Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού ρεύματος;

Ψήφισαν
1447. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Έχω αλλάξει

    344 23,77%
  • Δεν έχω αλλάξει, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω

    577 39,88%
  • Δεν θα αλλάξω

    436 30,13%
  • ΔΓ/ΔΑ

    90 6,22%
Σελ. 873 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 853863868871872873874875878883893 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.081-13.095 από 17534
  1. #13081
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το 1999 θες να πεις μαζί όσους διαχειρίστηκαν τη ΔΕΗ (τότε μπήκε η χρέωση για τις ανύπαρκτες ΑΠΕ και μετά φόροι CO2 )
    και όσους κάνανε μετά το ΧΕ στην Ελλάδα (ξεκίνησε προ Κούλη) και το εφάρμοσαν
    Προφανώς και έχει όνομα και όσο και αν έχουμε κοντή μνήμη θα πρέπει να το θυμηθούμε στις επόμενες εκλογές. Το χρηματιστήριο ενέργειας ξεκίνησε το 2019 με κακή εφαρμογή και εξάρτηση 100% της ενέργειας στην τιμή του αερίου και όχι όπως στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που η εξάρτηση δεν ξεπερνά το 50%.

    Επίσης το πρώτο πράγμα που έκανε η κυβέρνηση, αντί να μας προστατεύσει ήταν να ρίξει το φταίξιμο στο πόλεμο, αλλά οι τιμές είχαν πάρει ανήφορο από το Δεκέμβρη του 2021, δηλαδή 3 μήνες πριν το πόλεμο.

  2. #13082
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και έχει όνομα και όσο και αν έχουμε κοντή μνήμη θα πρέπει να το θυμηθούμε στις επόμενες εκλογές. Το χρηματιστήριο ενέργειας ξεκίνησε το 2019 με κακή εφαρμογή και εξάρτηση 100% της ενέργειας στην τιμή του αερίου και όχι όπως στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες που η εξάρτηση δεν ξεπερνά το 50%.

    Επίσης το πρώτο πράγμα που έκανε η κυβέρνηση, αντί να μας προστατεύσει ήταν να ρίξει το φταίξιμο στο πόλεμο, αλλά οι τιμές είχαν πάρει ανήφορο από το Δεκέμβρη του 2021, δηλαδή 3 μήνες πριν το πόλεμο.
    Οι τιμές του αερίου είχανε πάρει τα πάνω της πριν το πόλεμο, το χρηματιστήριο με νόμο του 2018 είναι, ΟΤΣ είχαμε απο το 2013
    Καλό είναι όπως λες να μην ξεχνάμε

    Τιμές λιανικής μπορείς ακόμα να δεις στην ΕΕ θα δεις πως έχουμε φθηνότερο ρεύμα απο ότι η Ισπανία που υποτίθεται πως δεν μετράει με το φυσικό αέριο όπως οι άλλες. Και εκεί λένε πως ο Πόλεμος φταίει, όπως και στις άλλες χώρες της ΕΕ

  3. #13083
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές του αερίου είχανε πάρει τα πάνω της πριν το πόλεμο, το χρηματιστήριο με νόμο του 2018 είναι, ΟΤΣ είχαμε απο το 2013
    Καλό είναι όπως λες να μην ξεχνάμε

    Τιμές λιανικής μπορείς ακόμα να δεις στην ΕΕ θα δεις πως έχουμε φθηνότερο ρεύμα απο ότι η Ισπανία που υποτίθεται πως δεν μετράει με το φυσικό αέριο όπως οι άλλες. Και εκεί λένε πως ο Πόλεμος φταίει, όπως και στις άλλες χώρες της ΕΕ
    Βρήκα ένα άρθρο που αναφέρει ότι η ρήτρα ΟΤΣ υπήρχε ανέκαθεν στις συμβάσεις, όμως άρχισε να εφαρμόζεται κυρίως από τις αρχές του 2019. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για την πηγή, θα προσπαθήσω να το ψάξω λίγο παραπάνω αύριο.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  4. #13084
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα ένα άρθρο που αναφέρει ότι η ρήτρα ΟΤΣ υπήρχε ανέκαθεν στις συμβάσεις, όμως άρχισε να εφαρμόζεται κυρίως από τις αρχές του 2019. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για την πηγή, θα προσπαθήσω να το ψάξω λίγο παραπάνω αύριο.
    Εδω στο ίδιο νήμα τα λέγαμε πολύ παλιότερα για την ΟΤΣ και γιατί δεν συμφεράνε αυτοί που λέγανε 50% απο τις τιμές ΔΕΗ και στα μικρά γράμματα ΟΤΣ

    Εδώ για παράδειγμα
    Και εδώ.
    Μπορείς να ψάξεις το θέμα με τον όρο ΟΤΣ

  5. #13085
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    https://www.youtube.com/watch?v=IlpZr90QG1g

    Τώρα όποιος θέλει να κοροϊδεύει τον εαυτό του καλό είναι να μήν το δείχνει δημόσια γιατί γελοιοποιείται.
    Αν το καταλαβαίνει βέβαια...

  6. #13086
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Μόλις ανανεώθηκε το ebill της ΔΕΗ.
    Επίσης μόλις έβγαλαν νέα εφαρμογή
    My dei λέγεται

    - - - Updated - - -

    Πολύ καλύτερο
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  7. #13087
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.816
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είδες τα δημόσια χρήματα;
    Ποιος θεωρείς ότι διαχειρίζεται τα χρήματα του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης εάν όχι το κράτος;

  8. #13088
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου βγήκε το εκκαθαριστικό τετραμήνου στην Πρωτεργεια σήμερα..
    Για αυτό το τετράμηνο λοιπόν..:
    Σε σύγκριση με πέρισι είχα 8,5% λιγότερη κατανάλωση.
    Σε σύγκριση με πέρισι πλήρωσα 29% περισσότερα.
    Σε καλό δρόμο είμαστε...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #13089
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Το ΤαμείοΕνεργειακήςΜετάβασης δεν είναι για κουπόνια αλλά για επενδύσεις σε βιώσιμες ΑΠΕ
    Θα ανεβάσουν τις ρυθμιζόμενες έτσι όπως πάει σιγά σιγά (ΕΤΜΕΑΡ και κανα χαράτσι πάλι ΕΛΑΠΕ)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου βγήκε το εκκαθαριστικό τετραμήνου στην Πρωτεργεια σήμερα..
    Για αυτό το τετράμηνο λοιπόν..:
    Σε σύγκριση με πέρισι είχα 8,5% λιγότερη κατανάλωση.
    Σε σύγκριση με πέρισι πλήρωσα 29% περισσότερα.
    Σε καλό δρόμο είμαστε...
    γιατί έβγαλες άκρη αν οι χρεώσεις είναι σωστές ?

  10. #13090
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων

    γιατί έβγαλες άκρη αν οι χρεώσεις είναι σωστές ?
    Ναι σιγά... μέσο όρο βάζουν και οι χρεώσεις στο χαρτί φαίνονται με την τιμή προ επιδότησης.
    Θέλει καθαρό μυαλό μόνο και μόνο για να δεις τι λέει το καθε ένα έτσι όπως τα έχουν.. και γω αυτή τη στιγμή μόνο καθαρό μυαλό δεν έχω..
    Σιγά μη βγάλω άκρη..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  11. #13091
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι άσχετος απο παρόχους ρεύματος , κιλοβατώρες κτλ

    Πριν 10 μέρες έκανα μισθωτήριο για το πρώτο μου διαμέρισμα που νοικιάζω. Ρωτώντας κανα δυο γνωστούς κατέληξα στο γεγονός να βάλω ΔΕΗ Γ1 οικιακό στο οποίο δικαιούμαι και επιδότηση ρεύματος αλλά και κοινωνικό τιμολόγιο. Επίσης έβαλα και νυχτερινό ρεύμα.

    Σήμερα με πήρανε απο την elpedison και μου είπανε οτι έχουν τις χαμηλότερες χρεώσεις κάτι που διαπίστωσα και με ενα πρόχειρο ψάξιμο στο διαδίκτυο. Μάλιστα μου είπαν οτι και για τον Δεκέμβριο θα έχουν απ'οτι φαίνεται τις χαμηλότερες χρεώσεις και οτι δεν με δεσμεύουν με κάτι αν δεν μείνω ικανοποιημένος μπορώ να φύγω.
    Μου είπαν οτι η διαφορά νυχτερινού ρεύματος με το ημέρας είναι πάρα πολύ μικρή, οτι το κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να γίνει και σε αυτούς , οτι ισχύει η επιδότηση ρεύματος και οι μου δίνουν και κάτι 50άρια δώρω κτλ + λόγω του οτι έτσι κι αλλιώς πληρώνω με κάρτα θα παίρνω πίσω το 3% του κάθε λογαριασμού μου λόγω του προγράμματος "επιστροφή" της eurobank.
    Γενικώς μάλλον με συμφέρει. Μου είπε επίσης οτι είναι 25 στον πρώτο λογαριασμό και 25 στον δευτερο η εγγύηση.

    Και ρωτώ εγώ πέραν της γενικής αποψής σας για την περίπτωση μου.

    -Τι είναι και γιατί υπάρχει αυτή η εγγύηση;
    -ΚΟΤ Β (κοινωνικό τιμολόγιο) θα πρέπει να ξανακάνω ; Δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό έτσι ;
    -Θέλω την γενικότερη γνώμη σας καθώς νομίζω πως μάλλον με συμφέρει

  12. #13092
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Δεν βλέπω γιατί η elpedison είναι η πιο φτηνή στην αγορά, μιας και χτές έκανα την ίδια κουβέντα με μια φίλη μεταξύ elpedison και Ζενίθ.
    Η δική μου γνώμη είναι να παραμείνεις στην ΔΕΗ για κάποιο διάστημα να δεις πώς θα πάει αφού έχει νέα παροχή και μετά το πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό να προχωρήσεις σε αλλαγή.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  13. #13093
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι άσχετος απο παρόχους ρεύματος , κιλοβατώρες κτλ

    Πριν 10 μέρες έκανα μισθωτήριο για το πρώτο μου διαμέρισμα που νοικιάζω. Ρωτώντας κανα δυο γνωστούς κατέληξα στο γεγονός να βάλω ΔΕΗ Γ1 οικιακό στο οποίο δικαιούμαι και επιδότηση ρεύματος αλλά και κοινωνικό τιμολόγιο. Επίσης έβαλα και νυχτερινό ρεύμα.

    Σήμερα με πήρανε απο την elpedison και μου είπανε οτι έχουν τις χαμηλότερες χρεώσεις κάτι που διαπίστωσα και με ενα πρόχειρο ψάξιμο στο διαδίκτυο. Μάλιστα μου είπαν οτι και για τον Δεκέμβριο θα έχουν απ'οτι φαίνεται τις χαμηλότερες χρεώσεις και οτι δεν με δεσμεύουν με κάτι αν δεν μείνω ικανοποιημένος μπορώ να φύγω.
    Μου είπαν οτι η διαφορά νυχτερινού ρεύματος με το ημέρας είναι πάρα πολύ μικρή, οτι το κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να γίνει και σε αυτούς , οτι ισχύει η επιδότηση ρεύματος και οι μου δίνουν και κάτι 50άρια δώρω κτλ + λόγω του οτι έτσι κι αλλιώς πληρώνω με κάρτα θα παίρνω πίσω το 3% του κάθε λογαριασμού μου λόγω του προγράμματος "επιστροφή" της eurobank.
    Γενικώς μάλλον με συμφέρει. Μου είπε επίσης οτι είναι 25 στον πρώτο λογαριασμό και 25 στον δευτερο η εγγύηση.

    Και ρωτώ εγώ πέραν της γενικής αποψής σας για την περίπτωση μου.

    -Τι είναι και γιατί υπάρχει αυτή η εγγύηση;
    -ΚΟΤ Β (κοινωνικό τιμολόγιο) θα πρέπει να ξανακάνω ; Δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό έτσι ;
    -Θέλω την γενικότερη γνώμη σας καθώς νομίζω πως μάλλον με συμφέρει
    Εάν είσαι διατεθειμένος να παρακολουθείς κάθε μήνα τις τιμές και να αλλάζεις πάροχο κάθε 2-3 μήνες (νωρίτερα δεν μπορείς πρακτικά) ακολούθησε αυτή τη διαδικασία.
    Εάν όχι, παραμένεις στη ΔΕΗ που αποδεδειγμένα σέβεται το συμβόλαιο που υπογράφεις.

  14. #13094
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν είσαι διατεθειμένος να παρακολουθείς κάθε μήνα τις τιμές και να αλλάζεις πάροχο κάθε 2-3 μήνες (νωρίτερα δεν μπορείς πρακτικά) ακολούθησε αυτή τη διαδικασία.
    Εάν όχι, παραμένεις στη ΔΕΗ που αποδεδειγμένα σέβεται το συμβόλαιο που υπογράφεις.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Όχι,φυσικά και δεν θέλω να αλλάζω καθε 3 και λίγο πάροχο, απλώς κοιτάω να μειώσω τα έξοδα μου όσο γίνεται αλλά με ενα πρόχειρο ψάξιμο διάβασα πολλά περίεργα για την elpedsion...κριμα...μάλλον παραμένω προς το παρών στην ΔΕΗ, τουλάχιστον να δούμε το εκκαθαριστικό και βλέπουμε.

    Το νυχτερινό θεωρείτε οτι αξίζει ;
    Σκέφτομαι στις κρύες μέρες να αφήνω το κλιματιστικό (καινούργιο) να δουλεύει τα βράδια και να βάζω κανένα πλυντήριο στις ώρες του νυχτερινού.
    Ρωτάω γιατί αν και εχω κάνει αίτηση ακόμα δεν έχε προχωρήσει και ούτε εχω πληρώσει τα 42 ευρώ που ζητάνε.

  15. #13095
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.113
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το νυχτερινό θεωρείτε οτι αξίζει ;
    Σκέφτομαι στις κρύες μέρες να αφήνω το κλιματιστικό (καινούργιο) να δουλεύει τα βράδια και να βάζω κανένα πλυντήριο στις ώρες του νυχτερινού.
    Ρωτάω γιατί αν και εχω κάνει αίτηση ακόμα δεν έχε προχωρήσει και ούτε εχω πληρώσει τα 42 ευρώ που ζητάνε.
    Ναι, αξίζει αν μπορείς να το αξιοποιήσεις.
    Μην ξεχνάς ότι οι 2 ώρες λειτουργίας το μεσημέρι (15.00-17.00) από 1/11 μέχρι 30/4, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για θερμοσίφωνο, πλυντήριο, μαγείρεμα και άλλες χρήσεις.

Σελ. 873 από 1169 ΠρώτηΠρώτη ... 853863868871872873874875878883893 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξοικονόμηση ηλεκτρικού ρεύματος
    Από nmakry στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 13:29
  2. χτυπημα ηλεκτρικου ρευματος!!
    Από transforman στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 19:46
  3. Δίκτυο ασύρματο ή μέσω ηλεκτρικού ρεύματος ;
    Από B.giorgos στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 18:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας