Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 449 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 429439444447448449450451454459469 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.721-6.735 από 17534
  1. #6721
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορώ που εμάς είναι ελεύθερο πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο , πως δεν μας κανουν αύξηση στη κιλοβατώρα με αυτό το χαμό. Γίνεται να λειτουργούν μη εμπορικά προγράμματα και να βγαίνουν ζημιωμενοι ? Δεν είμαι μαζοχα να θέλω την αύξηση , απλά εκφράζω τη σκέψη μου.

    Η ΔΕΗ που έχει φτάσει τη τιμή σήμερα μετά την άνοδο ?
    Mη νομίζεις ότι ήταν πολλοί οι πελάτες που υπέγραψαν το Electricon και το 365. Θυμάμαι τότε που ήταν hot το θέμα και είχα ρωτήσει κάποιον, είχε αύξοντα αριθμό αίτησης γύρω στο 1000. Ο περισότερος κόσμος υπέγραφε Protergia -45%, Φυσικό Αέριο και Elpedison Fixed.

    Για τη χασούρα ίσως το βλέπουν διαφορετικά. Ποντάρουν στο double energy οπότε αν ακριβύνουν το ρεύμα θα χάσουν πελάτες και στο αέριο (νυν και πιθανούς μελλοντικούς).

  2. #6722
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Έκανα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινή τιμολόγηση προχθες.
    Μου έστειλαν μήνυμα να πληρώσω 42,16€ στον κωδικό 713063834046846546
    τι εννοούν?

  3. #6723
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Έκανα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινή τιμολόγηση προχθες.
    Μου έστειλαν μήνυμα να πληρώσω 42,16€ στον κωδικό 713063834046846546
    τι εννοούν?
    οτι πληρώνεις (μια φορά) στο ΔΕΔΔΗΕ την ενεργοποίηση νυχτερινού τιμολογίου και ίσως την αντικατάσταση του μετρητή με κόστος 42,16

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από utp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ που έχει φτάσει τη τιμή σήμερα μετά την άνοδο ?

    στα ίδια είναι , βέβαια δεν ξέρω με τη ρήτρα CO2 στο Γ1.ΓΝ1 πόσο επηρέασε (και αν εφάρμοσε στο παλιό online)
    Απο Αύγουστο θα δείξει μιας και θα κάνει έκπτωση 30% στο Γ1,ΓΝ1 αλλά θα εφαρμόσει ρήτρα αναπροσαρμογής οπότε θα ακριβύνει συνολικά και μπορεί να αλλάξει τις τιμές στο online/enter

  4. #6724
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι πληρώνεις (μια φορά) στο ΔΕΔΔΗΕ την ενεργοποίηση νυχτερινού τιμολογίου και ίσως την αντικατάσταση του μετρητή με κόστος 42,16
    ναι, αλλά πως κάνω την πληρωμή? ποιο συγκεκριμένα που? (πέρασαν 10 λεπτά σε αναμονή και το έκλεισα το τηλέφωνο)

  5. #6725
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600

  6. #6726
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, αλλά πως κάνω την πληρωμή? ποιο συγκεκριμένα που? (πέρασαν 10 λεπτά σε αναμονή και το έκλεισα το τηλέφωνο)
    είτε σε τράπεζα είτε online, δε σου έστειλαν και οδηγίες ? Εμένα δεν ήρθε ηλεκτρονικά αλλά χαρτί που έγραφε αναλυτικά
    Επωνυμία: ΔΕΔΔΗΕ
    Κωδικός πελάτη: το νούμερο που σου δώσανε .
    Απλά σε μένα ήταν 16ψήφιο , δεν ξέρω μήπως έχεις επαγγελματικό και αλλάζει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πληρωμή ενεργοποίησης νυχτερινού ρωτά ,η ΔΕΗ δεν έχει καμία σχέση

  7. #6727
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    είτε σε τράπεζα είτε online, δε σου έστειλαν και οδηγίες ? Εμένα δεν ήρθε ηλεκτρονικά αλλά χαρτί που έγραφε αναλυτικά
    Επωνυμία: ΔΕΔΔΗΕ
    Κωδικός πελάτη: το νούμερο που σου δώσανε .
    Απλά σε μένα ήταν 16ψήφιο , δεν ξέρω μήπως έχεις επαγγελματικό και αλλάζει

    - - - Updated - - -



    για πληρωμή ενεργοποίησης νυχτερινού ρωτά ,η ΔΕΗ δεν έχει καμία σχέση
    αυτό το sms μου έστειλαν

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210701-111333_Messages.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  53,0 KB 
ID: 228666

  8. #6728
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Αν έχει σχέση ο κωδικός πελάτη με τον αριθμό παροχή σου , αυτός είναι.
    Μάλιστα έκανα λάθος πριν , ήταν 16ψήφιος ο δικός μου αλλά έπρεπε να συμπληρώσω 4 μηδενικά , άρα είναι 20ψήφιος

  9. #6729
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει σχέση ο κωδικός πελάτη με τον αριθμό παροχή σου , αυτός είναι.
    Μάλιστα έκανα λάθος πριν , ήταν 16ψήφιος ο δικός μου αλλά έπρεπε να συμπληρώσω 4 μηδενικά , άρα είναι 20ψήφιος
    πρέπει να βρω χρόνο να τους καλέσω και να τους ρωτήσω. απλά θα πάει από την επόμενη εβδομάδα.
    ευχαριστώ

  10. #6730
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Έκανα αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για νυχτερινή τιμολόγηση προχθες.
    Μου έστειλαν μήνυμα να πληρώσω 42,16€ στον κωδικό 713063834046846546
    τι εννοούν?
    Mέσω ebanking, κάνε αναζήτηση και θα το βρεις. edit:







    edit: Διάβασα στο internet ότι το Άρθρο 95 αφορά ρευματοκλοπές οπότε πιστεύω ότι πρέπει να το στείλεις στο 1ο. Αλλά στο SMS γράφει ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ που είναι το 2ο. Πρέπει να τους πάρεις τηλ να σιγουρευτείς. Το 2111900500 είναι τζάμπα. Μεσημέρι μετά τις 15:00 πιάνεις εύκολα γραμμή.

    edit: Στη Πειραιώς δε γράφει καθόλου ΑΕ, και στο 2ο γράφει ξεκάθαρα ότι είναι για εξόφληση προστίμων.


    Οπότε είμαι 99% σίγουρος ότι το 1ο είναι το σωστό, το απλό ΔΕΔΔΗΕ.

    Όσο για το νούμερο πιστεύω πρέπει να το γράψεις όπως στο έδωσαν, χωρίς επιπλέον μηδενικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 01-07-21 στις 13:52.

  11. #6731
    Εγγραφή
    22-06-2007
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @ekrepali
    ευχαριστώ.. θα δω μήπως καταφέρω να τους μιλήσω αύριο - κατάλαβα τουλάχιστον τι εννοούν.

  12. #6732
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Έριξα μια ματιά στο ζήτημα που έχει προκύψει με την NRG, σχετικά με το αν δικαιούνται ή όχι να αναπροσαρμόσουν το Fixed.

    Κατ'αρχάς το Fixed είναι προσφερόμενη συνδρομή του Γενικού Τιμοκαταλόγου, που διέπεται από Ειδικούς Όρους.

    Οι πάροχοι ενέργειας (όπως και οι πάροχοι τηλεφωνίας) έχουν το δικαίωμα να αναπροσαρμόζουν τον Γενικό τιμοκατάλογο όπως και όποτε το θελήσουν.

    Γενικός Τιμοκατάλογος 20/5/21

    Γενικός Τιμοκατάλογος 31/5/21

    Τι ισχύει στη σύμβαση:





    H φράση κλειδί στους Γενικούς όρους της NRG είναι ότι "Για την τιμολόγηση θα εφαρμόζεται ο Γενικός Τιμοκατάλογος για τις διαθέσιμες κατά το εν λόγω χρονικό σημείο προωθητικές ενέργειες ή εκπτώσεις".

    Αυτό δίνει το δικαίωμα στον προμηθευτή να αναπροσαρμόζει τις τιμές (προμήθειας, συνδρομών, εκπτώσεων κλπ) όπως και όποτε γουστάρουν. Τον άλλο μήνα αν θέλουν βάζουν το Fixed 50ευρώ, οπότε και θα χρεώνουν 50ευρώ. Ή κόβουν την έκπτωση στο Save κι από 40% τη κάνουν 20%.

    Παρακάτω στην παράγραφο των γενικών όρων γίνεται αναφορά μόνο για την κατηγορία Μικρών Πελατών ότι ο Γενικός Τιμοκατάλογος ισχύει ως έχει για 6 μήνες μετά την υπογραφή της σύμβασης κι έπειτα μπορεί να τροποποιηθεί... που σημαίνει έμμεσα για τους υπόλοιπους πελάτες ότι ο Γενικός τιμοκατάλογος μπορεί να τροποποιηθεί οποτεδήποτε όπως ανέφερα παραπάνω.

    Διαφωνώ όμως κάθετα ως προς ένα σημείο της απάντησης της ΝRG προς τους καταναλωτές:

    Σύμφωνα με το συμβόλαιο σας, υπάρχει δέσμευση για 24 μήνες και σε περίπτωση διακοπής του συμβολαίου χρεώνεστε ρήτρα αποχώρησης, τους μήνες που έχουν απομείνει επί την πάγια χρέωση.
    Αυτό είναι πέρα για πέρα καταχρηστικό! Απ'τη στιγμή που άλλαξαν τον Γενικό Τιμοκατάλογο και το Fixed πήγε 9.90 από 4ευρώ... τότε θα πρέπει να δωθεί η δυνατότητα σε όλους τους καταναλωτές να καταγγείλουν τη σύμβαση (δηλαδή να αποχωρήσουν αζημίως) εντός 30 ημερών από την ειδοποίηση αλλαγών τιμών, ανεξαρτήτως αν είχαν ενεργοποιήσει το Fixed ή όχι.

    Όπως αναφέρεται στους Ειδικούς Όρους της συνδρομής Fixed στην παράγραφο 3 (οι οποίοι ειδικοί όροι παρεπιμπτόντως ασχέτως αν έχουν υπογραφεί ή όχι απ'τον πελάτη... ασχέτως δηλαδή αν έχει ενεργοποιηθεί ή όχι το Fixed, είναι αλληλένδετοι με τον Γενικό όρο Γ.6.5) o πελάτης δικαιούται να ενεργοποιεί / απενεργοποιεί το Fixed ελεύθερα, καθ'όλη τη διάρκεια της σύμβασης. Όταν όμως ο πάροχος αναπροσαρμόζει την τιμή της συνδρομής (σήμερα 9.90... αύριο 19.90... μεθαύριο ποιος ξέρει πόσο), ο πελάτης στερείται της συγκεκριμένης ελευθερίας. Αναγκάζεται δηλαδή να παραμείνει σε με 2ετή σύμβαση, με τον πάροχο να αναπροσασμόζει το Fixed όπως και όποτε θέλει. Συνεπώς οι όροι έχουν τροποποιηθεί μονομερώς εις βάρος του πελάτη και δικαιούται να προχωρήσει σε καταγγελία... διότι αν ο πελάτης γνώριζε πριν υπογράψει τη σύμβαση ότι η συνδρομή fixed θα πήγαινε 9.90, πολύ πιθανό να μην υπέγραφε τη 2ετή σύμβαση.

    Ανέφερα προηγούμενως την τηλεφωνία όπου πχ υπογράφουμε συμβάσεις 2 χρόνων για δωρεάν σταθερά και 5 ώρες κινητά. Για οποιαδήποτε άλλη χρέωση ισχύει ο Γενικός τιμοκατάλογος. Όμως η 2ετής σύμβαση προμήθειας και ο Γενικός Τιμοκατάλογος είναι πράγματα αλληλένδετα. Αν ο πάροχος αλλάξει τη χρέωση προς κινητά έστω και για €0.01, τότε οι καταναλωτής έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση, ανεξαρτήτως αν δε ξεπερνάει ποτέ το δωρεάν χρόνο ομιλίας. Διότι αν θελήσει να τον ξεπεράσει, στερείται του δικαιώματος να τιμολογηθεί βάσει των δεδομένων που ίσχυαν κατά τη σύναψη της σύμβασης.

    ΥΓ: Η καταγγελία της σύμβασης είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, ειδικά όταν τα 2 μέρη υποστηρίζουν διαφορετικά πράγματα. Δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση να προχωρήσετε βάσει των λεγόμενων μου και μετά να φάτε κάνα πέναλτυ. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να στείλετε ένα email στην NRG και να τους πείτε ότι κατά την αλλαγή της τιμής Fixed δεν ενημερωθήκατε αν έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης ή όχι. Αν σας πούνε όχι κρατάτε το email, oπότε ακόμα κι αν περάσουν 30 μέρες από την ενημέρωση της αλλαγής τιμής... αν αποφασίσει διαφορετικά ο ΣτΚ ότι υπάρχει δικαίωμα καταγγελίας, τότε ο πάροχος δε θα μπορεί να υποστηρίξει ότι πέρασε το 30ήμερο. Θα πείτε ορίστε... σας ρώτησα και μου είχατε πει όχι.

    ΥΓ: Κάντε quote ελεύθερα το μήνυμα μου στο άλλο forum. Απλά προτιμώ να γράφω εδώ πέρα γιατί μπορώ να βάζω τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο και όχι σε συννημένα... κι επειδή δε χάνονται οι αναρτήσεις ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλα comments του στυλ 'ποιος πάροχος με συμφέρει'. Στραβομάρα ρε παιδί μου, ο korakios έχει κάνει μια ωραία δουλειά που πήρε ώρες απ'τον χρόνο του, αλλά όλοι θέλουν την απάντηση στο πιάτο... τι να πω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ekrepali : 01-07-21 στις 21:42.

  13. #6733
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Ενδιαφέρον το τί λέει η NRG.

    Όπως και στις τηλεπικοινωνίες, έτσι και στην ενέργεια (και αυτό έχει δοκιμαστεί στο παρελθόν, κι εφαρμοστεί) μονομερής και δυσμενής αλλαγή των όρων της σύμβασης σημαινει οτι μπορείς να φυγεις αζημίως, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Όπως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και πως πρέπει να ενημερώσουν γραπτώς κι εμφανώς...

  14. #6734
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ekrepali Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έριξα μια ματιά στο ζήτημα που έχει προκύψει με την NRG, σχετικά με το αν δικαιούνται ή όχι να αναπροσαρμόσουν το Fixed.

    Κατ'αρχάς το Fixed είναι προσφερόμενη συνδρομή του Γενικού Τιμοκαταλόγου, που διέπεται από Ειδικούς Όρους.

    Οι πάροχοι ενέργειας (όπως και οι πάροχοι τηλεφωνίας) έχουν το δικαίωμα να αναπροσαρμόζουν τον Γενικό τιμοκατάλογο όπως και όποτε το θελήσουν.

    Γενικός Τιμοκατάλογος 20/5/21

    Γενικός Τιμοκατάλογος 31/5/21

    Τι ισχύει στη σύμβαση:





    H φράση κλειδί στους Γενικούς όρους της NRG είναι ότι "Για την τιμολόγηση θα εφαρμόζεται ο Γενικός Τιμοκατάλογος για τις διαθέσιμες κατά το εν λόγω χρονικό σημείο προωθητικές ενέργειες ή εκπτώσεις".

    Αυτό δίνει το δικαίωμα στον προμηθευτή να αναπροσαρμόζει τις τιμές (προμήθειας, συνδρομών, εκπτώσεων κλπ) όπως και όποτε γουστάρουν. Τον άλλο μήνα αν θέλουν βάζουν το Fixed 50ευρώ, οπότε και θα χρεώνουν 50ευρώ. Ή κόβουν την έκπτωση στο Save κι από 40% τη κάνουν 20%.

    Παρακάτω στην παράγραφο των γενικών όρων γίνεται αναφορά μόνο για την κατηγορία Μικρών Πελατών ότι ο Γενικός Τιμοκατάλογος ισχύει ως έχει για 6 μήνες μετά την υπογραφή της σύμβασης κι έπειτα μπορεί να τροποποιηθεί... που σημαίνει έμμεσα για τους υπόλοιπους πελάτες ότι ο Γενικός τιμοκατάλογος μπορεί να τροποποιηθεί οποτεδήποτε όπως ανέφερα παραπάνω.

    Διαφωνώ όμως κάθετα ως προς ένα σημείο της απάντησης της ΝRG προς τους καταναλωτές:



    Αυτό είναι πέρα για πέρα καταχρηστικό! Απ'τη στιγμή που άλλαξαν τον Γενικό Τιμοκατάλογο και το Fixed πήγε 9.90 από 4ευρώ... τότε θα πρέπει να δωθεί η δυνατότητα σε όλους τους καταναλωτές να καταγγείλουν τη σύμβαση (δηλαδή να αποχωρήσουν αζημίως) εντός 30 ημερών από την ειδοποίηση αλλαγών τιμών, ανεξαρτήτως αν είχαν ενεργοποιήσει το Fixed ή όχι.

    Όπως αναφέρεται στους Ειδικούς Όρους της συνδρομής Fixed στην παράγραφο 3 (οι οποίοι ειδικοί όροι παρεπιμπτόντως ασχέτως αν έχουν υπογραφεί ή όχι απ'τον πελάτη... ασχέτως δηλαδή αν έχει ενεργοποιηθεί ή όχι το Fixed, είναι αλληλένδετοι με τον Γενικό όρο Γ.6.5) o πελάτης δικαιούται να ενεργοποιεί / απενεργοποιεί το Fixed ελεύθερα, καθ'όλη τη διάρκεια της σύμβασης. Όταν όμως ο πάροχος αναπροσαρμόζει την τιμή της συνδρομής (σήμερα 9.90... αύριο 19.90... μεθαύριο ποιος ξέρει πόσο), ο πελάτης στερείται της συγκεκριμένης ελευθερίας. Αναγκάζεται δηλαδή να παραμείνει σε με 2ετή σύμβαση, με τον πάροχο να αναπροσασμόζει το Fixed όπως και όποτε θέλει. Συνεπώς οι όροι έχουν τροποποιηθεί μονομερώς εις βάρος του πελάτη και δικαιούται να προχωρήσει σε καταγγελία... διότι αν ο πελάτης γνώριζε πριν υπογράψει τη σύμβαση ότι η συνδρομή fixed θα πήγαινε 9.90, πολύ πιθανό να μην υπέγραφε τη 2ετή σύμβαση.

    Ανέφερα προηγούμενως την τηλεφωνία όπου πχ υπογράφουμε συμβάσεις 2 χρόνων για δωρεάν σταθερά και 5 ώρες κινητά. Για οποιαδήποτε άλλη χρέωση ισχύει ο Γενικός τιμοκατάλογος. Όμως η 2ετής σύμβαση προμήθειας και ο Γενικός Τιμοκατάλογος είναι πράγματα αλληλένδετα. Αν ο πάροχος αλλάξει τη χρέωση προς κινητά έστω και για €0.01, τότε οι καταναλωτής έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη σύμβαση, ανεξαρτήτως αν δε ξεπερνάει ποτέ το δωρεάν χρόνο ομιλίας. Διότι αν θελήσει να τον ξεπεράσει, στερείται του δικαιώματος να τιμολογηθεί βάσει των δεδομένων που ίσχυαν κατά τη σύναψη της σύμβασης.

    ΥΓ: Η καταγγελία της σύμβασης είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, ειδικά όταν τα 2 μέρη υποστηρίζουν διαφορετικά πράγματα. Δε θα πρότεινα σε καμία περίπτωση να προχωρήσετε βάσει των λεγόμενων μου και μετά να φάτε κάνα πέναλτυ. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να στείλετε ένα email στην NRG και να τους πείτε ότι κατά την αλλαγή της τιμής Fixed δεν ενημερωθήκατε αν έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης ή όχι. Αν σας πούνε όχι κρατάτε το email, oπότε ακόμα κι αν περάσουν 30 μέρες από την ενημέρωση της αλλαγής τιμής... αν αποφασίσει διαφορετικά ο ΣτΚ ότι υπάρχει δικαίωμα καταγγελίας, τότε ο πάροχος δε θα μπορεί να υποστηρίξει ότι πέρασε το 30ήμερο. Θα πείτε ορίστε... σας ρώτησα και μου είχατε πει όχι.

    ΥΓ: Κάντε quote ελεύθερα το μήνυμα μου στο άλλο forum. Απλά προτιμώ να γράφω εδώ πέρα γιατί μπορώ να βάζω τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο και όχι σε συννημένα... κι επειδή δε χάνονται οι αναρτήσεις ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλα comments του στυλ 'ποιος πάροχος με συμφέρει'. Στραβομάρα ρε παιδί μου, ο korakios έχει κάνει μια ωραία δουλειά που πήρε ώρες απ'τον χρόνο του, αλλά όλοι θέλουν την απάντηση στο πιάτο... τι να πω.
    +1000

  15. #6735
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Όσοι το είχαν ενεργοποιημένο ,παραμένει φυσικά στα 4€
    Το θέμα είναι η ελλειπή ενημέρωση του οτι το fixed το θεωρούν ξεχωριστό τμήμα του συμβολαίου
    Και φυσικά σαν αίτημα , εκτός της 24μηνης παραμονής με επανενεργοποίηση του fixed κατα βούληση στα 4€ ή αποχώρησης αζημίως , είναι να γίνει ζήτημα για
    1. γνωστοποίηση του δικαιώματος του πελάτη οτι μπορεί να φύγει αζημίως , πχ όταν άλλαξαν οι όροι ρήτρας αναπροσαρμογής
    2. έγκαιρη ειδοποίηση σε οποιαδήποτε μεταβολή , πριν υλοποιηθεί

    Δυστυχώς ο ΣτΚ κινείται πλέον πολύ αργά και δεν το περίμενα . Μετά απο 20μέρες κάνανε λανθασμένη κοινοποίηση σε λάθος εταιρία , μετά το διορθώσανε , πλέον έχει περάσει 1 μήνας σχεδόν. Μέχρι να πάρω απάντηση , να θίξω και την παραπλάνηση μη ενεργοποίησης στο 4 μηνο ,όπως και να θίξω οτι οι όροι τελικά λένε για 6μηνο (δηλαδή οτι υποθέτω δε χρειαζόταν ενεργοποίηση στο 4μηνο) και να ζητήσω να επέμβει ο ΣτΚ για το 1&2 , ελπίζω να μην περάσει το καλοκαίρι

Σελ. 449 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 429439444447448449450451454459469 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας