Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 432 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432433434437442452 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.466-6.480 από 11575

Θέμα: e-banking

  1. #6466
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.719
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντίθεση με σένα
    Από τότε που τριγυρνούσα άγονη γραμμή και παραλίες
    Είχα μάθει
    Οσο ζω πληρώνω

    ΥΓ
    Είχα κι εκείνον τον springsteen
    Που έλεγε
    "Μεγάλωσα
    Και σταμάτησα να διαβάζω βιβλία.
    Διαβάζω μόνο λογαρισμούς.."
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #6467
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατατοπιστικοτατη.

    Μπορείτε να επιλέξετε να απενεργοποιήσετε τα SEPA Direct Debit στους λογαριασμούς σας, οπόταν η Τράπεζα απορρίπτει όλα τα SEPA Direct Debit που έχει λάβει, συμπληρώνοντας μια ειδική φόρμα σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της Τράπεζας;
    Εάν δεν συμφωνείτε με το SEPA Direct Debit που διευθετήθηκε από το λογαριασμό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφεί εντός των χρονικών ορίων που περιγράφονται στο Βιβλίο Κανονισμών του Σχεδίου SEPA Direct Debit;


    Οποτε μαλλον θα γλυτωσω την αλλαγη λογαριασμου. Θα τους πω να μου το απενεργοποιησουν. Τωρα για το αν θα παρω τα χρηματα πισω θα το δουμε.

    Ρε παιδια μονο εμενα μου φαινεται εντελως ηλιθιο να μπορει να σου παρει καποιος χρηματα γνωριζοντας μονο το IBAN και το ονομα σου? Βγαζω εξω την περιπτωση να το εβαλες καπου στο internet και να στο πηραν.

    Το ονομα μου το ξερουν 200 γνωστοι-φιλοι-συγγενεις π.χ. Μπορει καποια στιγμη να στειλω σε εναν απο αυτους το IBAN για να μου στειλει χρηματα. Αυτο σημαινει οτι ο συγκεκριμενος μπορει να μου παρει χρηματα οποτε γουσταρει? Τι πραγμα ειναι αυτο?
    No Justice - No Peace

  3. #6468
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δεν μπορεί να σου πάρει λεφτά χωρίς την συγκατάθεσή σου.
    Αν συνέβη αυτό είναι παράνομο.

  4. #6469
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Κι ομως μαλλον αυτο εγινε. Θα δω αυριο. Προς το παρον πηρα τα λιγα χρηματα που ειχα μεσα για να ειμαι ησυχος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 03-02-19 στις 12:14.
    No Justice - No Peace

  5. #6470
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι δυστυχώς μπορεί να γίνει να αγοράσει δηλαδή κάτι γνωρίζοντας μόνο το IBAN και το όνομα σου.Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση που τα ποσά είναι μικρά μάλλον κανένας φίλος σου που ίσως να το είδε σαν τρόπο πληρωμής σε κανένα browser game έβαλε τα στοιχεία σου ενδεχομένως ακόμη και μη γνωρίζωντας ότι θα χρεωθείς και τσουπ.
    Επίσης επειδή αυτό παίρνει 1-2 εργάσιμες για καταχώρηση από την τράπεζα όταν κάνει την πληρωμή το προιόν που αγοράζει (συνήθως άυλα προιόντα/υπηρεσίες) του αποδίδεται άμεσα και αν διαπιστωθεί ότι ο λογαριασμός δεν είχε τελικά υπόλοιπο ή ο κάτοχος έκανε chargeback τότε ακολουθούνται οι όροι του εκάστοτε site.

    Πχ αν είναι ένα παιχνίδι και μέσω αυτού αγοράζεις virtual currency ισως να το μπλοκάρουν μόνιμα το λογαριασμο σίγουρα θα κληθεί να δώσει πίσω τα χρήματα στην εταιρία του παιχνιδιού.Το κάθε κατάστημα το χειρίζεται διαφορετικά.

  6. #6471
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δυστυχώς μπορεί να γίνει να αγοράσει δηλαδή κάτι γνωρίζοντας μόνο το IBAN και το όνομα σου.Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση που τα ποσά είναι μικρά μάλλον κανένας φίλος σου που ίσως να το είδε σαν τρόπο πληρωμής σε κανένα browser game έβαλε τα στοιχεία σου ενδεχομένως ακόμη και μη γνωρίζωντας ότι θα χρεωθείς και τσουπ.
    Επίσης επειδή αυτό παίρνει 1-2 εργάσιμες για καταχώρηση από την τράπεζα όταν κάνει την πληρωμή το προιόν που αγοράζει (συνήθως άυλα προιόντα/υπηρεσίες) του αποδίδεται άμεσα και αν διαπιστωθεί ότι ο λογαριασμός δεν είχε τελικά υπόλοιπο ή ο κάτοχος έκανε chargeback τότε ακολουθούνται οι όροι του εκάστοτε site.

    Πχ αν είναι ένα παιχνίδι και μέσω αυτού αγοράζεις virtual currency ισως να το μπλοκάρουν μόνιμα το λογαριασμο σίγουρα θα κληθεί να δώσει πίσω τα χρήματα στην εταιρία του παιχνιδιού.Το κάθε κατάστημα το χειρίζεται διαφορετικά.
    Συγγνωμη αλλα αν το εκανε καποιος φιλος μου αυτο το πραγμα, τοτε δεν ειναι φιλος μου! Προσωπικα το αποκλειω.

    Επισης αυτο νομιζω οτι ειναι μια ηλιθιοτητα και θα επρεπε να υπαρχει μια δικλειδα ασφαλειας. Μου φαινεται πραγματικα απιστευτο.
    No Justice - No Peace

  7. #6472
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνωμη αλλα αν το εκανε καποιος φιλος μου αυτο το πραγμα τοτε δεν ειναι φιλος μου! Προσωπικα το αποκλειω.
    Και εγώ αλλά κάποιος γνωστός (Οικογένεια,φίλοι)που γνώριζε αυτά τα στοιχεία είναι....
    Για να ήταν κάποιος άλλος άγνωστος δύσκολο γιατί τα ποσά ήταν πολύ μικρά όπως είπες στην αρχή.

    Σου λέω ότι λογικά τα έβαλε και δεν γνώριζε αν γίνεται να χρεωθεί αλλά να που γίνεται.

  8. #6473
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι σε ποιου τον λογαριασμο μπηκαν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να μπορεσουν να μου πουν, και να μην επικαλεστουν προσωπικα δεδομενα, για να λυθει το μυστηριο.
    No Justice - No Peace

  9. #6474
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι σε ποιου τον λογαριασμο μπηκαν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να μπορεσουν να μου πουν, και να μην επικαλεστουν προσωπικα δεδομενα, για να λυθει το μυστηριο.
    Στο λογαριασμό της επιχείρησης που έκανε τη συναλλαγή.Η οποία είναι μια νόμιμη κανονική επιχείρηση.

    Ο λόγος που στο γράφω αυτό από πάνω στο προηγούμενο μου μήνυμα είναι γιατί σαν υπηρεσία το sepa direct debit δεν είναι κάτι που χρησιμοποιείται από άγνωστους ανθρώπους που θέλουν να σε βλάψουν οικονομικά για να βγάλουν χρήματα οι ίδιοι μιας και είναι χρήσιμη μόνο για την αγορά υπηρεσιών ή άυλων προϊόντων μηδενικής μεταπωλητικής αξίας.

  10. #6475
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνωμη αλλα αν το εκανε καποιος φιλος μου αυτο το πραγμα, τοτε δεν ειναι φιλος μου! Προσωπικα το αποκλειω.

    Επισης αυτο νομιζω οτι ειναι μια ηλιθιοτητα και θα επρεπε να υπαρχει μια δικλειδα ασφαλειας. Μου φαινεται πραγματικα απιστευτο.
    Μου φαίνεται απίστευτο το ότι έχεις βγάλει συμπέρασμα για το τι συνέβη χωρίς να έχεις όλα τα δεδομένα και βάση αυτού του συμπεράσματος κράζεις άδικα προς κάθε κατεύθυνση.

  11. #6476
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι σε ποιου τον λογαριασμο μπηκαν αυτα τα χρηματα. Ελπιζω να μπορεσουν να μου πουν, και να μην επικαλεστουν προσωπικα δεδομενα, για να λυθει το μυστηριο.
    Tα χρήματα τα εισεπραξε κάποια επιχείρηση (αν είναι sepa direct debit). Θα μάθεις ποια επιχειρηση, θα σκεφτείς μήπως εσύ το έκανες και δεν το θυμασαι. Στη συνέχεια (εφόσον δεν τα έκανες εσύ) θα απευθυνθείς στην επιχειρηση και θα πεις ότι δεν τα έκανες εσύ και να ακυρωσουν το όποιο προιον αγοράστηκε. Στην τράπεζα θα αρνηθείς ότι τα έκανες και θα ζητησεις να μη γινεται sepa direct debit στο λογαριασμο σου

  12. #6477
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα χρήματα τα εισεπραξε κάποια επιχείρηση (αν είναι sepa direct debit). Θα μάθεις ποια επιχειρηση, θα σκεφτείς μήπως εσύ το έκανες και δεν το θυμασαι. Στη συνέχεια (εφόσον δεν τα έκανες εσύ) θα απευθυνθείς στην επιχειρηση και θα πεις ότι δεν τα έκανες εσύ και να ακυρωσουν το όποιο προιον αγοράστηκε. Στην τράπεζα θα αρνηθείς ότι τα έκανες και θα ζητησεις να μη γινεται sepa direct debit στο λογαριασμο σου
    Σ'έυχαριστω.

    Βεβαια μπορει να ειναι οποιαδηποτε εταιρεια στον κοσμο, ελπιζω να μπορεσω να συνενοηθω και να καταργηθει η παγια εντολη. Ειτε απο την εταιρεια ειτε απο την τραπεζα. Αν και αφου θα καταργησω τις συγκεκριμενες πληρωμες (αν ειναι οντως αυτο) δεν νομιζω να εχω προβλημα.
    No Justice - No Peace

  13. #6478
    Εγγραφή
    16-05-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    H Εθνική έβγαλε νέο mobile banking
    https://itunes.apple.com/g...342152889?mt=8

  14. #6479
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντίθεση με σένα
    Από τότε που τριγυρνούσα άγονη γραμμή και παραλίες
    Είχα μάθει
    Οσο ζω πληρώνω

    ΥΓ
    Είχα κι εκείνον τον springsteen
    Που έλεγε
    "Μεγάλωσα
    Και σταμάτησα να διαβάζω βιβλία.
    Διαβάζω μόνο λογαρισμούς.."
    Ελευθερη μεταφραση του "γηρασκω αει διδασκομενος" ηταν
    αλλά δυστυχως δεν μαθαινουμε παντα απο τα λαθη μας
    μη νομιζεις...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #6480
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχαια παρατηρησα 3 χρεωσεις στον λογαριασμο μου στην Alpha οι οποιες δεν ξερω τι ειναι. Ειναι 4-5 ευρω η καθε μια και στην αιτιολογια γραφει SDDFTSID και διπλα εναν διαφορετικο αριθμο καθε φορα. Ολες εχουν γινει τον τελευταιο 1.5 μηνα. Αν παρω την τραπεζα και αμφισβητησω την συναλλαγη μπορει να γινει τιποτα? Η τουλαχιστον να μου πουν απο που ειναι.
    Έχεις κάποια απάντηση σχετικά με τις χρεώσεις;

Σελ. 432 από 772 ΠρώτηΠρώτη ... 412422427430431432433434437442452 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας