Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 48
  1. #31
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.896
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Power user; Για το δικτυακό, ίσως. Για τα υπόλοιπα, όχι. Όλοι οι χρήστες πρέπει να κάνουν ακροβατικά για να διαχωρίσουν λειτουργικό + εφαρμογές από τα προσωπικά αρχεία, και να ξανακάνουν για να επαναχρησιμοποιήσουν το υπάρχον προφίλ τους μετά από νέα εγκατάσταση του λειτουργικού.

    Όλοι οι χρήστες μπορεί να την πατήσουν ανοίγοντας έναν «φάκελο» ή μια «εικόνα», που στην πραγματικότητα είναι ένα εκτελέσιμο χωρίς επέκταση και με το τυπικό εικονίδιο του φακέλου/της εικόνας.

    Βέβαια, όταν τόσα χρόνια δεν αλλάζουν αυτά, μπορεί να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι δεν είναι εφικτό κάτι καλύτερο.

    Το άλλο λειτουργικό που αναφέρεις (και είσαι ο μόνος) είναι απλά άλλο. Power user στα Windows δεν σημαίνει power user και εκεί. Το θέμα εδώ είναι τα Windows.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 06-01-11 στις 00:52.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    Αττικη
    Μηνύματα
    4.138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/1100
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θυμίζεις κάποιους που έλεγαν πως η Microsoft σχεδίαζε την υποστήριξη 128bit-ων επεξεργαστών με τα 8άρια...
    Πρεπει να βγουνε κιολας και βλεπουμε για το πιο λειτουργικο θα τους υποστηριξει πρωτα.



  3. #33
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Περιοχή
    Νεο Ψυχικό
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgebou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως μου αρέσει η εμπάθεια που έχουν μερικοι με τα Windows.

    - Νεα έκδοση για το linux σημαινει καλά νεα.
    - Νεα έκδοση των Windows σημαινει νεα ευκαρια για κράξιμο πριν δουμε καν το προιον.

    Σε ότι αφορα τα Windows 8 τώρα ελπίζω να βελτιώσουν την ταχύτητα τους και την ασφάλεια τους ακομα περισσότερο και να φέρουν και κάποιες καινοτομιες αν και εδω που έχουν φτάσει τα λειτουργικα συστηματα δύσκολο το βλέπω για καινοτομίες.

    Προσωπικα το cloud δεν μου λέει τιποτα γιατι τα δεδομενα μου θέλω να τα έχω τοπικα
    Σωστός ο παίκτης...
    Vassilis
    Assumption is the mother of all fuckups!!!


    CPU: Intel Core i7 4770K, Μοtherboard: Asus Maximus VI Extreme, GPU: Palit GTX1660 6GB, RAM: Corsair 16GB DDR3-1600, PSU: Corsair TX750M, CASE: Corsair 4000D Airflow, HDD: Samsung 850 PRO Series 256GB

  4. #34
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Τελικά οι φήμες βγήκαν αληθινές. Στο keynote του Ballmer, παρουσιάστηκε το demo που λέγαμε. Δεν έδειξαν νέο UI, ούτε νέα χαρακτηριστικά των Windows 8, έδειξαν όμως μια νέα έκδοση των Windows που δεν κατονομάστηκε (την ανέφεραν ως "future major version of Windows") η οποία έτρεχε σε ARM επεξεργαστή. Μίλησαν για ένα νέο χαρακτηριστικό, το SoC (System on a Chip). Απ' το watermark, φαίνεται πως είναι τα 8άρια, πιθανώς η Μ1 ή η Μ2. Δείτε το βίντεο εδώ (απ' το 03:04:55 και μετά).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 06-01-11 στις 17:10.

  5. #35
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά οι φήμες βγήκαν αληθινές. Στο keynote του Ballmer, παρουσιάστηκε το demo που λέγαμε. Δεν έδειξαν νέο UI, ούτε νέα χαρακτηριστικά των Windows 8, έδειξαν όμως μια νέα έκδοση των Windows που δεν κατονομάστηκε (την ανέφεραν ως "future major version of Windows") η οποία έτρεχε σε ARM επεξεργαστή. Μίλησαν για ένα νέο χαρακτηριστικό, το SoC (System on Chip). Απ' το watermark, φαίνεται πως είναι τα 8άρια, πιθανώς η Μ1 ή η Μ2. Δείτε το βίντεο εδώ (απ' το 03:04:55 και μετά).
    Το θέμα είναι αν θα τρέχει πλήρως το λειτουργικό στον ARM όπως το Linux ή θα έχουμε πάλι διάφορες εκδόσεις του στυλ Ultimate, Professional κτλ.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    συμφωνα με το video φαινεται ικανο το θεμα ειναι τι θα επιλεξουν σαν πολιτικη...
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  7. #37
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μακάρι να είναι ίδιο το λειτουργικό.

    Μην παρεξηγηθώ. Δεν μιλάω για ίδια εκτελέσιμα κτλ διότι πρόκειται για διαφορετική αρχιτεκτονική.

    Απλά θέλω τα Win8 που θα έχω στο PC να είναι ακριβώς τα ίδια και στο SET-TOP BOX της τηλεόρασης μου. Όχι στυλ Windows χωρίς Aero, και χωρίς ΧΨ χαρακτηριστικού.

  8. #38
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.630
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Προφανώς και θα'ναι fully accelerated. Οι ARM ως γνωστόν δεν είναι ότι καλύτερο (δεν ειναι scalable) σε desktops, ενώ πχ σε embedded συσκευές σκίζουν. Βεβαια, δεν εχω δει προσφατα καποιο desktop/netbook/notebook με τους νεους ARM για να'χω εμπεριστατωμένη άποψη. Τωρα όμως, κανοντας offload τα πάντα σχεδον στην GPU, όσο χώμα και να'ναι η CPU, δεν θα το νοιαζει το λειτουργικό, οπότε δεν θα "κοβουν" φανταζομαι features. Απ'ότι ξερω, δειξανε demo με 1080p video κλπ με το Nvidia Tegra+Windows ARM.

    Πάντως, η Nvidia κάνει κίνηση ματ. Μπαίνει στην αγορα των CPUs με αλλη αρχιτεκτονική, με υποστηριξη από την Microsoft. Δεν το περιμενα να πω την αληθεια.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  9. #39
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Τώρα θα αρχίσει πιστεύω και το πραγματικό πανηγύρι με τις ταμπλέτες. Τα Laptop θα επιστρέψουν στον καθαρά επαγγελματικό τους ρόλο και οι ακριβές ταμπλέτες με Win8 θα πάρουν τη θέση των sub-1200€.

    Πιστεύω δηλαδή ότι θα έχουμε Android < 600€ < Windows for ARM < 1200€ < Windows X64.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.331
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......
    Όχι, ποιος τα λέει αυτά; Θα βάλουν τα χεράκια τους και θα βγάλουν τα ματάκια τους; Μου θυμίζεις κάποιους που έλεγαν πως η Microsoft σχεδίαζε την υποστήριξη 128bit-ων επεξεργαστών με τα 8άρια... Μη λέμε ό,τι θέλουμε......

    Η ίδια η Microsoft.
    Θα σταματήσει τα 32bit λειτουργικά αρχής γενόμενης από τα 8.
    Όσο για την υποστήριξη 128bit επεξεργαστών θα βγει αλλά όχι στα 8άρια.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ίδια η Microsoft.
    Θα σταματήσει τα 32bit λειτουργικά αρχής γενόμενης από τα 8.
    Όσο για την υποστήριξη 128bit επεξεργαστών θα βγει αλλά όχι στα 8άρια.
    Αλήθεια, γιατί οι Microsoft Insiders (δες την τελευταία παράθεση και πώς απαντήθηκε) άλλα λένε. Για βρες μου μία επίσημη αναφορά της Microsoft σ' αυτό...

  12. #42
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Ορίστε και επίσημη επιβεβαίωση της Microsoft:

    [...]Windows 8 that can run on x86 and ARM[...]

  13. #43
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Νομίζω ότι η υποστήριξη των ΑΡΜ αποβλέπει στα κινητά και όχι σε υπολογιστές, ντεσκτοπ και μη.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #44
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι η υποστήριξη των ΑΡΜ αποβλέπει στα κινητά και όχι σε υπολογιστές, ντεσκτοπ και μη.
    Εννοείται. Η x86 αρχιτεκτονική, όμως, απευθύνεται σε 32bit-ους επεξεργαστές, αν δε κάνω λάθος.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.630
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι η υποστήριξη των ΑΡΜ αποβλέπει στα κινητά και όχι σε υπολογιστές, ντεσκτοπ και μη.
    Αυτό μέχρι σήμερα. Μάλλον πάμε σε ARM πια σε tablets και netbooks. Σε notebooks/desktops το βλέπω δύσκολο.

    ........Auto merged post: flamelab πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται. Η x86 αρχιτεκτονική, όμως, απευθύνεται σε 32bit-ους επεξεργαστές, αν δε κάνω λάθος.
    Ε ;


    123456
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 07-01-11 στις 16:12. Αιτία: auto merged post
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φτάνουν 700W?
    Από alexandro_89 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 11:32
  2. Τελικά θα περάσει η Εθνική Ελλάδας;
    Από iron_gr στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-04, 21:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας