Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποια είδη μουσικής ακούτε;

Ψήφισαν
126. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Κλασική

    35 27,78%
  • Pop

    28 22,22%
  • Rock

    86 68,25%
  • Ηλεκτρονική

    43 34,13%
  • House - Trance - Progressive - Rave

    33 26,19%
  • Heavy Metal

    59 46,83%
  • Hip Hop - Rap

    24 19,05%
  • Latin

    20 15,87%
  • Λαικά

    21 16,67%
  • Άλλα ελληνικά (Pop, Rock, Έντεχνο)

    45 35,71%
  • Soundtracks - Themes

    31 24,60%
  • Άλλο

    28 22,22%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 251
  1. #76
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Λοιπόν, με τον όρο ηλεκτρονική μουσική εννοώ κατά κανόνα αυτούς που πειραματίστηκαν πρώτοι με τα synthesizers και τα άλλα ηλεκτρονικά όργανα και δημιούργησαν μουσική που είχε σκοπό να παράγει συναίσθημα και όχι μουσική για χορό. Έτσι ηλεκτρονική μουσική είναι:

    1. Jean-Michel Jarre
    2. Βαγγέλης Παπαθανασίου (γνωστός παγκοσμίως και ως "Vangelis")
    3. Giorgio Moroder
    4. Kraftwerk
    5. Tangerine Dream
    6. The Alan Parsons Project (σε μερικά instrumental κομμάτια του)
    7. Harold Faltermeyer
    8. Space
    9. Art of Noise
    10. Hot Butter
    11. Automat
    12. Yello

    και άλλοι. Αν θέλετε και άλλα ονόματα, εδώ είμαι!
    Εδω θα διαφωνησω καθετα και sorry δηλαδη....
    Η σωστη σειρα ειναι....
    1. Jean-Michel Jarre
    2. ----
    3. ----
    4. ----
    5. ----
    .
    .
    .
    10000. Βαγγέλης Παπαθανασίου (γνωστός παγκοσμίως και ως "Vangelis")
    10001. Giorgio Moroder
    10002. Kraftwerk
    10003. Tangerine Dream ...

    κ.ο.κ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    (Αλήθεια, δεν σας τρώει τι παριστάνει το avatar μου; Ε, κάποια σχέση με την ηλεκτρονική μουσική έχει! )
    Να το πω να το πω ?????
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  2. #77
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Κάτσε, επειδή και 'γώ έχω πάει στρατό, συνάντησα εκεί τύπους κολλημένους με το ελληνικό pop της πλάκας (όχι το σοβαρό ελληνικό pop εννοώ), ακόμα και με λαικά (η βραδιά οπλίτη σου λέει τίποτα; ), αυτό τι σημαίνει, ότι και 'γώ πρέπει ν' ακούω ελληνικές (και όχι μόνο) παπαριές; Δεν νομίζω. Πάντως για του λόγου το αληθές, συνάντησα και άτομα που ακούγαν πολύ πιο προοδευτικά είδη μουσικής.
    Ειμουν περισσοτερο ειρωνικος,γνωρισα δηλαδη ολα τα ειδη στο στρατο ,οχι μονο "χιπχοπαδες και ρειβονια"

  3. #78
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_StarGazer
    Εδω θα διαφωνησω καθετα και sorry δηλαδη....
    Η σωστη σειρα ειναι....
    1. Jean-Michel Jarre
    2. ----
    3. ----
    4. ----
    5. ----
    .
    .
    .
    10000. Βαγγέλης Παπαθανασίου (γνωστός παγκοσμίως και ως "Vangelis")
    10001. Giorgio Moroder
    10002. Kraftwerk
    10003. Tangerine Dream ...

    κ.ο.κ
    Μου φαίνεται αδικείς κατάφορα τον μεγάλο Βαγγέλη Παπαθανασίου! Όσο για τις θέσεις 3 και μετά, οι θέσεις των ονομάτων μπήκαν με τυχαία σειρά!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_StarGazer
    Να το πω να το πω ?????
    Βάρα αλύπητα! Για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλιοί!

    Η ισημερία έχει πολλά να αποκαλύψει!

  4. #79
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Μου φαίνεται αδικείς κατάφορα τον μεγάλο Βαγγέλη Παπαθανασίου! Όσο για τις θέσεις 3 και μετά, οι θέσεις των ονομάτων μπήκαν με τυχαία σειρά!
    Και μένα έτσι μου φαίνεται...

    Διαφωνώ με την αξιολόγηση!
    Δε νομίζω ότι συγκρίνεται ο Βαγγέλας με τον Ζαρ, αν και (γενικώς) μ αρέσουν και οι δυο...
    Νομίζω ότι παίζουν σε διαφορετικές κλάσεις... 100 φορές καλύτερος ο Βαγγέλας!

  5. #80
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Μου φαίνεται αδικείς κατάφορα τον μεγάλο Βαγγέλη Παπαθανασίου! Όσο για τις θέσεις 3 και μετά, οι θέσεις των ονομάτων μπήκαν με τυχαία σειρά!
    Κοιτα οτι τον αδικω, ναι ενταξει δικιο εχεις. Δεν ειναι δα και για πεταμα. Προς Θεου.
    Αλλα αμα προσεξετε (απο τα λιγα θεωρητικα στη μουσικη που ξερω) η σειρα των συγχορδιων που παιζει παντα ειναι.....
    1η 4η 5η ....1η 4η 5η....1η 4η 5η επαναλαμβανεται μαμωτη.

    Ενω ο Jean-Michel Jarre εχει π.χ αυτο το Calypso Part I ή το Ethnicolor που νομιζεις οτι αυτοσχεδιαζει εκεινη την ωρα και οτι αποκλειται να παιξει τα ιδια την επομενη μερα ας πουμε.

    Οποιος δεν τα εχει ακουσει δεν μπορει να καταλαβει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    Βάρα αλύπητα! Για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλιοί!

    Η ισημερία έχει πολλά να αποκαλύψει!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails equinoxe.JPG  

    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  6. #81
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YiannisM
    Και μένα έτσι μου φαίνεται...

    Διαφωνώ με την αξιολόγηση!
    Δε νομίζω ότι συγκρίνεται ο Βαγγέλας με τον Ζαρ, αν και (γενικώς) μ αρέσουν και οι δυο...
    Νομίζω ότι παίζουν σε διαφορετικές κλάσεις... 100 φορές καλύτερος ο Βαγγέλας!
    Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Πιστεύω ότι ο Jean-Michel Jarre (που έχει αφιερώσει 99.999% της ζωής του και της μουσικής του στην ηλεκτρονική μουσική), ότι είναι καλύτερος μουσικός σ' αυτό το είδος από τον Βαγγέλη Παπαθανασίου. Άλλα προηγείται με πολύ μικρή διαφορά, κατ' εμέ. Ακόμα και η 2η θέση είναι πολύ τιμητική για τον μεγάλο Βαγγέλη Παπαθανασίου και τιμή για τη χώρα μας που έχουμε τέτοιο καλλιτέχνη, σε αντίθεση με κάτι παρατράγουδα που ντροπιάζουν τη μουσική μας (και εδώ νομίζω συμφωνείς μαζί μου).

  7. #82
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Εγω παιδια ειμαι οπαδος του μεταλ σε οποιαδηποτε μορφη του γιατι αυτο που νιωθω οταν το ακουω δεν το νιωθω με κανενα αλλο ειδος μουσικης.
    Ετσι απλα....

  8. #83
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    σε αντίθεση με κάτι παρατράγουδα που ντροπιάζουν τη μουσική μας (και εδώ νομίζω συμφωνείς μαζί μου).
    Φυσικά και συμφωνώ σ αυτό!
    Αλλά στη σύγκριση Βαγγέλη-Ζαρ δε συμφωνώ.

  9. #84
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AddictedToChaos
    Τα περισσοτερα συγκροτηματα στο μεταλ,

    ...

    Αυτα για τωρα.

    @#$% <--- αυτο το εβαλα για να εχετε ενα επιχειρημα να αντιπαραθεσετε στο ποστ μου.
    Σωστά ελάλησες "εν τω Σατανά" αδερφέ.

    Αλλα φωνή βοόντος εν τη ερήμω... Το MAD έχει κάνει καλά τη δουλειά του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchri
    Τελος παντων εγω ακουω και μεταλ
    Άσε με να μαντέψω, το Load των Metallica και την πλήρη δισκογραφία Limp Bizkit.
    και blues και country και Βανδη και ραπ και ποπ και απολα,δοξα-τω-θεω η μουσικη ειναι τεχνη
    Ε, αφου θεωρείς και το "ααα παπαπαπααππααπ παπα απαπαα πα απα" τέχνη, εμείς οι ταπεινοί νεκροφάγοι καννίβαλοι σατανάδες με τα κολλάν και το βρωμερά μαλλιά μάλλον ξεμένουμε απο επιχειρήματα...
    Εσυ κατσε με την πραγματικη μουσικη σου,με τα μαυρο-gothic ρουχα σου,χλευαζε αυτους που ακουν οτιδηποτε αλλο,βαρα και κανα σολο να κλαψει και η κιθαρα(πως να μην κλαψει με αυτα που παιζει ) και εγω δεν ξαναγραφω τιποτα εδω περα...
    Κι εσύ κάτσε με ότι σου σερβίρει το MAD και η Heaven, φορώντας ότι σου πασσάρει το Στάρ σαν την τελευταία τρέντυ μόδα, πήγαινε και με τη Λουκά στη Φινλανδική πρεσβεία να μηνύσετε τους σατανάδες που διαφθείρουν τη νεολαία, πήγαινε να πετάξεις κανένα λέλουδο στην έντεχνη και στο γυρισμό να ακούσεις για τη δύσκολη ζωή στο γκέτο ή για τον πόνο του γελαδάρη (μια και ακούς και κάντρι) και γράψε ή μην ξαναγράψεις, αντίθετα με τα μουσικά media που σου έκαναν πλύση εγκεφάλου για να μας βλέπεις όπως μας βλέπεις εδω μέσα έχουμε πολυφωνία και δημοκρατία.

    Γιόοο

  10. #85
    Το avatar του μέλους pcman
    pcman Guest
    @YannisM

    Από περιέργεια, έχεις ακούσει τα κλασικά του Jean-Michel Jarre (Oxygene, Equinoxe, Magnetic Fields κτλ.), αλλά και του Βαγγέλη Παπαθανασίου (Albedo 0.39, Spiral κτλ.); Γιατί, αν κάποιος δεν έχει ακούσει αυτά τα θρυλικά albums, δεν μπορεί να σχηματίσει σωστή γνώμη για την ηλεκτρονική μουσική.

  11. #86
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Sofia/BG
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.221
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    mtel/BG
    Router
    ZXV10 W300 IGD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcman
    @YannisM

    Από περιέργεια, έχεις ακούσει τα κλασικά του Jean-Michel Jarre (Oxygene, Equinoxe, Magnetic Fields κτλ.), αλλά και του Βαγγέλη Παπαθανασίου (Albedo 0.39, Spiral κτλ.); Γιατί, αν κάποιος δεν έχει ακούσει αυτά τα θρυλικά albums, δεν μπορεί να σχηματίσει σωστή γνώμη για την ηλεκτρονική μουσική.
    Τα έχω ακούσει, με εξαίρεση ίσως το Albedo, και αν και πριν αρκετό καιρό.
    Γενικώς προτιμώ τη μουσική του Βαγγέλη γιατί τη θεωρώ κάπως "πιο βαθιά" από του Ζαρ... Είναι προσωπική η άποψη μάλλον, και δεν αποκλείεται να με επηρεάζουν και οι όποιες βυζαντινές καταβολές του Βαγγέλη, μιας και η Βυζαντινή μουσική είναι η μεγάλη μου αγάπη...

    Κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι ότι δεν τους συγκρίνω ως "της ηλεκτρονικής μουσικής ειδικά" αλλά ως "μουσικούς γενικώς"!
    Για μένα η καλή μουσική δεν χωρίζεται σε είδη... Ή μάλλον, δεν είναι το είδος που κάνει τη διαφορά (με εξαίρεση εκείνα τα είδη που είναι από τη φύση τους φτηνά)

  12. #87
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα πάντα εκτός απο ροκ, μέταλ, ελληνικά κ τα παράγωγά τους.

    Προτιμώ σύγχρονη ηλεκτρονική τύπου sasha και γενικά ότι είναι πρωτοποριακό στον τομέα της ηλεκτρονικής.

  13. #88
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Ρε Vivaldi λεμεεεεεεεεεε.

    Καταπινει τον καθε Βαγγελη και τον καθε jean michelle zare σε μισο δευτερολεπτο....

    Rachmaninov και τα μυαλα στα καγκελα !!!!!!

    Ξερω ατοπη η συγκριση μου αλλα ετσι μου περισσεψε λιγη βενζινη και ειπα να την ριξω εδω μεσα!!

    Nickchris : Αστο καλυτερα μη το παιδευεις. Ειλικρινα. Οταν σου γραφει καποιος αυτα που σου εγραψε ο AddictedtoChaos και απαντας με τετοιο τροπο, εισαι περα για περα εκτος θεματος, πραγματικα.

  14. #89
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Τελικα ρε παιδια για το δικο μου sig δεν ειπατε τι θα πει η Τατιανα. Ειναι κι αυτο Σατανιστικο και δειγμα μη σοβαροτητας? Δεν το θιξατε το θεμα εσεις που ειστε εκτος μεταλ

  15. #90
    Εγγραφή
    26-01-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    419
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 24.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gothic
    Ο octap λίγο πολύ νομίζει οτι επειδή ο AddictedToChaos έχει σαν sig τους Necrophagist, τρώει νεκρούς ή το συγκρότημα που γουστάρει κάνει αυτό. Όχι μόνο αυτό, αλλα αναρωτιέται αν θα έχει και άδικο μετά η Τατιάνα να μας λέει σατανιστές. Αυτό είναι ακριβώς το είδος των ανθρώπων που γουστάρουν να τσιγκλάνε όσοι ονομάζουν τα συγκροτήματα τους έτσι και όσοι φοράνε φανελάκια με περιεχόμενο που κάνει "τούρμπο" τον κάθε "ευπρεπή" πολίτη. Αλλα πού να το καταλάβετε...
    Στον AddictedToChaos που είναι στα 20 θα έλεγα ότι όταν σπουδάσει με το καλό, βγει στην αγορά εργασίας, αλλάξουν οι υποχρεώσεις του τότε δεν νομίζω να ασχολείται με τέτοια πράγματα. Σιγά που θα την "πει" στην κοινωνία με το necrophagist και άλλες τέτοιες βλακείες, θα καταλάβει πολύ απλά ότι κανείς δεν ασχολείται μαζί του.
    Όταν είπα για αυτό το όνομα μιλούσα μόνο για την λέξη και όχι για την μουσική του συγκροτήματος, άλλωστε δεν τους έχω ακούσει για να έχω οποιαδήποτε άποψη για αυτους. Αυτό το αντιδραστικό στύλ είναι της ηλικίας, περνάει. Κάποια στιγμή φέυγουν απο το μυαλό όλες αυτές οι βλακείες και μένεις στην μουσική καθαρά.
    Επίσης δεν εννούσα ότι καλά κάνουν οι Τατιάνες που ασχολούντε....ίσα ίσα το αντίθετο. Με τσατίζουν απίστευτα οι κατίνες της TV που είναι παντελώς άσχετοι/ες με τα πάντα τελικά ! Δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος να τους δίνει τροφή κανείς...σας ενδιαφέρει η γνώμη τους;

    Πιαστήκατε μόνο απο το σχόλιο για το Necrophagist. Δεν είδα κανέναν να σχολιάζει αυτό που έγραψα όμως παραπάνω. Εμένα αυτό με εκφράζει:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από octap

    Η αιώνια κόντρα rock & ηλεκτρονικής μουσικής. Αμάν ρε παιδιά, ακόμα αυτά θα συζητάμε? Θυμάμαι την εποχή που ήμουν ακόμα γυμνάσιο και ήμουν δακτυλοδεικτούμενος γιατί άκουγα ηλεκτρονική μουσική, και έπρεπε να απολογούμαι γι'αυτο στον καθένα. Βέβαια, σιγά σιγά όλα αυτά άλλαξαν. Ερχόντουσαν σιγά σιγά τύποι πρώην-σκληροπυρηνικοί να με ρωτήσουν αν έχω ακούσει τους "λύκους", ότι "βαράει" πολύ άσχημα και το πότε θα πάμε σε κανένα παρτάκι. Αφου τα βλέπετε όλοι, εκτός και αν απέχετε, ότι όλα πλέον έχουν συγκλίνει στο mainstream που είναι τα περισσότερα νιαμου, τα ναρκωτικά, και το τι πουλάνε στα ΜΜΕ. Ξαφνικά έγιναν μάγκες και κονόμησαν οι Going Through με την μόδα RnB που ήρθε Ξαφνικά. Προσωπικά δεν έχω κάτι με την RnB, αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι 1 στους 100 την ακούσει απο άποψη και επειδή καταλαβαίνει αυτό που "βγάζει".

    Η μουσική είναι συναίσθημα. Στον κάθε άνθρωπο αυτό το συναίσθημα μπορεί να βγαίνει απο διαφορετικό άκουσμα. Δεν υπάρχουν καλά και κακά είδη μουσικής. Υπάρχουν όμως καλά και κακά κομμάτια.

    Προσωπικά γουστάρω πολύ τους ανθρώπους που δεν εγκλοβίζονται μόνο σε αυτό που τους αρέσει να ακούνε περισσότερο, αλλά είναι ανοιχτοί σε όλα. Εγώ συγκλίνω στην ηλεκτρονική μουσική αλλά μπορώ να ακούσω οτιδήποτε μου "βγάζει" κάτι. Είναι ωραίο να εκτιμάς ακόμα και κάτι που σου είναι εντελώς ξένο. Η ηλεκτρονική μουσική δεν είναι ένα απλο νταπα-ντούπα και η rock δεν είναι απλά ένα γρατσούνισμα μιας κιθάρας...

Σελ. 6 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TELLAS KAI 1212 ΤΙ ΑΚΟΥΤΕ
    Από marop29 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-08, 21:17
  2. Το επίσημο: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή... (v.II)
    Από anodizer στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 5088
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-07, 17:06
  3. Το επίσημο: Τι ακούτε αυτή τη στιγμή...
    Από Vadur στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 4269
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-06, 22:53
  4. Συνάδελφοι! Ακούτε ωρέ!
    Από Ducklord στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-03, 08:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας