Σελ. 236 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 216226231234235236237238241246256 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.526-3.540 από 3843

Θέμα: Amazon

  1. #3526
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Royal Mail με ποιους συνεργάζεται ελλάδα έχουμε κανένα σιγουράκι να αρχίσω τα τηλέφωνα ή δεν έχει κανένα νόημα χωρίς number?
    Μου έχουν έρθει πακετάκια με acs, γενική και με Ελτα

  2. #3527
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.094
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επικοινώνησα με τον πωλητή και τον ενημέρωσα πως Δευτέρα απόγευμα θα ζητήσω full refound εάν δεν έχω παραλάβει.

    Μου απάντησε κανένα πρόβλημα και συγνώμη που δεν είμαστε ανοιχτά και οργανωμένοι αυτή τη στιγμή και ότι αν θέλω να περιμένω μέχρι Γενάρη για να μου αποστείλει ξανά την παραγγελία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #3528
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινώνησα με τον πωλητή και τον ενημέρωσα πως Δευτέρα απόγευμα θα ζητήσω full refound εάν δεν έχω παραλάβει.

    Μου απάντησε κανένα πρόβλημα και συγνώμη που δεν είμαστε ανοιχτά και οργανωμένοι αυτή τη στιγμή και ότι αν θέλω να περιμένω μέχρι Γενάρη για να μου αποστείλει ξανά την παραγγελία.
    Σωστή υποστήριξη κατά τη γνώμη μου, το ερώτημα είναι αν το θέλεις μετά τα Χριστούγεννα.
    Αν σου είχαν τάξει ότι θα το έχεις πριν τα Χριστούγεννα, τότε κάνε full refund χωρίς τύψεις.

  4. #3529
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Συμφωνώ, πολύ τίμια απάντηση.

  5. #3530
    Εγγραφή
    30-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Sorry can't speak Greek, but I have a question.

    I have ordered some items from amazon.de (standard shipping) to Greece around december 16-17. (seller is amazon)
    There was no update about the shipments after 18 december until today.

    Today I checked i-parcel and saw that;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  46e787767843fcdaaaa5d0f6f34a4b79.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  43,2 KB 
ID: 210146

    what does it mean by "after successful clearance" ? it this some kind of customs clearance ?
    I thought when you buy from other EU countries there is no customs procedure.
    And from now on how should I continue tracking ? will i-parcel give me another tracking number ?
    We will go on a vacation between 30 Dec - 2 Jan, and I don't want to miss the shipments.
    What happens if the shipments come when I'm not at the address ?

    Edit: After that I contacted with upsiparcel and they said a company called IS&S will deliver the shipments.
    Will IS&S deliver or pass it to ELTA for delviery. Will IS&S give me new tracking number for local tracking ?
    I'm planning on going for a vacation on 30th december and returning on 2nd January.
    I don't want to miss the shipments. Because of that I'm asking the details.
    (If shipments will arrive after 2nd of January, I have no problem because I'll be at home on that date).
    I also want to ask What happens if I'm not at home when delivery comes (does IS&S leave some kind of note),
    does IS&S have local stores to pickup, and how many days they keep the shipments before returning?

    If anybody experienced can tell me the procedure they faced, I'll be relieved.

  6. #3531
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kucukti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry can't speak Greek, but I have a question.

    I have ordered some items from amazon.de (standard shipping) to Greece around december 16-17. (seller is amazon)
    There was no update about the shipments after 18 december until today.

    Today I checked i-parcel and saw that;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  46e787767843fcdaaaa5d0f6f34a4b79.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  43,2 KB 
ID: 210146

    what does it mean by "after successful clearance" ? it this some kind of customs clearance ?
    I thought when you buy from other EU countries there is no customs procedure.
    And from now on how should I continue tracking ? will i-parcel give me another tracking number ?
    We will go on a vacation between 30 Dec - 2 Jan, and I don't want to miss the shipments.
    What happens if the shipments come when I'm not at the address ?

    Edit: After that I contacted with upsiparcel and they said a company called IS&S will deliver the shipments.
    Will IS&S deliver or pass it to ELTA for delviery. Will IS&S give me new tracking number for local tracking ?
    I'm planning on going for a vacation on 30th december and returning on 2nd January.
    I don't want to miss the shipments. Because of that I'm asking the details.
    (If shipments will arrive after 2nd of January, I have no problem because I'll be at home on that date).
    I also want to ask What happens if I'm not at home when delivery comes (does IS&S leave some kind of note),
    does IS&S have local stores to pickup, and how many days they keep the shipments before returning?

    If anybody experienced can tell me the procedure they faced, I'll be relieved.
    Hi I don`t have an experience with IS&S but after a short googling I can see that they will pass it to ELTA for delivery

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...mment=55269389

    Bing Translator

    Good evening, guys.

    2 weeks ago I ordered an English Amazon... The order was accepted in regular.. So far, so good!

    It was supposed to be delivery 14/11 according to with Amazon's track order. I don't I give a lot of base, I know that dates surrendering play.

    I didn't have a surveillance code.

    At 11/11 but I received mail from IS&S who tell me that they were marching from Amazon and provided to the ELTA.. They give me a code surveillance and it's writing from which store it's to be received too.

    The code works normalised. But here the problem is created..

    I have put to receive from Komotini and the e-mail says so too..

    However, the monitoring of the object says that it has arrived at the central branch of Alexandroupolis and the last briefing in monitoring says: notice.

    What's up, Strava? Did I have an e-mail accident? Is the code wrong? Did you just have the wrong briefing at monitoring? Because there is no reason to go to the K. K. Alexandroupolis but to the SS...

    Does anyone know?

  7. #3532
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό έλλειπε, να ψωνίζω από Amazon και να φοβάμαι μην χάσω και τα λεφτά μου, λες και αγοράζω από κανέναν απατεώνα της συμφοράς. (...)
    Τα λεφτά σου δεν τα χάνεις σε καμία περίπτωση. Διάβασε από το link του sdikr για την A-to-z guarantee.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #3533
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kucukti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: After that I contacted with upsiparcel and they said a company called IS&S will deliver the shipments.
    Will IS&S deliver or pass it to ELTA for delviery. Will IS&S give me new tracking number for local tracking ?
    I'm planning on going for a vacation on 30th december and returning on 2nd January.
    I don't want to miss the shipments. Because of that I'm asking the details.
    (If shipments will arrive after 2nd of January, I have no problem because I'll be at home on that date).
    I also want to ask What happens if I'm not at home when delivery comes (does IS&S leave some kind of note),
    does IS&S have local stores to pickup, and how many days they keep the shipments before returning?

    If anybody experienced can tell me the procedure they faced, I'll be relieved.
    It will be delivered by ELTA courier. They will leave a note if they don't find you.
    Since it's only 1 more working day until the 2nd that you'll be back, there is no point in chasing it now.

  9. #3534
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Είσαι σίγουρος ότι ο Seller του Αμαζον, είναι απο Ε.Ε.; Δηλαδή μπορεί εσύ να ψωνίζεις απο το σαιτ στην Γερμανία, αλλά μπορεί ο πωλητής ναναι Κίνα. Στην περίπτωση αυτή ΝΑΙ, θα πρέπει να περάσει τελωνείο, και ΝΑΙ μπορεί να έχει κολλήσει εκεί.

    Γιατί το κάνουν; Εαν η αξία των προιόντων είναι μικρή, δεν περνά τελωνείο και όλα μια χαρά. Εαν όμως είναι μεγάλη, ή έστω ακόμη εαν έχουν δηλώσει ότι είναι μικρής αξίας ή άνευ αξίας ( πχ δώρο) αλλά τους παρακινήσει την προσοχή (οι τεχνικές αυτές χρησιμοποιούνταν κατα κόρο στο παρελθόν για πωλήσεις κινητών, τάμπλετσ κλπ), τότε θα το ελέγξουν.
    Μου έχει τύχει να παραγγείλω, όχι τώρα, πριν 10 χρόνια, απο Αμαζον ΗΠΑ, βιβλία για το μεταπτυχιακό μου. Αλλά ήταν όλα μια παραγγελία, που βγήκε σε αξία κάπου 110 ευρώ. Και παρόλο που ήταν με κουριερ (DHL) τα κράτησαν για εκτελωνισμό (αυτό περισσότερο ήταν κομπίνα της κουριερ εταιρίας, ο ΦΠΑ ήταν 17 ευρώ, και πλήρωσα μαμισιάτικα, τέλη αποθήκευσης, φυλακτρα συν έξοδα εκτελωνισμού, άλλα 100 περίπου ευρώ). Λεφτά που στην δική μου περίπτωση τα περισσότερα απο αυτά (πλην του ΦΠΑ, τα υπόλοιπα) τα τσέπωσε η εταιρία.

  10. #3535
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.094
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω δοκιμάσει, αν θυμάμαι καλά την είχε πατήσει και ο anon με κάποιον τρίτο πωλητή, βρήκε λύση απλά άργησε λίγο.

    Εδώ έχει παραπάνω πληροφορίες
    Λοιπόν επειδή δεν ήθελα να σπαμάρω μέχρι να δω τι θα συμβεί.

    Το αντικείμενο προφανώς δεν έχει φτάσει ακόμα και η παρωδία συνεχίζεται. Έχω αποφασίσει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη ως τελική ημερομηνία. Και θέλω να ξέρω αν το

    You have waited no longer than 90 days from the Estimated Delivery Date to file your claim.
    που βρήκα εδώ σημαίνει πως έχω δικαίωμα να ζητήσω refound μέχρι 90 ημέρες από την τελευταία μέρα υποτιθέμενης παράδοσης που ήταν η 21 Δεκεμβρίου.

    Για την ιστορία, μετά την επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε ότι μπορεί να κάνει refound είτε ξανά αποστολή του αντικειμένου αλλά του ζήτησα να γίνει αποστολή με tracking number. Μου απάντησε πως μπορεί να κάνει ξανά μόνο με απλή αποστολή και αν επιθυμώ tracking number θα με χρεώσει 25 λίρες. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έστειλε το πακέτο εξ αρχής. Πόσο μάλλον να ρισκάρω ξανά οπότε εάν δεν έρθει έως Τρίτη θα ζητήσω refound.

    Και επειδή το κοίταξα ο πωλητής είναι UK.

    Τελευταία ερώτηση. Να κάνω refound μέσω μηνυμάτων στον πωλητή ή να χρησιμοποιήσω την λειτουργία της amazon για σιγουριά?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #3536
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή δεν ήθελα να σπαμάρω μέχρι να δω τι θα συμβεί.

    Το αντικείμενο προφανώς δεν έχει φτάσει ακόμα και η παρωδία συνεχίζεται. Έχω αποφασίσει να περιμένω μέχρι Δευτέρα - Τρίτη ως τελική ημερομηνία. Και θέλω να ξέρω αν το



    που βρήκα εδώ σημαίνει πως έχω δικαίωμα να ζητήσω refound μέχρι 90 ημέρες από την τελευταία μέρα υποτιθέμενης παράδοσης που ήταν η 21 Δεκεμβρίου.

    Για την ιστορία, μετά την επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε ότι μπορεί να κάνει refound είτε ξανά αποστολή του αντικειμένου αλλά του ζήτησα να γίνει αποστολή με tracking number. Μου απάντησε πως μπορεί να κάνει ξανά μόνο με απλή αποστολή και αν επιθυμώ tracking number θα με χρεώσει 25 λίρες. Προφανώς και δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση. Έχω τις αμφιβολίες μου για το εάν έστειλε το πακέτο εξ αρχής. Πόσο μάλλον να ρισκάρω ξανά οπότε εάν δεν έρθει έως Τρίτη θα ζητήσω refound.

    Και επειδή το κοίταξα ο πωλητής είναι UK.

    Τελευταία ερώτηση. Να κάνω refound μέσω μηνυμάτων στον πωλητή ή να χρησιμοποιήσω την λειτουργία της amazon για σιγουριά?
    Μέσω του Αμαζον θα το έκανα

  12. #3537
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Χρονια πολλα σε ολους.
    Εχω μια απορια για αγορα μεσω Amazon.UK και παρολο που εψαξα αρκετα δεν βρηκα κατι στο θεμα που να με καλυπτει.
    Εχω μια δωροεπιταγη 200 λιρες για Amazon.UK αποκλειστικα.
    Ψαχνω ενα συναγερμο για το σπιτι και καποιον που βρηκα στις 130 λιρες και μου κανει λεει κατω:
    Sold by: εταιρια στην Κινα
    Dispatched by: Amazon

    Η ερωτηση (φυσικα ????) ειναι αν θα εχει τελωνειο. Εχει καποιος εμπειρια απο τετοια αγορα?
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  13. #3538
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εάν το προϊόν βρίσκεται στην Κίνα δύσκολο να γλυτώσεις το τελωνείο.

  14. #3539
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το συγκεκριμένο έρχεται από αποθήκη της Amazon (FBA). Δεν έχεις τελωνείο.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  15. #3540
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Αν έρχεται από αποθήκη του Amazon (Fulfillment by Amazon) σωστά δεν έχει τελωνείο.

Σελ. 236 από 257 ΠρώτηΠρώτη ... 216226231234235236237238241246256 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 00:47
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 15:25
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-17, 20:08
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας