Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: DVR με 3g Router

  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Βόρεια Προάστεια
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster aid2
    ΚΑλησπέρα στο forum και χρόνια πολλά σε όλους.
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με μια εγκατάσταση cctv που σκοπεύω να κάνω σε περιοχή που έχει μόνο 2 με 3 παύλες 3g σήμα και καθόλου adsl ιντερνετ.
    Έχω κάνει αρκετές κλασικές εγκαταστάσεις με adsl router αλλά είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με 3g router και ήθελα τα φώτα σας.
    Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.....:
    Έχοντας ένα stick της cosmote, θα χρειαστώ ένα 3g router που να είναι συμβατό με αυτό.
    Το κουμπώνω στο router μαζί και το dvr (προϋπόθεση του router rj45 είσοδο)
    1) Από εκεί και πέρα οι ρυθμίσεις είναι ίδιες όπως και εάν είχα κλασικό adsl router (σχετικά με το port forward)?
    2) Πρέπει να κοιτάξω κάτι όσον αφορά το upload για τη μετάδοση της εικόνας μέσω του 3g (θα δουλέψουν 2 κάμερες)?

    Και η 3η και συμαντική ερώτηση έχει να κάνει με τον όγκο των δεδομένων που θα στέλνει το stick.....:
    Το dvr θα δουλεύει 24/7 και θα καταγράφει και σε δίσκο (απαραίτητο για την εγκατάσταση και τον πελάτη). Το stick θα στέλνει συνέχεια την εικόνα στο 3g δίκτυο ή μόνο όταν εγώ θα μπαίνω απομακρυσμένα και θα ζητάω εικόνα;
    Όπως καταλαβαίνετε έχει να κάνει με τη χρέωση του stick.

    και 4ον έχει να κάνει με τις διακοπές ρεύματος στη περιοχή (Μέθανα) όπου είναι συχνές και σε μεγάλη διάρκεια κάποιες φορές.
    Παρόλο που θα είναι όλα σε ups ενδέχεται κάποιες φορές, λόγο της διάρκειας διακοπής, να σβήσουν όλα. Όταν θα ξαναέρθει το ρεύμα, το router αναγνωρίζει αυτόματα το stick και γίνεται η επανασύνδεση; ή χρειάζεται να μπει χέρι;
    Γνωρίζω ότι τα stick όταν ξεκινάνε ζητάνε κωδικό για να γίνει η σύνδεση....
    Υπάρχει κάτι σε αυτή τη περίπτωση που να μην χρειάζεται αυτό και να γίνεται αυτόματα;
    Αυτό το ρωτάω επειδή το περισσότερο καιρό δεν θα υπάρχει κάποιος κοντά στην εγκατάσταση..... (εξοχική κατοικία)

    ευχαριστώ όλου εκ των προτέρων (και συγνώμη αν σας κούρασα....)
    και καλή Ανάσταση!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioaniskal : 23-04-11 στις 22:07. Αιτία: συμπλήρωση

  2. #2
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χρόνια πολλά και από εμένα.
    Για το 3g ρουτερ που αναφέρεις θα βρεις πολλά στην αγορά. Σε ένα άλλο νήμα είχα προτείνει αυτά τα μοντέλα. Σαν συσκευές δεν διαφέρουν από τα συμβατικά αφού συνήθως λειτουργούν ταυτόχρονα και σαν adsl modems, μάλιστα η λειτουργία 3g σε αυτά θεωρείται ως backup σύνδεση της adsl αν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μόνη της. Μην ανησυχείς για την σύνδεση αφού αν πέσει, το ρούτερ προσπαθεί να ξανασυνδεθεί μέχρι να τα καταφέρει. Οι εξτρα ρυθμίσεις αφορούν το APN τον αριθμό κλήσης και το PIN.

    Από θέμα σήματος είσαι καλυμμένος αφού πάνω από 2 γραμμές θεωρείται ικανοποιητικό. Επειδή όμως θα χρειαστείς καλό upload για το dvr ψάξε το χώρο μέχρι να βρεις σε πιο σημείο η κάλυψη είναι η καλύτερη δυνατή. Έλεγξε και το manual του dvr για το upload που απαιτεί αφού μέσω κινητής θα σε καλύψουν συνήθως μέχρι 384Kbps. Αν το dvr χρησιμοποιεί το Η.264 λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Την δικιά μου σύνδεση την έχω χρησιμοποιήσει με ip camera για upload εκόνων χωρίς πρόβλημα σε ανάλυση 640*480 αλλά με μόλις 2fps.

    Επίσης καλό θα ήταν να ξεχάσεις την συνεχή ροή δεδομένων. Με bitrate πχ 256Kbps για 30 ημέρες θα χρειαστείς πάνω από 80GB καθαρά δεδομένα και δεν υπάρχει πακέτο στην ελληνική αγορά που να σε καλύπτει με αυτόν τον όγκο.

    Δεν αναφέρεις πιο στικάκι έχεις, είναι ίσως η πιο σημαντική παράμετρος αφού το router θα πρέπει να είναι απόλυτα συμβατό με αυτό. Για κάθε ρουτερ στο site του κατασκευαστή υπάρχει μια λίστα συμβατότητας με τα στικάκια για τα οποία υπάρχουν οδηγοί στο firmware. Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να τα υποστηρίξουν όλα γιαυτό και θέλει προσοχή γιατί αν πέσεις σε ασυμβατότητα θα επιβαρυνθείς και το κόστος αγοράς ενός συμβατού usb modem.

    Όσον αφορά της διακοπές ρεύματος ένα ups, στο οποίο θα συνδέονται το ρούτερ, το dvr και οι κάμερες, είναι απαραίτητο. Αν θες μεγάλη διάρκεια μπαταρίας άλλαξε την μπαταρία του ups και βάλε επάνω αυτοκινήτου, ή δώσε €1000 και αγόρασε ένα της APC να σε καλύπτει για διακοπές άνω της μίας ώρας.

    ΥΓ: επειδή το θέμα dvr με ενδιαφέρει προσωπικά αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιο θα με βοηθούσες πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citakis : 25-04-11 στις 12:08.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Βόρεια Προάστεια
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster aid2
    καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου.

    Έχουν απαντηθεί τα περισσότερα ερωτήματά μου, απλώς θέλω κάποιες διευκρινήσεις σε μερικά από αυτά...
    Όσον αφορά τις ρυθμίσεις κατάλαβα ότι αφού περαστούν στο ρούτερ (apn και pin) ακόμα και σε διακοπή ρεύματος, όταν αυτό ξαναέρθει θα ξαναγίνει η σύνδεση αυτόματα.
    UPS θα μπει πιο πολύ για το φόβο των υπερτάσεων παρά για τη διακοπή, οπότε θα προσανατολιστώ σε ένα φθηνό, αφού όπως είπαμε και παραπάνω η σύνδεση θα επανέλθει.
    Όσον αφορά τη μετάδοση της εικόνας δεν αποσαφηνίστηκε αν αυτή θα γίνεται συνέχεια από το stick ή παρά μόνο όταν θα μπαίνω απομακρυσμένα και θα ζητάω να δω. Αν γίνεται αυτό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τον όγκο δεδομένων αφού αυτός θα είναι μικρός. Αν όμως δεν είναι έτσι και αναγκαστικά θα πρέπει να γίνεται upload συνέχεια τότε θα πρέπει να το ξέρω για να ρυθμίσω να δουλεύουν οι κάμερες με motion detection μόνο (πράγμα που θέλω να αποφύγω).
    Τέλος για το stick δεν έχω κάποια μάρκα γιατί ο πελάτης δεν έχει πάρει ακόμα.
    Εγώ έχω ένα της cosmote που το δούλευα παλιά και τώρα πρέπει να το ενεργοποιήσω ξανά, όταν θα πρέπει να πάω για την εγκατάσταση για να κάνω τα απαραίτητα τεστ.

    Για dvr έχω δουλέψει αρκετά της αγοράς και έχω καταλήξει στο ότι όλα είναι πάνω κάτω τα ίδια και μόνο κριτήριο που έχει μείνει είναι το οικονομικό.
    Εκτός αν θέλεις κάτι πάρα πολύ καλό με πολλά εξτρα δυνατότητες όπου τότε θα κινηθείς σε πανάκριβα όπως πχ της Heitel.
    Θα επανέλθω να γράψω τη μάρκα από το stick που έχω....

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η μετάδοση δεδομένων δεν είναι θέμα του ρούτερ, αφού αυτό θα μεταδώσει ότι του ζητηθεί, αλλά του dvr. Λογικά το dvr λειτουργεί μέσω authentication, δηλαδή πρέπει κάποιος να μπει απομακρυσμένα στο interface και να εισάγει όνομα και κωδικό για να μπορέσει να δει τις κάμερες οπότε θα έχεις ελεγχόμενη κατανάλωση δεδομένων. Να τονίσω ότι στο όγκο δεδομένων χρεώνεσαι τόσο το upload όσο και το download.
    Πάντως την κατανάλωση δεδομένων την μετρά (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση )το ρούτερ οπότε με μια απομακρυσμένη σύνδεση στο δικό του interface μπορείς να δει ο πελάτης πόσα ΜΒ απομένουν και να μην ρεμβάζει πόσο ωραία βεράντα έχει το εξοχικό του χωρίς λόγο.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Βόρεια Προάστεια
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster aid2
    ήσουν πολύ διαφωτιστικός και σωστός !!
    το stick που έχω είναι το MF110 και το είχα πάρει από τη cosmote. Αυτό δουλεύει μόνο με sim cosmote ή και με άλλων εταιριών;
    και ξέρεις αν υπάρχει κάποιο οικονομικό 3g router γιαυτό το stick; Αυτό το edimax να είναι αξιόπιστο άραγε;
    μένει μόνο να αγοράσω ένα ρούτερ, να πάρω πακέτο χρόνου από τη cosmote για το stick και μετά από 10 μέρες που θα γυρίσω από την επαρχία θα σας παραθέσω ότι κατάφερα.

    αυτό που ξέχασα να αναφέρω πριν είναι ότι όντως το dvr που δουλεύω είναι Η.264 και άρα δεν θα έχω πρόβλημα στη μετάδοση,
    (και αν σε ενδιαφέρει για τιμή στείλε μου πμ να σου πω.....)

    ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα και ειδικότερα εσένα citakis
    αλλά και όποιος άλλος θελήσει να προσθέσει κάτι στα παραπάνω είναι καλοδεχούμενος.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στην Ελλάδα οι εταιρίες κινητής αφήνουν τα usb modem ξεκλείδωτα οπότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με όποια κάρτα sim επιλέξεις.
    Εκτός από τα ρούτερ που ανέφερα παραπάνω καλό φαίνεται και το TP-Link TL-MR3420 το οποίο είναι και το πιο οικονομικό από όλα. Με την τιμή που έχει μπορείς να το αγοράσεις απλά και μόνο για την δοκιμή. Το manual πάντως που διάβασα δείχνει πως πρόκειται για ένα ικανοποιητικό μηχάνημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    NET FASTER IAD WLAN3
    SNR / Attn
    10(dB) / 28,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδια,θελω ναα βαλω την ip cam στο χωριό με 3G router αλλα δεν ξερω αν επιτρεπει ο πάροχος(Wind-Voda) να ανοιξω κάποια θυρα πχ:8080 στο router. Ξερετε κάτι γιαυτο? ddns έχω κανονικά παντως στην καμερα...

Παρόμοια Θέματα

  1. 3g dvr ή dvr+ 3g router.
    Από jpgr στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-11, 00:03
  2. Αρχεία .dvr
    Από zdhmhtra στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-10, 13:43
  3. ddns σε dvr
    Από paulosg στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 20:59
  4. [Siemens] dvr+internet
    Από NikoZ στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 21:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας