Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημερα στην παρεα

    Εχω θεμα με το συγκεκριμενο ρουτερακι της HOL.Να εξηγησω ομως λιγο τις συνδεσεις για μου να μπορεσετε να με βοηθησετε.

    Το router υπαρχει σε ενα δωματιο/γραφειο.Ειναι συνδεδεμενο ενσυρματα με το λαπτοπ και συνδεεται και επισης ενσυρματα με ενα powerline TP-Link TL-PA4020 που υπαρχει στην πριζα του δωματιου.Το δευτερο powerline υπαρχει στην πριζα του σαλονιου και πανω του ειναι συνδεδεμενα με ethernet ενα PS3 και ενα Logitech Squeezebox Touch.Οπως καταλαβατε θελω να φτιαξω ενα home theater στο σαλονι και προτιμησα ενσυρματη λυση με powerlines κυριως για να μπορω να streamαρω HD υλικο χωρις προβληματα.

    Το ολο συστημα δουλευει μια χαρα οταν συνδεομαι στο ιντερνετ.Οταν δηλαδη βλεπω videos στο youtube στο PS3 ή οταν ακουω ιντερνετικους ραδιοφωνικους σταθμους στο Squeezebox Touch.Οταν ομως θελω να παιξω υλικο που βρισκεται στον υπολογιστη μεσω του PS3 Media Server (ταινιες,μουσικη κλπ) δεν μπορω να συνδεθω.Δεν μου βγαζει καν το κοκκινο "Χ" του "ακαταλληλου" για οσους ξερουν απο PS3 Media Server.Σαν να προσπαθει συνεχως να κανει τη συνδεση ενα πραμα.

    Απο τα ελαχιστα που ξερω καταλαβα οτι εχει να κανει ειτε με τις ρυθμισεις του router ειτε με του firewall(ESET Smart Security) αφου κατα τα αλλα και καλες ταχυτητες εχω και πολυ σπανιες , σε φαση που δεν τις αντιλαμβανομαι , αποσυνδεσεις.Για τους ιδιους λογους πιστευω οτι και η τηλεφωνικη γραμμη μου ειναι σχετικα καλη αφου δεν ειχα προβληματα ουτε με αλλες εταιριες (Wind , Forthnet).

    Μπορειτε να βοηθησετε με τις ρυθμισεις;Να πω οτι αν θεωρειτε οτι μπορει να δουλεψει το συστημα απροβληματιστα με αυτο το router , δεν θα ηθελα να διαθεσω χρηματα για αλλο router , αν και κοιτουσα για καποιο πολυ φθηνο τυπου http://www.skroutz.gr/s/448301/Asus-...e=ASUS+RT-N12E .

    Ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είναι θέμα μόνο του ρούτερ αλλά και των συσκευών. Θα πρέπει να στήσεις πρώτα το δίκτυο σωστά με στατικές IP στις συσκευές και έξω από το εύρος του DHCP Server του ρούτερ και μετά να ενεργοποιήσεις την κοινή χρήση ώστε να βλέπονται οι συσκευές μεταξύ τους. Ότι δεν ξέρεις πες μας για βοήθεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπον λιγο που προλαβα και ασχοληθηκα τωρα το μεσημερι και αφου διαβασα τον "Οδηγος αρχαριων για PS3 Media Server"

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...3-Media-Server ,

    εβαλα static ip σε ps3 και pc και μου βγηκε το "κοκκινο "X" στον PS3 Media Server , που σημαινει οτι δεν βρηκε το ps3.Μετα απενεργοποιησα τελειως το ESET firewall με την εντολη "Pause firewall (allow all trafic)"αλλα και παλι τα ιδια.Αυτο σημαινει οτι εχω κατι λαθος στις ρυθμισεις του router;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα μόνο του ρούτερ αλλά και των συσκευών. Θα πρέπει να στήσεις πρώτα το δίκτυο σωστά με στατικές IP στις συσκευές και έξω από το εύρος του DHCP Server του ρούτερ και μετά να ενεργοποιήσεις την κοινή χρήση ώστε να βλέπονται οι συσκευές μεταξύ τους. Ότι δεν ξέρεις πες μας για βοήθεια.
    Δεν το πιστευω...πρεπει να πληκτρολογουσαμε μαζι.Τσεκαρε την απαντηση μου και πες μου αν θες τι πρεπει να κανω τωρα.Βασικα δεν ξερω παρα ελαχιστα.Π.χ. αυτο το DHCP server δεν ξερω τι ειναι και πως ενεργοποιω την κοινη χρηση.
    Ευχαριστω για την απαντηση sweet dreams.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To ρούτερ έχει IP 192.168.1.1, βάλε το εύρος από 192.168.1.2 ~ 192.168.1.240 και δώσε στατικές IP σε όλες τις σταθερές συσκευές του δικτύου από την 192.168.1.241 και πάνω.
    Κοίταξε εδώ πως να φτιάξεις κοινόχρηστο τον φάκελο ή τους φακέλους που θέλεις να βλέπεις, γιατί έτσι δεν έχεις προβλήματα με διαφορετικά λειτουργικά που μπορεί να έχουν οι υπολογιστές του δικτύου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DHCP Server.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  109,0 KB 
ID: 162697
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εκανα τα εξης οπως φαινονται στη φωτογραφια:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Router DHCP Settings 1.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  53,3 KB 
ID: 162708

    Εβαλα το ευρος απο 192.168.2.2 ~ 192.168.2.240.Επισης εβαλα σαν static IP στο PS3 192.168.2.242
    Τωρα δεν ξερω πως να αλλαξω την IP του Squeezebox που φαινεται στην εικονα παραπανω να εχει παρει την 192.168.2.5
    Μηπως παω στο DHCP Binding ,οπως φαινεται παρακατω και δινω την mac address με την IP ομως που θελω(π.χ.192.168.2.245) και κανω "add";

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DHCP Binding.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  31,7 KB 
ID: 162709

    Τελος στα κενα DNS Server1 IP Address , DNS Server2 IP Address , DNS Server3 IP Address της πρωτης εικονας πρεπει να βαλω τις τιμες των DNS Server της HOL οπως φαινονται παρακατω;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Default Static IP Settings.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  41,3 KB 
ID: 162710

    Ζητω την κατανοηση σας και παρακαλω μη γελασετε με την ασχετιλα μου.

    Παντως μηπως φταιει κατι αλλο τελικα οσον αφορα το PS3 Media Server;Το λεω γιατι δοκιμασα απο τον υπολογιστη το WinSCP (ftp client) και το "βλεπει" κανονικα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις αλλάξει την IP χειροκίνητα στο Squeezebox;;;; αν την αλλάξεις θα αλλάξει και εκεί. Κάνε μια διαγραφή των συσκευών που έχουν συνδεθεί στο ρούτερ ώστε να αποθηκευτούν με τις καινούργιες IP που τους έχεις δώσει εσύ. Το DHCP Binding είναι για να αντιστοιχεί το ρούτερ την IP με την mac address της κάθε συσκευής, αν κάνεις την διαδικασία με το εύρος δεν σου χρειάζεται. Στους DNS μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις, βάλε πρώτα του παρόχου και αν έχεις προβλήματα μπορείς να τον αλλάξεις με κάποιον άλλον(8.8.8.8, 8.8.4.4, κ.λ.π.).
    Σχετικά λοιπόν με τις IP των συσκευών έχεις δύο επιλογές, μία είναι να τις βάλεις μόνος σου και να τις βγάλεις έξω από το εύρος ή να τις αφήσεις όπως είναι και να τις αντιστοιχίσεις στο DHCP Binding με τις mac address. Με τις σταθερές IP αποφεύγεις το πιθανό πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί στον DHCP Server του ρούτερ.
    Για το PS3 δεν έχω για να σου πω, αλλά τι διαφορετικό έχει για να συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις αλλάξει την IP χειροκίνητα στο Squeezebox;;;; αν την αλλάξεις θα αλλάξει και εκεί. Κάνε μια διαγραφή των συσκευών που έχουν συνδεθεί στο ρούτερ ώστε να αποθηκευτούν με τις καινούργιες IP που τους έχεις δώσει εσύ. Το DHCP Binding είναι για να αντιστοιχεί το ρούτερ την IP με την mac address της κάθε συσκευής, αν κάνεις την διαδικασία με το εύρος δεν σου χρειάζεται. Στους DNS μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις, βάλε πρώτα του παρόχου και αν έχεις προβλήματα μπορείς να τον αλλάξεις με κάποιον άλλον(8.8.8.8, 8.8.4.4, κ.λ.π.).
    Σχετικά λοιπόν με τις IP των συσκευών έχεις δύο επιλογές, μία είναι να τις βάλεις μόνος σου και να τις βγάλεις έξω από το εύρος ή να τις αφήσεις όπως είναι και να τις αντιστοιχίσεις στο DHCP Binding με τις mac address. Με τις σταθερές IP αποφεύγεις το πιθανό πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί στον DHCP Server του ρούτερ.
    Για το PS3 δεν έχω για να σου πω, αλλά τι διαφορετικό έχει για να συνδεθεί στο τοπικό δίκτυο;;;
    Οχι δεν εχω αλλαξει χειροκινητα την ip του squeezebox και δεν ειμαι σιγουρος οτι γινεται απο το SB.Απο που κανω διαγραφη των συσκευων;
    Για τις ip των συσκευων σωστα δηλαδη περιεγραψα πιο πανω τη διαδικασια με το DHCP Binding;Γινεται δηλαδη αν τις διαγραψω να τις κανω "add" στο DHCP Binding μα την mav address τους και την ip που θα επιλεξω εγω με τιμη μεγαλητερη του 240 (π.χ. 192.168.2.250);

    Για τον PS3 Media Server ξεθαψα και το παρακατω παλιο θεμα που δεν ειχα παρει απαντηση και το παρατησα , μια που εκανα τελικα τη δουλεια μου τοτε με το πολυ καλο yts.re.Τωρα ομως που δεν παιζει το τελευταιο χρειαζεται ο PS3 MS.

    Το θεμα: http://www.insomnia.gr/topic/467072-...-media-server/

    Τη λυση τη δινει σε καποιος στο #7 post αλλα παρακατω που ρωταω για vista δεν πειρα ποτε απαντηση.

    Thanks και sorry για την ταλαιπορια

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν έχει το ρούτερ επιλογή για διαγραφή, λογικά αν του κάνεις επανεκκίνηση θα τις διαγράψει. Για τις IP σου είπα ποιο πάνω για την κάθε διαδικασία χωριστά, κάνεις την μία ή την άλλη ή αν θέλεις κάνε και τις δύο.
    Παράδειγμα:
    Έχουμε στην συσκευή αυτόματη απόδοση IP και παίρνει όταν συνδέεται μια IP μέσα από το εύρος του DHCP Server(π.χ. 192.168.2.2). Όταν αποσυνδεθεί και συνδεθεί μια καινούργια συσκευή ο DHCP Server θα δώσει αυτή την IP που θα είναι η πρώτη διαθέσιμη στην καινούργια συσκευή που συνδέθηκε. Αν τώρα εμείς συνδεθούμε πάλι και η άλλη συσκευή δεν έχει αποσυνδεθεί θα πάρουμε την επόμενη διαθέσιμη IP(π.χ. 192.168.2.3).
    Αν τώρα μέσω του DHCP Binding αντιστοιχίσουμε την IP που έχει πάρει η συσκευή με την mac address που έχει και να αποσυνδεθεί δεν θα δοθεί η IP σε άλλη συσκευή αλλά θα δίνεται πάντα στην συγκεκριμένη. Αυτή η ρύθμιση είναι απαραίτητη όταν θέλουμε να έχουμε WOL.
    Αν τώρα εσύ δώσεις static IP και θέλεις να τις βάλεις και στο DHCP Binding δεν υπάρχει πρόβλημα να το κάνεις.
    Με το PS3 Media Server δεν ξέρω για να σου πω περισσότερα, περίμενε μήπως απαντήσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω κι ενα παλιο router Thomson 585v7 απο παλια συνδεση conexx που ειχα.Επειδη με κουρασε αυτη η μ@λ@κιτσα λεω να το δοκιμασω κι αν δε δω χαϊρι και προκοπη να παω να παρω ενα netgear DGN2200v4.

    - - - Updated - - -

    Sweet dreams μολις τωρα προσεξα οτι εχεις κι εσυ Thomson 585v7.Λες να μπορεσω να κανω δουλεια με αυτο;Το δικο μου εχει το λογοτυπο connex στο πανω μερος.Υπαρχει περιπτωση να ειναι κλειδωμενο;

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esiouros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κι ενα παλιο router Thomson 585v7 απο παλια συνδεση conexx που ειχα.Επειδη με κουρασε αυτη η μ@λ@κιτσα λεω να το δοκιμασω κι αν δε δω χαϊρι και προκοπη να παω να παρω ενα netgear DGN2200v4.

    - - - Updated - - -

    Sweet dreams μολις τωρα προσεξα οτι εχεις κι εσυ Thomson 585v7.Λες να μπορεσω να κανω δουλεια με αυτο;Το δικο μου εχει το λογοτυπο connex στο πανω μερος.Υπαρχει περιπτωση να ειναι κλειδωμενο;
    Όχι, δεν κάνανε τέτοια πράγματα παλιά, κάνε του ένα Hard reset και είσαι εντάξει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ε οχι ρε φιλε.Μιλαμε για πολυ γκαντεμια.Το βαλα στην πριζα , πατησα το on/off και ειδα το λεντακι στο power να αναβοσβηνει πολυ αχνα οταν πατουσα το reset.Επειδη εξακολουθουσε να αναβοσβηνει , σκεφτηκα οτι κατι δεν κανω καλα , οποτε μπηκα στον γκουγκλη και μεχρι να βρω για hard reset , κατι παραξενο μου μυρισε (και δεν ηταν κλανιτσα του μικρου).Κοιταω και βλεπω καπνους να βγαινουν απο το thomson.Φυσικα το πεταξα μαζι με το τροφοδοτικο του στο μπαλκονι.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esiouros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε οχι ρε φιλε.Μιλαμε για πολυ γκαντεμια.Το βαλα στην πριζα , πατησα το on/off και ειδα το λεντακι στο power να αναβοσβηνει πολυ αχνα οταν πατουσα το reset.Επειδη εξακολουθουσε να αναβοσβηνει , σκεφτηκα οτι κατι δεν κανω καλα , οποτε μπηκα στον γκουγκλη και μεχρι να βρω για hard reset , κατι παραξενο μου μυρισε (και δεν ηταν κλανιτσα του μικρου).Κοιταω και βλεπω καπνους να βγαινουν απο το thomson.Φυσικα το πεταξα μαζι με το τροφοδοτικο του στο μπαλκονι.
    Τρέξε χωρίς χρονοτριβή να παίξεις τζόκερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δες τι εγινε μετα.

    Ετσι για να δω απλα αν καηκε παντελως ή αν εχει ακομα "ψυχη" μεσα του το ξαναβαλα στην πριζα και .... αναψε πρασινο το power και το wireless.Του κανω λοιπον hard reset (προσεχοντας να μην καει κανονικα αυτη τη φορα) και το συνδεω κανονικα στον υπολογιστη και με το ethernet αλλα και με το καλωδιο της τηλεφωνικης γραμμης και πρασινισε ο τοπος.Για την ακριβεια μονο το "inernet" εμεινε σβηστο.Τι να πω ...μαλλον οσαν το φοινικα αναγενηθηκε απο τις σταχτες του.

    Τελοσπαντον το αλλο θεμα τωρα ειναι οτι δεν βρισκω σε ποια διευθυνση μπαινω στο interface του.Δοκιμασα ειδη τις 192.168.1.254 , 192.168.1.1 αλλα τιποτα.

    Επισης ηθελα να ρωτησω , στην μερια των 4 ethernet , στη μια απ'αυτες εχει ενα αυτοκολητακι που γραφει "STB".Αυτην την χρησιμοποιω ή οχι;

    Τελος στο hard reset κανω τη διαδικασια ενω το εχω συνδεδεμενο κανονικα με ethernet , καλωδιο τηλεφωνικης γραμμης ή μπορει να γινει(οπως το κανα) απλα εχωντας το router στην πριζα και πατωντας το κουμπακι reset μεχρι να κοκκινησει το power;Με παραξενεψε το οτι δεν χρειαστηκε παρα μονο μερικα δευτερολεπτα για να γινει αυτο με τον τροπο που το κανα , ενω εγω περιμενα να κανει αρκετα παραπανω!

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η IP είναι η 192.168.1.254, αν δεν μπορείς να μπεις φοβάμαι ότι άδικα χάρηκες. Το STB είναι για να συνδέσεις δέκτη και δεν χρησιμοποιείται για Internet, βέβαια μπορείς να την αλλάξεις και να συνδέεσαι κι' εκεί. Στο Hard reset δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο στο Internet.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ZTE ZXHN H108NS
    Από mariossss στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 803
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-23, 14:23
  2. [Other] ZTE ZXHN H108N v2.3 (HOL)
    Από FoTiKiS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 303
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-23, 23:31
  3. [Other] ZTE ZXHN H108NS μετατροπή σε modem
    Από primehar στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-16, 22:05
  4. [Other] ZTE ZXHN H108NS καινουργιο προβλημα..
    Από Giannara στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-15, 21:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας