Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android
    H Google πέτυχε κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για το Android, το λειτουργικό της σύστημα για κινητά: 100.000 εφαρμογές είναι διαθέσιμες στο Android Market. Tην πληροφορία αυτή αποκάλυψε η εταιρεία μέσω του λογαριασμού Αndroid στο Twitter, κλείνοντας σχεδόν δύο χρόνια από την μέρα που το Android Market βγήκε στην αγορά.

    Ασφαλώς οι εφαρμογές του Android βρίσκονται, σε πλήθος, ακόμα πίσω από την Apple αφού οι χρήστες iPhone, iPod Touch και iPad έχουν πρόσβαση σε παραπάνω από 300.000 εφαρμογές. Όμως οι 100.000 εφαρμογές του Android είναι αξιοσημείωτες αφού μέσω αυτών επιβεβαιώνεται ο ρόλος του Android ως απάντηση στην Apple.

    Πριν την ανακοίνωση της Google είχε προηγηθεί δημοσίευμα των New York Times το οποίο αναφέρονταν στον αριθμό των εφαρμογών και σημείωνε πως οι προκλήσεις που έπονται για το Android είναι η διαφοροποίηση των συσκευών καθώς ζητήματα πληρωμών και διαθεσιμότητας στο Google Checkout.


    Πηγή: Cnet

  2. #2
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Kαι ουτε ενας αξιοπρεπης image viewer.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι ουτε ενας αξιοπρεπης image viewer.
    Γιατι αυτοι που εχουν σε χαλανε;
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από την αγγλική έκδοση του άρθρου:
    An unofficial estimate of Android applications by AndroLib had pegged the number at 50,000 in April, but it's not clear how accurate that was, as AndroLib currently predicts that 150,000 applications are available in the market.
    Και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν είδα για 100k όταν το androlib έγραφε >160k.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Πως το καλο προβλεπουν οτι ειναι 150 χιλ στο AndroLib?! Μιλαμε για 50 χιλ παραπανω εφαρμογες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 26-10-10 στις 00:58.
    No Justice - No Peace

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.583
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.300/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Linksys WAG120
    SNR / Attn
    7(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο λογαριασμο του tweeter που θεωρητικα γραψαν κατι τετοιο εγω δεν βλεπω κατι...:S

    ---edit : το βρηκα :P
    TechManiacs.gr για λάτρεις της τεχνολογίας
    Μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ρε παιδιά δεν το καταλαβαίνω αυτή την μανία με το πλήθος!
    Το πλήθος ή ποιότητα μετράει?

    Και στους υπολογιστές έχουμε 1 τρις εφαρμογές αλλά δεν το κάνουμε θέμα. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε συγκεκριμένες εφαρμογές για συγκεκριμένους λειτουργικούς σκοπούς. Βγάζω έξω την κατηγορία των παιχνιδιών αν και εκεί η ποιότητα μετράει!
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Επίσης, η άμεση σύγκριση του πλήθους εφαρμογών ίσως είναι λίγο άδικη, αφού το market αποτελεί μία πηγή εφαρμογών για το Android, ενώ το app store τη μόνη για τις συσκευές της Apple.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 26-10-10 στις 19:55.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά δεν το καταλαβαίνω αυτή την μανία με το πλήθος!
    Το πλήθος ή ποιότητα μετράει?

    Και στους υπολογιστές έχουμε 1 τρις εφαρμογές αλλά δεν το κάνουμε θέμα. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε συγκεκριμένες εφαρμογές για συγκεκριμένους λειτουργικούς σκοπούς. Βγάζω έξω την κατηγορία των παιχνιδιών αν και εκεί η ποιότητα μετράει!
    Οσες πιο πολλες υπαρχουν τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να βρισκει ο καθενας μια εφαρμογη για κατι συγκεκριμενο που θελει και αυτη να τον καλυπτει. Σιγουρα μια μειοψηφια ειναι πραγματικα ποιοτικες.

    Απο αυτην την αποψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 26-10-10 στις 19:59.
    No Justice - No Peace

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσες πιο πολλες υπαρχουν τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες να βρισκει ο καθενας μια εφαρμογη για κατι συγκεκριμενο που θελει και αυτη να τον καλυπτει. Σιγουρα μια μειοψηφια ειναι πραγματρικα ποιοτικες.

    Απο αυτην την αποψη.
    Συγνώμη αλλά θα ψάξεις μεταξύ πχ 10000 εφαρμογών? Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ, μόνο αν ήθελα να κάψω χρόνο στο μετρό. Αυτό όμως θα το έκανα μόνο για δωρεάν εφαρμογές!
    Αυτό που θέλω να πω είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η ποσότητα φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Δεν έχω τέτοιο κινητό, αλλά πραγματικά εσείς όσοι έχετε κάθεστε να δείτε τι υπάρχει σε ένα πλήθος έστω και 50000 εφαρμογών, πόσο μάλλον 100Κ ή και 300Κ
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Για τους αριθμολάγνους και τους στατιστικολόγους, εδώ έχει μια μάλλον σφαιρικότερη προσέγγιση του αριθμού των εφαρμογών για την πλατφόρμα του Android, λαμβάνοντας υπόψη και άλλες πηγές πέραν του Android Market.
    Ανυπόγραφος

  12. #12
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά θα ψάξεις μεταξύ πχ 10000 εφαρμογών? Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ, μόνο αν ήθελα να κάψω χρόνο στο μετρό. Αυτό όμως θα το έκανα μόνο για δωρεάν εφαρμογές!
    Αυτό που θέλω να πω είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων η ποσότητα φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Δεν έχω τέτοιο κινητό, αλλά πραγματικά εσείς όσοι έχετε κάθεστε να δείτε τι υπάρχει σε ένα πλήθος έστω και 50000 εφαρμογών, πόσο μάλλον 100Κ ή και 300Κ
    Να σου πω κι εγώ είμαι υπέρ των λίγων και καλών αλλά σκέψου πως υπάρχουν χιλιάδες προγραμματιστές και εκατομμύρια χρήστες και είναι δύσκολο να τους βάλεις σε καλούπια. Άλλωστε το πλήθος σημαίνει πως ασχολούνται πολλοί και ίσως βγει και κάτι καλό. Δες το linux που όλο και περισσότεροι το χρησιμοποιούσαν και σήμερα το τρέμει η M$ των δισ $$$.

    Προσωπική εμπειρία. Στα Windows Mobile είχα τα Resco Photo Viewer kai XNView. Φοβερά και τρομερά. Στο Android τώρα δεν συγκρίνεται κάτι με αυτά αλλά έχω βρει κάτι ενδιαφέρουσες εφαρμογές που αλληλοκαλύπτονται. Κάθε μέρα που περνά τις βλέπω και βελτιώνονται και ελπίζω.

    Η "εμπειρία" μου μάλιστα με έχει διδάξει πώς λίγες εφαρμογές κάνουν τα πάντα καλά. Γι' αυτό προτιμώ 1.000.000 μισές εφαρμογές παρά 1000 ολόκληρες και να σπάσει μία και να μείνω με το κινητό/υπολογιστή στο χέρι.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω κι εγώ είμαι υπέρ των λίγων και καλών αλλά σκέψου πως υπάρχουν χιλιάδες προγραμματιστές και εκατομμύρια χρήστες και είναι δύσκολο να τους βάλεις σε καλούπια. Άλλωστε το πλήθος σημαίνει πως ασχολούνται πολλοί και ίσως βγει και κάτι καλό. Δες το linux που όλο και περισσότεροι το χρησιμοποιούσαν και σήμερα το τρέμει η M$ των δισ $$$.

    Προσωπική εμπειρία. Στα Windows Mobile είχα τα Resco Photo Viewer kai XNView. Φοβερά και τρομερά. Στο Android τώρα δεν συγκρίνεται κάτι με αυτά αλλά έχω βρει κάτι ενδιαφέρουσες εφαρμογές που αλληλοκαλύπτονται. Κάθε μέρα που περνά τις βλέπω και βελτιώνονται και ελπίζω.

    Η "εμπειρία" μου μάλιστα με έχει διδάξει πώς λίγες εφαρμογές κάνουν τα πάντα καλά. Γι' αυτό προτιμώ 1.000.000 μισές εφαρμογές παρά 1000 ολόκληρες και να σπάσει μία και να μείνω με το κινητό/υπολογιστή στο χέρι.
    Δεν διαφωνώ, απλά νούμερα των 5 μηδενικών μου φαίνονται πολλά. Τόσα πολλά που ουσιαστικά δεν κερδίζεις και τίποτα. Στο τέλος θα καταλήξουμε να έχουμε υπηρεσίες που να κάνουν ακριβώς αυτό. Να ξεσκαρτάρουν τι υπάρχει!
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  14. #14
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μην ξεχνάμε και τη διαφήμιση εταιριών μέσω εφαρμογών ή τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που επιτρέπουν στους φοιτητές τους να κάνουν εργασίες εξαμήνου εφαρμογές για διάφορα ΛΣ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 00:42
  2. Τις 50.000 έφτασαν οι εφαρμογές στο Android Market
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-10, 13:55
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-08, 12:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας