Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 517 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 497507512515516517518519522527537 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.741-7.755 από 17520
  1. #7741
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swatsquadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δικος μου σιγουρα δεν ειναι !!!
    Πληρώνεις εμπρόθεσμα.

    Περιμένεις να ολοκληρωθεί η συναλλαγή απ'τη τράπεζα.

    Κάνεις αίτημα https://energy.elin.gr/media/4ecimpw...-paraponon.pdf .Τονίζεις ότι ο Τελικός λογαριασμός είναι εκκαθαριστικός εφόσον γίνεται τελική εκκαθάριση και ζητάς να εκδοθεί έκτακτος λογαριασμός για να πιστωθεί η συνέπεια βάσει των όρων του Τιμοκαταλόγου, παράγραφος 3. Στο τέλος γράψε "Σε περίπτωση αρνητικής απάντησης επιφυλάσσομαι του δικαιώματος μου να προσφύγω στη ΡΑΕ και στον ΣΤΚ".

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστός , αν είναι πιστωτικός όμως ?
    Και σ'αυτή τη περίπτωση αίτημα/παράπονο κάνει για να εκδωθεί έκτακτος και να μπει η συνέπεια.

    Από κει και πέρα είτε δίνει IBAN άμεσα για να πάρει το πιστωτικό υπόλοιπο, και μετά ξαναδίνει IBAN για να πάρει τη συνέπεια... είτε αφήνει μέσα το υπόλοιπο και περιμένει να μπει και η συνέπεια για να τα πάρει όλα μαζί.

  2. #7742
    Εγγραφή
    05-12-2020
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τώρα με τις αυξήσεις της το σκέφτομαι ......... θα δω ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marios21 : 04-10-21 στις 23:02.

  3. #7743
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στα χρήσιμα έντυπα) και μετά ΣτΚ
    Που είναι αυτό το έντυπο, δε βρίσκω τα "χρήσιμα έντυπα"....

    - - - Updated - - -

    Για πόσο καιρό δεσμεύεται η ΔΕΗ ότι θα είναι σταθερή η τιμή στο online της?

    6 μήνες?

  4. #7744
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Όσο διαρκεί το συμβόλαιο

  5. #7745
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο διαρκεί το συμβόλαιο
    Σίγουρο? 2 χρόνια δηλαδή?

    Γιατί μόλις επικοινώνησα με Ελίν, και μου είπανε ότι δεν έχει γίνει άλλη αύξηση σε εμένα. Τους ανέφερα ότι σε κάποιους άλλους φίλους μου έχει γίνει κι άλλη και μου είπε ότι δεν αφορά εμένα αυτό. Και όταν τη ρώτησα αν υπάρχει κάποια εγγύηση για σταθερή τιμή ή αν υπάρχει περίπτωση για νέες αυξήσεις, μου απάντησε ότι δεν υπάρχει κάτι....

    - - - Updated - - -

    Επικοινώνησα μόλις και με τη ΔΕΗ, και πράγματι μου ανέφεραν για σταθερή τιμή για 2 χρόνια.

    Σκέφτομαι να πάω εκεί, αφού είναι ίδια ή και λίγο φθηνότερη (4 ευρώ περίπου/ έτος), επειδή έχει σταθερή τιμή σε αντίθεση με Ελίν.

    - - - Updated - - -

    Στο allazorevma μου βγάζει ως πιο συμφέρουσα την εταιρεία Φυσικό Αέριο, αλλά έχει λέει μια έκπτωση -45€ από το allazorevma, και επίσης έχει και ΟΤΣ.... Οπότε μάλλον δεν αξίζει γιατί θα μου τα πάρουν πίσω και με το παραπάνω το 2ο χρόνο και από την ΟΤΣ λέτε?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  allazorevma.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  604,9 KB 
ID: 231304
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DxL : 05-10-21 στις 12:00.

  6. #7746
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά από ότι έχω διαβάσει στο νήμα, με το νέο νόμο ο πάροχος έχει δικαίωμα να αλλάξει τιμές ή οτιδήποτε μετά το πέρας 6 μηνών όπου μετά φεύγεις χωρίς ποινή οπότε ότι και να λένε για 2 χρόνια σταθερά κλπ είναι παπατζες.

    Κάνω λάθος?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7747
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πόσο καιρό δεσμεύεται η ΔΕΗ ότι θα είναι σταθερή η τιμή στο online της?

    6 μήνες?
    Άντε ξανά,
    όλα οι πάροχοι υποχρεούνται να μη μεταβάλλουν τις τιμές για 6 μήνες , απο εκεί και μετά άσχετα με τη διάρκεια σύμβασης ο πάροχος δικαιούται να αλλάξει τς τιμές
    Αν είσαι με δεσμευση ,δικαιούσαι αποχώρηση αζημίως
    Η αλλαγή τιμών μπορεί και να έχει αναδρομική ισχύ ( απο την προηγούμενη φορά που εκδόθηκε λογαριασμός ,μέχρι 2 μήνες πίσω δηλαδή, όχι όμως για κατανάλωση πρώτου εξαμήνου)
    Και ξανά
    Η δέσμευση δεσμεύει εσένα και όχι την εταιρία , μιας και αν θες πχ να φύγεις για καλύτερο πρόγραμμα θα πρέπει να πληρώσεις ρήτρα αποχώρησης (φυσικά όχι αν γίνει αλλαγή τιμών)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς παρεξήγηση αλλά από ότι έχω διαβάσει στο νήμα, με το νέο νόμο ο πάροχος έχει δικαίωμα να αλλάξει τιμές ή οτιδήποτε μετά το πέρας 6 μηνών όπου μετά φεύγεις χωρίς ποινή οπότε ότι και να λένε για 2 χρόνια σταθερά κλπ είναι παπατζες.

    Κάνω λάθος?
    σωστά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον δεν αξίζει γιατί θα μου τα πάρουν πίσω και με το παραπάνω το 2ο χρόνο και από την ΟΤΣ λέτε?
    0,17 η τελική στα κυμαινόμενα , μακρυά ...

  8. #7748
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα, οπότε η μόνη εξασφάλιση μας στη ΔΕΗ θα είναι οι 6 πρώτοι μήνες, σε αντίθεση με την Ελίν που αυτοί έχουν περάσει και μπορεί να αυξήσει ξανά τις τιμές ανά πάσα στιγμή κατά το δοκούν και μάλιστα και με αναδρομική ισχύ 2 μήνες πριν.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DxL : 05-10-21 στις 12:45.

  9. #7749
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, οπότε η μόνη εξασφάλιση μας στη ΔΕΗ θα είναι οι 6 πρώτοι μήνες, σε αντίθεση με την Ελίν που αυτοί έχουν περάσει και μπορεί να αυξήσει ξανά τις τιμές ανά πάσα στιγμή κατά το δοκούν και μάλιστα και με αναδρομική ισχύ 2 μήνες πριν.....
    Yeap οπότε τότε αλλάζεις πάλι, σε δουλεια να βρισκόμαστε ή τους κάνεις δώρο κερατιατικα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #7750
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Μηνύματα
    315
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Έχει κανείς υπόψη του την περίοδο χάριτος ανά πάροχο, μέχρι να αρχίσουν να χρεώνουν την ρήτρα αναπροσαρμογής; Για παράδειγμα στην nrg λένε οι ίδιοι (προφορικά πάντα, δεν το αναφέρουν στο συμβόλαιο) ότι δεν χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής τους 2 πρώτους μήνες ενός νέου συμβολαίου. Θα με ενδιέφερε πολύ αν κάποιος έχει την πληροφορία αυτή για άλλους παρόχους.

  11. #7751
    Εγγραφή
    12-06-2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    THOMSON TG585v7
    SNR / Attn
    7,0(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheFireman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς υπόψη του την περίοδο χάριτος ανά πάροχο, μέχρι να αρχίσουν να χρεώνουν την ρήτρα αναπροσαρμογής; Για παράδειγμα στην nrg λένε οι ίδιοι (προφορικά πάντα, δεν το αναφέρουν στο συμβόλαιο) ότι δεν χρεώνουν ρήτρα αναπροσαρμογής τους 2 πρώτους μήνες ενός νέου συμβολαίου. Θα με ενδιέφερε πολύ αν κάποιος έχει την πληροφορία αυτή για άλλους παρόχους.
    Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω τίποτα από τους πωλητές. Ο άλλος από ηρων Μ έλεγε για 0,06 πρωί βράδυ χωρίς να Μ αναφέρει καν για ρήτρα.οταν τον ρώτησα μου τα μασαγε.οταν του λέω δεν θέλω να μπλέξω με το χρηματιστήριο ενέργειας με ρήτρες κτλ μου λέει χαρακτηριστικά "γιατί δεν το εμπιστεύεστε το χρηματιστήριο αξιών είναι τουλάχιστον 18 χρόνια σε λειτουργία" λέω καλά εντάξει δεν θέλω καμία προσφορά. Δεν θα μας περνάνε και για Μ...ς

  12. #7752
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω τίποτα από τους πωλητές. Ο άλλος από ηρων Μ έλεγε για 0,06 πρωί βράδυ χωρίς να Μ αναφέρει καν για ρήτρα.οταν τον ρώτησα μου τα μασαγε.οταν του λέω δεν θέλω να μπλέξω με το χρηματιστήριο ενέργειας με ρήτρες κτλ μου λέει χαρακτηριστικά "γιατί δεν το εμπιστεύεστε το χρηματιστήριο αξιών είναι τουλάχιστον 18 χρόνια σε λειτουργία" λέω καλά εντάξει δεν θέλω καμία προσφορά. Δεν θα μας περνάνε και για Μ...ς
    Βρε σείς δεν υπάρχει άρθρο στην ΡΑΕ που λέει οτι υποχρεούται ο πάροχος να έχει 2 ειδών προγράμματα κυμαινόμενα και σταθερά? Με τα σταθερά να είναι σταθερά σε όλη την διάρκεια τους?

  13. #7753
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε σείς δεν υπάρχει άρθρο στην ΡΑΕ που λέει οτι υποχρεούται ο πάροχος να έχει 2 ειδών προγράμματα κυμαινόμενα και σταθερά?
    ναι , αλλά είμαι 99% σίγουρος οτι έχει ανοχή η ΡΑΕ αυτό το διάστημα μιας και οι υπόλοιποι που βγάλανε σταθερά είναι για κλάματα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα σταθερά να είναι σταθερά σε όλη την διάρκεια τους?
    πουθενά δεν αναφέρεται αυτό και ισχύει ότι έχουμε πει απο τον κώδικα προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας (6μηνο)

  14. #7754
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνατόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρισης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών, και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.
    Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής μεθοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και κατανοητή στον Πελάτη.

    https://www.e-nomothesia.gr/energeia/ya-29-03-2013.html

    Αν δεν υπάρχει νεότερος νόμος ή απόφαση απο την ΡΑΕ ισχύουν τα εξής με βάση το παραπάνω:

    Πρέπει απο την αρχή να συμπεριλάβει ο πάροχος στο συμβόλαιο την ΟΤΣ αλλιώς με το που θα την εφαρμόσει σπάει το συμβόλαιο

    Και συμβάσεις σταθερές για ένα έτος όπως το φθηνό fixed που πρόλαβα εγώ της Protergia δεν έχουν ΟΤΣ γιατί δεν το γράφουν στο συμβόλαιο που κλείστηκε. Αν το κάνουν σπάει το συμβόλαιο και φεύγω για ΔΕΗ

    - - - Updated - - -

    Το ανέβασα γιατί δεν έχει εφαρμοστεί ο νέος κανονισμός ακόμα

    - - - Updated - - -

    Για το my Home Online είχατε δίκιο, εμπίπτει στους γενικούς όρους του Γ1 οικιακού με ΟΤΣ γιατί εκει με παραπέμπει το FAQ pdf του Online, άρα έχει ΟΤΣ χωρίς περίοδο χάριτος φυσικά, Μόνο τα HomeEnter και HomeEnter+ δεν έχουν ΟΤΣ

  15. #7755
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    1η σελίδα φάτσα κάρτα σε κάθε σύμβαση κάθε παρόχου... γίνεται αναφορά στον Κώδικα Προμήθειας. Διατήρηση τιμών μόνο για 6 μήνες λοιπόν και δυνατότητα αναδρομικής χρέωσης έως 2 μήνες όπως ανέφερε πάνω ο κοράκιος.



    Όσο για την "υποχρέωση" των παρόχων να έχουν σταθερό τιμολόγιο βάσει οδηγιών ΡΑΕ... κοιτάξτε τα σταθερά τιμολόγιο από Protergia, HΡΩΝ, ΖΕΝΙΘ για να δείτε τι μας περιμένει στο μέλλον. Και η Ελίν αν θέλει βγάζει αύριο νέο πρόγραμμα με 0.22 για να είναι τυπική προς τη ΡΑΕ. Εεε τι νόημα έχει ρε παιδιά;

    Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, μάλλον οι συμβάσεις που κάνουμε τώρα θα είναι οι τελευταίες σταθερές και μετά θα βγάλουμε τα κομπιουτεράκια γιατί θα μας ωθήσουν στα κυμαινόμενα.

Σελ. 517 από 1168 ΠρώτηΠρώτη ... 497507512515516517518519522527537 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας