Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Είπα να γράψω αυτό που σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες. Έχω ένα macbook pro στα χέρια μου που μου το έχει δώσει η δουλειά μου εδώ και κάποιους μήνες. Στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός και ακόμα υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν ερχόμενος από τον χώρο του linux (κλειστή λογική, απουσία package management - η απουσία του τελευταίου είναι απαράδεκτη για μηχανήματα τέτοιας αξίας και επιπέδου).

    Το βασικό είναι πάντως ότι το μηχάνημα δουλεύει χωρίς να με απασχολεί από την δουλειά μου... Δεν σκέφτομαι πότε το έκλεισα με shutdown, δεν σκέφτομαι αν κάτι θα δουλέψει, δεν σκέφτομαι αν θα μπορέσει να θα δουλέψει ο driver της κάρτα γραφικών με τον προτζέκτορα που θα κάνω παρουσίαση. Η μπαταρία κρατάει για ώρες (5-6?) αν απλώς γράφεις ή διαβάζεις κλπ.

    Βασικά ξέρεις ότι έχεις ένα μηχάνημα που θα σε αφήσει αναπόσπαστο να κάνεις την δουλειά σου (και από μεριάς software αλλά και hardware). Με βάση αυτή την λογική εγώ είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ένα καπέλο 300-400 euro για ένα μηχάνημα που θα το κρατήσω 2-3 χρόνια (μια που μάλλον θα αγοράσω ένα δικό μου στο μέλλον).

    Προφανώς κάποιοι θα με πείτε προδότη () και κάποιοι άλλοι fanboy () αλλά παιδιά, το μηχάνημα... δουλεύει...! Και αυτό είναι το μόνο που έχω να πω μετά από 4 μήνες χρήσης και ως χρήστης linux για 7-8 χρόνια. (και άλλα τόσα με windows)

    Tα λεφτά που πληρώνεις παραπάνω πρέπει να τα τα δείτε ως χρόνο που εξοικονομήσατε αποφεύγοντας να κάνετε debug κάτι που δεν θα δούλευε και ως ψυχική ηρεμία που έχετε αποφεύγοντας ασυμβατότητες (πως θα κάνω αυτό να δουλέψει με το linux µου)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 22-04-10 στις 23:59.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα λεφτά που πληρώνεις παραπάνω πρέπει να τα τα δείτε ως χρόνο που εξοικονομήσατε αποφεύγοντας να κάνετε debug κάτι που δεν θα δούλευε και ως ψυχική ηρεμία που έχετε αποφεύγοντας ασυμβατότητες (πως θα κάνω αυτό να δουλέψει με το linux µου)
    Α γεια σου! Αυτό που λέω κι εγώ, ότι κόστος δεν είναι μόνο τα χρήματα, είναι κι ο χρόνος που σπαταλάς.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  3. #3
    Εγγραφή
    06-04-2004
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Router
    TP-LINK VR900
    +1 κι από μένα...

    Άντε τώρα να βρω λεφτά για το καινούριο MacBook Pro...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά ξέρεις ότι έχεις ένα μηχάνημα που θα σε αφήσει αναπόσπαστο να κάνεις την δουλειά σου (και από μεριάς software αλλά και hardware).
    - Για παίξε matroska (MKV) containers.
    - Για παίξε video σε full screen
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Για παίξε matroska (MKV) containers.
    2) Για παίξε video σε full screen
    δεν με έχει απασχολήσει μέχρι σήμερα το 1. To 2 το έχω κάνει σε youtube video και πάει καλά αλλά δεν με βολεύει το fullscreen με το laptop στο κρεβάτι.

    Σε γενικές γραμμές τα παραπάνω δεν είναι πρωτεύουσας σημασίας για την καθημερινή δουλειά μου (ούτε για την καθημερινή διασκέδασή μου θα έλεγα).

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Για παίξε matroska (MKV) containers.
    - Για παίξε video σε full screen
    Παίζω συνεχώς 720p k 1080p .mkv με το 2.4 unibody macbook. Σε 37" full HD.
    If in danger or in doubt: run in circles, scream and shout..

  7. #7
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Για παίξε matroska (MKV) containers.
    - Για παίξε video σε full screen
    1) Perian/VLC
    2) Youtube/QuickTime Player/VLC/Movist/πάει λέγοντας.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά παίζει 1080p .mkv, ακόμα και σε MacBook δυο γενιές πίσω. Full screen επίσης.

    Τώρα θα μας πει για τα DRM. Καραμέλα.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  9. #9
    Εγγραφή
    15-12-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως με τα Mint μια χαρά βολεύτηκα (2 εβδομάδες περίπου), ούτε κολήματα με flash ούτε τπτ, μόνο κάτι προβληματάκια είχα με το video και audio output (xv και alsa) αλλά δεν ήθελε και πολύ ψάξιμο, κοιτάω βέβαια να βρω το ποιο είναι το καλύτερο (χ11,gl,gl2,oss,palse ktl).χρήση μηχανήματος internet,office,video/dvd player και κάνα hedgewars που και που :P.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Havic Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο κάτι προβληματάκια είχα με το video και audio output (xv και alsa) αλλά δεν ήθελε και πολύ ψάξιμο, κοιτάω βέβαια να βρω το ποιο είναι το καλύτερο (χ11,gl,gl2,oss,palse ktl).
    εε αυτά αποφεύγεις με ένα mac και πολλά άλλα παρόμοια μικροπροβλήματα (που όλα μαζί δεν είναι αμελητέα). έρχεται κάποια στιγμή που βαριέσαι να κάνεις debug τα προγράμματα άλλων. Προτιμάς να ασχολείσαι με τη δική σου δουλειά και τα δικά σου bugs.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Για παίξε matroska (MKV) containers.
    - Για παίξε video σε full screen
    Αυτό τώρα γιατί το είπες ; Κάθε μέρα παίζω και εγώ όπως και οι άλλοι που δήλωσαν.

    ....
    ΧΑ!!!
    Μήπως έχεις παίξει εσύ κ δεν μας το λες ; :P :P :P :P
    Έπιασες apple στα χέρια σου; !!
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  12. #12
    Εγγραφή
    15-12-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εε αυτά αποφεύγεις με ένα mac και πολλά άλλα παρόμοια μικροπροβλήματα (που όλα μαζί δεν είναι αμελητέα). έρχεται κάποια στιγμή που βαριέσαι να κάνεις debug τα προγράμματα άλλων. Προτιμάς να ασχολείσαι με τη δική σου δουλειά και τα δικά σου bugs.
    Σε αυτό που λες δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, αλλά από τη στιγμή που φεύγεις από την open source ιδεολογία μπαίνει το δίλημμα win (oxi vista :P) ή mac,με mac δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...τεσπα το σημαντικό είναι ότι σε βόλεψε οπότε δεν θέλω να κάνω το νήμα σου win vs mac vs Linux.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    7(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω παιζω 1080i σε 42αρα και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημμα!!! Και γενικως οτι και εχω βαλει να δουλεψει ΠΟΤΕ δεν μου δημιουργησε προβλημμα. Και συμφωνω με τον δημιουργο του topic (προερχομαι κι εγω απο linux και στην δουλεια μου windows) οτι δεν προβληματιζεσαι ποτε και για τιποτα! Δεν το μετανιωσα που τα εσκασα τον Οκτωβριο και πηρα ενα macbook pro. Αντιθετως υπαρχουν πολλες στιγμες στο μυαλο μου που θυμαμαι να εχω μετανιωσει για την αγορα pc η κομματιων για upgrade.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να γράψω αυτό που σκεφτόμουν τις τελευταίες μέρες. Έχω ένα macbook pro στα χέρια μου που μου το έχει δώσει η δουλειά μου εδώ και κάποιους μήνες. Στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός και ακόμα υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν ερχόμενος από τον χώρο του linux (κλειστή λογική, απουσία package management - η απουσία του τελευταίου είναι απαράδεκτη για μηχανήματα τέτοιας αξίας και επιπέδου).

    Το βασικό είναι πάντως ότι το μηχάνημα δουλεύει χωρίς να με απασχολεί από την δουλειά μου... Δεν σκέφτομαι πότε το έκλεισα με shutdown, δεν σκέφτομαι αν κάτι θα δουλέψει, δεν σκέφτομαι αν θα μπορέσει να θα δουλέψει ο driver της κάρτα γραφικών με τον προτζέκτορα που θα κάνω παρουσίαση. Η μπαταρία κρατάει για ώρες (5-6?) αν απλώς γράφεις ή διαβάζεις κλπ.

    Βασικά ξέρεις ότι έχεις ένα μηχάνημα που θα σε αφήσει αναπόσπαστο να κάνεις την δουλειά σου (και από μεριάς software αλλά και hardware). Με βάση αυτή την λογική εγώ είμαι διατεθειμένος να πληρώσω ένα καπέλο 300-400 euro για ένα μηχάνημα που θα το κρατήσω 2-3 χρόνια (μια που μάλλον θα αγοράσω ένα δικό μου στο μέλλον).

    Προφανώς κάποιοι θα με πείτε προδότη () και κάποιοι άλλοι fanboy () αλλά παιδιά, το μηχάνημα... δουλεύει...! Και αυτό είναι το μόνο που έχω να πω μετά από 4 μήνες χρήσης και ως χρήστης linux για 7-8 χρόνια. (και άλλα τόσα με windows)

    Tα λεφτά που πληρώνεις παραπάνω πρέπει να τα τα δείτε ως χρόνο που εξοικονομήσατε αποφεύγοντας να κάνετε debug κάτι που δεν θα δούλευε και ως ψυχική ηρεμία που έχετε αποφεύγοντας ασυμβατότητες (πως θα κάνω αυτό να δουλέψει με το linux µου)
    Θα σε πούμε προδότη ΚΑΙ fanboy
    Υπάρχουν διανομές linux που απλός δουλεύουν χωρίς να σε ενοχλήσουν ποτέ.
    Ο χρόνος για το debuging είναι χρόνος διασκέδασης
    Άσε που εδώ και 2 χρόνια δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ το siduxακι μου σε τέτοιο βαθμό που έχω αρχίζει να βαριέμαι και σκέφτομαι να του χαλάσω κάτι μόνος μου.

    Τα προγράμματα που βρίσκεις σε linux δεν θα τα βρεις σε mac.

    Ας αφήσω το θέμα της ιδεολογίας (δλδ πως πρέπει να γίνονται τα πράγματα).

    Βέβαια αν σου αρέσει μείνε με το mac (προδότη ΚΑΙ fanboy )
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα πω και εγώ την προσωπική μου άποψη.
    Είμαι χρήστης κατά κύριο λόγο του Ubuntu, κατά δεύτερον Mac και λιγότερo Win 7.

    Να πω οτι είμαι fan της Apple από τη εποχή της Lisa (εννοείται δεν είχα ποτέ Lisa, την λιγουρευόμουνα διαβάζοντας τα τότε περιοδικά). Πϊστευα πάντα ότι τα διάφορα λειτουργικά της ήταν χρόνια μπροστά από τα αντίστοιχα στην εποχή τους Windows. Πίστευα ακράδαντα ότι ο μονόχρωμος Mac Plus ήταν το απόλυτο PC. Στεναχωρέθηκα όταν οι Mac απέκτησαν χρώμα (που είχαν από χρόνια οι "συμβατοί"). Τι το χρειάζονται το χρώμα; Έτσι πίστευα, και μιλάμε για εποχές που η ψηφιακή φωτογραφία (να μη μιλήσω για άλλα) ήταν επιστημονική φαντασία. Και μιλάμε επίσης για έρωτα. Για έρωτα που άρχισε να ξεθωριάζει όταν αγόρασα το iPhone και στη συνέχεια όταν πήρα το MacBook.

    To Mac χρησιμοποιώ για πρόγραμμα που δεν υπάρχει όυτε σε Linux ούτε σε win και δεν υπάρχει και αντίστοιχο (με λίγα λεφτά). Το Mac (όπως και το iPhone) έχει ένα πολύ όμορφο και εύκολο περιβάλλον για να δουλέψεις. Δυστυχώς όλο και περισσότερο σου δίνει την αίσθηση ότι είναι χτισμένο γύρω από την επιχείρηση που λέγεται itunes. Και είναι κακό αυτό; Όχι απαραίτητα. Αλλά..... γιατί να ξανακάνω τα CD μου Apple loseless ή όπως λέγεται, τα έχω κάνει ήδη flac (και παλιότερα mp3 ) και πάει λέγοντας.

    Το Linux από τη άλλη πάσχει σε αισθητική σε σύγκριση με το Mac. Βέβαια αν θες μπορείς να το κάνεις πολύ πιο όμορφο, αλλά προσωπικά τα δουλεύω και τα τρία όπως έρχονται "από τη μάνα τους" (με μόνη εξαίρεση το μουντό wallpaper του ubuntu).
    Όμως το Linux σου δίνει πολύ περισσότερο την αίσθηση ότι εσύ είσαι ο αφέντης του υπολογιστή σου και κουνάς τα νήματά του (master of puppets ) παρά κάποιοι τύποι στο Κουπερτίνο ή το Σηάτλ.

    Ευκολία χρήσης; Ίσως είμαι τυχερός, αλλά Ubuntu και Mac μου δουλεύουν ρολόι out of the box (δεν είμαι γκουρού του Linux, απλά ένας άσχετος τελικός χρήστης). Στα Win χρειάστηκε να βρω έναν οδηγό στο internet. Όχι ιδιαίτερες δυσκολίες δηλαδή. Επίσης στο Mac είχε ενσωματωμένο το backup, στο Linux χρειάστηκε να ψάξω ποιο πρόγραμμα μου κάνει για να εγκαταστήσω. Στα Win δεν χρειάζομαι backup για τη χρήση που κάνω.

    Συμπερασματικά (πάντα προσωπική άποψη)
    Linux -> γιατί εσύ είσαι το αφεντικό του υπολογιστή σου, ασφάλεια, είναι πλέον εύκολο και για άσχετους (ορισμένες διανομές έστω), άπειρες επιλογές desktop κλπ
    Mac -> πανέμορφο λειτουργικό, ακόμη πιο εύκολο, ποιοτικό hardware (ότι πληρώνεις βέβαια)
    Win -> κάνουν τα πάντα (ή σχεδόν γιατί το OsiriX τρέχει μόνο σε Mac όπως και το PwnTool με το οποίο χάκεψα το iphone).

    Κυριάκος

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 21:08
  2. μετα απο 2 μηνες linux
    Από kriti στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-08, 22:27
  3. Απαγόρευση χρήσης ενός αρχείου μέσω htaccess;
    Από lemonidas στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-08, 01:56
  4. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-07, 06:12
  5. Σκέφτομαι την αγορά ενός macbook
    Από Lifeless στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-07, 10:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας