Σελ. 1017 από 1376 ΠρώτηΠρώτη ... 9971007101210151016101710181019102210271037 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.241-15.255 από 20629
  1. #15241
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.059
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το έχεις τεχνικά και είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις αρχικά κάποιο χρόνο, δες ένα howto για rsync από Android μέσω WiFi.

    Είναι για χρήση μετά το αρχικό (καλωδιακό) backup για τον συγχρονισμό των νέων αρχείων/αλλαγών, όπου ο όγκος δεδομένων δεν είναι εμπόδιο για ταχύτητες WiFi.
    Ευχαριστώ πολύ, "το έχω" και θα το ψάξω.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  2. #15242
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο λογος υπαρξης της twrp app ειναι μονο να φλασαρει νεοτερες εκδοσεις της twrp και τιποτε αλλο? Δεν μπορω δηλαδη απο εκει μεσα να φλασαρω αλλη rom?
    Ηθελα και να ρωτησω (ή εστω να κραξω) για κατι που ειδα στο fdroid αλλα δεν το θυμαμαι τωρα.
    ديميتريس

  3. #15243
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ούτως ή άλλως με active OS λίγο δύσκολο να φλασάρεις ROM, χρειάζεται επανεκκίνηση στο (custom) recovery.

  4. #15244
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεκτον, αλλα δεν ειπα να μην κανιε επανεκκινηση. Θα μπορουσε πχ να επιλεξει καποιος την rom μεσα απο την εφαρμογη και η εφαμογη μετα να επανεκκινει και να κανει οτι αλλο χρειαζεται (καθαρισμα των caches πχ) για να περαστει σωστα. Νομιζω κατι τετοιο κανει η εφαρμογη της cwm.
    Επισης, βρηκα οτι υπαρχει και αυτη η εφαρμογη εδω που υποτιθεται οτι κανει αυτο που λεω
    https://play.google.com/store/apps/d...ft.twrpmanager

    Επιπλεον, αν καποιος εχει περασει την τελευταια twrp στο κινητο του, η εφαρμογη ειναι θεωρητικα αχρηστη, μιας και το project βγαζει 1-2 minor releases το χρονο, επειδη δεν εχει κατι να αναβαθμησει.

    Και 2 rants ασχετα με την twrp.
    1) Τις τελευταιες μερες με τις αλλαγες στις roms στο redmi note 2 εχω βαλει τουλαχιστον 10 φορες το fdroid. Παντα κατεβαζω το apk φρεσκο απο τη σελιδα τους και, την πρωτη φορα που το ανοιγω, ΠΑΝΤΑ ζηταει να ενημερωθει η εφαρμογη. Γιατι δεν δινουν για κατεβασμα την ενημερωμενη εκδηση του apk?

    2) Για οσους λεγανε το greenify και τις παρομοιες εφαρμογες περιττες.
    Χρειαστηκε προσφατα να κοψω τις ειδοποιησεις απο τον chrome (ρυθμισεις > ρυθμισεις ιστοτοπου > ειδοποιησεις > κλεισιμο) γιατι το κινητο σπαμμαρε συνεχως ειδοποιησεις. Μιλαμε για 3 διαφορετικους ανθρωπους, 55+, ασχετοι μεταξυ τους, που δεν παιζει να μπηκανε σε σελιδες με πορνο ή με πειρατικο περιεχομενο. Στην χειροτερη να μπηκανε σε καποια κουτσομπολιστικη.
    Και αυτο το χαλι γιατι? Επειδη ο σαπιος chrome τρεχει στο παρασκηνιο ακομα και οταν καποιος τον "κλεισει"
    Εχουμε και λεμε λοιπον
    - ξυλο σε οσους web devs κανουν abuse των web notifications
    - ξυλο σε οσους devs κανουν τις εφαρμογες τους να μην κλεινουν πραγματικα και τρεχουν χωρις λογο στο background (ή στους android devs αν αυτο ειναι κουσουρι του λειτουργικου)
    - ξυλο σε ολους τους google devs που κανουν τις εφαρμογες τους να μην δεχονται force stop

    Αυτα. Προφανως σε εναν αλλο browser, που επιτρεπεται το force stop και σεβεται το χρηστη του γιατι δεν τρεχει στο background, το greenify ή καποια παρομοια εφαρμογη θα ελυνε το προβλημα με ενα αγγιγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 28-03-19 στις 17:48.
    ديميتريس

  5. #15245
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτον, αλλα δεν ειπα να μην κανιε επανεκκινηση. Θα μπορουσε πχ να επιλεξει καποιος την rom μεσα απο την εφαρμογη και η εφαμογη μετα να επανεκκινει και να κανει οτι αλλο χρειαζεται (καθαρισμα των caches πχ) για να περαστει σωστα. Νομιζω κατι τετοιο κανει η εφαρμογη της cwm.
    Επισης, βρηκα οτι υπαρχει και αυτη η εφαρμογη εδω που υποτιθεται οτι κανει αυτο που λεω
    https://play.google.com/store/apps/d...ft.twrpmanager

    Επιπλεον, αν καποιος εχει περασει την τελευταια twrp στο κινητο του, η εφαρμογη ειναι θεωρητικα αχρηστη, μιας και το project βγαζει 1-2 minor releases το χρονο, επειδη δεν εχει κατι να αναβαθμησει.

    Και 2 rants ασχετα με την twrp.
    1) Τις τελευταιες μερες με τις αλλαγες στις roms στο redmi note 2 εχω βαλει τουλαχιστον 10 φορες το fdroid. Παντα κατεβαζω το apk φρεσκο απο τη σελιδα τους και, την πρωτη φορα που το ανοιγω, ΠΑΝΤΑ ζηταει να ενημερωθει η εφαρμογη. Γιατι δεν δινουν για κατεβασμα την ενημερωμενη εκδηση του apk?

    2) Για οσους λεγανε το greenify και τις παρομοιες εφαρμογες περιττες.
    Χρειαστηκε προσφατα να κοψω τις ειδοποιησεις απο τον chrome (ρυθμισεις > ρυθμισεις ιστοτοπου > ειδοποιησεις > κλεισιμο) γιατι το κινητο σπαμμαρε συνεχως ειδοποιησεις. Μιλαμε για 3 διαφορετικους ανθρωπους, 55+, ασχετοι μεταξυ τους, που δεν παιζει να μπηκανε σε σελιδες με πορνο ή με πειρατικο περιεχομενο. Στην χειροτερη να μπηκανε σε καποια κουτσομπολιστικη.
    Και αυτο το χαλι γιατι? Επειδη ο σαπιος chrome τρεχει στο παρασκηνιο ακομα και οταν καποιος τον "κλεισει"
    Εχουμε και λεμε λοιπον
    - ξυλο σε οσους web devs κανουν abuse των web notifications
    - ξυλο σε οσους devs κανουν τις εφαρμογες τους να μην κλεινουν πραγματικα και τρεχουν χωρις λογο στο background (ή στους android devs αν αυτο ειναι κουσουρι του λειτουργικου)
    - ξυλο σε ολους τους google devs που κανουν τις εφαρμογες τους να μην δεχονται force stop

    Αυτα. Προφανως σε εναν αλλο browser, που επιτρεπεται το force stop και σεβεται το χρηστη του γιατι δεν τρεχει στο background, το greenify ή καποια παρομοια εφαρμογη θα ελυνε το προβλημα με ενα αγγιγμα.
    Ακριβώς, δεν βρίσκω λόγο ύπαρξης της εφαρμογής του twrp.
    Το ρεκοβερυ το δουλεύω πάνω από 5 χρόνια και πραγματικά δεν χρειάστηκε ποτέ η εφαρμογή.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #15246
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Firefox lite στο fdroid
    https://old.reddit.com/r/firefox/com...droid_android/

    Επειδη δεν θυμαμαι για ποιο λογο τον εβγαλα την πρωτη φορα, πηγα να τον ξαναβαλω αλλα δεν τον εχει.
    ديميتريس

  7. #15247
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Τις τελευταιες μερες με τις αλλαγες στις roms στο redmi note 2 εχω βαλει τουλαχιστον 10 φορες το fdroid. Παντα κατεβαζω το apk φρεσκο απο τη σελιδα τους και, την πρωτη φορα που το ανοιγω, ΠΑΝΤΑ ζηταει να ενημερωθει η εφαρμογη. Γιατι δεν δινουν για κατεβασμα την ενημερωμενη εκδηση του apk?
    Μήπως απλά κατεβάζει τα libraries των διαθέσιμων εφαρμογών;
    Αν το βάζεις μόνο για το AdAway, υπάρχει και standalone version στο xda, εκτός F-Droid.

  8. #15248
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Μιας και αναφέρθηκε προηγουμένως το Adaway.
    Την εφαρμογή την έχω χρησιμοποιήσει σε όλα μου τα κινητά (Desire, Nexus 4, 1+1 και 1+3, όλα με SuperSU) και είναι ό,τι καλύτερο έχω δει για ad blocking (στο non root 1+3 πλέον λόγω αλλαγής μπαταρίας και μετά το full wipe που του έκαναν, βαρέθηκα να κάνω την διαδικασία rootαρίσματος και είμαι με αγορασμένο AdGuard το οποίο είναι επίσης πολύ καλό, αλλά νομίζω ότι έχω συνηθίσει στο Adaway και μου φαίνεται καλύτερο).

    Στο Nexus 7 που rootαρα χτες και του πέρασα Android Pie, οι οδηγίες στο thread της rom στο xda έλεγαν να περαστεί το Magisk αντί του SuperSU, το οποίο και εγκατέστησα.
    Βρήκα επίσης οδηγίες ότι πρέπει μέσα από το Magisk Manager να κατεβάσω το systemless host module, το οποίο εγκατέστησα, έκανα reboot, αλλά παρόλο που το Adaway φαίνεται να έχει root access και να ενημερώνει τα host files του, στον Chrome βλέπω άπειρα νέα tabs με διαφημίσεις, σε σημείο να είναι εκνευριστικό.

    Γνωρίζει κάποιος τί γίνεται λάθος;


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  9. #15249
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και αναφέρθηκε προηγουμένως το Adaway.
    Την εφαρμογή την έχω χρησιμοποιήσει σε όλα μου τα κινητά (Desire, Nexus 4, 1+1 και 1+3, όλα με SuperSU) και είναι ό,τι καλύτερο έχω δει για ad blocking (στο non root 1+3 πλέον λόγω αλλαγής μπαταρίας και μετά το full wipe που του έκαναν, βαρέθηκα να κάνω την διαδικασία rootαρίσματος και είμαι με αγορασμένο AdGuard το οποίο είναι επίσης πολύ καλό, αλλά νομίζω ότι έχω συνηθίσει στο Adaway και μου φαίνεται καλύτερο).

    Στο Nexus 7 που rootαρα χτες και του πέρασα Android Pie, οι οδηγίες στο thread της rom στο xda έλεγαν να περαστεί το Magisk αντί του SuperSU, το οποίο και εγκατέστησα.
    Βρήκα επίσης οδηγίες ότι πρέπει μέσα από το Magisk Manager να κατεβάσω το systemless host module, το οποίο εγκατέστησα, έκανα reboot, αλλά παρόλο που το Adaway φαίνεται να έχει root access και να ενημερώνει τα host files του, στον Chrome βλέπω άπειρα νέα tabs με διαφημίσεις, σε σημείο να είναι εκνευριστικό.

    Γνωρίζει κάποιος τί γίνεται λάθος;
    Έχω Adaway και Magisk .
    Δώσε την σελίδα που σου βγάζει διαφημίσεις.
    Αν περνάνε και σε μένα, φταίει το πρόγραμμα.
    Αν όχι, έχεις θέμα μόνο εσύ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #15250
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα επίσης οδηγίες ότι πρέπει μέσα από το Magisk Manager να κατεβάσω το systemless host module
    Αυτό γιατί;
    Εγώ δεν το χρησιμοποιώ, και διαφημίσεις βλέπω μόνο στα βίντεο του YouTube (για το οποίο υπάρχει η λύση του vanced)

  11. #15251
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.092
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μία θέλει root και η άλλη είναι με χρήματα. Κάτι σε δωρεάν υπάρχει?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #15252
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.524
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν παρεις το better battery stats απο το xda σαν apk και το βαλεις με το χερι δεν ζηταει χρηματα.
    Και ολες οι εφαρμογες του ειδους ζητανε root αν δεν θες να μπλεξεις με adb να τους δωσεις τα permissions που ζητανε.
    ديميتريس

  13. #15253
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Adaway και Magisk .
    Δώσε την σελίδα που σου βγάζει διαφημίσεις.
    Αν περνάνε και σε μένα, φταίει το πρόγραμμα.
    Αν όχι, έχεις θέμα μόνο εσύ.
    Να σου πω την αλήθεια δεν πρόλαβα να ασχοληθώ και πολύ, γιατί όπως έγραψα, μόλις χτες έκανα root την συσκευή.
    Εκεί που είδα να μου ανοίγει συνέχεια νέα tabs με διαφημίσεις ήταν στο mobilism (μιλάω πάντα για χρήση Chrome), στο οποίο site, να πω την αμαρτία μου κυκλοφορεί πολύ παράνομο .apk, αλλά μπήκα για να βρω μία παλιά έκδοση του Netflix γιατί η εφαρμογή από το Google Play δεν παίζει στις custom Pie rom της συσκευής μου.
    Στο εν λόγω site δεν έβλεπα διαφημίσεις παλιότερα στο rootαρισμένο 1+3 με Adaway, ή τώρα που το έχω stock κατάσταση με AdGuard.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γιατί;
    Εγώ δεν το χρησιμοποιώ, και διαφημίσεις βλέπω μόνο στα βίντεο του YouTube (για το οποίο υπάρχει η λύση του vanced)
    Γιατί χρησιμοποιώ το Magisk;
    Όπως έγραψα, μέχρι τώρα στις συσκευές μου για root χρησιμοποιούσα το SuperSU.
    Στο thread της custom rom δεν γίνεται καν λόγος γι' αυτό, αλλά για το Magisk, και επειδή την διαδικασία rootαρίσματος την έκανα σχετικά αργά, δεν ψαχτηκα για εναλλακτική λύση.
    Βρήκα τις οδηγίες στα posts και τις ακολούθησα.


    CPU:CORE i7-920 2.66GHZ | Mobo:ASUS P6T Deluxe | RAM:Corsair 7Gb (3x 1Gb, 1x 4Gb) DDR3 1333MHz | VGA:MSI GEFORCE GT960 4GB | HDD:1x WD WD5001AALS 500GB, 1x HITACHI 500GB | Optical Drive:SAMSUNG DVD-RW SH-S223F | PSU:TAGAN TG700 BZ Series PIPEROCK | Case:APLUS CS 188AWF | UPS:NRG GUARD+ 1000
    Huawei Mate 20 Pro
    Samsung Galaxy Tab S7

  14. #15254
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bianconero Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γιατί χρησιμοποιώ το Magisk;
    Όπως έγραψα, μέχρι τώρα στις συσκευές μου για root χρησιμοποιούσα το SuperSU.
    Στο thread της custom rom δεν γίνεται καν λόγος γι' αυτό, αλλά για το Magisk, και επειδή την διαδικασία rootαρίσματος την έκανα σχετικά αργά, δεν ψαχτηκα για εναλλακτική λύση.
    Βρήκα τις οδηγίες στα posts και τις ακολούθησα.

    Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς Magisk, η απορία μου αφορά το systemless host module που ανέφερες.

  15. #15255
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Θεοί στη Google. Χτες έδωσαν αναβάθμιση στο G+. Αύριο κλείνει επίσημα.

Σελ. 1017 από 1376 ΠρώτηΠρώτη ... 9971007101210151016101710181019102210271037 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 15:45
  2. iOS σε Android
    Από elminster στο φόρουμ iOS
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 13:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας