Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: Linux 4.4 released

  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Post
    Βγήκε χθες. Η ανακοίνωση του Linus στη λίστα.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι nvidia-drivers-361.16 ενώ γίνονται κανονικά compile, δεν υποστηρίζονται από τον kernel-4.4. και συνεπώς δεν έχουμε γραφικό.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Επιτέλους το kernelnewbies έβγαλε περίληψη του τι νέο υπάρχει στον 4.4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoofyX : 12-01-16 στις 21:49.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esquellot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι nvidia-drivers-361.16 ενώ γίνονται κανονικά compile, δεν υποστηρίζονται από τον kernel-4.4. και συνεπώς δεν έχουμε γραφικό.
    Ιστορία μου αμαρτία μου. Πέρα από το ιδεολογικό κομμάτι, ένας από τους λόγους που έφυγα από nvidia ήταν το πρήξιμο ψάχνε να βρεις τι αλλαγή χρειάζεται για να παίξει ο οδηγός.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πριν λίγα χρόνια, θυμάμαι ότι όταν έβγαινε νέος πυρήνας, οι nvidia drivers ήταν έτοιμοι και έπαιζαν. Τον τελευταίο καιρό αυτό δεν φαίνεται να παίζει, αλλά δεν είναι και τόσο τραγική η κατάσταση πιστεύω. Συνήθως στο forum της nvidia μέσα σε λίγες μέρες έχει κυκλοφορήσει patch που κάνει συμβατούς τους drivers με το νέο πυρήνα. Ο nouveau καλή προσπάθεια, αλλά ακόμα στην παλιά 8600GT που έχω να καταφέρει να ρυθμίσει το fan του, με αποτέλεσμα να είναι ενοχλητικό, κατά τα άλλα κανένα παράπονο από τον ανοιχτό driver. Συν το γεγονός ότι οι τελευταίοι nvidia δεν υποστηρίζουν την κάρτα μου (εδώ και κανά 2 χρόνια νομίζω).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγα χρόνια, θυμάμαι ότι όταν έβγαινε νέος πυρήνας, οι nvidia drivers ήταν έτοιμοι και έπαιζαν. Τον τελευταίο καιρό αυτό δεν φαίνεται να παίζει, αλλά δεν είναι και τόσο τραγική η κατάσταση πιστεύω. Συνήθως στο forum της nvidia μέσα σε λίγες μέρες έχει κυκλοφορήσει patch που κάνει συμβατούς τους drivers με το νέο πυρήνα.
    Εγώ από παλιά θυμάμαι συχνά να μην παίζουν. Όπως λες φυσικά, δεν έγινε και τίποτα, μια και σε λίγες ημέρες λύνεται το θέμα. Απλά με τον ανοιχτό οδηγό σου φεύγει μια έννοια. Ξέρεις ότι όποια στιγμή και να επιχειρήσεις να αλλάξεις πυρήνα και σε οποιαδήποτε έκδοση να πας δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο nouveau καλή προσπάθεια, αλλά ακόμα στην παλιά 8600GT που έχω να καταφέρει να ρυθμίσει το fan του, με αποτέλεσμα να είναι ενοχλητικό, κατά τα άλλα κανένα παράπονο από τον ανοιχτό driver. Συν το γεγονός ότι οι τελευταίοι nvidia δεν υποστηρίζουν την κάρτα μου (εδώ και κανά 2 χρόνια νομίζω).
    Εννοείται πως οι devs έχουν κάνει τρομερή δουλειά αλλά μπορεί να συνεχιστεί η ανάπτυξη αν δεν αλλάξει θέσεις η nvidia ? Το όλο θέμα με το signed firmware δεν τον κρατάει πίσω τον nouveau ?
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται πως οι devs έχουν κάνει τρομερή δουλειά αλλά μπορεί να συνεχιστεί η ανάπτυξη αν δεν αλλάξει θέσεις η nvidia ? Το όλο θέμα με το signed firmware δεν τον κρατάει πίσω τον nouveau ?
    Σίγουρα, αν δεν βοηθήσει ενεργά η εταιρία, η ανάπτυξη θα προχωρά με αργούς ρυθμούς. Κακά τα ψέμματα. Κάποια open source projects είναι πλέον τεράστια και απαιτούν πληρωμένες ανθρωποώρες για να έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα, ειδικά σε τέτοια projects που πρέπει να προγραμματίσεις hardware.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Παρόμοια Θέματα

  1. Linux 4.3.0 released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 17:51
  2. Linux 4.2 released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 20:25
  3. Linux 4.1 released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-15, 00:03
  4. Linux 4.0 released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-15, 18:34
  5. Linux 3.19 released
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 20:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας