Σελ. 373 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375378 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.581-5.595 από 5680
  1. #5581
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην χάνεις χρόνο με προσφορές σε καταστήματα κωτσοβολους κτλ. Μπες skroutz και βρες το φθηνότερο με τα μικρότερα μεταφορικά. Δες την πορεία της τιμής μήπως πέσει ξαφνικά. Υπάρχουν κάποιες μεμονωμένες μέρες η εβδομάδες που μπορεί να πέσει και 40% η τιμή σε κάποιες συσκευές. Διερεύνησε μετά αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα, πάρε τους τηλέφωνο να ρωτησεις αν έχουν διαθέσιμο το προϊόν που θες, αν δεν είναι πες καλά θα τους πάρεις τηλέφωνο εν καιρώ. Αν σου πούνε ότι δεν έχουμε άλλα έχουμε το τάδε μην ασχοληθείς και λες όχι, το κάνουν για να μην σε χάσουν από πελάτη αν πας αλλού, μπορεί να μην σου κάνει το προϊόν. Αυτά εν ολίγοις. Άσε τις βλακ Friday και ότι πασάρουν γιατί είναι κορόιδα, εκτός αν έχεις μαρκαρισμένη την τιμή και παρακολουθείς από πριν. Εμένα η καλύτερη μου είναι όταν δεν ασχολούμαι με εκπτώσεις.
    κοίτα εδώ δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί οι τιμές προχθές ήταν πραγματικά καλές και σήμερα έστειλα άνθρωπο να πάει εκεί για τις τρεις παραγγελίες που έκανα πρωί-πρωί χωρίς να τις πληρώσω για να δεσμεύσω τα προϊόντα κι αν κάτσει μετά το παρακαλεί το να μου περάσουν και τους πόντους.


    "ναι γεια σας λέει θέλω να πληρώσω τα air condition αντί να τα πληρώσω σπίτι που θα έρθετε.

    παρακαλώ περάστε στο ταμείο λέει μπορείτε να πληρώσετε εκεί.

    με τους πόντους λέει τι θα γίνει!
    θα τους περάσουμε εκεί λέει μην ανησυχείτε.

    μάλλον σε άσχετο θα πέσαμε.
    στο ταμείο ..(ότι πρόλαβαν για να μου πουν αυτή που έστειλα) είπαν ότι αυτές είναι οι παραγγελίες απευθείας στον προμηθευτή που βλέπω,
    θα μου έρθει μήνυμα μπορεί και σε ένα μήνα..
    μάλιστα βλέπουν λέει ότι μία από τις τρεις παραγγελίες παραδόθηκε!
    τρέχα γύρευε ποτέ δεν έγινε αυτό.
    θέλω να με πάρει να μου πούνε ακριβώς τι τους είπανε στο ταμείο γιατί δεν προχώρησαν σε αγορά τελικά σε πληρωμή.

    Εχω δεσμεύσει 2 bosh 9-12 και ένα cαrrier 12.
    νομίζω ότι από αυτά που είχανε σε προσφορά ήταν καλές επιλογές τουλάχιστον στους δείκτες και λοιπά ότι πρόλαβα να δω γιατί όλα γίναν άρπα-κόλλα.

    Την προηγούμενη μέρα που πήγα να τα πάρω το μεσημέρι που είχε και δωρεάν εγκατάσταση είχαν εξαντληθεί, οπότε τις έβαλα τις παραγγελίες πρωί-πρωί ξημερώματα

    οι τιμές έβγαινα 425 525 και 599 το carrier με 100 πόντους ανά ευρω αγορών.

    και μάλιστα Σε ορισμένες επιχειρήσεις κάποιες φορές τους εξαργυρωνεις και κερδίζεις τα διπλά ευρω.
    ήταν καλή τιμή έτσι δεν είναι?

    που να τα έκοβες και τιμολόγιο.

    Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε θα κάτσω ένα μήνα να τους περιμένω.

    κοίταξα και για σόμπα για ξύλα..
    Αν και έχω μυοσκελετικα και δεν είναι για να σηκώνω αντικείμενα,,,
    εδώ που είμαι παντού πεταμένα ξύλα έχει.
    τώρα κόβω ένα δέντρο τεράστιο και αυτοί που το κόβουν μου ελεγαν στο lockdown. μην του δώσεις κάτω από 150 ευρώ γιατί κάνει. αρκετά παραπάνω

    παιδιά να σας το δώσω σε εσάς ένα πενηντάρικο του λέω..
    δεν το θέλω να μου λέει αλλά μην το δώσεις φθηνά μου λέγανε.

    αν έκανε 150 τότε τώρα μπορεί να κάνει 250 δεν ξέρω.

    αυτό στο λέω γιατί δεν παύει να είναι και αυτή παραλλη λυση.
    με ένα καροτσάκι λαϊκής όταν βγάζεις τα σκυλιά βόλτα.
    πολύς κόσμος το κάνει αυτό και τη βγάζει τζάμπα.

    μπαίνω κοιτάω τις σόμπες, τζακόσομπα εννοείται να έχεις και το θέμα (Αν και το να χάσω το φούρνο είναι ξενέρα,


    δεν μπορώ να βάλω κάτι ακριβό κοίταξα εννοείται το πιο φθηνό.
    Με λίγες καλές κριτικές και φθηνή βρήκα μία που δείχνει okay τώρα στην αντοχη δεν ξέρω, κάτω από 300 ευρώ.

    Ε λοιπόν η μάρκα είναι "Αγοραστός"
    ξενέρωσα. δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου κάτι που θα μου θυμίζει αυτο το σκουπίδι της κεντρικής Ελλάδος...!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 30-11-23 στις 21:13.

  2. #5582
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίτα εδώ δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί οι τιμές προχθές ήταν πραγματικά καλές και σήμερα έστειλα άνθρωπο να πάει εκεί για τις τρεις παραγγελίες που έκανα πρωί-πρωί χωρίς να τις πληρώσω για να δεσμεύσω τα προϊόντα κι αν κάτσει μετά το παρακαλεί το να μου περάσουν και τους πόντους.


    "ναι γεια σας λέει θέλω να πληρώσω τα air condition αντί να τα πληρώσω σπίτι που θα έρθετε.

    παρακαλώ περάστε στο ταμείο λέει μπορείτε να πληρώσετε εκεί.

    με τους πόντους λέει τι θα γίνει!
    θα τους περάσουμε εκεί λέει μην ανησυχείτε.

    μάλλον σε άσχετο θα πέσαμε.
    στο ταμείο ..(ότι πρόλαβαν για να μου πουν αυτή που έστειλα) είπαν ότι αυτές είναι οι παραγγελίες απευθείας στον προμηθευτή που βλέπω,
    θα μου έρθει μήνυμα μπορεί και σε ένα μήνα..
    μάλιστα βλέπουν λέει ότι μία από τις τρεις παραγγελίες παραδόθηκε!
    τρέχα γύρευε ποτέ δεν έγινε αυτό.
    θέλω να με πάρει να μου πούνε ακριβώς τι τους είπανε στο ταμείο γιατί δεν προχώρησαν σε αγορά τελικά σε πληρωμή.

    Εχω δεσμεύσει 2 bosh 9-12 και ένα cαrrier 12.
    νομίζω ότι από αυτά που είχανε σε προσφορά ήταν καλές επιλογές τουλάχιστον στους δείκτες και λοιπά ότι πρόλαβα να δω γιατί όλα γίναν άρπα-κόλλα.

    Την προηγούμενη μέρα που πήγα να τα πάρω το μεσημέρι που είχε και δωρεάν εγκατάσταση είχαν εξαντληθεί, οπότε τις έβαλα τις παραγγελίες πρωί-πρωί ξημερώματα

    οι τιμές έβγαινα 425 525 και 599 το carrier με 100 πόντους ανά ευρω αγορών.

    και μάλιστα Σε ορισμένες επιχειρήσεις κάποιες φορές τους εξαργυρωνεις και κερδίζεις τα διπλά ευρω.
    ήταν καλή τιμή έτσι δεν είναι?

    που να τα έκοβες και τιμολόγιο.

    Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε θα κάτσω ένα μήνα να τους περιμένω.

    κοίταξα και για σόμπα για ξύλα..
    Αν και έχω μυοσκελετικα και δεν είναι για να σηκώνω αντικείμενα,,,
    εδώ που είμαι παντού πεταμένα ξύλα έχει.
    τώρα κόβω ένα δέντρο τεράστιο και αυτοί που το κόβουν μου ελεγαν στο lockdown. μην του δώσεις κάτω από 150 ευρώ γιατί κάνει. αρκετά παραπάνω

    παιδιά να σας το δώσω σε εσάς ένα πενηντάρικο του λέω..
    δεν το θέλω να μου λέει αλλά μην το δώσεις φθηνά μου λέγανε.

    αν έκανε 150 τότε τώρα μπορεί να κάνει 250 δεν ξέρω.

    αυτό στο λέω γιατί δεν παύει να είναι και αυτή παραλλη λυση.
    με ένα καροτσάκι λαϊκής όταν βγάζεις τα σκυλιά βόλτα.
    πολύς κόσμος το κάνει αυτό και τη βγάζει τζάμπα.

    μπαίνω κοιτάω τις σόμπες, τζακόσομπα εννοείται να έχεις και το θέμα (Αν και το να χάσω το φούρνο είναι ξενέρα,


    δεν μπορώ να βάλω κάτι ακριβό κοίταξα εννοείται το πιο φθηνό.
    Με λίγες καλές κριτικές και φθηνή βρήκα μία που δείχνει okay τώρα στην αντοχη δεν ξέρω, κάτω από 300 ευρώ.

    Ε λοιπόν η μάρκα είναι "Αγοραστός"
    ξενέρωσα. δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου κάτι που θα μου θυμίζει αυτο το σκουπίδι της κεντρικής Ελλάδος...!
    Οκ. Κινήσου όπως ξέρεις τότε αν μπορείς να βρεις καλές τιμές.

    Εγώ μίλησα πιο πολύ για τον εαυτό μου. Διότι πριν 4 χρόνια είχα στοιβαχτει μέσα στον Κωτσοβολο την black Friday για να πάρω το fujitsu asyg24 klca, πέραν του γενικού χαμου, με χρέωσαν 10 ευρώ παραπάνω επειδή η τιμή που είχα δει ήταν του internet ενώ πήγα στο μαγαζί, ήθελα να εξασφαλισω ότι είναι διαθέσιμο μην μπλέξω με ελλείψεις και αναμονή μετά.

    Πριν 6-7 χρόνια στην αγορά της τηλεόρασης επέλεξα διαδικτυακή σελίδα πάλι στην BF και λίγες ώρες αφού πλήρωσα έπεσε η τιμή 20 ευρώ. Δηλαδή είχαν μεταβλητές εκπτώσεις ανάλογα τις μέρες και τις ώρες, σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία αλλά λέω άστο να πάει στο δ... να έρθει η τηλεόραση γιατί η παλιά του 90 χάλασε, δεν θα κάθομαι να σκαω για 20 ευρώ.

  3. #5583
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greg61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Midea 18άρι και είναι αθόρυβο.
    Αν επιτρέπεις από που το προμηθεύτηκες skroutz ή από κάποιο κατάστημα;
    Επίσης ποιο μοντέλο έχεις και ποια χρονιά το αγόρασες;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  4. #5584
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Κινήσου όπως ξέρεις τότε αν μπορείς να βρεις καλές τιμές.

    Εγώ μίλησα πιο πολύ για τον εαυτό μου. Διότι πριν 4 χρόνια είχα στοιβαχτει μέσα στον Κωτσοβολο την black Friday για να πάρω το fujitsu asyg24 klca, πέραν του γενικού χαμου, με χρέωσαν 10 ευρώ παραπάνω επειδή η τιμή που είχα δει ήταν του internet ενώ πήγα στο μαγαζί, ήθελα να εξασφαλισω ότι είναι διαθέσιμο μην μπλέξω με ελλείψεις και αναμονή μετά.

    Πριν 6-7 χρόνια στην αγορά της τηλεόρασης επέλεξα διαδικτυακή σελίδα πάλι στην BF και λίγες ώρες αφού πλήρωσα έπεσε η τιμή 20 ευρώ. Δηλαδή είχαν μεταβλητές εκπτώσεις ανάλογα τις μέρες και τις ώρες, σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία αλλά λέω άστο να πάει στο δ... να έρθει η τηλεόραση γιατί η παλιά του 90 χάλασε, δεν θα κάθομαι να σκαω για 20 ευρώ.
    προσφορές μπορείς να βρεις και συνήθως περίμενα μεχρι και χρόνια για πράγματα που μπορεί να εχουν σεντ.

    Ετσι και αλλιως οι courier πρεπει να με βλεπουν με στραβο ματι αν και προσπαθώ να του βοηθαω όπως μπορώ με διάφορους τρόπους.
    Θελω να πω.. το μαυρο χαλι της ζωης.. add to cart απλά τα πακετα ουτε για το doa δεν ανοίγω κάποιες φορές.

    Ομως οφείλω να παραδεχθω οτι το βλέπεις σωστά.
    Και εγω το τελευταίο διάστημα μιας και μετραμε αντίστροφα πλέον βλέπω τον εαυτό μου να σκέφτεται ετσι σε πολλα πράγματα.
    δηλαδή ούτε σε πυρηνικό χειμώνα δεν θα άνοιγα το air condition και τώρα το ανοίγω για κανονικά.

    έβριζα μία φίλη μου που διατηρούσε ένα τεράστιο σπίτι μόνη της αντί να το νοικιάζει να πάει σε ένα κανονικό σπίτι και να μοιράζεται τα χρήματα με την οικογένεια, χωρισμένη...
    Τώρα πλέον της λέω μπράβο και βρίζω τον πρώην άντρα της που έκοψε χαλασε χαλασαν όλα τους δρυς γύρω-γύρω αν είναι δυνατόν για να φτιάξει πισίνα...

    Που στην Κρήτη το δάσοσκεπαστο!!!! σπίτι να το ξεσκεπάσεις!! που μπορεί να κάνει να φέρει και 8 μήνες.
    αυτή το έβλεπε καλύτερα από πιο μικρή ηλικια, ποιότητα ζωής όταν εμείς προτιμούσα να έχουμε ψείρες... που λέει ο λόγος

    με κουρασε η κοινωνία εγω να βγάζω απο την μυγα ξυγκι και ο αλλος που είναι σε χειρότερη μοίρα να ξοδεύει το μερακαματο σε καφεδες στο ποδι στο ζαρα. Να μου κλείνει τραπεζι με 5 "τσοκαρα και να παρακαλάει να κατσει διπλα στον τζιγκερ.
    ο "βλάκας να πληρώνει κανονικά (όσο και να προσπαθείς να τον σώσεις) να τον υποχρεώνεις να έρχεται και καθημερινές και ο billionaire δίπλα να είναι κερασμένο.
    Και έξω στους δρόμους το άλλο ακρο και πολύ απάνθρωπο πλέον.



    όσο για τις τιμές πέρα απο κραυγαλέες προσφορές (με εξτρα ποντους κρυφα κουπονια τιμολογια καυγαδες για επιταγες κλπ) που θα πρέπει να έχεις άγχος μέχρι να πραγματοποιήσεις/παραλάβεις καί όχι μόνο..
    οφείλω να πω ότι είναι έτσι όπως το λες στο προηγούμενο μήνυμα έχεις δίκιο και ειδικά τώρα που έφυγε το εξοικονομώ...αλλα το black Friday (το black mirror έρχεται)


    οι τιμές έχουν προσγειώθηκαν αρκετά όποτε μπορείς να περιμένεις μία μικρή διακύμανση για να "χτυπήσεις" και όχι αυτό το πράγμα το άγχος και λοιπά.
    έχεις δίκιο ή μάλλον έχουμε δίκιο.

    αυτο εστω χωρις ποντους εγκατάσταση στα 600 ευρω θα το παίρνατε?
    Περισσότερες πληροφορίες ξέρουμε για αυτα?


    Carrier 12.000
    https://www.kotsovolos.gr/air-condit...d8shr2-x-power

    αυτο στα 525 ευρω, Bosch 12.000 ASI12DW40 Serie 4
    https://www.bestprice.gr/item/215759...-me-wi-fi.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 01-12-23 στις 09:28.

  5. #5585
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Περιοχή
    Καλλιθέα Αττικής
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιτρέπεις από που το προμηθεύτηκες skroutz ή από κάποιο κατάστημα;
    Από Κωτσόβολο. Τα είχε φθηνότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ποιο μοντέλο έχεις και ποια χρονιά το αγόρασες;
    Mission Series, πριν 4 χρόνια. Ακριβές νούμερο μοντέλου είναι δύσκολο να δω.
    Γρηγόρης Νάκος.

  6. #5586
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    αυτο εστω χωρις ποντους εγκατάσταση στα 600 ευρω θα το παίρνατε?
    Περισσότερες πληροφορίες ξέρουμε για αυτα?


    Carrier 12.000
    https://www.kotsovolos.gr/air-condit...d8shr2-x-power

    αυτο στα 525 ευρω, Bosch 12.000 ASI12DW40 Serie 4
    https://www.bestprice.gr/item/215759...-me-wi-fi.html
    Σε σχέση με Bosch, carrier χωρις πολυ σκέψη.

    Μου κάνει εντύπωση που αυτό το μοντέλο δεν το έχουνε στο skroutz αλλά μόνο Κωτσοβολο.

    Εναλλακτικά θα κοιτούσα και αυτό.

    https://www.skroutz.gr/s/35888199/To...0-BTU-A-A.html

  7. #5587
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    και εμενα αυτο μου εκανε εντύπωση.
    εχω τον αδελφό της κουμπαρας στην carrier 200 χρονια εκεί μέσα αλλά αυτή την περίοδο είμαστε λίγο... καπως.


    Οκ τα εχουμε πει για τα toshiba και εμαθα οτι εχουν καποια καινούργια για σκότωμα, για να δούμε, λογικα αυριο η την δευτερα θα μου πουν.

    Αυτο το bosh μου ειχατε πει ειναι μαλλον midea γιατι διαβαζω ανοίγουν για καθάρισμα με τον ιδιο τρόπο.

    Αλλα ρε παιδί μου γιατι 120 ευρω για εγκατάσταση. εχουν ξεφύγει.
    Ρώτησα σε μικρο κατάστημα της ανατολικής Αττικής ενα σοβαρό ωραίο παιδι (στην συνοικία δηλαδη) και περιμενα να μου πει 80-100.
    Από Γλυφάδα μου λεει ο αλλος 100, που ειναι στην αλλη ακρη της Αττικής και εβαλε τα toshiba του γείτονα. . οτι νανε.

    Προέκυψε να τοποθετησω τωρα τουλάχιστον 5.
    Δηλαδη 600 ευρω!


    Αλλος γνωστος στην dalkin λεει αντι για 280-300 για τα 2 θα σου κανω άλλη τιμή.
    Σίγουρα... ουτε καν ... και 100 για τα 2 να πει.
    Απλα περιμένω να ερθει καποιος και να μου πει οτι είναι ψυκτικος... και να χρειάζεται κατι απο εμας.
    Με το που ακουσω ψυκτικος συν 100-150 ευρω (ετσι απλα και με το ιδιο χαμόγελο) για το ενοίκια η για την δουλειά που θα ζητήσει.

    Δεν πειράζει ετσι αυτοι ετσι και οι αλλοι ετσι και εμεις αν δεν το καταλαβαίνουν.

  8. #5588
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Κοίταξε, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να βρεις καλό μάστορα. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που θα πρέπει να κάνει καλή δουλειά. Η θεωρία λέει πως αυτός από τη Daikin αν είναι blue dealer θα σου κάνει σωστή δουλειά γιατί συνήθως χρησιμοποιούν όλα τα προβλεπόμενα.
    Από την άλλη υπάρχουν οι δωρεάν εγκαταστάσεις του Κωτσόβολου αν τελικά τα πάρεις από εκεί. Το θέμα είναι πως εκεί είναι μεγάλο το ρίσκο. Φέτος μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που δέχτηκα τις δωρεάν εγκαταστάσεις. Η μία δε μου άρεσε τόσο, που στο τέλος έφερα άλλο μάστορα να τα κάνει απ'την αρχή.

  9. #5589
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να βρεις καλό μάστορα. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που θα πρέπει να κάνει καλή δουλειά. Η θεωρία λέει πως αυτός από τη Daikin αν είναι blue dealer θα σου κάνει σωστή δουλειά γιατί συνήθως χρησιμοποιούν όλα τα προβλεπόμενα.
    Από την άλλη υπάρχουν οι δωρεάν εγκαταστάσεις του Κωτσόβολου αν τελικά τα πάρεις από εκεί. Το θέμα είναι πως εκεί είναι μεγάλο το ρίσκο. Φέτος μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που δέχτηκα τις δωρεάν εγκαταστάσεις. Η μία δε μου άρεσε τόσο, που στο τέλος έφερα άλλο μάστορα να τα κάνει απ'την αρχή.
    Συμφωνω. Αν δηλαδη η εγκατασταση περιλαμβανει αντλια κενου, χαλκινους σωληνες, κουλουρα, κλπ, τοτε 100 ευρω ισως δεν ειναι και τοσο πολλα.

  10. #5590
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Oι εγκαταστάσεις ξεκινούν από 70 ευρώ και πάνε πολύ παραπάνω ανάλογα με τα μέτρα της χαλκοσωληνας που θα μπει και την ισχύ του κλιματιστικου. Μέσο κόστος 100 ευρώ, χωρις ΦΠΑ.

    Τώρα για το αν είναι καλύτερες οι δωρεαν από τις μη δωρεάν, μην το ψάχνετε γιατί δεν βγαίνει άκρη.

    Μόνο αν έχετε μάστορα που σας τον έχει συστήσει γνωστός σας και κάνει καλή δουλειά, δηλαδή αντλία κενού, στοκαρισμα στα κενα από τις τρύπες, ποιοτικά μονωτικά στις σωλήνες, σωστό αλφαδιασμα κοκ.

  11. #5591
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι εγκαταστάσεις ξεκινούν από 70 ευρώ και πάνε πολύ παραπάνω ανάλογα με τα μέτρα της χαλκοσωληνας που θα μπει και την ισχύ του κλιματιστικου. Μέσο κόστος 100 ευρώ, χωρις ΦΠΑ.

    Τώρα για το αν είναι καλύτερες οι δωρεαν από τις μη δωρεάν, μην το ψάχνετε γιατί δεν βγαίνει άκρη.

    Μόνο αν έχετε μάστορα που σας τον έχει συστήσει γνωστός σας και κάνει καλή δουλειά, δηλαδή αντλία κενού, στοκαρισμα στα κενα από τις τρύπες, ποιοτικά μονωτικά στις σωλήνες, σωστό αλφαδιασμα κοκ.
    Σωστα, το προβλημα ειναι πως πολλες φορες ενω εισαι διαθετειμενος να δωσεις και παραπανω δεν σου εγγυαται κανεις πως θα κανει καλη δουλεια.

  12. #5592
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω. Αν δηλαδη η εγκατασταση περιλαμβανει αντλια κενου, χαλκινους σωληνες, κουλουρα, κλπ, τοτε 100 ευρω ισως δεν ειναι και τοσο πολλα.


    θα μου την χαρίσει την αντλία?


    Πόση ωρα χρειάζεται 2 μέρες ενα αιρκοντίσιον για εγκατάσταση?

    καλο είναι να μιλαμε χωρις να σκεφτόμαστε μονο αν εμεις μπορούμε να ακολουθήσουμε τις "Ωραίες" εξελίξεις ...... που σε κάνουν να το βλέπεις οκ.

    εδω στην γειτονιά που κοιταω δεν βγαζει κανεις αυτο το ποσο ετσι για πλακα παραπάνω απο 1 φορες την ημέρα.
    Αλλα δεν πειράζει.. οπως 6α τα δωσω έτσι και εγω βουρ στο ψαχνο!
    Με αλλα λογια ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα, το προβλημα ειναι πως πολλες φορες ενω εισαι διαθετειμενος να δωσεις και παραπανω δεν σου εγγυαται κανεις πως θα κανει καλη δουλεια.
    Αυτο ειναι έτσι.
    Απολυτο δίκιο παντα στο πίσω μέρος του μυαλού.
    συν το μαύρο χρήμα το κάθε σκουπίδι θα δηλώσει πέντε χιλιάρικα και θα έχει βγάλει 200

    και ψάξε "εσύ" τη γάζα στο νοσοκομείο ρωτώντας με ευγένεια τον ψυκτικό αν δίψασε...

    Εγώ πάντως οταν βλέπω πχ μια εγκατάσταση στον δρόμο (και οχι μονο) βλέπω εναν εν δυνάμει απατεώνα.. που με κλέβει.

    μήπως αντί να τον περιμένουμε να ζητήσει και αυτός κάτι από μας να κινούμαστε ανάλογα...


    εννοείται ότι τον θεωρώ ισως εξίσου συνυπεύθυνο με τους πολιτικούς μας

    όσοι δεν συμφωνούν το έλεγε και η μαμά για άλλο λόγο όταν ήταν ειμασταν μικροι...
    να επισκεφτούν τον ευαγγελισμό έκει στην καρδιολογική...

    τουλάχιστον ανείναι φυσιολογικά τα 120, να είναι και προετοιμασμένοι να πάρουν μαζί τα betadine τις χαζές τα μαχαίρια πριόνια και το Γιακούμπ.... μπορεί να βαρεθεί εκεί στην Αγγλία και να έρθει να ζήσει τη σύνταξη του εδώ.

    - - - Updated - - -

    χωρίς να θέλω να υποβιβαστεί καμία δουλειά
    Θα ρωτήσω και θα πω

    τι το κάνει ρε παιδιά αυτό το επάγγελμα να ψάχνουμε τον καλύτερο ??

    και δεν μιλάω για μελέτες και λοιπά μιλάω για... ότι γίνεται συνήθως.

    » γεια σας, πού είναι, βάλτο, τρεχα στον επομενο.

    (ξεχασα, απόδειξη θέλετε..?,αν δεν εχει προσυμφωνηθεί)


    όταν για κάτι τέτοιο αναλωνόμαστε τόσο, το λέει μόνο του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 02-12-23 στις 10:41.

  13. #5593
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως οταν βλέπω πχ μια εγκατάσταση στον δρόμο (και οχι μονο) βλέπω εναν εν δυνάμει απατεώνα.. που με κλέβει.
    Κανενας δε σε κλεβει, οταν δε θες αποδειξη εσυ εισαι ο φοροφυγας
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  14. #5594
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μου την χαρίσει την αντλία?


    Πόση ωρα χρειάζεται 2 μέρες ενα αιρκοντίσιον για εγκατάσταση?

    καλο είναι να μιλαμε χωρις να σκεφτόμαστε μονο αν εμεις μπορούμε να ακολουθήσουμε τις "Ωραίες" εξελίξεις ...... που σε κάνουν να το βλέπεις οκ.

    εδω στην γειτονιά που κοιταω δεν βγαζει κανεις αυτο το ποσο ετσι για πλακα παραπάνω απο 1 φορες την ημέρα.
    Αλλα δεν πειράζει.. οπως 6α τα δωσω έτσι και εγω βουρ στο ψαχνο!
    Με αλλα λογια ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας.

    - - - Updated - - -


    Αυτο ειναι έτσι.
    Απολυτο δίκιο παντα στο πίσω μέρος του μυαλού.
    συν το μαύρο χρήμα το κάθε σκουπίδι θα δηλώσει πέντε χιλιάρικα και θα έχει βγάλει 200

    και ψάξε "εσύ" τη γάζα στο νοσοκομείο ρωτώντας με ευγένεια τον ψυκτικό αν δίψασε...

    Εγώ πάντως οταν βλέπω πχ μια εγκατάσταση στον δρόμο (και οχι μονο) βλέπω εναν εν δυνάμει απατεώνα.. που με κλέβει.

    μήπως αντί να τον περιμένουμε να ζητήσει και αυτός κάτι από μας να κινούμαστε ανάλογα...


    εννοείται ότι τον θεωρώ ισως εξίσου συνυπεύθυνο με τους πολιτικούς μας

    όσοι δεν συμφωνούν το έλεγε και η μαμά για άλλο λόγο όταν ήταν ειμασταν μικροι...
    να επισκεφτούν τον ευαγγελισμό έκει στην καρδιολογική...

    τουλάχιστον ανείναι φυσιολογικά τα 120, να είναι και προετοιμασμένοι να πάρουν μαζί τα betadine τις χαζές τα μαχαίρια πριόνια και το Γιακούμπ.... μπορεί να βαρεθεί εκεί στην Αγγλία και να έρθει να ζήσει τη σύνταξη του εδώ.

    - - - Updated - - -

    χωρίς να θέλω να υποβιβαστεί καμία δουλειά
    Θα ρωτήσω και θα πω

    τι το κάνει ρε παιδιά αυτό το επάγγελμα να ψάχνουμε τον καλύτερο ??

    και δεν μιλάω για μελέτες και λοιπά μιλάω για... ότι γίνεται συνήθως.

    » γεια σας, πού είναι, βάλτο, τρεχα στον επομενο.

    (ξεχασα, απόδειξη θέλετε..?,αν δεν εχει προσυμφωνηθεί)


    όταν για κάτι τέτοιο αναλωνόμαστε τόσο, το λέει μόνο του.
    Θα σου πω. Το κάνει το γεγονός πως δεν υπάρχει καλή εκπαίδευση, το ότι δεν υπάρχει αναγκαστική επανεκπαίδευση, και ... δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

    Και εξηγούμαι. Κάποτε όταν περνούσαν τα απλά κλιματιστικά (τα μη inverter) δεν υπήρχε πρόβλημα το να μην χρησιμοποιούν αντλία. Με την εκδίωξη γινόταν η δουλειά επειδή λειτουργούσε διαφορετικά ο μηχανισμός του κλιματιστικού. Μετά βγήκαν τα πρώτα inverter, μετά με τα 401 υγρά, και τώρα με το R32. Το τελευταίο δουλεύει σε διαφορετικές συνθήκες ακόμα και με της προηγούμενης γενιάς και ανεβάζει τρελές πιέσεις μέσα στην εγκατάσταση, και για αυτό λέμε πως χρειάζονται ελάχιστα μέτρα χαλκοσωλήνων. Αυτό θα πρέπει να το μάθει ο μαλ**ας που έρχεται και σου επιμένει πως δεν υπάρχει πρόβλημα, διότι αν πχ χωρίζει έναν τοίχο μόνο το κλιματιστικό και βάζει 1 μέτρο εγκατάσταση, απ'τις πιέσεις και δε θα λειτουργεί καλά αλλά και θα υπάρχει θόρυβος κτλ.

    Μάντεψε τι γίνεται όταν έρχεται ο άλλος ο 40άρης ο τεχνικός που στο παίζει έξυπνος.

    Μάντεψε (και συγνώμη που το λέω, ντρέπομαι) τι μορφωτικού επιπέδου είναι πολλές φορές οι "παλιοί".

    Κοινώς αν ο άλλος δεν θέλει ή δεν καθίσει να ενημερωθεί για τη δουλειά του, τότε υπάρχουν αυτά τα προβλήματα.

    Επίσης αμφιβάλω αν το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που κάνει τις εγκαταστάσεις (και δεν δίνει και αποδείξεις) αν είναι αδειούχοι ψυκτικοί.

  15. #5595
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας δε σε κλεβει, οταν δε θες αποδειξη εσυ εισαι ο φοροφυγας
    και βέβαια δίκιο έχεις αν εσυ δεν θες... αλλά κοίτα το μεροκαματιάρη από το παράθυρο που περνάει.... δεν πηρε μαλλον βαλεριάνα να κοιμηθεί.
    έχουνε και "αυτοι" κάποια πλεονεκτήματα!
    Δεν άντεξες.. η απλα ειχες και εσυ δικιο?
    Να νε καλα τοτε τα νέα μέτρα φιλε...!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάντεψε τι γίνεται όταν έρχεται ο άλλος ο 40άρης ο τεχνικός που στο παίζει έξυπνος.

    Μάντεψε (και συγνώμη που το λέω, ντρέπομαι) τι μορφωτικού επιπέδου είναι πολλές φορές οι "παλιοί".

    .
    Χαχαχα γελαω γιατί κάτι σκέφτομαι!!!

    πέρα από τα γέλια έχεις 1000% δίκιο.
    δεν ήξερα και δεν το είχα σκεφτεί.
    μη μας τα λες θα ξυπνήσουν μερικοί και θα τσινισουν οι αλλοι

    αυτό που λες στους γιατρούς γίνεται!
    τελείωσαν και τα συνέδρια υπήρχε Ελπίδα μαζί με το laptop δώρο να τσιμπήσουν και καμιά πληροφορία...

    σκέψου δηλαδή σε αυτούς τους άχρηστους.
    που έχουνε μείνει στα υγρά της μάνας τους ακόμα οχι 401 και R32.

    όχι ζωή δεν να κρέμεται από πάνω τους αλλά μην πω καλύτερα τι

    - - - Updated - - -

    @Yazidis
    το σκέφτομαι πάλι.
    το εξήγησες πολυ ωραια στο μυαλό μου που έχει διαλυθεί πλέον και στο ξαναλέω ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 02-12-23 στις 13:25.

Σελ. 373 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 353363368371372373374375378 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας