να έχεις μία οθόνη περίπου 5".
    Με καλο λογισμικο κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και σε 3.5 ,οπως το tomtom one. αλλα δεν συμφερει η αγορα του οταν με το xl εχεις 1 χρονο δωρεαν αναβαθμισεις. Το gps ειναι 90% να το ακους οταν σου δινει φωνητικες οδηγιες και 10% να το κοιτας. Το tomtom εχει ενα τρομερο ηχειο που το ακους πεντακαθαρα για αυτο απουσιαζει και η εισοδος ακουστικων, οπως εχει και ενα απο τα καλυτερα σηματα gps για αυτο απουσιαζει και η εισοδος εξωτερικης κεραιας.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  12. #12
    Εγγραφή
    28-08-2005
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    USR 9105
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακυρο ειναι αυτο παλι; Το οδικο δικτυο μιας χωρας αλλαζει τουλαχιστον 15% καθε χρονο ποιος θελει παλαιολιθικο χαρτη οπως αυτον του 2008 που εχουν ακομη τα Mls; Αν δεν θες να σε στελνει για παντα στα χωραφια οπως λεει ο φιλος παρακατω, θα πρεπει να εισαι ενημερωμενος. Και οπως ειναι γνωστο λιγες εταιρειες σου δινουν δωρεαν αναβαθμισεις. Η Tomtom με το Xl σου κανει δωρο 1 χρονο αναβαθμισεις (4 χαρτες δηλαδη).
    φιλε μια χαρα το tomtom αλλα ο ενας χρονος μονο δωρεαν αναβαθμισεις ειναι πολυ λιγο...
    οταν πχ το garmin εχει εφορου ζωης δωρεαν αναβαθμισεις...

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaniamike Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μια χαρα το tomtom αλλα ο ενας χρονος μονο δωρεαν αναβαθμισεις ειναι πολυ λιγο...
    οταν πχ το garmin εχει εφορου ζωης δωρεαν αναβαθμισεις...
    Με την αγορα καθε συσκευης; Ή για το πακετο εφορου ζωης που δινει και η tomtom με ενα επιπλεον κοστος;

    Με ενα μικρο search, για να μην παραπληροφορουμε...Η εφ΄ορου ζωης ΄δωρεαν΄ αναβαθμιση της garmin κοστιζει 120€ ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος songless_bird : 20-01-10 στις 16:07.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από songless_bird Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενα μικρο search, για να μην παραπληροφορουμε...Η εφ΄ορου ζωης ΄δωρεαν΄ αναβαθμιση της garmin κοστιζει 120€ ...
    Στο Garmin Nuvi 205, μία χαρά κάνω αναβαθμίσεις από την ιστοσελίδα της Auto Drive Hellas που δίνει τους εξαιρετικούς χάρτες, ενώ η συσκευή αγοράστηκε πριν από 2 χρόνια. Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός, αλλά μέχρι στιγμής κάνω αναβαθμίσεις για διπλάσιο χρονικό διάστημα από την TomTom.

    Με τις δοκιμές που έκανα με TomTom One, οι χάρτες ήταν χειρότεροι, ο δέκτης αργούσε περισσότερο να κάνει cold signal receive και γενικότερα έπρεπε να βγαίνω στο μπαλκόνι για να πιάσει δορυφόρο, ενώ το Garmin έπιανε μέσα στο σπίτι.

    Συμφωνώ ότι ο πλοηγός είναι περισσότερο για να τον ακούς, αλλά όχι και 90/10. Διότι μέσα στην πόλη που τα στενά είναι πυκνά, πρέπει να βλέπεις πού ακριβώς πρέπει να στρίψεις, εκτός αν είσαι στη θέση να κόβεις με το μάτι το στενό που είναι στα 100 μέτρα, από εκείνο που είναι στα 120m. Προσωπικά κοιτάζω τακτικά την οθόνη σε μέρη με μικρά οικοδομικά τετράγωνα.

    Επίσης σημαντική λειτουργία, όπου αξιοποιείται η οθόνη είναι η χάραξη του δρόμου. Αν οδηγείς σε μέρος που δεν ξέρεις, μπορείς να δεις αν μία επερχόμενη στροφή είναι πολύ κλειστή ή να προετοιμαστείς για προσπέραση σε μία ευθεία. Δε λέω ότι βασίζεις την ασφάλειά σου στον πλοηγό, αλλά με μία καλή οθόνη αυξάνεις ακόμη περισσότερο την ασφάλεια και την άνεση οδήγησης.

    Σχετικά με τη νύξη περί όρεξης για αλλαγή προγραμμάτων, πιστεύω ότι είναι καλύτερο να πάρεις μία συσκευή με ενσωματωμένο πρόγραμμα, αλλά και με δυνατότητα αλλαγής. Έτσι, αν βαριέσαι, μένεις με το default. Αν δε σου αρέσει ή θέλεις να δοκιμάσεις κι άλλα, βάζεις άλλο πρόγραμμα πλοήγησης ή έχεις εγκατεστημένα πολλά και τα χρησιμοποιείς ανάλογα με τα πλεονεκτήματα του καθενός.

    Το 1Gbyte του TomTom One, ανάγκασε το γνωστό μου που το είχε να σβήνει χάρτες για να βάζει άλλους (Αμερική, Ευρώπη, Ελλάδα). Αν είχε 4GByte διαθέσιμα, δε θα έμπαινε σε αυτή τη διαδικασία.

    Σιγά μη δώσει κανείς 120€ για το TomTom One ή 150€ για το extra large, τη στιγμή που με 85€ παίρνει Garmin Nuvi 205. Λεφτά αξίζει να δώσεις μόνο για συσκευή με μεγαλύτερη οθόνη (5"), talk 'n' drive και windows CE. Είτε παίρνεις το φτηνό, είτε το πραγματικά καλό και με δυνατότητες. Και όχι το φτηνό σε ακριβή τιμή.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    926
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    21500/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΟΥΡΩΤΗ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Garmin Nuvi 205, μία χαρά κάνω αναβαθμίσεις από την ιστοσελίδα της Auto Drive Hellas που δίνει τους εξαιρετικούς χάρτες, ενώ η συσκευή αγοράστηκε πριν από 2 χρόνια. Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός, αλλά μέχρι στιγμής κάνω αναβαθμίσεις για διπλάσιο χρονικό διάστημα από την TomTom.

    Με τις δοκιμές που έκανα με TomTom One, οι χάρτες ήταν χειρότεροι, ο δέκτης αργούσε περισσότερο να κάνει cold signal receive και γενικότερα έπρεπε να βγαίνω στο μπαλκόνι για να πιάσει δορυφόρο, ενώ το Garmin έπιανε μέσα στο σπίτι.
    χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια νομιζω εχεις 3 χρονια αναβαθμιση. Ειναι αναλογα την εταιρεια. Οι χαρτες του tomtom ειναι χειροτεροι γιατι ειναι της gi, ιδιοι δηλαδη με του destinator αλλα με μερικα προβληματακια ενσωματωσης στο νεο λογισμικο 9 της tomtom που ειναι λογικο για πρωτη φορα εταιρειας στη χωρα μας. Αναμενουμε αναβαθμιση. Οσο για το οτι επιανες μεσα στο σπιτι το εχω κανει και το κανω ανετα με το xl. Σε εξειδικευμενα forum εχουν να μιλανε για το καλυτερο τροπο lock δορυφορων των tomtom. Αν το garmin ειχε πιασει σημα πριν απο 4 ωρες τοτε και στη τουαλετα να το κλειδωνες θα επιανε σημα. ετσι κανουν ολα τα gps που κατεβαζουν το almanac και κανουν warm ή hot start, δηλαδη μεσα σε 4 ωρες. Αν το tomtom δεν ειχε ενημερωθει με το almanac και ηταν cold start φυσικα και δεν θα επιανε.
    Σπίτι μου είναι όπου έχω το pc μου.

    3 χρόνια απροβλημάτιστη χρήση υπερ-πατσαρισμένης, non-standard, όχι GNU, δήθεν Linux, διανομής, επειδή βαριέμαι να δουλεύω για το λειτουργικό και όχι το λειτουργικό για εμένα. Ας είναι καλά οι αυτοματισμοί!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά GPS για το αυτοκίνητο
    Από ImbaDaimon στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-09, 17:16
  2. Εξωτερική κεραία GPS για αυτοκίνητο
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-09, 23:05
  3. ΑΓΟΡΑ GPS ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ
    Από Nikolaos1976 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-09, 12:30
  4. παιδιά βοήθεια για έναν τελείως αρχάριο
    Από manolios83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-06, 11:12
  5. Βασικές απορίες Vivodi για αρχάριο
    Από MSaxp στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-04, 09:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας