Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15612/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    5.7(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σας,
    Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο ισχύει η δικαιολογία ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα για την αναβάθμιση Γραμμής μου από 100 Mbps οικιακό σε 200 Mbps επαγγελματικό.

    Ο λόγος που απορώ είναι πως έχω ήδη ενεργοποιημένη γραμμή στην vodafone δεν ζητάω νέα γραμμή, ζητάω αναβάθμιση.

    Πιο αναλυτικά:
    Είμαι ήδη πελάτης της vodafone, έχω οικιακό συμβόλαιο 100 Mbit και ζήτησα να αναβαθμιστεί σε επαγγελματικό στα 200 Mbit + static IP. Την αίτηση την έκανα 6 Νοεμβρίου και έκανα την συναίνεση στις 7 Νοεμβρίου.

    Ως τώρα δεν υπήρχε καμία εξέλιξη για την πορεία της γραμμής επίσης όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω, δεν μπορούσαν να βρουν την αίτηση μου για τον λόγο πως είναι επαγγελματικό και ανήκει στο Vodone One Net.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.825
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η θυρα προφανως ειναι ιδια, το πιθανοτερο ειναι οτι εισαι λιγο μακρυα και γιαυτο δεν δινουν τα 200.
    Ρωτα για 100, εκει δινουν?

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,
    Θα ήθελα να μάθω κατά πόσο ισχύει η δικαιολογία ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα για την αναβάθμιση Γραμμής μου από 100 Mbps οικιακό σε 200 Mbps επαγγελματικό.

    Ο λόγος που απορώ είναι πως έχω ήδη ενεργοποιημένη γραμμή στην vodafone δεν ζητάω νέα γραμμή, ζητάω αναβάθμιση.

    Πιο αναλυτικά:
    Είμαι ήδη πελάτης της vodafone, έχω οικιακό συμβόλαιο 100 Mbit και ζήτησα να αναβαθμιστεί σε επαγγελματικό στα 200 Mbit + static IP. Την αίτηση την έκανα 6 Νοεμβρίου και έκανα την συναίνεση στις 7 Νοεμβρίου.

    Ως τώρα δεν υπήρχε καμία εξέλιξη για την πορεία της γραμμής επίσης όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω, δεν μπορούσαν να βρουν την αίτηση μου για τον λόγο πως είναι επαγγελματικό και ανήκει στο Vodone One Net.
    περασα κατι παρομοιο, για τσεκαρε μην εχουν κανει το ιδιο στην αιτηση σου
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B7%CE%BC%CE%B1

  4. #4
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    περασα κατι παρομοιο, για τσεκαρε μην εχουν κανει το ιδιο στην αιτηση σου
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B7%CE%BC%CE%B1
    Πολύ ενδιαφέρον.

    Παρόμοια κατάσταση είχα περάσει στο μακρινό 2019, όταν έκανα φορητότητα σταθερού από την τότε Wind στον ΟΤΕ, οικιακό.

    Από το κατάστημα όπου καταχωρήθηκε η αίτηση, μιλήσαμε στο τηλέφωνο με τον τεχνικό πεδίου (μου είχαν πει ότι είναι standard διαδικασία στη φορητότητα να τους δίνει το πεδίο το ΟΚ για την ποιότητα της γραμμής, γιατί λεει ...δε θέλουν να παρέχουν κακή υπηρεσία στον πελάτη) όπου μου είπε πως ήταν εφικτό.

    Μετά από λίγες ώρες με καλούν από Αθήνα να με ενημερώσουν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο κύκλωμα (αργότερα έμαθα πως εννοούν την πόρτα) και η αίτηση ακυρώνεται. Ξανά μίλησα με τον τεχνικό που τυχαίνει να είμαστε και γείτονες σχεδόν κι μου είπε πως αυτό αποκλείεται, χωρίο γιατί όλοι με 24άρες από το κέντρο είναι... μου είπε πως θα το προωθήσει παραπάνω, καθώς αυτό που είπαν ήταν 100% λάθος. Όπως κι έγινε, μέσα σε 24 ώρες με καλούν από Αθήνα πάλι ζητώντας συγνώμη για την ταλαιπωρία και μου κλείνουν ραντεβού για την παράδοση της γραμμής...

    Πριν έρθει ο τεχνικός σπίτι, με κάλεσε να αποσυνδέσω το router της παλιάς εταιρίας, καθώς και ό,τι άλλες τηλεφωνικές συσκευές έχω, καθώς θα έκανε 'κάποιες μετρήσεις ποιότητας και θα το επηρέαζαν...' Κλήσαμε με το να μου αναφέρει πως θα αλλάξει όριο.

    Ήρθε, τα συνδέσαμε και μέχρι να πάρει το Speedport f/w update & τηλεφωνία πιάσαμε κουβέντα... Τον ρώτησα γιατί έγινε όλο αυτό το φιάσκο με την πόρτα κι μου είπε πως σε κάθε φορητότητα αλλάζει η πόρτα, γιατί στα kV ο κάθε πάροχος παίρνει το δικό του set από πόρτες και κρατάνε και μερικές spare. Λέει πως πιθανότατα όταν με έβγαζαν από τις πόρτες της Wind στο σύστημά τους, οι πόρτες δεσμευμένες για τον ΟΤΕ φαινόταν όλες καλυμμένες.

    Οπότε, κρίνοντας από τα λεγόμενα του, η πόρτα δεν μένει ιδια...

  5. #5
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον.

    Παρόμοια κατάσταση είχα περάσει στο μακρινό 2019, όταν έκανα φορητότητα σταθερού από την τότε Wind στον ΟΤΕ, οικιακό.

    Από το κατάστημα όπου καταχωρήθηκε η αίτηση, μιλήσαμε στο τηλέφωνο με τον τεχνικό πεδίου (μου είχαν πει ότι είναι standard διαδικασία στη φορητότητα να τους δίνει το πεδίο το ΟΚ για την ποιότητα της γραμμής, γιατί λεει ...δε θέλουν να παρέχουν κακή υπηρεσία στον πελάτη) όπου μου είπε πως ήταν εφικτό.

    Μετά από λίγες ώρες με καλούν από Αθήνα να με ενημερώσουν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο κύκλωμα (αργότερα έμαθα πως εννοούν την πόρτα) και η αίτηση ακυρώνεται. Ξανά μίλησα με τον τεχνικό που τυχαίνει να είμαστε και γείτονες σχεδόν κι μου είπε πως αυτό αποκλείεται, χωρίο γιατί όλοι με 24άρες από το κέντρο είναι... μου είπε πως θα το προωθήσει παραπάνω, καθώς αυτό που είπαν ήταν 100% λάθος. Όπως κι έγινε, μέσα σε 24 ώρες με καλούν από Αθήνα πάλι ζητώντας συγνώμη για την ταλαιπωρία και μου κλείνουν ραντεβού για την παράδοση της γραμμής...

    Πριν έρθει ο τεχνικός σπίτι, με κάλεσε να αποσυνδέσω το router της παλιάς εταιρίας, καθώς και ό,τι άλλες τηλεφωνικές συσκευές έχω, καθώς θα έκανε 'κάποιες μετρήσεις ποιότητας και θα το επηρέαζαν...' Κλήσαμε με το να μου αναφέρει πως θα αλλάξει όριο.

    Ήρθε, τα συνδέσαμε και μέχρι να πάρει το Speedport f/w update & τηλεφωνία πιάσαμε κουβέντα... Τον ρώτησα γιατί έγινε όλο αυτό το φιάσκο με την πόρτα κι μου είπε πως σε κάθε φορητότητα αλλάζει η πόρτα, γιατί στα kV ο κάθε πάροχος παίρνει το δικό του set από πόρτες και κρατάνε και μερικές spare. Λέει πως πιθανότατα όταν με έβγαζαν από τις πόρτες της Wind στο σύστημά τους, οι πόρτες δεσμευμένες για τον ΟΤΕ φαινόταν όλες καλυμμένες.

    Οπότε, κρίνοντας από τα λεγόμενα του, η πόρτα δεν μένει ιδια...
    Στην γραμμη μου παντως τωρα που μεταφερθηκε στην VF φαινεται ο ιδιος αριθμος βροχου με αυτον που ειχα στην Nova

  6. #6
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην γραμμη μου παντως τωρα που μεταφερθηκε στην VF φαινεται ο ιδιος αριθμος βροχου με αυτον που ειχα στην Nova
    κοιταξα τον τελευταίο λογαριασμό στη wind κι τον πρωτο στη cosmote (εβαλα τον πρωτο καθως ανα τα χρονια , μετα απο βλαβες & αποσυνδέσεις εχουμε αλλαξει μερικες πορτες και φαντάζομαι εκει αλλαζει ο αριθμός)

    Ειναι εντελώς διαφορετικοί

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  loop.png 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  4,3 KB 
ID: 252397

  7. #7
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταξα τον τελευταίο λογαριασμό στη wind κι τον πρωτο στη cosmote (εβαλα τον πρωτο καθως ανα τα χρονια , μετα απο βλαβες & αποσυνδέσεις εχουμε αλλαξει μερικες πορτες και φαντάζομαι εκει αλλαζει ο αριθμός)

    Ειναι εντελώς διαφορετικοί

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  loop.png 
Εμφανίσεις:  140 
Μέγεθος:  4,3 KB 
ID: 252397
    Να οι δικοι μου λογαριασμοι
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-12-01 220832.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  110,9 KB 
ID: 252398

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σαν να υπάρχει μία σύγχυση με τισ πόρτες και τους βρόχους; Αλλο η πόρτα (I/O κανάλι σε κάρτα του Kv), και άλλο ο βρόχος (ζεύγος καλωδίων χαλκού από το Kv στο κτίριο). Το καθένα αλλάζει ανεξάρτητα από το άλλο, και για διαφορετικούς λόγους - η πόρτα λόγω ασυμβατότητας σε αλλαγή υπηρεσίας, ή λόγω δυσλειτουργίας, ο βρόχος λόγω προβλήματος στο ίδιο το καλώδιο (υπερβολικό crosstalk από γειτονικά ζεύγη, μηχανικός τραυματιοσμός ή και κόψιμο, υγρασία κλπ).

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.825
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Περα απο το γεγονος οτι ο βροχος ειναι το καλωδιο, το οποιο ανηκει παντα στον οτε και δεν αλλαζει με τον παροχο, και οι πορτες στα dslam δεν ειναι μοιρασμενες.
    Ο τεχνικος στο πεδίο παιρνει εντολη σε ποια πόρτα να συνδεσει. Και από οσο θυμαμαι, στο κανονισμο των vpu, δεν υπαρχει κανενος είδους πρόβλεψη για δεσμευση πορτών
    Εαν υπηρχε τετοια δυνατότητα, τότε θα συνοδευοταν και από κόστος δέσμευσης με το μηνα.
    Το πιθανοτερο ειναι οτι όταν έγινε η μετάπτωση στα νεα dslam στις καμπινες, έγινε ενα pre-allocation απο το διαχειριστη του dslam ωστε να τα διαχειριζεται ομαδικα και αυτο λενε οι τεχνικοι στο πεδιο.
    Εξάλλου παρα πολλες φορες η αλλαγη παρόχου γινεται απομακρυσμενα, ειδικοτερα οταν η φωνη ειναι voip και δεν υπαρχουν αλλαγες σε μεικτονομησεις.

    Ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι απλα αναβαθμιση ταχυτητας στον ιδιο πάροχο το μονο σεναριο ειναι απλα να μην εχει κάρτες το dslam που να υποστηριζουν 35b ή
    να ειναι θεμα αποστασης. Ενα απο τα δυο

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2022
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    H288A
    Σε καμπίνες ΟΤΕ έχουν κάρτες vectored (έως 100) και super vectored (έως 200) όταν κάνεις αίτηση σου αλλάζουν κάρτα πόρτα αν όλες οι πόρτες στην κάρτα συνδεδεμένες τότε σου λένε ότι δεν έχει διαθέσιμη πόρτα σε καμπίνες nova-wind είναι έως 200 όλες οι καρτες για vf δεν έχω ιδεα

  11. #11
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Markos9999334 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμπίνες ΟΤΕ έχουν κάρτες vectored (έως 100) και super vectored (έως 200) όταν κάνεις αίτηση σου αλλάζουν κάρτα πόρτα αν όλες οι πόρτες στην κάρτα συνδεδεμένες τότε σου λένε ότι δεν έχει διαθέσιμη πόρτα σε καμπίνες nova-wind είναι έως 200 όλες οι καρτες για vf δεν έχω ιδεα
    η VF στις καμπινες της δεν ειχε βαλει V.Plus καρτες , αυτο το ειδαμε και απο τη δωρεαν αναβαθμηση του οτε , οπου οσοι βρισκοταν σε περιοχη που περασε KV η voda Πηραν

    ομως για τον οτε , οταν εκανα αναβάθμιση απο τα 100 στα 200 εγινε μεσα σε λιγα λεπτα . ουτε αλλαγες στη καμπινα ουτε τιποτα

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.825
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και στον οτε, αναλογα με το ποτε μπηκε η καμπινα μπορει να υποστηριζει 35b μπορει και οχι. Δεν ειναι ο εξοπλισμος παντου ιδιος.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15612/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    5.7(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θυρα προφανως ειναι ιδια, το πιθανοτερο ειναι οτι εισαι λιγο μακρυα και γιαυτο δεν δινουν τα 200.
    Ρωτα για 100, εκει δινουν?

    Το router δηλώνει πως μπορεί να συγχρονίσει έως και 250 Mbit.

    Είμαι ήδη στα 100 πελάτης της Vodafone. Έκανα απλά αίτηση μετατροπής συμβολαίου από οικιακό σε business

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.825
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MariosX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router δηλώνει πως μπορεί να συγχρονίσει έως και 250 Mbit.

    Είμαι ήδη στα 100 πελάτης της Vodafone. Έκανα απλά αίτηση μετατροπής συμβολαίου από οικιακό σε business
    Σε τι προτοκολο εισαι? 17a ή 35B

  15. #15
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15612/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NetFaster WLAN
    SNR / Attn
    5.7(dB) / 20.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι προτοκολο εισαι? 17a ή 35B
    Πώς το βρίσκω αυτό;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας