Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ρε παιδια μηπως εχει καποιος αλλος το ιδιο ρουτερ (Sagem f@st 1500WG) και ξερει να με βοηθησει με το ανοιγμα ports.Συγκεκριμενα να γινω active στο dc++ θελω συν καποια αλλα.Επισης θα ηθελα να μαθω αν καποιος αλλος εχει προβλημα με το συγκεκριμενο ρουτερ,γιατι μου κανει κατι "κολπα".Δεν ανοιγει μερικες φορες τη σελιδα του ρουτερ και θελω να εξακριβωσω αν φταιει το ρουτερ.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-05-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21413/5299
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες εδω http://www.portforward.com/english/r...500WGindex.htm
    διαλεξε την εφαρμογη που θες απο τη λιστα και ακολουθησε τις οδηγιες.

    Να σε ρωτησω και κατι.Εχω και γω το 1540wg και εχω σοβαρα προβληματα με τα downloads σε σημειο να μου κολλανε στο 99% πολυ συχνα.Ιδιως απο rapishare και microsoft δεν μπορω να κατεβασω σχεδον ποτε και δεν ξερω αν φταιει ο ρουτερ ή κατι αλλο.Εχεις εσυ τετοια προβληματα;

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το προβλημα που αναφέρεις δεν το εχω.Εχω κατεβασει αρχειο δηλαδη απο το rapidshare και εχει κατεβει ολοκληρο και χωρις προβλημα.Οσο για το port forwarding, ηταν το πρωτο που μπηκα και εκανα αυτα που ελεγε,αλλα τιποτα.περα απο αυτα ρωτησα και στο dc++ και δεν τα καταφερα,οπως επισης εχω δοκιμασει και τις οδηγιες απο πολλα αλλα site αλλα και παλι τιποτα.Στην ουσια ξερω τι πρεπει να κανω αλλα κατι παει στραβα.μαλλον πρεπει να καλεσω τεχνικο της otenet.Ξερετε αν χρεωνουν την επισκεψη?

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να δω αν εχω ανοιχτες και ποιες θυρες (ports)?Εχω μπει σε ενα site (ShieldsUp) και μου λεει ο,τι θυρα και να βαλω οτι ειναι stealth και δεν ξερω τι σημαινει.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2003
    Μηνύματα
    737
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Storm1672
    Το προβλημα που αναφέρεις δεν το εχω.Εχω κατεβασει αρχειο δηλαδη απο το rapidshare και εχει κατεβει ολοκληρο και χωρις προβλημα.Οσο για το port forwarding, ηταν το πρωτο που μπηκα και εκανα αυτα που ελεγε,αλλα τιποτα.περα απο αυτα ρωτησα και στο dc++ και δεν τα καταφερα,οπως επισης εχω δοκιμασει και τις οδηγιες απο πολλα αλλα site αλλα και παλι τιποτα.Στην ουσια ξερω τι πρεπει να κανω αλλα κατι παει στραβα.μαλλον πρεπει να καλεσω τεχνικο της otenet.Ξερετε αν χρεωνουν την επισκεψη?
    Δυστυχώς στο συγκεκριμένο θέμα, ούτε το helpdesk της ΟΤΕΝΕΤ, αλλά ούτε κάποιος τεχνικός από την ΟΤΕΝΕΤ αναλαμβάνει να σου κάνει αυτή τη δουλειά.
    Ο μόνος τρόπος για να βρείς την άκρη, είναι να κατεβάσεις το εγχειρίδιο από το link που σου έδωσα σε άλλο thread, και να ρυθμίσεις το NAT και το FIREWALL.
    Φοβάμαι πώς οι ρυθμίσεις που έχει το www.portforward.com δέν βοηθάνε και πολύ.
    Μές του τσιγάρου το καπνό
    και του πιοτού τη ζάλη,
    έρχεσαι μές στη σκέψη μου
    και με παιδεύεις πάλι.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-05-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21413/5299
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Storm1672
    Το προβλημα που αναφέρεις δεν το εχω.Εχω κατεβασει αρχειο δηλαδη απο το rapidshare και εχει κατεβει ολοκληρο και χωρις προβλημα.
    Για δοκιμασε να κατεβασεις αυτο http://download.microsoft.com/downlo.../MP10Setup.exe
    μερικες φορες και πες μου σε παρακαλω.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το αρχειο κατεβηκε μια χαρα και με ταχυτητα περιπου γυρω στα 90-95 kbps.Κανενα προβλημα.Να σου πω βεβαια οτι χρησιμοποιω Firefox μηπως παιζει καποιο ρολο.Οσο για το προβλημα μου αρχιζω και πιστευω περισσοτερο πως το router ειναι ελαττωματικο.Μετα απο καποια ωρα,δεν μπορω να ανοιξω τη σελιδα του ρουτερ,οπως επισης δεν ανοιγει και σελιδες στο internet.Λετε να υπαρχει περιπτωση υπερθερμανσης η' κατι τετοιο?Βεβαια αυτο δεν εχει σχεση με τα ports αλλα που θα παει.....

  8. #8
    Εγγραφή
    17-05-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21413/5299
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    ZXDSL 931WII
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και σε μενα συμβαινει αυτο.Δοκιμασε να το κλεισεις και να το ξανανοιξεις.Αν συνεχισει δοκιμασε να απενεργοποιησεις το firewall του ρουτερ.Αυτες τις οδηγιες μου εδωσαν εμενα απο οτενετ.Παντως απ'οτι βλεπω πολλα προβληματα με το 1500-1540wg

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τελικά μετα απο τοσες μερες και τοση κουραση με αυτο το θεμα, ελυσα το προβλημα μου.
    Για ολα μου τα προβληματα εφταιγε η onboard καρτα δικτυου μου.Εχω μια ASUS K8N-E.

    Αφου μιλησα 800 φορες με την OTEnet (με πηραν και οι ιδιοι για να δουν αν λυθηκε το προβλημα μου),μου ειπαν να αφησω ως τελευταια λυση την επισκεψη τεχνικου,διοτι ειναι εξωτερικος τους συνεργατης και παιρνει 50 Ε την επισκεψη!Πηρα το router και το δοκιμασα σε ενα αλλο pc και δουλεψε μια χαρα.Απο αυτο καταλαβα οτι εφταιγε το δικο μου pc.Δεν ηξερα ομως τι εφταιγε ακριβως.Θα εκανα τις εξης κινησεις:1)ελεγχουμε αν φταιει το τροφοδοτικο,2)Ελεγχουμε καρτα δικτυου,3)Κανουμε ενα formatακι γιατι δεν ξερουμε τι αλλο μπορει να φταιει.

    Αφου ημουν σιγουρος οτι φταιει το τροφοδοτικο (καθως μου ειχε ξαναπαροσιασει προβληματα),διαπιστωνω παλι προβληματα.Επειτα παω και αγοραζω καρτα δικτυου.Την εγκαθιστω και ολα τελεια!

    Υγ.Δεν εχω ιδεα πως γινεται αλλα οταν προσπαθουσα να μπω στα sites: www.no-ip.com και www.lazylaces.com με την onboard καρτα δικτυου δεν φορτωναν καθολου οι σελιδες και ημουν πεπεισμενος οτι εφταιγε η OTEnet για αυτο.Τελικα λαθος.Εφταιγε η καρτα δικτυου και δεν εχω ιδεα πως μπορει να με αποκοψει η καρτα απο αυτα τα sites.Anyway,τελος καλο,ολα καλα και ευχαριστω για τις συμβουλες.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η δικιά σου κάρτα δικτύου έχει ενσωματομένο firewall, για να δουλέψει σωστά πρέπει να περάσεις το forceware και μετά απο εκεί να κάνεις disable το firewall

  11. #11
    Εγγραφή
    13-03-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    sagem
    Λοιπόν. Εχω και εγώ αυτόν τον ρουτερ και είχα προβλήματα (μεγάλη καθυστέρηση στο φόρτωμα του ιντερφεις του, δεν μου δούλευε σωστά το δίκτυο κλπ). Ωστόσο μετά από ψάξιμο βρήκα οτι τελικά εφτεγε η ενσωματωμένη κάρτα δικτύου επάνω σε ASUS motherboard. Μόλις έβαλα άλλη κάρτα όλα δούλεψαν. Τώρα με ποιό τρόπο απενεργοποιείται το ενσωματωμένο firewall της καρτας δικτύου του mobo αν βέβαια υπάρχει και στη δικιά μου καρτα/mobo. Το forceware Που υπάρχει?

  12. #12
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Παιδιά επειδή πρέπει να σετάρω αυτό το router σε ένα φίλο και θέλω να του ανοίξω όλες τις πόρτες/nat/firewall, (μην μου πείτε για forceware - έχει mac), τις πόρτες πρέπει να τις ανοίγει μία μία; Δεν έχει από-έως;

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostthem
    Παιδιά επειδή πρέπει να σετάρω αυτό το router σε ένα φίλο και θέλω να του ανοίξω όλες τις πόρτες/nat/firewall, (μην μου πείτε για forceware - έχει mac), τις πόρτες πρέπει να τις ανοίγει μία μία; Δεν έχει από-έως;
    Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο,

    αλλά τρόποι ειναι dmz (αν έχει)

    ρυθμίση σε pppoe bridged και κλήση pppoe απο το mac.

  14. #14
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Ο φίλος θα θέλει να συνδέσει τον iMac και τον Macbook ασύρματα/ταυτόχρονα (και αν γίνεται να κάνουν δίκτυο μεταξύ τους)!
    Κάπου είδα στον set up wizard πως ρωτάει για nat/firewall, θα δείξει.

    Ερώτηση: να κουβαλήσω και ethernet καλώδιο μαζί ή και από wireless θα παίξει το web configuration;
    Ολόκληρο ταξίδι στην Φλώρινα θα πάω για τον κολλητό!

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλό είναι να έχεις ethernet μαζί σου.
    Συστήνεται γενικά όλες οι αλλαγές να γίνονται ενσύρματα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Sagem] Προβλήματα με sagem fast 800 και Otenet ondsl kit
    Από diggy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 04:37
  2. OteNet OnDSL Kit Wireless 768
    Από cvk στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-07, 23:46
  3. [Sagem] Otenet OnDSL 1024 Wireless
    Από newbie42 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 14:41
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-06, 16:36
  5. Αγορα Otenet ONDSL Kit Wireless
    Από Dark-Shadow στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-06, 11:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας