Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 381 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 361371376379380381382383386391401 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.701-5.715 από 17529
  1. #5701
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    H έκπτωση του Ήρωνα φτάνει το 45%, αν το συνδυάσεις με ρεύμα. Πήρα το Gas Flex "πακέτο" με το UP (χωρίς χρονική δέσμευση) και περιμένω έκπτωση 45% και στα δύο.
    Αν ισχύουν οι υπολογισμοί ΟΤΣ του energycost, είναι (οριακά) χαμηλότερο απο την Protergia που ήμουν.
    https://www.heron.gr/energy/gas/gia-...-flex-economy/

    Όντως ισχύει. Ίδια αρχική τιμή προμήθειας αερίου με αυτή που έβαλα επάνω στον πίνακα... με 45% έκπτωση αντί για 35%.
    Βέβαια η ΟΤΣ στο ρεύμα της Ήρων ανέκαθεν με μπέρδευε, οπότε κάθομαι στ'αυγά μου στην Ελίν.

  2. #5702
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Επειδή η eurobank άρχισε να χρεώνει νταβατζιλίκι 0,50€ στις πάγιες εντολές (ενώ ο live λογαριασμός μου μέχρι πρότινος είχε δωρεαν τις πάγιες εντολές) μπορώ να πληρώνω την Ελίν με αυτοματοποιημένο τρόπο με κάρτα; Και να μην έχω θέμα με την εγγυηση των 60 ευρώ (μου έχουν ήδη επιστραφεί).

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #5703
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ΟΤΣ εχει?/
    Δεν θυμάμαι ακριβώς τα όρια ΟΤΣ του Ηρωνα, ήταν όμως πιο χαμηλά απο της Protergia. Περιμένω τον πρώτο λογαριασμό για να δω τι γίνεται.

    Επισης ισχυει αυτο?
    20€ Δώρο για κάθε χρόνο παραμονής στο πρόγραμμα. Η λήψη του δώρου πραγματοποιείται τον 13ο μήνα εκπροσώπησης.
    Το γράφει στο συμβόλαιο. Αυτό που δεν σου λένε όμως είναι οτι ζητούν πίσω το "δώρο" αν φύγεις μετά το κλείσιμο του 12μηνου.
    Αν δηλαδή κλείσεις 24 μηνες στον Ήρωνα, θα έχεις πάρεις 2x€20. Αν τώρα φύγεις στους 27 μήνες π.χ., θα ζητήσουν τα €20 του δεύτερου 12μηνου πίσω.

    Kαι αυτο?
    Επιστροφή 25%, ως επιβράβευση της καλής και σταθερής συνεργασίας, επί του συνολικού ποσού της εγγύησης, με τη συμπλήρωση κάθε ενός (1) πλήρους έτους συνεργασίας, εφόσον δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.
    Δεν ασχολήθηκα με εγγύηση, πληρώνω με πάγια εντολή.

    Καπου ειχα διαβασει οτι για τους πρωτους 6 μηνες δεν χρεωνει ΟΤΣ.Ισχυει κατι τετοιο?
    Η Protergia το είχε, ο Ηρων νομίζω όχι.

  4. #5704
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι ακριβώς τα όρια ΟΤΣ του Ηρωνα, ήταν όμως πιο χαμηλά απο της Protergia. Περιμένω τον πρώτο λογαριασμό για να δω τι γίνεται.
    Γνωριζεις αν το συγκεκριμενο προγραμμα που εχει επιλεξει συνδυαζετε με ΚΟΤ?

    Τωρα διαβασα οτι στους Γενικους ορους και συγκεκριμενα στο 7.2 οτι ο Προμηθευτης μετα την παρελευση 6 μηνων εχει το δικαιωμα να τροποποιησει τις χρεωσεις ενεργειας του προγραμματος.Οποτε θελεο μεγαλη προσοχη αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.heron.gr/energy/gas/gia-...-flex-economy/

    Όντως ισχύει. Ίδια αρχική τιμή προμήθειας αερίου με αυτή που έβαλα επάνω στον πίνακα... με 45% έκπτωση αντί για 35%.
    Βέβαια η ΟΤΣ στο ρεύμα της Ήρων ανέκαθεν με μπέρδευε, οπότε κάθομαι στ'αυγά μου στην Ελίν.
    Υπαρχει στο Φυσικο Αεριο ΟΤΣ η εγω δεν καταλαβαινω τι διαβαζω?

    Διαβασε λιγο σε παρακαλω και οποιος αλλο μπορει απο το Γ 6.3 αλλα και στην συνεχεια 6.4 και 6.5. στους γενικους ορους της συμβασης.

    https://www.heron.gr/media/y0jnev2k/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SIDASHE : 12-12-20 στις 17:00.

  5. #5705
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις αν το συγκεκριμενο προγραμμα που εχει επιλεξει συνδυαζετε με ΚΟΤ?

    Τωρα διαβασα οτι στους Γενικους ορους και συγκεκριμενα στο 7.2 οτι ο Προμηθευτης μετα την παρελευση 6 μηνων εχει το δικαιωμα να τροποποιησει τις χρεωσεις ενεργειας του προγραμματος.Οποτε θελεο μεγαλη προσοχη αυτο.
    Δεν ξέρω αν συνδυάζεται με ΚΟΤ. Θα το αναφέρει στη σελίδα τους.

    Όσο για τις μονομερείς αναπροσαρμογές τιμολογίων, οι περισσότεροι πάροχοι (αν όχι όλοι) έχουν τέτοιο όρο.


    Υπαρχει στο Φυσικο Αεριο ΟΤΣ η εγω δεν καταλαβαινω τι διαβαζω?

    Διαβασε λιγο σε παρακαλω και οποιος αλλο μπορει απο το Γ 6.3 αλλα και στην συνεχεια 6.4 και 6.5. στους γενικους ορους της συμβασης.

    https://www.heron.gr/media/y0jnev2k/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85.pdf

    Κάτι τέτοιο είναι. Αυτό βέβαια ισχύει για τα προγράμματα σταθερής τιμής όπως το Gas Home Fix. Στο Flex η τιμή εξαρτάται έτσι κι αλλιώς άμεσα απο την τιμή τριμηνιαίας δημοπρασίας.

  6. #5706
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν συνδυάζεται με ΚΟΤ. Θα το αναφέρει στη σελίδα τους.

    Όσο για τις μονομερείς αναπροσαρμογές τιμολογίων, οι περισσότεροι πάροχοι (αν όχι όλοι) έχουν τέτοιο όρο.


    Κάτι τέτοιο είναι. Αυτό βέβαια ισχύει για τα προγράμματα σταθερής τιμής όπως το Gas Home Fix. Στο Flex η τιμή εξαρτάται έτσι κι αλλιώς άμεσα απο την τιμή τριμηνιαίας δημοπρασίας.
    Για το ΚΟΤ θα το ρωτησω αν χρειαστει.

    Δεν το εχω δει σε αλλο παροχο να ισχυει κατι τετοιο ειτε ειναι fix ειτε ειναι flex.Ισχυει και για τα 2 συμβολαια τωρα που τα διαβασα.Aπο τη στιγμη που σου βαζει ΟΤΣ και στο φυσικο αεριο οι τιμες που σου δινει σαν προσφορα ειναι εντελως ψευτικες,
    Πρωτη φορα βλεπω ενας παροχος να βαζει ΟΤΣ στο φυσικο αεριο.

  7. #5707
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το εχω δει σε αλλο παροχο να ισχυει κατι τετοιο ειτε ειναι fix ειτε ειναι flex.Ισχυει και για τα 2 συμβολαια τωρα που τα διαβασα.Aπο τη στιγμη που σου βαζει ΟΤΣ και στο φυσικο αεριο οι τιμες που σου δινει σαν προσφορα ειναι εντελως ψευτικες
    Πρωτη φορα βλεπω ενας παροχος να βαζει ΟΤΣ στο φυσικο αεριο.
    Πάντα οι πάροχοι προσπαθούν να μας κρατάνε σε εγρήγορση! Λένε δηλαδή ότι αν η τιμή δημοπρασίας ξεπεράσει το 0.022€/kwh... τότε πληρώνεις τη διαφορά. Δηλαδή αν η τιμή δημοπρασίας είναι 0.025€/kwh, θα έχεις καπέλο 0.003€/kwh. Εμένα δε θα με ανησυχούσε αυτό για τους εξής λόγους:

    - Ακόμα κι αν η τιμή εκκίνησης φτάσει στο 0.026€/kwh... τότε η τελική χρέωση θα είναι σχεδόν ίδια με το Plus της ΔΕΗ. Γιατί ο Ήρων έχει αρχικό περιθώριο κέρδους 0.006, ενώ η ΔΕΗ 0.0095.
    - Eφόσον τα fix προγράμματα σε όλους τους παρόχους έχουν ανώτατη τιμή 0.0245 και ~0.022 για dual, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι η κυμαινόμενη τιμή θα παραμείνει σε χαμηλότερα επίπεδα. Έχουν ήδη δηλαδή προβλέψει το worst case scenario και επιπλέον το περιθώριο κέρδος ώστε να μη βγουν χαμένοι απ'τα fix προγράμματα... να μη πουλήσουν δηλαδή στον καταναλωτή προμήθεια κάτω του κόστους.

    Και για να έχεις μια εικόνα των δημοπρασιών:
    1ο τρίμηνο 2020: 0,02472
    Απρίλιος: 0,019664
    Ιούνιος: 0,018756
    Ιούλιος: 0,014504
    Αύγουστος: 0,014161
    Σεπτέμβρης: 0,01430
    Οκτώβρης: 0,013672

    Τώρα αν ξανανέβουν οι τιμές τι να πω. Υπάρχει ένα ρίσκο σε βάθος διετίας... από την άλλη αν πας στη ΔΕΗ θα πληρώνεις εις γνώσιν σου 0.0035 παραπάνω χωρίς λόγο.

  8. #5708
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα οι πάροχοι προσπαθούν να μας κρατάνε σε εγρήγορση! Λένε δηλαδή ότι αν η τιμή δημοπρασίας ξεπεράσει το 0.022€/kwh... τότε πληρώνεις τη διαφορά. Δηλαδή αν η τιμή δημοπρασίας είναι 0.025€/kwh, θα έχεις καπέλο 0.003€/kwh. Εμένα δε θα με ανησυχούσε αυτό για τους εξής λόγους:

    - Ακόμα κι αν η τιμή εκκίνησης φτάσει στο 0.026€/kwh... τότε η τελική χρέωση θα είναι σχεδόν ίδια με το Plus της ΔΕΗ. Γιατί ο Ήρων έχει αρχικό περιθώριο κέρδους 0.006, ενώ η ΔΕΗ 0.0095.
    - Eφόσον τα fix προγράμματα σε όλους τους παρόχους έχουν ανώτατη τιμή 0.0245 και ~0.022 για dual, τότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι η κυμαινόμενη τιμή θα παραμείνει σε χαμηλότερα επίπεδα. Έχουν ήδη δηλαδή προβλέψει το worst case scenario και επιπλέον το περιθώριο κέρδος ώστε να μη βγουν χαμένοι απ'τα fix προγράμματα... να μη πουλήσουν δηλαδή στον καταναλωτή προμήθεια κάτω του κόστους.

    Και για να έχεις μια εικόνα των δημοπρασιών:
    1ο τρίμηνο 2020: 0,02472
    Απρίλιος: 0,019664
    Ιούνιος: 0,018756
    Ιούλιος: 0,014504
    Αύγουστος: 0,014161
    Σεπτέμβρης: 0,01430
    Οκτώβρης: 0,013672

    Τώρα αν ξανανέβουν οι τιμές τι να πω. Υπάρχει ένα ρίσκο σε βάθος διετίας... από την άλλη αν πας στη ΔΕΗ θα πληρώνεις εις γνώσιν σου 0.0035 παραπάνω χωρίς λόγο.
    Για να καταλαβω.......η τιμη εκκινησης ειναι η ιδια σε ολους τους παροχους και μετα βαζουν το περιθωριο κερδους και στην προκειμενη περιπτωση η Ηρων εχει 0.006, ενώ η ΔΕΗ 0.0095.
    Αν τωρα η τιμη εκκινησης(των δημοπρασιων δηλαδη) ας πουμε οτι ειναι στο 0,030 η τελικη τιμη με το περιθωριο κερδους για την Ηρων θα ειναι 0,036 και για την ΔΕΗ 0,0395 σωστα.
    Αν ειναι ετσι οπως το λεω παλι κερδος δεν θα εχει καποιος αν ειναι στην Ηρων?

    Εκτος εαν συμφωνα με της ΟΤΣ που βαζει η Ηρων εχεις εκπτωση μεχρι το 0,022 και απο εκει κα πανω οσες κιλοβατωρες καψεις θα ειναι χωρις την εκπτωση.

    Δεν ξερω αν τα λεω σωστα υποθεσεις κανω γιατι μ'εχει μπερδεψει ολο αυτο.

  9. #5709
    Εγγραφή
    23-05-2008
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.
    Θέλω να αλλάξω πάροχο, χωρίς ΟΤΣ.
    Η παροχή μου είναι Γ1Ν μονοφασική με πάροχο ΔΕΗ.
    Ετήσια κατανάλωση 4500 ημέρας και 2500 νύκτας.
    Προτάσεις παρακαλώ και θα ήθελα αν έχουν και εφαρμογή για παρακολούθηση κατανάλωσης/λογαρισμούς κ.λ.π. ή ότι άλλο νομίζετε.
    Και φυσικά αξιοπιστία!!
    Ευχαριστώ.

  10. #5710
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλαβω.......η τιμη εκκινησης ειναι η ιδια σε ολους τους παροχους και μετα βαζουν το περιθωριο κερδους και στην προκειμενη περιπτωση η Ηρων εχει 0.006, ενώ η ΔΕΗ 0.0095.
    Σωστά
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τωρα η τιμη εκκινησης(των δημοπρασιων δηλαδη) ας πουμε οτι ειναι στο 0,030 η τελικη τιμη με το περιθωριο κερδους για την Ηρων θα ειναι 0,036 και για την ΔΕΗ 0,0395 σωστα.
    Αν ειναι ετσι οπως το λεω παλι κερδος δεν θα εχει καποιος αν ειναι στην Ηρων?

    Εκτος εαν συμφωνα με της ΟΤΣ που βαζει η Ηρων εχεις εκπτωση μεχρι το 0,022 και απο εκει κα πανω οσες κιλοβατωρες καψεις θα ειναι χωρις την εκπτωση.
    Η έκπτωση μπαίνει στην (τιμή προμήθειας + 0.006).

    Το άλλο που λες ΟΤΣ (διακριτή χρέωση διακύμανσης) είναι ξεχωριστή χρέωση.


    Με το παράδειγμα που έβαλες και τιμή εκκίνησης 0.030, θα έχεις καπέλο 0.030 - 0.022 = 0.008ε/kwh

    Ήρων: 0,036 -35% = 0.0234 + 0.008 = 0.0314
    Ήρων Dual: 0.036 -45% = 0.0198 + 0.008 = 0.0278
    ΔΕΗ: 0.0395 - 30% = 0.2765

    Μιας που το έχεις ψάξει... στη ΔΕΗ για να κάνεις αίτηση για αέριο πρέπει οπωσδήποτε να πας σε κατάστημα ή γίνεται και τηλεφωνικώς;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή η eurobank άρχισε να χρεώνει νταβατζιλίκι 0,50€ στις πάγιες εντολές (ενώ ο live λογαριασμός μου μέχρι πρότινος είχε δωρεαν τις πάγιες εντολές) μπορώ να πληρώνω την Ελίν με αυτοματοποιημένο τρόπο με κάρτα; Και να μην έχω θέμα με την εγγυηση των 60 ευρώ (μου έχουν ήδη επιστραφεί).
    Αν βγάλεις την πάγια εντολή, θα ξαναχρεωθείς την εγγύηση.

  11. #5711
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας που το έχεις ψάξει... στη ΔΕΗ για να κάνεις αίτηση για αέριο πρέπει οπωσδήποτε να πας σε κατάστημα ή γίνεται και τηλεφωνικώς;
    Τηλεφωνικά, την έκανα εγώ περσυ τον Ιανουάριο, τους λες τα στοιχεία, τα συμπληρώνουν, στα στέλνουν με mail, το υπογράφεις κ τους το προωθείς με mail σκαναρισμένο με την υπογραφή. Θέλει περίπου δυο εβδομαδες αν θυμάμαι καλά να αλλάξεις πάροχο, (θα πρέπει να στείλεις κ φώτο το ρολόι σου, αλλά θα περάσει κ καταμετρητής), οταν γίνει αλλαγή θα σου έρθει μήνυμα από τον παλιο πάροχο λογικα. Η δεη έχει στο αέριο πλέον κ επιλογή στο site για να βλέπεις τους λογαριασμούς, κάτω από το ρευμα. Γενικά δεν ειναι τυπικοί όμως με τους λογαριασμούς, εμένα μου έστελναν ανα δίμυνο κ τώρα έχουν ενα τετράμηνο να μου στείλουν... περα από αυτά εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος κ δεν θα την αλλαζα (24 gold) παρόλο που οι τιμές που αναφέρει ο φίλος ειναι σωστές, δεν το βλέπω μόνο από την άποψη της τιμής.

  12. #5712
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    [/QUOTE]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά

    Η έκπτωση μπαίνει στην (τιμή προμήθειας + 0.006).

    Το άλλο που λες ΟΤΣ (διακριτή χρέωση διακύμανσης) είναι ξεχωριστή χρέωση.


    Με το παράδειγμα που έβαλες και τιμή εκκίνησης 0.030, θα έχεις καπέλο 0.030 - 0.022 = 0.008ε/kwh

    Ήρων: 0,036 -35% = 0.0234 + 0.008 = 0.0314
    Ήρων Dual: 0.036 -45% = 0.0198 + 0.008 = 0.0278
    ΔΕΗ: 0.0395 - 30% = 0.2765

    Μιας που το έχεις ψάξει... στη ΔΕΗ για να κάνεις αίτηση για αέριο πρέπει οπωσδήποτε να πας σε κατάστημα ή γίνεται και τηλεφωνικώς;
    Αν ειναι ακριβως οπως τα λες με τους υπολογισμους σου θεωρω οτι δεν συμφερει η Ηρων.Και ειδικα σε συμβολαιο διετιας που δεν ξερεις πως θα κινηθει η αγορα.
    Εχουμε κανει αμαν να βρουμε παροχο στο ρευμα χωρις ΟΤΣ και οι ανθρωποι βαζουν ΟΤΣ ακομα και στο φυσικο αεριο.
    Προτιμω να ειμαι καπου καθαρα και να ξερω τι πληρωνω με την εκπτωση που εχω παρα να σκαω το κεφαλι μου καθε μηνα με υπολογισμους και φοβο για το που θα κατσει η τιμη του φυσικου αεριου.

    Οτι λενε και διαφημιζουν για εμενα ειναι ολα ψευτικα.Ειναι ικανοι να σου λενε οτι δινουμε δωρεαν ρευμα και στους ορους να βαλουν οτι το πληρωνεις διπλο.

    Αυτα βλεπω πολλες φορες ειδικα με το ρευμα και λεω χιλιες φορες να κατσω στην ΔΕΗ να πληρωνω περισσοτερα παρα να μπλεξω με οποιονδηποτε.Δεν θελω να μεινω στην ΔΕΗ και να τους πληρωνουν αλλα με αυτα που κανουν δεν εχω αλλη επιλογη.

    Ξενερωσα χθες με το που το ειδα και τωρα ακομα περισσοτερο.Δινουν 45% εκπτωση αλλα στην ουσια δεν δινουν 45% γιατι βαζουν ΟΤΣ.Και αλλος παροχος μπορει να δινει 5% εκπτωση και να βγαινει φθηνοτερα απο το 45%.

    Ξεφτιλα και μονο ξεφτιλα δεν εχω να πω τιποτε αλλο.

    Στην ΔΕΗ μπορεις να κανεις και τηλεφωνικα συμβολαιο.Εγω θα παρω τηλεφωνο μεσα στην εβδομαδα να κλεισω στο Effective plus με 30% εκπτωση και να τελειωνω με αυτη την κοροιδια.
    Κι αν καποια στιγμη βρω κανεναν καλο παροχο για το ρευμα χωρις ΟΤΣ και συμβολαιο κι εχω καλο κερδος μονο τοτε θα φυγω.Αν ειναι να παω αλλου για 5 και 10 ευρω τον μηνα δεν με νοιαζει καθομαι και στην ΔΕΗ.

    Κουραστηκα να σπαω το κεφαλι μου με 500 υπολογισμους και 500 ρητρες για να βγαλω ακρη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεφωνικά, την έκανα εγώ περσυ τον Ιανουάριο, τους λες τα στοιχεία, τα συμπληρώνουν, στα στέλνουν με mail, το υπογράφεις κ τους το προωθείς με mail σκαναρισμένο με την υπογραφή. Θέλει περίπου δυο εβδομαδες αν θυμάμαι καλά να αλλάξεις πάροχο, (θα πρέπει να στείλεις κ φώτο το ρολόι σου, αλλά θα περάσει κ καταμετρητής), οταν γίνει αλλαγή θα σου έρθει μήνυμα από τον παλιο πάροχο λογικα. Η δεη έχει στο αέριο πλέον κ επιλογή στο site για να βλέπεις τους λογαριασμούς, κάτω από το ρευμα. Γενικά δεν ειναι τυπικοί όμως με τους λογαριασμούς, εμένα μου έστελναν ανα δίμυνο κ τώρα έχουν ενα τετράμηνο να μου στείλουν... περα από αυτά εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος κ δεν θα την αλλαζα (24 gold) παρόλο που οι τιμές που αναφέρει ο φίλος ειναι σωστές, δεν το βλέπω μόνο από την άποψη της τιμής.
    Επιβεβαιωνω οτι μεσα απο το ebill μπορεις να δεις κανονικα και τους λογαριασμους τους ρευματος αλλα και του φυσικου αεριου.
    Κι εγω δεν θα το αλλαξω για τους λογους που ανεφερα παραπανω.
    Επισης κι εμενα δεν μου εχουν στειλει λογαριασμο εδω και καιρο ενω πριν εστελναν καθε διμηνο.

  13. #5713
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Θέλω να αλλάξω πάροχο, χωρίς ΟΤΣ.
    Η παροχή μου είναι Γ1Ν μονοφασική με πάροχο ΔΕΗ.
    Ετήσια κατανάλωση 4500 ημέρας και 2500 νύκτας.
    Προτάσεις παρακαλώ και θα ήθελα αν έχουν και εφαρμογή για παρακολούθηση κατανάλωσης/λογαρισμούς κ.λ.π. ή ότι άλλο νομίζετε.
    Και φυσικά αξιοπιστία!!
    Ευχαριστώ.
    Mία λύση είναι το electricon FIXED! ΟΙΚΙΑΚΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ της Ελίν με 120 ευρώ κέρδος το χρόνο (+20 ευρώ δώρο αν κάνεις την αίτηση στο allazorevma). Αυτό είναι χωρίς ΟΤΣ / δέσμευση.

    Η άλλη λύση είναι τα φτηνά προγράμματα Φυσικό Αέριο Nυχτερινό Μaxi, Protergia Max 45%, Hρων Up (το τελευταίο χωρίς δέσμευση). Κέρδος 270-280/έτος αλλά ρισκάρεις διότι έχουν πολύ χαμηλά όρια ΟΤΣ.

    Ενδιάμεση λύση το Ελτα Οικία Ν με 190ευρώ κέρδος και ΟΤΣ65. Πολύ δύσκολο να ανέβει παραπάνω ο μέσος όρος και να χρεωθείς ΟΤΣ. Μη περιμένεις απ'τα ΕΛΤΑ εφαρμογή.

    Επί τη ευκαιρία, γράφτηκε σε άλλο forum ότι η Solar Energy δεν έχει ΟΤΣ, ενώ στο allazorevma εξακολουθεί να έχει όριο 60. Στους όρους παίζουν με τις λέξεις... στην αρχή λέει ότι δε θα αναπροσαρμόζους τις χρεώσεις προμήθειας μέσω επιβολής ρήτρας προσαρμογής και από κάτω στο γ) λέει ότι θα χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής. Βγάζετε εσείς άκρη; Εγώ όχι.


  14. #5714
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μου ήρθε ο πρώτος έναντι μετά από εκκαθαριστικό και βλέπω πως υπολογίζεται το 10% στην αξία του ρεύματος του προηγούμενου λογαριασμού αφού έχει αφαιρεθεί όμως η έκπτωση ΚΟΤ.
    Σε φωτό άλλων πελατών μερικές σελίδες πίσω δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Είχα δει πως η έκπτωση υπολογίζεται επί του συνολικού ποσού της αξίας του ρεύματος.
    Αν υπολογίζουν έτσι την έκπτωση δεν ισχύει το 10% που λένε και η KWh για τους ΚΟΤ-Β δεν κοστίζει πραγματικά 0.085*0.9-0.045=0.0315 αλλά (0.085-0.045)*0.9=0.036.
    Στην πραγματικότητα λοιπόν βάζουν το 10% του ΚΟΤ στην τσέπη τους. Μήπως γι αυτό δέχονται τόσο εύκολα πελάτες ΚΟΤ; Επειδή από αυτούς κερδίζουν πιο πολλά;
    Σε σας με ΚΟΤ πώς την υπολογίζουν την έκπτωση συνέπειας; Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους και πρέπει να κάνουμε μία μαζική καταγγελία ή είναι λάθος στον λογαριασμό μου και πρέπει να τους ενοχλήσω προσωπικά;
    Για τον λόγο του αληθές δύο φωτό από τον εκκαθαριστικό και τον επόμενο έναντι.


  15. #5715
    Εγγραφή
    28-02-2009
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    VDSL2
    SNR / Attn
    26(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και μενα μου βγαλε μηδαμινη εκπτωση αφου ηταν ολο στο ΚΟΤ. Αν ρωτησεις ενημερωσε!

Σελ. 381 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 361371376379380381382383386391401 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας