Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Γεια σας,

    Σε λίγο καιρό όπως φαίνεται θα χρειαστεί να αγοράσω νέο αυτοκίνητο και προσανατολίζομαι σε μεταχειρισμένο BMW 3 Coupe.

    Θα χρειαστεί να βγω στην γύρα για να βλέπω διάφορα που πουλούνται, είτε από μάντρες, είτε από ιδιώτες. Καθώς μηχανικά είμαι κάπως άσχετος με αυτοκίνητα, υπάρχει κάτι SOS που πρέπει να προσέξω /κοιτάξω;

    Thanks
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  2. #2
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Προσωπικά νομίζω πως οτι και να σου πουμε εδώ, το καλύτερο είναι να βρεις (από φίλο/γνωστό κτλ) έναν μηχανικό αυτοκινήτων που να εμπιστεύεσαι και να πάτε μαζί να δείτε όποιο αυτοκίνητο θες να δεις.

    Αυτά που πιάνει το μάτι ενός μηχανικού, δεν πρόκειται να χωρέσουν να τα πούμε εδώ.

    Ένα παράδειγμα που είδα πρόσφατα μπροστά μου γιατί είχα πάει με μηχανικό φίλο μου για άσχετη δουλειά και περάσαμε να δούμε ένα αυτοκίνητο που του είχε ζητήσει μια πελάτισσα να δει....

    Σε κατάστημα στο Χαλάνδρι, πουλούσαν ένα μεταχειρισμένο SEAT με (και καλά) 45000 χλμ το οποίο όμως είχε αλλαγμένο ιμάντα (που αυτό γίνεται μετά τα 60000...). Για να μην πούμε για το "ατρακαριστο" που λένε σχεδόν όλοι. Κατά τα άλλα, στο συγκεκριμένο seat είχε γίνει τέτοιο πλύσιμο (μέσα/έξω/μηχανή) που πραγματικά νόμιζες οτι είναι καινούριο.

    Άσε το λοιπόν σε κάποιον που ξέρει. Δεν μπορεί, ακόμα και αν εσύ δεν ξέρεις κάποιον μηχανικό, κάποιος φίλος/γνωστός θα ξέρει, οπότε αυτός είναι μάλλον ο καλύτερος τρόπος να κάνεις τη δουλειά σου.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  3. #3
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    5mbps/512kbps
    ISP
    Cablenet
    Router
    Apple Time Capsule
    Thanks δεν έχεις καθόλου άδικο.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Καλησπέρα!Ξαναγραφω στο ιδιο θρεντ μετα απο 8 χρονια νομίζω!Ψαχνω για αγορά νεου αυτοκινητου!Opel Corsa 1200 Κυβικά τετραθυρο
    Πρωτα μια εισαγωγή!
    Δε θελω να την ξαναπατήσω οπως τότε.Ειχα αγοράσει ενα corsa b του 99 1200 κυβικα , απο εμπορο στον Κορυδαλλο!Δε λεω το ονομά του που κανονικά θα επρεπε.
    Πηγα σαν μ...ς και το αγόρασα αβλεπη μόνο και μόνο απο την χαμηλή τιμή που το ειχε, και επειδη το χρειαζόμουν για την δουλειά μου και το βιαζόμουν
    Το αμάξι με το καιρο είχε καποια θεματάκια που τα ανακάλυψα μέσα στον χρόνο.
    1-Πρωτο service 500ευρω.θελαν όλα αλλαγμα.
    2-Αλλαγη ελαστικών μετά απο λιγους μήνες,δεν τα χε αλλαξει ποτε ο παλιός ιδιωκτητης.
    3-Μετα απο 1 χρόνο το πηγα για κτεό.Με κοψαν.280ευρω αλλαγη καταλυτη.Τρυπιος σαν μπρίκι
    4-Η ζώνη του οδηγού ειχε βγαλει ενα κιτρινο ταμπελακι,που ποτε δε κατάλαβα τι ηταν.Το ρωτησα στο συνεργειο.Το αμαξι ειχε φαει στουκο,αλλά οχι κατι σοβαρό.Απλα οταν τρακαρει πεταγοντε αυτα τα ταμπελακια εξω.Αρα ,αλλαγη εντατηρα ζωνης μεταχειρισμενου ,90 ευρω
    5-Μετα απο καποιο βιολογικο καθαρισμο που του εκανα,οταν ανοιξαμε και σηκωσαμε την μοκετα του πορτ παγκαζ ειδαμε οτι η ρεζερβα ηταν απο αλλο αμάξι.Μια 16αρα νομιζω.Το αμαξι φοραγε 13
    6-Φυσικά τα χιλιομετρα ηταν κατεβασμένα.Ειχε σημαδι κατσαβιδιού στο ταμπλω.Κατα πόσο κατεβασμένα ηταν,ενας θεός ξέρει.Με 65000 χιλιομετρα το πηρα το 2006.Με τα πολλά γυρω εδωσα στα 800 ευρω για να γινει το αμαξι οπως πρεπει.ΑΠό τοτε βεβαια ειναι πένα.Ποτέ δε με αφησε,και δεν παρουσιασε ποτέ μηχανικό προβλημα.
    Και τώρα στο θεμα.Κοιταω συνεχεια στο car για αγορα μεταχειρισμενου corsa μοντελο του 07, η 08 στα 1200 κυβικα΄.Εχω χασει δυστυχως 2 καλες ευκαιριες απο ιδιωτες που βρηκα το αμαξακι στα 4500 ευρω συζητησιμη,μοντελα του 7 και τα 2,με μεσω ορο 80000χιλ.Το ενα μαλιστα ηταν η φουλ εξτρα εκδοση.Ολα αυτα γιατι τα θελαν μετρητα.Οποτε κοιταξα και λιγο για εμπορους αλλα φοβαμαι μην την ξαναπατησω.
    Βρηκα ενα στο χαλανδρι σε εμπορο,με 77000χιλ του 7.Το ειδα απο κοντά.Ειχε 4 τρυπες στους προφυλαχτηρες,2 μπροστα 2 πισω,με την μπογια να εχει ξεφλουδισει.Μεσα το σαλονι ειχε τρυπες απο τσιγαρο.2 στον οδηγο,2 πίσω,αλλα το μεγαλυτερο που με εκανε να την κανω,ειναι ραγισμα στο τζαμακι του ταμπλω.Μου μυριστηκε επιχειριση αλλαγης χιλιομετρων και την εκανα.
    Κοιταω καθε μερα αγγελιες απο εμπορους και βλεπω οτι σε κανεναν δε βλέπεις το αμαξι του 7 η του 8 με πάνω απο 90000 χιλιομετρα.Δε μπορω να πιστέψω οτι τα χιλιομετρα ειναι αληθινα.Και αυτο το θεμα που καποιοι λενε εγγυηση πραγματικών χιλιομετρων,μου φαινεται μουφα.Δηλαδη αν εγω το αγοράσω και μετα στο συνεργειο μου πουν οτι κατεβηκαν χιλιομετρα,δε θα μπορει ο εμπορος να ισχυριστει οτι τα κατεβασα εγώ?
    Ο λογος που ψαχνω και για εμπορους ειναι ο οικονομικος και η ευκολια.Γιατι με ενα απλο πιν με την καρτα μου εχω πληρωσει εκεινη τη στιγμη με μεταφορά,και εχω φυγει ασφαλισμενος με το αμάξι την ιδια μερα.
    -Πως λοιπον εγω μπορώ απο ενα εμπορο να μαθω το πραγματικό ιστορικο του αυτοκινητου?Εχω ακούσει οτι πλεον τα χιλιομετρα κατεβαινουν δυσκολα.Ισχυει?
    -Πλεον τα κτεο σου αναγραφουν πάνω παρατηρηση, αν στο προηγουμενο κτεο ειχες περισσοτερα χιλιομετρα απο τωρα.Αυτο ισχυει?
    -Οι εμποροι μπορουν να πλαστογραφησουν ενα χαρτι κτεο,ωστε να σου πουν οτι το αμαξι περασε κτεο πχ στα 70000- χιλ ενω ειχε περάσει στα 140.000?
    -Το παραμυθι... δεν μπορω να στο πάω μεχρι το συνεργειο σου γιατι ειναι ανασφαλιστο...,ειναι απλά παραμυθι,η είναι νομικα καλυμμενοι να τους πας μεχρι το συνεργειο,αλλα αποφευγουν να το κάνουν?
    -Πολλοι εμποροι αφαιρουν τις πινακιδες.Ποιος ειναι ο λογος?
    -Αν τους ζητησω τις πινακιδες και μου τις δειξει.Μπορω να τηλεφωνησω καπου να μαθω για το ιστορικο του αυτοκινητου?Ποιο συγκεκριμενα.Μπορω να παρω στο κτεο και να πω το αμαξι με αριθμο ταδε,με πόσα χιλιομετρα περασε κτεο απο εσας?Θα μου πουν;η θα μου πουν ποιος εισαι εσυ;Tι σε νοιάζει?
    Επισης να πω στον εμπορο που πηγα στο χαλανδρι,και σε αλλον εναν στο Ν Ηρακλειο,και οι δυο ειχαν τα χαρτια κτεο που πιστοποιουν μαλλον τα αληθινα χιλιομετρα,αλλα δεν ειχαν βιβλιο service.Τα χαρτια να ηταν αληθινα του κτέο?Το βιβλιο servise γιατί δεν στο δειχνουν?
    -1Στην τελική υπάρχει καποιος αξιοπιστος εμπορος εδώ στην Αθήνα?
    -2.Υπαρχει καποιος που να πουλαει το corsaki του για αμεση αγορα?

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!Ξαναγραφω στο ιδιο θρεντ μετα απο 8 χρονια νομίζω!Ψαχνω για αγορά νεου αυτοκινητου!Opel Corsa 1200 Κυβικά τετραθυρο
    Πρωτα μια εισαγωγή!
    Δε θελω να την ξαναπατήσω οπως τότε.Ειχα αγοράσει ενα corsa b του 99 1200 κυβικα , απο εμπορο στον Κορυδαλλο!Δε λεω το ονομά του που κανονικά θα επρεπε.
    Πηγα σαν μ...ς και το αγόρασα αβλεπη μόνο και μόνο απο την χαμηλή τιμή που το ειχε, και επειδη το χρειαζόμουν για την δουλειά μου και το βιαζόμουν
    Το αμάξι με το καιρο είχε καποια θεματάκια που τα ανακάλυψα μέσα στον χρόνο.
    1-Πρωτο service 500ευρω.θελαν όλα αλλαγμα.
    2-Αλλαγη ελαστικών μετά απο λιγους μήνες,δεν τα χε αλλαξει ποτε ο παλιός ιδιωκτητης.
    3-Μετα απο 1 χρόνο το πηγα για κτεό.Με κοψαν.280ευρω αλλαγη καταλυτη.Τρυπιος σαν μπρίκι
    4-Η ζώνη του οδηγού ειχε βγαλει ενα κιτρινο ταμπελακι,που ποτε δε κατάλαβα τι ηταν.Το ρωτησα στο συνεργειο.Το αμαξι ειχε φαει στουκο,αλλά οχι κατι σοβαρό.Απλα οταν τρακαρει πεταγοντε αυτα τα ταμπελακια εξω.Αρα ,αλλαγη εντατηρα ζωνης μεταχειρισμενου ,90 ευρω
    5-Μετα απο καποιο βιολογικο καθαρισμο που του εκανα,οταν ανοιξαμε και σηκωσαμε την μοκετα του πορτ παγκαζ ειδαμε οτι η ρεζερβα ηταν απο αλλο αμάξι.Μια 16αρα νομιζω.Το αμαξι φοραγε 13
    6-Φυσικά τα χιλιομετρα ηταν κατεβασμένα.Ειχε σημαδι κατσαβιδιού στο ταμπλω.Κατα πόσο κατεβασμένα ηταν,ενας θεός ξέρει.Με 65000 χιλιομετρα το πηρα το 2006.Με τα πολλά γυρω εδωσα στα 800 ευρω για να γινει το αμαξι οπως πρεπει.ΑΠό τοτε βεβαια ειναι πένα.Ποτέ δε με αφησε,και δεν παρουσιασε ποτέ μηχανικό προβλημα.
    Και τώρα στο θεμα.Κοιταω συνεχεια στο car για αγορα μεταχειρισμενου corsa μοντελο του 07, η 08 στα 1200 κυβικα΄.Εχω χασει δυστυχως 2 καλες ευκαιριες απο ιδιωτες που βρηκα το αμαξακι στα 4500 ευρω συζητησιμη,μοντελα του 7 και τα 2,με μεσω ορο 80000χιλ.Το ενα μαλιστα ηταν η φουλ εξτρα εκδοση.Ολα αυτα γιατι τα θελαν μετρητα.Οποτε κοιταξα και λιγο για εμπορους αλλα φοβαμαι μην την ξαναπατησω.
    Βρηκα ενα στο χαλανδρι σε εμπορο,με 77000χιλ του 7.Το ειδα απο κοντά.Ειχε 4 τρυπες στους προφυλαχτηρες,2 μπροστα 2 πισω,με την μπογια να εχει ξεφλουδισει.Μεσα το σαλονι ειχε τρυπες απο τσιγαρο.2 στον οδηγο,2 πίσω,αλλα το μεγαλυτερο που με εκανε να την κανω,ειναι ραγισμα στο τζαμακι του ταμπλω.Μου μυριστηκε επιχειριση αλλαγης χιλιομετρων και την εκανα.
    Κοιταω καθε μερα αγγελιες απο εμπορους και βλεπω οτι σε κανεναν δε βλέπεις το αμαξι του 7 η του 8 με πάνω απο 90000 χιλιομετρα.Δε μπορω να πιστέψω οτι τα χιλιομετρα ειναι αληθινα.Και αυτο το θεμα που καποιοι λενε εγγυηση πραγματικών χιλιομετρων,μου φαινεται μουφα.Δηλαδη αν εγω το αγοράσω και μετα στο συνεργειο μου πουν οτι κατεβηκαν χιλιομετρα,δε θα μπορει ο εμπορος να ισχυριστει οτι τα κατεβασα εγώ?
    Ο λογος που ψαχνω και για εμπορους ειναι ο οικονομικος και η ευκολια.Γιατι με ενα απλο πιν με την καρτα μου εχω πληρωσει εκεινη τη στιγμη με μεταφορά,και εχω φυγει ασφαλισμενος με το αμάξι την ιδια μερα.
    -Πως λοιπον εγω μπορώ απο ενα εμπορο να μαθω το πραγματικό ιστορικο του αυτοκινητου?Εχω ακούσει οτι πλεον τα χιλιομετρα κατεβαινουν δυσκολα.Ισχυει?
    -Πλεον τα κτεο σου αναγραφουν πάνω παρατηρηση, αν στο προηγουμενο κτεο ειχες περισσοτερα χιλιομετρα απο τωρα.Αυτο ισχυει?
    -Οι εμποροι μπορουν να πλαστογραφησουν ενα χαρτι κτεο,ωστε να σου πουν οτι το αμαξι περασε κτεο πχ στα 70000- χιλ ενω ειχε περάσει στα 140.000?
    -Το παραμυθι... δεν μπορω να στο πάω μεχρι το συνεργειο σου γιατι ειναι ανασφαλιστο...,ειναι απλά παραμυθι,η είναι νομικα καλυμμενοι να τους πας μεχρι το συνεργειο,αλλα αποφευγουν να το κάνουν?
    -Πολλοι εμποροι αφαιρουν τις πινακιδες.Ποιος ειναι ο λογος?
    -Αν τους ζητησω τις πινακιδες και μου τις δειξει.Μπορω να τηλεφωνησω καπου να μαθω για το ιστορικο του αυτοκινητου?Ποιο συγκεκριμενα.Μπορω να παρω στο κτεο και να πω το αμαξι με αριθμο ταδε,με πόσα χιλιομετρα περασε κτεο απο εσας?Θα μου πουν;η θα μου πουν ποιος εισαι εσυ;Tι σε νοιάζει?
    Επισης να πω στον εμπορο που πηγα στο χαλανδρι,και σε αλλον εναν στο Ν Ηρακλειο,και οι δυο ειχαν τα χαρτια κτεο που πιστοποιουν μαλλον τα αληθινα χιλιομετρα,αλλα δεν ειχαν βιβλιο service.Τα χαρτια να ηταν αληθινα του κτέο?Το βιβλιο servise γιατί δεν στο δειχνουν?
    -1Στην τελική υπάρχει καποιος αξιοπιστος εμπορος εδώ στην Αθήνα?
    -2.Υπαρχει καποιος που να πουλαει το corsaki του για αμεση αγορα?
    Αρχικά απο προσωπική εμπειρία.
    Είχα στην κατοχή μετ/σμενο corsa μοντέλο 2003 με βενζίνη.Στις 200.000 χλμ πουλήθηκε
    Είχε βγάλει μικροπροβλήματα.(αντλία βενζίνης ,τρομπάκια συμπλέκτη)
    Θέλετε με πετρέλαιο ή βενζίνη?
    Συγγενής πήρε πρόσφατα Corsa πετρέλαιο μοντέλο 2009 με σύστημα ecoflex μετ/σμενο 1300cc.
    Δεν έχω εμπερία με το συγκεκριμένο αλλά είναι πολύ χαμηλό αμάξι.
    Εαν πάρετε με πετρέλαιο διαβάστε περί του φίλτρου μικροσωματιδίων DPF
    Ειδικά τα μετ/σμενα Corsa πετρέλαιο χρονολογίας 2007+ βγάζουν ζημια βολάν συμπλέκτη κόστος περίπου 1200 ευρω.
    Ενα μεταχειρισμένο μπορεί να ελεχθεί εαν εχουν γυριστεί χιλιόμετρα , το συνδέουν σε υπολογιστή σε επίσημο συνεργείο.
    Σχετική βοήθεια και απορίες θα βρείς στην εξής κοινότητα : http://www.opel-club.gr/vbulletin/activity.php?
    *Οσο για την απορία του κατεβάσματος των χιλιομέτρων είναι πολύ απλή υπόθεση για γνώστες.
    Κόστος 50 ευρώ τα κετεβάζουν μέσω προγράμματος.
    Eύκολο θύμα ο υποψήφιος αγοραστής ο οποίος σεν τα γνωρίζει.
    To Corsa το δικό μου είχε αγοραστεί απο τον Παζαρόπουλο το 12/2003
    Είχε γίνει έλεγχος και όντως είχε 25.000 χιλιομετρα ήταν καινουργιο, ωστόσο είχαν αλλάξει με μη γνήσιο το δεξί φανάρι (συγκεκριμενα επειδη το είχα προσέξει ήταν Valeo)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 22-08-15 στις 01:31.
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.037
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    therion,

    αν δεν μπορείς να πάρεις το αμάξι για έλεγχο με την ησυχία σου, έστω και με ΔΟΚ πινακίδες, προσπέρασέ το.
    Όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισες την πρώτη φορά θα τα είχες γλιτώσει με €30 και δοκιμαστικό ΚΤΕΟ πριν την αγορά του.

    Εγώ θα κοιτούσα από ιδιώτη, αν και αγόρασα από μάντρα (συγκεκριμένα αντιπροσωπεία). Απλά είχα 2 πρωινά το αυτοκίνητο στη διάθεσή μου να το ψάξω. Το πέρασα ΚΤΕΟ όπου βγήκαν όλα κομπλέ (μαζί με τα χιλιόμετρα), μετά τηλέφωνο στον ασφαλιστή μου να δει αν είχε εμπλακεί σε ατύχημα, φαναρτζής, συνεργείο για τα μηχανικά και το αποφάσισα.
    Είχα δώσει προκαταβολή 500 ευρώ εκείνες της μέρες, και την τελευταία με κάρτα το πλήρωσα και το πήρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    therion,

    αν δεν μπορείς να πάρεις το αμάξι για έλεγχο με την ησυχία σου, έστω και με ΔΟΚ πινακίδες, προσπέρασέ το.
    Όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισες την πρώτη φορά θα τα είχες γλιτώσει με €30 και δοκιμαστικό ΚΤΕΟ πριν την αγορά του.

    Εγώ θα κοιτούσα από ιδιώτη, αν και αγόρασα από μάντρα (συγκεκριμένα αντιπροσωπεία). Απλά είχα 2 πρωινά το αυτοκίνητο στη διάθεσή μου να το ψάξω. Το πέρασα ΚΤΕΟ όπου βγήκαν όλα κομπλέ (μαζί με τα χιλιόμετρα), μετά τηλέφωνο στον ασφαλιστή μου να δει αν είχε εμπλακεί σε ατύχημα, φαναρτζής, συνεργείο για τα μηχανικά και το αποφάσισα.
    Είχα δώσει προκαταβολή 500 ευρώ εκείνες της μέρες, και την τελευταία με κάρτα το πλήρωσα και το πήρα.
    Συμφωνώ με όσα λές.
    Kαλοτάξιδο και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις
    Τι αμάξι αγόρασες?

    Εαν και ιδίωτης εαν είναι λαμόγιο την πατάς εύκολα.Θέλει έλεγχο με λεπτομέρεια
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  8. #8
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    therion,

    αν δεν μπορείς να πάρεις το αμάξι για έλεγχο με την ησυχία σου, έστω και με ΔΟΚ πινακίδες, προσπέρασέ το.
    Όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισες την πρώτη φορά θα τα είχες γλιτώσει με €30 και δοκιμαστικό ΚΤΕΟ πριν την αγορά του.

    Εγώ θα κοιτούσα από ιδιώτη, αν και αγόρασα από μάντρα (συγκεκριμένα αντιπροσωπεία). Απλά είχα 2 πρωινά το αυτοκίνητο στη διάθεσή μου να το ψάξω. Το πέρασα ΚΤΕΟ όπου βγήκαν όλα κομπλέ (μαζί με τα χιλιόμετρα), μετά τηλέφωνο στον ασφαλιστή μου να δει αν είχε εμπλακεί σε ατύχημα, φαναρτζής, συνεργείο για τα μηχανικά και το αποφάσισα.
    Είχα δώσει προκαταβολή 500 ευρώ εκείνες της μέρες, και την τελευταία με κάρτα το πλήρωσα και το πήρα.
    Ναι αλλα ποιος μαντρας δεχεται να περασω το αμαξι του κτέο?Πχ εκει που πηγα τωρα για να δω για αυτοκινητο,δεν ηθελε να το πάμε στο συνεργειογιατί ειναι ανασφαλιστο.Ποσο μάλλον να του πω πάμε να περάσουμε κτέο

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.037
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με όσα λές.
    Kαλοτάξιδο και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις
    Τι αμάξι αγόρασες?

    Εαν και ιδίωτης εαν είναι λαμόγιο την πατάς εύκολα.Θέλει έλεγχο με λεπτομέρεια

    Έχει 4 χρόνια τώρα αλλά βγήκε καλή αγορά.
    Ξόδεψα όμως κανένα 100άρι για να το ψάξω.

    Ένα Toyota Corolla E12 pre-facelift του 2003 πήρα.

    Χθεσινή φωτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20150819_190018-.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  691,6 KB 
ID: 160070

    Αν υπάρχει χρόνος για ψάξιμο, συνήθως με ένα πέρασμα και από τα αντίστοιχα forums/clubs μαθαίνεις πράγματα.
    Και αν υπάρχουν αγγελίες εκεί, συνήθως συνοδεύονται από πλήρες ιστορικό του αυτοκινήτου.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-04-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    847
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 41(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με όσα λές.
    Kαλοτάξιδο και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις
    Τι αμάξι αγόρασες?

    Εαν και ιδίωτης εαν είναι λαμόγιο την πατάς εύκολα.Θέλει έλεγχο με λεπτομέρεια
    Αρα ιδιωτης που αρνειται να παμε το αμαξι στο συνεργειο,μυριζει απατεωνια.Πριν 1 μηνα ακριβως,βρηκα μια αγγελια απο εναν ιδιωτη για ενα corsaki του 6.Οταν πηγα και το δα μου φανηκε αρκετα καλο εξωτερικά.Ομως δεν ειχε βιβλιο service.2.Tο αμαξι δεν ηταν δικό του,αλλα ενος αλλου αλοδαπου συγκεκριμενα.3 Μου πε,ειναι φιλος μου και θα το πουλησει για παρτυ του γιατί λειπει εκτος Ελλάδας.4.Μου πε εχει δικο του διεκπεραιωτη,που θα μας το κανει μπαμ μπαμ.5.Του πα να το πάμε το πρωι συνεργειο,και μου λεει,δε μπορω γιατι εχω πιάσει καινουργια δουλεια,και δε μπορω να ζητησω ρεπο το πρωι.Οτι και καλαδεν τον παιρνει να ζητησει ρεπό.Μου λεει μη το σκεφτεσαιτο αμαξι ειναι πένα.Αλλα εμενα κατιδε μου πηγαινε καλα.Το αμαξι ειναι ακομα απουλητο,και ανανεωνει ο τυπος ακομα την αγγελια.Δεν μπορω να πω ποια αγγελία είναι,αλλα ο τυπος ακομα δεν βρηκε λακαμα να αγορασει το μαλλον υποπτο αμαξι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος therion : 22-08-15 στις 02:02.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.037
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Spoiler:
    Εδώ περιμένοντας τον φαναρτζή να το δει, πριν το αγοράσω.
    Δεν γεμιζε και πολύ το μάτι ε;
    Αλλά τελικά βγήκε αστέρι μηχανικά και σιγά-σιγά το φέρνω στα μέτρα μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  001.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  742,2 KB 
ID: 160071


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε δε διαβασεςκαλα το νήμα.Δεν πηρα αμαξι τώρα.Πριν δεκα χρονια το χω αγορασει και την πάτησα.Τωρα ψάχνω για κανουργιο αμάξι χωρις να την πάθω όπως τότε.
    Νομίζω εμένα έκανε quote.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει 4 χρόνια τώρα αλλά βγήκε καλή αγορά.
    Ξόδεψα όμως κανένα 100άρι για να το ψάξω.

    Ένα Toyota Corolla E12 pre-facelift του 2003 πήρα.

    Χθεσινή φωτό:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20150819_190018-.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  691,6 KB 
ID: 160070

    Αν υπάρχει χρόνος για ψάξιμο, συνήθως με ένα πέρασμα και από τα αντίστοιχα forums/clubs μαθαίνεις πράγματα.
    Και αν υπάρχουν αγγελίες εκεί, συνήθως συνοδεύονται από πλήρες ιστορικό του αυτοκινήτου.
    Τίμιο και απρόβληματιστο αμάξι.Ειμαι και εγω Ιάπωνας(Honda), το 2003 κοίταγα να το πάρω αντιπροσωπείας.
    Καλά χιλιόμετρα να έχεις!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε δε διαβασεςκαλα το νήμα.Δεν πηρα αμαξι τώρα.Πριν δεκα χρονια το χω αγορασει και την πάτησα.Τωρα ψάχνω για κανουργιο αμάξι χωρις να την πάθω όπως τότε.
    Πιθανόν έγινε μπέρδεμα, πρός τον tsavman πήγαινε το μήνυμα.
    Σού έδωσα μερικές προσωπικές εμπειρίες εφόσον ημουν κάτοχος Opel Corsa c
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  13. #13
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    @tsavman
    Σε τέτοιο αμάξι, έπρεπε να είχε κάνει τραγικά πράγματα ο προηγούμενος για να ΜΗΝ σου βγει αξιόπιστο. Έκανες πολύ καλή αγορά.

    Κάποιες παρατηρήσεις:
    - τα Corsa της εποχής που αναφέρεστε, έβγαζαν διάφορα προβλήματα. Γνωρίζω δικό μου άνθρωπο που είχε ένα του 2001, αγανάκτηση, ήταν κι νοικιάρικο, τα άλλαξε σχεδόν όλα.
    Ακόμα και σήμερα το αμάξι δεν εμπνέει, ουδεμμία σχέση με ένα γιαπωνέζικο της ίδιας χρονολογίας...

    - οι περισσότεροι μαντράδες γυρίζουν χιλιόμετρα, νταξ, δεν σας λέω κάτι νέο, αλλά προσέξτε 2 συγκεκριμένους που φέρνουν μικρά φθηνά πετρέλαια (αυτά που θέλει ο κόσμος δλδ), ΟΛΑ είναι εισαγωγής με πιθανότατα γυρισμένα χιλιόμετρα. Άλλωστε σχεδόν όλα πασάρονται με 80-90,000 χλμ, δεν πρέπει να προβληματίσει αυτό ;
    Αν θέλει κάποιος να αγοράσει από έμπορο, ας προτιμήσει τα μεταχειρισμένα των επίσημων αντιπροσώπων. Εκεί, ουδείς ασχολείται να γυρίσει χιλιόμετρα, είναι ελεγμένα μηχανικά, δίνουν εγγύηση, αλλά είναι κι ακριβότερα στην αγορά !

    - υπάρχουν και ιδιώτες που γυρίζουν χιλιόμετρα. Ίσως είναι ελάχιστοι, αλλά προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον έναν που τελευταία πούλησε Mondeo του 2009 με γυρισμένα (μάλιστα με ξεσκισμένες βαλβίδες λόγω υγραερίου).

    - το βιβλίο service που κάποτε θεωρούσαμε εγγύηση, δεν είναι, μπορεί κάλλιστα να φτιαχτεί ! Ο πάνω τύπος που περιγράφω το έκανε.

    - άνθρωπος που απαγορεύει ή περιορίζει τον έλεγχο του ΙΧ που πουλάει, πρέπει αυτομάτως να απορρίπτεται, χωρίς δεύτερη κουβέντα, όσο καλή προσφορά και αν φαινεται το αμάξι που σου πουλάει.

    Προσωπική συμβουλή (δλδ τι θα έκανα στην θέση σου) ;
    Πάτε με τον τύπο το αμάξι σε ένα εξουσιοδοτημένο. ΑΝ είναι καλοί, κάνουν το αμάξι "φύλλο και φτερό", δλδ το ελέγχουν ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΑ (ενδεικτικά για πιθανές στούκες, ξεβαμμένα μέρη, ξεβαμμένο χρώμα κάτω απ΄το χαλί του πορτ παγκάζ, αναρτήσεις, συνδέουν το διαγνωστικό, αν έχει τζόγο το τιμόνι κτλ.)
    Αν είναι σωστό συνεργείο, θα στο χρεώσουν, αλλά ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ. Γνωρίζω μία τουλάχιστον περίπτωση που γνωστό μου άτομο γλύτωσε από Avensis (εξαιρετική περίπτωση κατά τα άλλα!) με καμμένη φλάντζα επειδή το πήγε σε εξουσιοδοτημένο της Toyota το οποίο χρέωσε τον έλεγχο 30€. Δεν είναι η στιγμή που αναφωνείς ΧΑΛΑΛΙ του 30άρι ;

    Το βασικότερο στα μετάχειρα πετρέλαια είναι, πέραν του αν τήρησε τα σέρβις και τις έγκαιρες αλλαγές λαδιών, το πως μεταχειρίστηκε την τρόμπα πετρελαίου, η οποία είναι και η ακριβότερη επισκευή που θα χρειαστεί να κάνεις.
    Εκεί είναι εντελώς λαχείο η φάση, όπως σου κάτσει.

    Ιδανική αγορά μετάχειρου είναι αυτή από γνωστό, αλλά δεν είναι εφικτή πάντα δυστυχώς.

    Μην βιαστείς, ψάξ' το αρκετά, δεν είναι εποχή για λάθος αγορές...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nozomi : 22-08-15 στις 20:06.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από baldrick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-12, 22:36
  2. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 17:47
  3. ** αγορα μεταχειρισμενου η νεου αυτοκινητου ?**
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 12:42
  4. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από G.S στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 21:41
  5. αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου
    Από Jiminhio 10 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 11:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας