Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    16-04-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα, πρόσφατα ήρθαν στην κατοχή μου κάποια Cisco IP phones. Δεν διαθέτω τηλεφωνικό κέντρο, και θέλω να δουλέψουν ως σταθερά τηλέφωνα πάνω στο Fritzbox 7590 που έχω και κατά προτίμηση με το υπάρχον νούμερο του ΟΤΕ και όχι νέο VOIP αριθμό. Την άκρη με το Fritz θα τη βρω θεωρώ εύκολα ή δύσκολα είναι και ο οδηγός του @poulinos που είναι μπούσουλας.
    Το σοβαρό θέμα το έχω με τα cisco που είμαι εντελώς άσχετος. Οι περισσότερες συσκευές έχουν SIP firmware οπότε λέω να ασχοληθώ με αυτές αρχικά που θεωρώ ότι έχουν λιγότερη φασαρία, μιας και είναι ήδη σεταρισμένες. Αυτές είναι 4. Η 1η εμφανίζει TFTP error και το τηλέφωνο ουσιαστικά είναι κλειδωμένο. Θεωρώ πως δεν βρίσκει TFTP server να συνδεθεί και θα πρέπει να φτιάξω έναν για να μεταφέρω το κατάλληλο configuration στη συσκευή άσχετα αν δεν ξέρω τι αρχεία χρειάζονται και που θα τα βρω. Η 2η όταν πας να μπεις στο network configuration boot άρει πιθανότητα λόγω λάθος configuration και εκεί νομίζω. Η 3η μετά από reset εμφανίζει unprovisioned SIP, και η 4η δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα.
    Ουσιαστικά δλδ χρειάζομαι καθοδήγηση με το τι πρέπει να κάνω, πως και που θα βρω τα απαραίτητα configuration.
    Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην κούρασα, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για όσες έχουν sip firmware:
    Φτιάξε ένα tftp server μέσα θα βάλεις τα configuration files εδω https://usecallmanager.nz/tftpd-conf.html θα βρεις example configuration files και πληροφορίες για τις ρυθμίσεις
    Τα απαραίτητα αρχεία είναι τα SEPMAC.cnf.xml και DialTemplate.xml. Το SEPMAC.cnf.xml το μετονομάζεις με βάση την MAC address της κάθε συσκευής.
    Μέτα πρέπει να ρυθμίσεις το dhcp για να τραβάνε την ip του tftp server τα τηλέφωνα, αν αυτό δεν έχεις δυνατότητα να το κάνεις μπορείς να πας και να την βάλεις χειροκίνητα από το μενού της κάθε συσκευής.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας