Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Για παροχή υπηρεσιών και προϊόντων (πχ που έχουμε φτιάξει με προσωπική εργασία) μέσω ιστοσελίδων (προσωπικών, ebay, άλλων επαγγελματικών ιστοσελίδων στην Ελλάδα κ διεθνώς κλπ) με απασχόληση από το σπίτι μας, υπάρχει τρόπος να είναι κανείς σχετικά νόμιμος χωρίς να κάνει κανονική έναρξη επαγγέλματος που σημαίνει 400+ ευρώ το μήνα σε εισφορές (με χαμηλή κλίμακα οαεε) και φόρους χωρίς να έχει κανείς βγάλει ακόμα το πρώτο ευρώ?

    Μήπως μπορεί να το κάνει κανείς αυτό με εργόσημο καθώς ο νόμος 3863/2010 μιλάει για απασχόληση κατ' οίκον (άμα δουλεύουμε από το σπίτι μας δεν είναι απασχόληση κατ' οίκον?) και επειδή ο εν λόγω νόμος 3863/2010 λέει στο άρθρο 20 ότι ενδεικτικά υπάγονται κάποιες υπηρεσίες και εργασίες?

    Όπα, και σχετικά με το ποσοστό των κρατήσεων στα άρθρο 21 κ 22 του παραπάνω νόμου λέει ότι για το ικα οι εισφορές είναι 20%, και για τον ογα 10%. στον ογα εμπίπτουν μόνο οι εργάτες γης. Άρα για όλα τα υπόλοιπα υπολογίζουμε 20%. παράδειγμα για 45 ευρώ είναι:

    45 ευρώ + 20% = 54 ευρώ εργόσημο για να πάρουμε 45 στο χέρι.

    Α!! .... απ' ότι βλέπω παίζει κ από το web banking της alpha
    Spoiler:

    σκέφτηκα κ κάτι κουφό που σίγουρα δεν παίζει, αλλά το αναφέρω anyway:
    έστω ότι πουλάω ένα ζευγάρι σανδάλια κατά παραγγελία, ή ένα πρόγραμμα που έφτιαξα ή οτιδήποτε άλλο σ' έναν καναδό απ' το toronto. Αφού λοιπόν έχω εισπράξει τα λεφτά πχ με paypal και καθώς δεν έχει ελληνικό αμκα (ο Καναδός) για να δουλέψει αυτό το πράγμα, θα μπορούσα να βάλω το δικό μου αμκα κ ίδιο λογαριασμό πίστωσης και χρέωσης και στον εργοδότη και στον εργαζόμενο, ώστε να πληρώσω την εισφορά του 20% που αναλογεί και να μην είναι μαύρη η συναλλαγή?

    άλλη ερώτηση είναι, μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για την αλλοδαπή που καθαρίζει την πολυκατοικία? Θα έχει η αλλοδαπή αμκα που απ' ότι βλέπω χρειάζεται?

    Άλλες ιδέες ή τρόποι που να γλυτώνει κανείς από το άγχος των πάγιων εξόδων χωρίς να είναι εντελώς παράνομος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 07-10-11 στις 09:24.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  2. #2
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    848
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Από οτι ξέρω πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις έναρξη για εμπορική δραστηριότητα μέσω ίντερνετ. Και ήδη επειδή υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή από το διαδύκτιο έχουν εντατικοποιήσει τους ελέγχους με αυτή την νέα οικονομική αστυνομία.

    Ο νόμος για το εργόσημο μιλάει για άτομα που απασχολούντε κατ' οίκον με σχέση εξαρτημένης εργασίας π.χ οικιακή βοηθός / καθαρίστρια κτλπ, στην εμπορική δραστηριότητα μέσω διαδυκτίου δεν είναι εξαρτημένη εργασία αλλά ελεύθερο επάγγελμα και πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2009
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vivodi
    τσαμπα ρωτας δημοσια ... και βασικα δεν ειναι καν λυση αυτη που προτεινεις .


    μονο ενας λογιστης μπορει να σε βοηθησει στο να επιλεξεις τον σωστο τροπο εναρξης εργασιας . μην αγχωνεσαι ενας λογιστης δεν ειναι σαν τους γιατρους και τους δικηγορους .... δεν κρατανε για επισκεψη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lord Basil : 07-10-11 στις 20:23.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Ναι βεβαίως και μπορείς αρκεί να μην έχει να κάνει η δραστηριότητά σου με εμπόριο (τα commisions από πωλήσεις δεν θεωρούνται εμπόριο).
    Μπορείς να ψάξεις να ανοίξεις μια εταιρία στην Αγγλία ή σε κάποια άλλη χώρα. Δηλώνεις και τα έσοδά σου εδώ νόμιμα και ωραία.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από οτι ξέρω πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις έναρξη για εμπορική δραστηριότητα μέσω ίντερνετ. Και ήδη επειδή υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή από το διαδύκτιο έχουν εντατικοποιήσει τους ελέγχους με αυτή την νέα οικονομική αστυνομία.

    Ο νόμος για το εργόσημο μιλάει για άτομα που απασχολούντε κατ' οίκον με σχέση εξαρτημένης εργασίας π.χ οικιακή βοηθός / καθαρίστρια κτλπ, στην εμπορική δραστηριότητα μέσω διαδυκτίου δεν είναι εξαρτημένη εργασία αλλά ελεύθερο επάγγελμα και πρέπει να πληρώνεις ΟΑΕΕ...
    Συγγνώμη, η παράδοση ιδιαιτέρων μαθημάτων δεν είναι ελεύθερο επάγγελμα, το οποίο μάλιστα μπορείς να το κάνεις και μέσω ίντερνετ?

    Το ίδιο δεν ισχύει κ στην κινησιοθεραπεία? Μπορείς να κάνεις σεμινάρια online. Επίσης λέει ενδεικτικά. Σε σχέση με την κινησιοθεραπεία μπορεί κανείς να φτιάξει site personal training με ασκήσεις, συμβουλές διατροφικές, σεμινάρια κλπ.

    Το κατ' οίκον απασχολούμενο, δεν σημαίνει δλδ όταν δουλεύουμε από το σπίτι μας, παρά μόνο όταν δουλεύουμε στο σπίτι του εργοδότη?

    Όμως στις "ενδεικτικές" περιπτώσεις που λέω παραπάνω έρχεται και ο εργοδότης συχνά στο σπίτι του εργαζόμενου. Εξαρτάται το πως ερμηνεύει κανείς το "ενδεικτικά". Έτσι κι αλλιώς στο γόνατο τον φτιάξανε αυτό το νόμο όπως και όλα τ άλλα που κάνουν.

    Spoiler:



    ........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 5 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Basil Εμφάνιση μηνυμάτων
    τσαμπα ρωτας δημοσια ... και βασικα δεν ειναι καν λυση αυτη που προτεινεις .


    μονο ενας λογιστης μπορει να σε βοηθησει στο να επιλεξεις τον σωστο τροπο εναρξης εργασιας . μην αγχωνεσαι ενας λογιστης δεν ειναι σαν τους γιατρους και τους δικηγορους .... δεν κρατανε για επισκεψη
    Αυτό που λες φίλε μου, το υποψιάζομαι κ γω. Όμως επειδή συνέχεια βγαίνουν νέοι νόμοι, είναι δύσκολο να βρεις ενημερωμένο λογιστή. πχ. ρώτησα έναν πριν λίγες μέρες για το εργόσημο, που ήδη ίσχυε, και μου είπε ότι θα παίξει από το νέο έτος. άμα τους ρωτήσεις κ για διεθνή δραστηριότητα, εκεί σου λένε συνήθως, έχω τηλ στην άλλη γραμμή κ στο κλείνουν

    Θα βάλω καμμιά αγγελία στο τμήμα των αγγελιών του φόρουμ, μου φαίνεται για λογιστή. Αυτοί που ξέρω πάντως, είναι όλοι γκα γκα ...

    α κ σχετικά με το "δεν κρατάνε για επίσκεψη" υπάρχει μια γερμανική παροιμία που λέει ότι "η καλή συμβουλή είναι ακριβή" ...

    ........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 9 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandrozz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βεβαίως και μπορείς αρκεί να μην έχει να κάνει η δραστηριότητά σου με εμπόριο (τα commisions από πωλήσεις δεν θεωρούνται εμπόριο).
    Μπορείς να ψάξεις να ανοίξεις μια εταιρία στην Αγγλία ή σε κάποια άλλη χώρα. Δηλώνεις και τα έσοδά σου εδώ νόμιμα και ωραία.
    Αυτό δλδ πως γίνεται? Κάτι σαν υπεράκτια? Όταν το σκέφτηκα αυτό, είπα ότι δεν γίνεται γιατί φαντάστηκα ότι για ανοίξω εταιρία σε άλλο κράτος θα πρέπει να έχω εκεί και μόνιμη κατοικία? Στο κώδικα φορολογίας εισοδήματος (ΚΦΕ), λέει στο πρώτο άρθρο νομίζω ότι έχουμε την φορολογική μας έδρα εκεί μου ζούμε 6 μήνες και μια μέρα το χρόνο. Επίσης εταιρία αλλού, φορολογία εσόδων εδώ? με μπερδεύεις!!!

    μήπως είσαι λογιστής? αν ναι μπορούμε να το συζητήσουμε περαιτέρω και μέσω πμ ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 08-10-11 στις 08:22. Αιτία: auto merged post
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

Παρόμοια Θέματα

  1. Ebay, πωλησεις, τι γινετε με νομοθεσια και φορους?
    Από akis157 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-09, 05:28
  2. Εισφορές σε ΟΑΕΕ και ΙΚΑ
    Από Aragorn26 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-09, 21:48
  3. Φορολογικά σε σχέση με εισφορές και συνέδρια?
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-06, 16:17
  4. Ασφαλιστικό και εισφορές
    Από lazar στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-04, 20:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας