Σελ. 6 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 3053
  1. #76
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Καλής ποιότητας V-brakes (πχ Deore και πάνω) χωρίς να έχουν σημαντικό κόστος είναι μια χαρά για τις περισσότερες δουλειές. Ακόμα και στο βουνό. Τώρα άμα το βλέπεις σαν άθλημα πας απ'ευθείας στα υδραυλικά, τα μηχανικά είναι λίγο πολύ για ευρεία κατανάλωση, κοστίζουν αρκετά παραπάνω χωρίς να δίνουν τίποτε ιδιαίτερο σε σχέση με ένα καλό V-brake... πολλές φορές δε είναι και χειρότερα .

    Θέματα "χαλαρώματος" έχουν να κάνουν με την ποιότητα του V-brake. Πιτσιρικάδες μάλλον καντηλέρια είχαμε και όχι τα σημερινά V-brakes. Τα οποία ήτανε... άστα... Τα XT που έχω περάσει μπροστά (υπερβολή για 28άρι treking, για απλά Deore κοίταζα αλλά βρήκα φτηνά ένα ζεύγος στο eBay...) το μόνο που έχω να κάνω είναι να αντισταθμίζω τη φθορά των τακακιών με το ρεγουλαδόρο στη μανέτα.

    Αλήθεια, πόσοι είστε που το service των ποδηλάτων το κάνετε στο μάστορα; Για τα συνηθισμένα εγώ το κάνω μόνος, στο μάστορα βασικά μόνο εάν η εργασία απαιτεί κάποιο εργαλείο που δεν έχω και δε με συμφαίρει να αποκτήσω ή απλά θέλει πολύ προσοχή μην χαλάσουμε τίποτε... να αλλάξω κασσέτα ας πούμε ή αλλαγή ανάρτησης. Λάδωμα, ρεγουλάρισμα, φούιτ, λάστιχα, να αλλάξω τα φρένα, τα τακάκια, αυτά είναι απλά.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  2. #77
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Frap, συμφωνούμε σχεδόν σε όλα όσα γράφεις.

    Μόνος μου κάνω τις περισσότερες εργασίες συντήρησης στο ποδήλατό μου. Εξαιρούνται όπως είπες κι εσύ, μερικές που χρειάζονται ειδικό εργαλείο ή δεν ξέρω ακριβώς τον τύπο εξαρτήματος που ταιριάζει στο ποδήλατό μου και με δεδομένο ότι ο ποδηλατάς μου ζητάει 5€ για την εργασία (έτσι κάνει ένας 3 km από το σπίτι μου και με έχει κερδίσει σαν πελάτη). Μάλιστα κάποιες φορές δε χρεώνει επιπλέον την εγκατάσταση εξαρτήματος που θα αγοράσεις από αυτόν, αν είναι υπόθεση 5 λεπτών.

    Ταχύτητες ρυθμίζω μόνος μου, φρένα αλλάζω και ρυθμίζω επίσης μόνος (cantilever έχω ) και κάνω καλύτερη δουλειά από τον ποδηλατά, διότι ξέρω ακριβώς πώς τα θέλω και αφιερώνω χρόνο σε κάθε εργασία, μέχρι λεπτομέρειας. Το ίδιο και για το γρασάρισμα ρουλεμάν και τη φροντίδα της αλυσίδας.

    Πάντως δεν έχω παράπονο από τα cantilever (τα "καντηλέρια" που είπες), ως προς τη συντήρηση και την απόδοση. Ειδικά τώρα που βρίσκω ανταλλακτικά μέσω e-bay, δε με απασχολεί να τα αλλάξω.

    Ακτινολόγηση μένει να μάθω, διότι προς το παρόν δεν τα καταφέρνω καλά (πήρα εργαλείο και το παλεύω ), ενώ σκέφτομαι να αγοράσω κι άλλα εργαλεία (για πετάλια, κασέτα), προκειμένου να είμαι πλήρως αυτόνομος στις επισκευές.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  3. #78
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Tα Χt v-brakes υπερκαλύπτουν σε όλες τις περιπτώσεις εκτός λάσπης. Ειδικά αν ζεσταθούν, φθάνουν σε επιδόσεις ακόμα και συμβατικά υδραυλικά με μοναδικό μείον την περισσότερη δύναμη που απαιτούν.
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  4. #79
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Να ζεσταθούν; Τα τακάκια εννοείς... καλά, αυτά τα βάζεις σε οποιοδήποτε φρένο (μηχανισμό) όχι μόνο XT.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  5. #80
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Επίσης τα v-brakes είναι πιο ελαφριά από τα δισκόφρενα και γενικότερα έχουν καλύτερη συμβατότητα με μεγάλη ποικιλία εξαρτημάτων, ενώ η συντήρησή τους είναι φτηνότερη.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #81
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Βαμβακούλα και λοιπή παρέα, τι (καλοκαιρινά) γάντια είναι καλά να πάρω; Τι πρέπει να προσέξω να έχουν, και τι να μην έχουν;

  7. #82
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλής ποιότητας V-brakes (πχ Deore και πάνω) χωρίς να έχουν σημαντικό κόστος είναι μια χαρά για τις περισσότερες δουλειές. Ακόμα και στο βουνό. Τώρα άμα το βλέπεις σαν άθλημα πας απ'ευθείας στα υδραυλικά, τα μηχανικά είναι λίγο πολύ για ευρεία κατανάλωση, κοστίζουν αρκετά παραπάνω χωρίς να δίνουν τίποτε ιδιαίτερο σε σχέση με ένα καλό V-brake... πολλές φορές δε είναι και χειρότερα .

    .
    δηλαδη εγω που ετρεξα αθλο Τζουμερκων και με βροχη με μηχανικα δισκοφρενα ειμαι.......τυχερος που εζησα

    anyway εχω γραψει τη γνωμη μου μην επαναλαμβανωμαι

    Γαντακια πρεπει να εχουν αρκετο gel και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας. Με κλειστα ματια specialized που η εταιρια εχει δημιουργησει "σχολη" στο ρουχισμο γενικα και απλως οι αλλες την αντιγραφουν. Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη

    Για ΜΤΒ ομως προτεινω την 661
    Κωστής/kostis

    podi-latis.blogspot.com

  8. #83
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαμβακούλα και λοιπή παρέα, τι (καλοκαιρινά) γάντια είναι καλά να πάρω; Τι πρέπει να προσέξω να έχουν, και τι να μην έχουν;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γαντακια πρεπει να εχουν αρκετο gel και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας. Με κλειστα ματια specialized που η εταιρια εχει δημιουργησει "σχολη" στο ρουχισμο γενικα και απλως οι αλλες την αντιγραφουν. Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη
    Εγώ πήρα αυτά και τα περιμένω... Αυτά που χρησιμοποιώ τώρα (pro), δεν έχουν gel στην παλάμη, παρ' όλα αυτά δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε 3ωρη-4ωρη συνεχόμενη χρήση...
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  9. #84
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πήρα αυτά και τα περιμένω... Αυτά που χρησιμοποιώ τώρα (pro), δεν έχουν gel στην παλάμη, παρ' όλα αυτά δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε 3ωρη-4ωρη συνεχόμενη χρήση...
    Αν είσαι ικανοποιημένος από τα Pro, γιατί πήρες τώρα τα Scott;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  10. #85
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι ικανοποιημένος από τα Pro, γιατί πήρες τώρα τα Scott;
    Κυρίως για αλλαγή. Αλλά έχει αρχίσει και φθείρεται το πάνω μέρος των pro που είναι από lycra.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  11. #86
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Αν πάρω γάντια, θα πάρω μακριά το χειμώνα, γιατί σε μεγάλο υψόμετρο, ειδικά στις κατηφόρες με τη μεγάλη ταχύτητα, γίνεται αφόρητο το κρύο. Τώρα με τη ζέστη δε θέλω να βάλω άλλο κομμάτι ύφασμα πάνω μου. Βέβαια, όπως είπε ο Νούμερος, αν πέσεις και γδαρθείς στα χέρια, καταλαβαίνεις την αξία των κοντών γαντιών. Δεν έχω πάθει ακόμα, οπότε δεν έχω μάθει.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #87
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    far away from where my mind is...
    Μηνύματα
    13.771
    Downloads
    31
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ST585-ZTE ZXV10 W300 v5.2
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά χρησιμοποιώ τα καλοκαιρινά γάντια καλοκαίρι-χειμώνα κυρίως γιατί η παλάμη, ακόμα και σε απλή βόλτα, ιδρώνει αλλά και πολλές φορές γεμίζει κάλους. Πλέον ακόμα και σε δουλειά λίγων χιλιομέτρων, φοράω γάντια.

    Όσον αφορά τη ζέστη, θεωρώ πως με τα γάντια το χέρι διατηρείται αρκετά δροσερό, λόγω απορροφητικού εσωτερικού και καλού ventilation.
    I'm lazy. But it's the lazy people who invented the wheel and the bicycle because they didn't like walking or carrying things.

  13. #88
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mouse Potato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά χρησιμοποιώ τα καλοκαιρινά γάντια καλοκαίρι-χειμώνα κυρίως γιατί η παλάμη, ακόμα και σε απλή βόλτα, ιδρώνει αλλά και πολλές φορές γεμίζει κάλους.
    Η μόνη περίπτωση που γλιστρούν τα χέρια μου είναι όταν περνάει το αντηλιακό από το το βραχίωνα στην παλάμη, όταν τινάζω τα μιγάκια.

    Οι κάλοι στο εσωτερικό της παλάμης βοηθούν, διότι αυξάνουν την αντοχή του δέρματός σου στα γδαρσίματα. Όταν έκανα συστηματικά προπονήσεις ιστιοπλοΐας, τα χέρια μου (και των περισσότερων συναθλητών μου) ήταν πιο σκληρά, από εκείνα ενός οικοδόμου ή αγρότη που δουλεύει με γυμνά χέρια. Από τη συνεχή τριβή με βρεγμένα σχοινιά στην αρχή έφευγε το δέρμα και μάτωναν, αλλά μετά από καιρό που προσαρμοζόταν το δέρμα νόμιζες ότι το χέρι είχε πάνω του επίστρωση χοντρού πλαστικού. Όταν έφτανες σε αυτό το επίπεδο, η αντοχή του δέρματος ήταν τεράστια.

    Το χειμώνα με 5°C ξεπαγιάζαμε, αλλά κυκλοφορούσε το ρητό "τα γάντια είναι για τις γυναίκες" , οπότε βουτούσαμε στα διαλείμματα τα χέρια μέσα στη θάλασσα για να ζεσταθούν. Μόλις όμως τα έβγαζες έξω στον αέρα για να συνεχίσεις την προπόνηση, άρχιζε το πανηγύρι...
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #89
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη εγω που ετρεξα αθλο Τζουμερκων και με βροχη με μηχανικα δισκοφρενα ειμαι.......τυχερος που εζησα
    Τα σχόλια μου αναφέρονται στον μέσο αναβάτη και σε καμία περίπτωση σε κάποιον που βγάζει τέτοια διαδρομή! Είμαι σίγουρος πως για την κλάση σου και σε αγωνιστική διαδρομή τα μηχανικά δ/φ μπορούν και αποδίδουν πολύ καλύτερα από τα V.

    Αλήθεια, τι "φοράς"; Avid;
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  15. #90
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τα γάντια Pearl Izumi που είδα στο μαγαζί της γειτονιάς μου τι λένε;

Σελ. 6 από 204 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Αγορά και εγκατάσταση ηχητικού εξοπλισμού
    Από grayden στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 01:56
  3. Αγορα ποδηλατου
    Από vasilis_val στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-10, 01:29
  4. Αγορά ποδηλάτου
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-08, 19:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας