Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Τα φώτα σας παρακαλώ για το εξής πρόβλημα. Έκανα όλα τα βήματα για μεταφορά του λειτουργικού και κρύπτο με LUKS των partition στον καινούργιο σκληρό (crypttab, fstab, update-initramfs, grub, κλπ). Το θέμα είναι ότι όταν ο kernel μπουτάρει δε μου βγάζει το prompt για να βάλω το passphrase του / κι έτσι το σύστημα κολλάει. Υποψιάζεστε τι μπορεί να έχω κάνει λάθος;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι διανομή;

    Κάποιο log από εκεί που σταματάει το boot;

    Τι όνομα έχεις δώσει στο encrypted root ( /dev/mapper/??? );

    Το crypttab και το fstab διαβάζονται μετά το boot, άρα το πρόβλημα πιθανώς θα είναι στο grub/initramfs. Άμα μπορείς κάνε τα post.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι διανομή;

    Κάποιο log από εκεί που σταματάει το boot;

    Τι όνομα έχεις δώσει στο encrypted root ( /dev/mapper/??? );

    Το crypttab και το fstab διαβάζονται μετά το boot, άρα το πρόβλημα πιθανώς θα είναι στο grub/initramfs. Άμα μπορείς κάνε τα post.
    Διανομή Sidux (aka Debian Unstable) Για το encrypted root έχω δώσει /dev/mapper/root. To grub είναι αυτό:

    Κώδικας:
    title		Debian GNU/Linux, kernel 2.6.33-0.slh.15-sidux-686
    root		(hd0,0)
    kernel       /vmlinuz-2.6.33-0.slh.15-sidux-686 root=/dev/mapper/root ro quiet crypt_root=/dev/sda3 vga=791
    initrd		/initrd.img-2.6.33-0.slh.15-sidux-686
    initramfs θες το /etc/initramfs-tools/modules ;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκίμασε να βγάλεις το root=/dev/mapper/root

    πχ δοκίμασε αυτό:

    Κώδικας:
    kernel       /vmlinuz-2.6.33-0.slh.15-sidux-686 crypt_root=/dev/sda3
    Τι error βγάζει ακριβώς στο boot;

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Το έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα. Σε αυτή την περίπτωση το error που βγάζει είναι πως δε μπορεί να διαβάσει το /etc/fstab και ότι δε μπορεί να κάνει mount τα /proc, /sys, κτλ Και πάλι κολλάει. Όπως το έχω αρχικά δηλωμένο, δεν κάνει απολύτως τίποτα, παρά κολλάει χωρίς να πετάει κάποιο μήνυμα λάθους.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τότε άμα μπορείς ψάξε τα αρχικά μηνύματα στο boot. Και βρες κάποια πληροφορία σχετικά με luks/crypt/root error, κάτι θα υπάρχει σίγουρα.

    Έτσι όπως το λες είναι σαν να μην φορτώνει καθόλου το initramfs. ή το initramfs να μην καταλαβαίνει τίποτα από Luks.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να προσπαθεί να βρει fstab και να κάνει mount /proc /sys κτλ. Αφού ακόμα δεν ξέρει τίποτα για το root partition.

    Με το cryptsetup ανοίγει κανονικά το encrypted partition /dev/sda3 χωρίς κανένα πρόβλημα;

    ........Auto merged post: AppDeb πρόσθεσε 18 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Δοκίμασε και αυτό γιατί από ότι βλέπω το initramfs του debian δουλεύει αλλιώς:

    Κώδικας:
    kernel       /vmlinuz-2.6.33-0.slh.15-sidux-686 root=/dev/mapper/sda3_crypt ro quiet
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AppDeb : 19-04-10 στις 11:33. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    [QUOTE=AppDeb;3438466]Τότε άμα μπορείς ψάξε τα αρχικά μηνύματα στο boot. Και βρες κάποια πληροφορία σχετικά με luks/crypt/root error, κάτι θα υπάρχει σίγουρα.

    Έτσι όπως το λες είναι σαν να μην φορτώνει καθόλου το initramfs. ή το initramfs να μην καταλαβαίνει τίποτα από Luks.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να προσπαθεί να βρει fstab και να κάνει mount /proc /sys κτλ. Αφού ακόμα δεν ξέρει τίποτα για το root partition.

    [QUOTE=AppDeb;3438466]Με το cryptsetup ανοίγει κανονικά το encrypted partition /dev/sda3 χωρίς κανένα πρόβλημα;[QUOTE]
    Ναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε και αυτό γιατί από ότι βλέπω το initramfs του debian δουλεύει αλλιώς:

    Κώδικας:
    kernel       /vmlinuz-2.6.33-0.slh.15-sidux-686 root=/dev/mapper/sda3_crypt ro quiet
    ΟΚ. Εγώ βλέπω να αναφέρεται και το αρχείο /etc/initramfs-tools/conf.d/cryptroot που πρέπει να έχει κάτι σαν

    Κώδικας:
    CRYPTOPTS=target=root,source=/dev/sda3
    Αν και κάποιος άλλος λέει πώς πλέον δε χρειάζεται...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΟΚ. Εγώ βλέπω να αναφέρεται και το αρχείο /etc/initramfs-tools/conf.d/cryptroot που πρέπει να έχει κάτι σαν

    Κώδικας:
    CRYPTOPTS=target=root,source=/dev/sda3
    Αν και κάποιος άλλος λέει πώς πλέον δε χρειάζεται...
    Αν και δεν γνωρίζω πολλά από debian, έχω την εντύπωση ότι το CRYPTOPTS
    χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις decrypt την / με απλό cryptsetup.
    Με LUKS δεν πρέπει να χρειάζεται. Σημείωση ότι μπορεί να είμαι εντελώς λάθος.

    Εφόσον έχεις φτιάξει σωστά το crypttab σου, δοκίμασε να κάνεις
    Κώδικας:
    update-initramfs -u
    ώστε να ανανεωθεί το initramfs.

    Στο Slack δεν χρειάζεται καθόλου crypttab όταν είναι encrypted το /, αλλά μάλλον
    το debian λειτουργεί διαφορετικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    update-initrmafs -u έχω κάνει. Για το CRYPTOPTS ούτε εγώ έχω καταλάβει. Έχω δει και το CRYPTROOT ή και τίποτα (μόνο τα target=, source=)
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #10
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν γνωρίζω πολλά από debian, έχω την εντύπωση ότι το CRYPTOPTS
    χρειάζεται μόνο σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις decrypt την / με απλό cryptsetup.
    Με LUKS δεν πρέπει να χρειάζεται. Σημείωση ότι μπορεί να είμαι εντελώς λάθος.

    Εφόσον έχεις φτιάξει σωστά το crypttab σου, δοκίμασε να κάνεις
    Κώδικας:
    update-initramfs -u
    ώστε να ανανεωθεί το initramfs.

    Στο Slack δεν χρειάζεται καθόλου crypttab όταν είναι encrypted το /, αλλά μάλλον
    το debian λειτουργεί διαφορετικά.
    Πουθενά δεν χρειάζεται το crypttab στο root γιατί είναι μέσα στο root που είναι encrypted . Απλά έχει την προαιρετική χρήση να αλλάξεις όνομα στο /mapper/??? στο remount που κάνει το boot.

    To θέμα είναι τι mapper όνομα αποφασίζει να δώσει αρχικά το initramfs του Debian στο encrypted partition. Στο gentoo είναι από default /dev/mapper/root. Στο debian από ότι καταλαβαίνω είναι /dev/mapper/($DEVICE_NAME)_crypt. Προφανώς κάπως θα ρυθμίζεται αυτό αλλά είναι καλύτερα να πας με τα νερά του Debian (για να μην σπάσει τίποτα με upgrade πχ.)

    @megahead13

    Τελικά δοκίμασες το τελευταίο grub line μου; (χωρίς να βάλεις τα CRYPTOPS κλπ.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AppDeb : 19-04-10 στις 12:04.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα είναι τι mapper όνομα αποφασίζει να δώσει αρχικά το initramfs του Debian στο encrypted partition. Στο gentoo είναι από default /dev/mapper/root. Στο debian από ότι καταλαβαίνω είναι /dev/mapper/($DEVICE_NAME)_crypt. Προφανώς κάπως θα ρυθμίζεται αυτό αλλά είναι καλύτερα να πας με τα νερά του Debian (για να μην σπάσει τίποτα με upgrade πχ.)
    Από ό,τι βλέπω στο /usr/share/initramfs-tools/scripts/local-top/cryptroot είναι cryptroot.
    Κώδικας:
    crypttarget=cryptroot
    cryptsource=""
    for x in $cryptopts; do
                    case $x in
                    target=*)
                            crypttarget=${x#target=}
                            export CRYPTTAB_NAME="$crypttarget"
                            ;;
                    source=*)
                            cryptsource=${x#source=}
    done
    
    if /sbin/cryptsetup isLuks $cryptsource > /dev/null 2>&1; then
                    cryptcreate="/sbin/cryptsetup -T 1 luksOpen $cryptsource $crypttarget"
    fi
    Οπότε στο CRYPTOPTS, βάλε για source την κανονική device και για target ό,τι
    έχεις δηλώσεις στο fstab για / (εκτός αν το / σε lvm οπότε δεν πρέπει να παίζει
    ρόλο το όνομα του target). Υπάρχει επίσης και η παράμετρος rootdev χωρίς όρισμα
    που μπαίνει στο CRYPTOPTS για να δηλώσει ότι είναι encrypted η / αλλά μέσα λέει
    ότι χρειάζεται μόνο για το LILO, οπότε μάλλον δε σου χρειάζεται.

    Επίσης αν κρίνω από το for, το CRYPTOPTS θα πρέπει να χωρίζεται με space
    και όχι με comma.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 19-04-10 στις 13:03.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AppDeb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουθενά δεν χρειάζεται το crypttab στο root γιατί είναι μέσα στο root που είναι encrypted . Απλά έχει την προαιρετική χρήση να αλλάξεις όνομα στο /mapper/??? στο remount που κάνει το boot.

    To θέμα είναι τι mapper όνομα αποφασίζει να δώσει αρχικά το initramfs του Debian στο encrypted partition. Στο gentoo είναι από default /dev/mapper/root. Στο debian από ότι καταλαβαίνω είναι /dev/mapper/($DEVICE_NAME)_crypt. Προφανώς κάπως θα ρυθμίζεται αυτό αλλά είναι καλύτερα να πας με τα νερά του Debian (για να μην σπάσει τίποτα με upgrade πχ.)

    @megahead13

    Τελικά δοκίμασες το τελευταίο grub line μου; (χωρίς να βάλεις τα CRYPTOPS κλπ.)
    Δοκίμασα, αλλά και πάλι τίποτα. Ξαναέφτιαξα το initramfs με το CRYPTOPS και επιτέλους μου ζήτησε το passphrase, αλλά μετά δε συνέχισε να μπουτάρει!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ό,τι βλέπω στο /usr/share/initramfs-tools/scripts/local-top/cryptroot είναι cryptroot.
    Κώδικας:
    crypttarget=cryptroot
    cryptsource=""
    for x in $cryptopts; do
                    case $x in
                    target=*)
                            crypttarget=${x#target=}
                            export CRYPTTAB_NAME="$crypttarget"
                            ;;
                    source=*)
                            cryptsource=${x#source=}
    done
    
    if /sbin/cryptsetup isLuks $cryptsource > /dev/null 2>&1; then
                    cryptcreate="/sbin/cryptsetup -T 1 luksOpen $cryptsource $crypttarget"
    fi
    Οπότε στο CRYPTOPS, βάλε για source την κανονική device και για target ό,τι
    έχεις δηλώσεις στο fstab για / (εκτός αν το / σε lvm οπότε δεν πρέπει να παίζει
    ρόλο το όνομα του target). Υπάρχει επίσης και η παράμετρος rootdev χωρίς όρισμα
    που μπαίνει στο CRYPTOPS για να δηλώσει ότι είναι encrypted η / αλλά μέσα λέει
    ότι χρειάζεται μόνο για το LILO, οπότε μάλλον δε σου χρειάζεται.

    Επίσης αν κρίνω από το for, το CRYPTOPS θα πρέπει να χωρίζεται με space
    και όχι με comma.
    Δες από πάνω...

    ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!! Ένα σωρό κόσμος το έχει κάνει, εκτός από μένα το λακαμά!

    Μου φαίνεται θα κάνω μια εγκατάσταση από την αρχή στο encrypted root και στα @@ μου! Άντε γιατί παρατράβηξε το αστείο!!!

    Κι ένα documentation της προκοπής για το συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει, σε αντίθεση με το εξαιρετικό wiki στο Gentoo. Πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου!!! Άι σιχτίρ!!!!!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα, αλλά και πάλι τίποτα. Ξαναέφτιαξα το initramfs με το CRYPTOPS και επιτέλους μου ζήτησε το passphrase, αλλά μετά δε συνέχισε να μπουτάρει!!

    Δες από πάνω...
    Είδα που το είχες δηλώσει από πάνω αλλά το είχες με κόμμα, για αυτό είπα για το
    space.

    Αφού ζητήσει τον κωδικό και μετά, τι μηνύματα λέει ? Εκεί θα φαίνεται γιατί δεν
    συνεχίζει.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα που το είχες δηλώσει από πάνω αλλά το είχες με κόμμα, για αυτό είπα για το
    space.

    Αφού ζητήσει τον κωδικό και μετά, τι μηνύματα λέει ? Εκεί θα φαίνεται γιατί δεν
    συνεχίζει.
    Εμ, δεν πετάει κάποιο μήνυμα, αυτό είναι το θέμα! Κάθεται και περιμένει!! Μιλάω για το grub όπως το έχω δηλώσει στο αρχικό μου μήνυμα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #15
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κώδικας:
    Από ό,τι βλέπω στο /usr/share/initramfs-tools/scripts/local-top/cryptroot είναι cryptroot.
    Λοιπόν επειδή το έψαξα και εγώ, αυτό που κατάλαβα και από τα scripts και από δοκιμές είναι είναι ότι το debian αδιαφορεί για το τι του δίνεις στο grub σε ότι έχει να κάνει με το initramfs. Με το που ξεκινάει το initramfs του debian, κάνει "cryptsetup isLuks" σε όλα τα partition που βρίσκει το udev, και σε όσα βρίσκει true, σου ζητάει password, ασχέτως άμα είναι partition που θες να κάνεις mount ή όχι, ή άμα είναι root partition ή όχι. Αδιαφορεί για τα πάντα και δεν μπορώ να βρω documented configuration.

    To τι όνομα θα δώσει στα encrypted partition αφού τα ξεκλειδώσει έχει λίγη σημασία.

    Από την στιγμή που στον megahead13 δεν ζητάει καν password σημαίνει πως έχει κάποιο πρόβλημα το initramfs του.

    Και σκέτο

    Κώδικας:
    kernel       /vmlinuz-2.6.33-0.slh.15-sidux-686
    initrd		/initrd.img-2.6.33-0.slh.15-sidux-686
    να δώσεις στο grub,
    κανονικά θα έπρεπε να σου ζητάει password για όλα τα encrypted partition και να σου αναφέρει και τι όνομα έχει δώσει στο καθένα (ώστε να βάλεις το σωστό στο "root=").

    Αυτά σε δοκιμές με lenny, στο sidux μάλλον τα πράγματα θα είναι χειρότερα.

    Πολύ κακό το initramfs του Debian έτσι όπως έχει στηθεί.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με partition
    Από felix7 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-09, 14:01
  2. προβλημα με partition
    Από merk στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-09, 14:41
  3. Προβλημα με partition
    Από Panos83 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-08, 22:35
  4. Προβλημα με Partition Magic
    Από dantouan στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-07, 19:28
  5. Πρόβλημα με το Partition Magic 7
    Από Anarki στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-04, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας