Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1448. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    345 23,83%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,85%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,11%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 857 από 1177 ΠρώτηΠρώτη ... 837847852855856857858859862867877 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.841-12.855 από 17649
  1. #12841
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.282
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όντως τα γράφουν πολύ μπερδεμένα, αλλά δεν παρεξήγησα: δεν θα ζητήσω αλλαγή πριν τις 09/12. Θέλω να εξασφαλίσω ότι από τις 10/12 θα είμαι στο πρόγραμμα που θα έχω επιλέξει εγώ (Γ1 ή open) και όχι σε αυτό που θα θέλουν αυτοί.
    Mono No Aware

  2. #12842
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.299
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησε στον ΔΕΔΔΗΕ και αδυνατούν να του απαντήσουν;
    Αναλόγως την απόσταση απο το φρεάτιο υπογειοποιημένων καλωδίων ρεύματος ή την κολώνα του ΔΕΔΔΗΕ. Εμάς για απόσταση 5 μέτρων με νέα παροχή ψηφιακό μετρητή μας πήραν 360
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  3. #12843
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.251
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    κατά λάθος δεν τικαρα στο ebill της ΔΕΗ να καταθέτω εγώ την ένδειξη του μετρητη σε νέο συμβόλαιο και απο 200kwh που κατανάλωσα τον προηγουμενο μηνα ο ΔΕΔΗΕ με χρέωσε έναντι πάνω απο 400kwh για 1μηνα...
    Πέρα απο το να τον πληρώσω και να ελπίσω ότι τον άλλο μηνα θα με ειδοποιήσουν να δώσω την ένδειξη, τί άλλη επιλογή έχω? Να μην τον πληρώσω και να περιμένω τον επόμενο μηνιαίο έναντι να δώσω εγώ την ένδειξη?

  4. #12844
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.437
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατά λάθος δεν τικαρα στο ebill της ΔΕΗ να καταθέτω εγώ την ένδειξη του μετρητη σε νέο συμβόλαιο και απο 200kwh που κατανάλωσα τον προηγουμενο μηνα ο ΔΕΔΗΕ με χρέωσε έναντι πάνω απο 400kwh για 1μηνα...
    Πέρα απο το να τον πληρώσω και να ελπίσω ότι τον άλλο μηνα θα με ειδοποιήσουν να δώσω την ένδειξη, τί άλλη επιλογή έχω? Να μην τον πληρώσω και να περιμένω τον επόμενο μηνιαίο έναντι να δώσω εγώ την ένδειξη?
    Παίρνεις ΔΕΗ και ζητάς εκκαθαριστικό και τους δίνεις τα νούμερα που λέει εκείνη τη στιγμή το ρολόι σου. Τράβα φωτογραφία βασικά. Τώρα δεν έχεις πολύ παραπάνω.. εμένα που έχασα μια ημέρα την υποβολή, από 230Kw με χρέωσαν έτσι γουστάρω με 600!!!! φυσικά έγινε ο χαμός στο τηλ και έγινε ότι σου λέω παραπάνω.

    ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ να δίνετε τις μονάδες σας κάθε μήνα παιδιά... είναι η νόρμα να χρεώνουν πουλάκια μου φαίνεται...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #12845
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.282
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ να δίνετε τις μονάδες σας κάθε μήνα παιδιά... είναι η νόρμα να χρεώνουν πουλάκια μου φαίνεται...
    Έχει αναλάβει ο google assistant την υπενθύμιση.
    Mono No Aware

  6. #12846
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.360
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνεις ΔΕΗ και ζητάς εκκαθαριστικό και τους δίνεις τα νούμερα που λέει εκείνη τη στιγμή το ρολόι σου. Τράβα φωτογραφία βασικά. Τώρα δεν έχεις πολύ παραπάνω.. εμένα που έχασα μια ημέρα την υποβολή, από 230Kw με χρέωσαν έτσι γουστάρω με 600!!!! φυσικά έγινε ο χαμός στο τηλ και έγινε ότι σου λέω παραπάνω.

    ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ να δίνετε τις μονάδες σας κάθε μήνα παιδιά... είναι η νόρμα να χρεώνουν πουλάκια μου φαίνεται...
    Και τι κερδίζω με αυτό τον τρόπο; Δεν γίνεται στο τέλος του τετραμήνου η εκκαθάριση, οπότε αν σε έχουν χρεώσει παραπάνω, θα επιστραφούν αυτά πίσω; Επίσης αν η κατανάλωση είναι περίπου η ίδια με πέρισυ, τότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτό που υπολογίζουν και σε αυτό που καταναλώνεις πραγματικά.

  7. #12847
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.852
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι κερδίζω με αυτό τον τρόπο; Δεν γίνεται στο τέλος του τετραμήνου η εκκαθάριση, οπότε αν σε έχουν χρεώσει παραπάνω, θα επιστραφούν αυτά πίσω; Επίσης αν η κατανάλωση είναι περίπου η ίδια με πέρισυ, τότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτό που υπολογίζουν και σε αυτό που καταναλώνεις πραγματικά.
    Όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα, έχουν παρατηρηθεί εσχάτως "φουσκωμένοι" έναντι, με αποτέλεσμα να δίνεις στην πράξη άτοκο δάνειο στον πάροχο ρεύματος.
    Προφανώς θα τα πάρεις πίσω κατά την εκκαθάριση, αλλά δεν έχουν όλοι την ευχέρεια να προκαταβάλουν εκατοντάδες ευρώ με ειδοποίηση λίγων ημερών.

  8. #12848
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.437
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι κερδίζω με αυτό τον τρόπο; Δεν γίνεται στο τέλος του τετραμήνου η εκκαθάριση, οπότε αν σε έχουν χρεώσει παραπάνω, θα επιστραφούν αυτά πίσω; Επίσης αν η κατανάλωση είναι περίπου η ίδια με πέρισυ, τότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτό που υπολογίζουν και σε αυτό που καταναλώνεις πραγματικά.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που άνθρωποι παίρνουν έναντι κάνα 8μηνο ή παραπάνω γιατί δεν πάει να μετρήσει κανείς. Εκεί τι κάνεις? Θα δίνεις εσαεί 2πλασι α 3πλασια να τρώνε μπόνους τα golden boys?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #12849
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.251
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ναι έτσι είναι. Δε γίνεται να δώσω 600euro εναντι στο 4μηνο μέχρι να γίνει η εκκαθάριση και να μου πουνε μετά απο 4μηνες σου χρωστάμε 300 που θα συμψηφιστούν στο επόμενο 4μηνο.
    Σκέφτηκα να αλλάξω πάροχο για να αναγκάσω υπάλληλο του ΔΕΔΗΕ να ρθει να δει το ρολόι, αλλά δεν ξέρω που θα πάω να μπλέξω πάλι με τα έναντι του νέου παρόχου.
    Μου είπαν τηλεφωνικά απο τη ΔΕΗ οτι κατέγραψαν τις τιμες που τους έδωσα θα το κοιτάξουν και θα με καλέσουν αλλα δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση.
    Το θεμα ειναι οτι γυρισα στη ΔΕΗ πριν 1μηνα οποτε δεν έχουν ίσως τις περσινες καταναλώσεις του προηγούμενου παρόχου, αν και ο ΔΕΔΗΕ θα έπρεπε να τις γνωρίζει

  10. #12850
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.437
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι έτσι είναι. Δε γίνεται να δώσω 600euro εναντι στο 4μηνο μέχρι να γίνει η εκκαθάριση και να μου πουνε μετά απο 4μηνες σου χρωστάμε 300 που θα συμψηφιστούν στο επόμενο 4μηνο.
    Σκέφτηκα να αλλάξω πάροχο για να αναγκάσω υπάλληλο του ΔΕΔΗΕ να ρθει να δει το ρολόι, αλλά δεν ξέρω που θα πάω να μπλέξω πάλι με τα έναντι του νέου παρόχου.
    Μου είπαν τηλεφωνικά απο τη ΔΕΗ οτι κατέγραψαν τις τιμες που τους έδωσα θα το κοιτάξουν και θα με καλέσουν αλλα δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση.
    Το θεμα ειναι οτι γυρισα στη ΔΕΗ πριν 1μηνα οποτε δεν έχουν ίσως τις περσινες καταναλώσεις του προηγούμενου παρόχου, αν και ο ΔΕΔΗΕ θα έπρεπε να τις γνωρίζει
    Να τους ξαναπαρεις αύριο και να ενεργοποιήσεις από το site να δίνεις μετρήσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #12851
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ιδιαιτερο παράπονο σε αυτό το κομμάτι από την πρωτεργεια δεν έχω..
    Πέρσι είχα το σταθερό τους, τωρα τα έναντι ειναι διπλάσια από πέρυσι, όπως είναι άλλωστε σχεδόν και η τιμή.
    Ίσως να είναι λίγο πιο τσιμπημένα απ' ότι πρέπει στην τελική μιας και κάνουμε λίγο περισσότερη οικονομία στο ρεύμα φέτος λόγω των συνθηκών, αλλά δε νομίζω να είναι μεγάλη η διαφορά...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #12852
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ιδιαιτερο παράπονο σε αυτό το κομμάτι από την πρωτεργεια δεν έχω..
    Πέρσι είχα το σταθερό τους, τωρα τα έναντι ειναι διπλάσια από πέρυσι, όπως είναι άλλωστε σχεδόν και η τιμή.
    Ίσως να είναι λίγο πιο τσιμπημένα απ' ότι πρέπει στην τελική μιας και κάνουμε λίγο περισσότερη οικονομία στο ρεύμα φέτος λόγω των συνθηκών, αλλά δε νομίζω να είναι μεγάλη η διαφορά...
    Γιατί δεν τους δίνεις την κατανάλωση σου για να μην πληρώνεις έναντι; Είναι πολύ βολικό το σύστημα τους. Δίνω την τελευταία μέρα κάθε μήνα τις κιλοβατώρες και πληρώνω πάντα εκκαθαριστικό.

  13. #12853
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις δίκιο και σκεφτόμουν να το ξεκινήσω.
    Ειδικά τώρα που οι τιμές αλλάζουν κάθε μήνα, αν καποιο μήνα με φτηνή κιλοβατώρα κανεις περισσότερη κατανάλωση και κάποιον με ακριβη κανεις λιγότερη, δεν έχεις πραγματικό όφελος, μιας και στην ουσία όπως το καταλαβαίνω δια τέσσερα θα την πανε την κατανάλωση.
    Αλλά η διαφορά της πρωτεργειας είναι ελάχιστη από μήνα σε μήνα τους 3 αυτούς μήνες που άλλαξε το τροπάριο, για αυτό δεν ασχολήθηκα τελικά..

  14. #12854
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι έτσι είναι. Δε γίνεται να δώσω 600euro εναντι στο 4μηνο μέχρι να γίνει η εκκαθάριση και να μου πουνε μετά απο 4μηνες σου χρωστάμε 300 που θα συμψηφιστούν στο επόμενο 4μηνο.
    Σκέφτηκα να αλλάξω πάροχο για να αναγκάσω υπάλληλο του ΔΕΔΗΕ να ρθει να δει το ρολόι, αλλά δεν ξέρω που θα πάω να μπλέξω πάλι με τα έναντι του νέου παρόχου.
    Μου είπαν τηλεφωνικά απο τη ΔΕΗ οτι κατέγραψαν τις τιμες που τους έδωσα θα το κοιτάξουν και θα με καλέσουν αλλα δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση.
    Το θεμα ειναι οτι γυρισα στη ΔΕΗ πριν 1μηνα οποτε δεν έχουν ίσως τις περσινες καταναλώσεις του προηγούμενου παρόχου, αν και ο ΔΕΔΗΕ θα έπρεπε να τις γνωρίζει
    Γιατί δε βάζεις τις μετρήσεις μέσα στην ΔΕΔΔΗΕ απευθείας με φωτογραφία που έχει και να σου έρχεται πάντα εκκαθαριστικός
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  15. #12855
    Εγγραφή
    18-09-2014
    Μηνύματα
    769
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    _
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο και σκεφτόμουν να το ξεκινήσω.
    Ειδικά τώρα που οι τιμές αλλάζουν κάθε μήνα, αν καποιο μήνα με φτηνή κιλοβατώρα κανεις περισσότερη κατανάλωση και κάποιον με ακριβη κανεις λιγότερη, δεν έχεις πραγματικό όφελος, μιας και στην ουσία όπως το καταλαβαίνω δια τέσσερα θα την πανε την κατανάλωση.
    Αλλά η διαφορά της πρωτεργειας είναι ελάχιστη από μήνα σε μήνα τους 3 αυτούς μήνες που άλλαξε το τροπάριο, για αυτό δεν ασχολήθηκα τελικά..
    Protergia και WeEnergy, όταν δείνει ο πελάτης ένδειξη βγάζουν εκκαθαριστικό λογαριασμό. Οπότε μόλις πάρει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ, πληρώνεις την υπολειπόμενη κατανάλωση απ'τη τελευταία ένδειξη που είχες στείλει, δε σπάει η εκκαθάριση σε όλο το 4μηνο. Δε ξέρω αν είναι κι άλλοι πάροχοι που το κάνουν αυτό.

Σελ. 857 από 1177 ΠρώτηΠρώτη ... 837847852855856857858859862867877 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας