Σελ. 11 από 801 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 12005
  1. #151
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη διαφορά έχει το Chipset 970 από το Chipset 990 X ?
    Από εδώ
    "Το 990X εξοπλίζει το σύστημά σας με ό,τι ακριβώς και το 990FX, με την διαφορά ότι ενεργοποιεί μέχρι 1x16 ή 2x8 configurations στις κάρτες γραφικών. Τέλος, το 970 Chipset προσφέρει μέχρι 1x16 configurations που κρίνεται αρκετό σε καθημερινή χρήση, ενώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα μεγαλύτερα αδέρφια του"
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  2. #152
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εδώ
    "Το 990X εξοπλίζει το σύστημά σας με ό,τι ακριβώς και το 990FX, με την διαφορά ότι ενεργοποιεί μέχρι 1x16 ή 2x8 configurations στις κάρτες γραφικών. Τέλος, το 970 Chipset προσφέρει μέχρι 1x16 configurations που κρίνεται αρκετό σε καθημερινή χρήση, ενώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα μεγαλύτερα αδέρφια του"
    για άλλη μια φορά ευχαριστώ !

  3. #153
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!
    Ξεκλείδωτος Llano A8-3870 ;

    AMD Readies A8-3870 APU with Unlocked BClk Multiplier

  4. #154
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εδώ
    "Το 990X εξοπλίζει το σύστημά σας με ό,τι ακριβώς και το 990FX, με την διαφορά ότι ενεργοποιεί μέχρι 1x16 ή 2x8 configurations στις κάρτες γραφικών. Τέλος, το 970 Chipset προσφέρει μέχρι 1x16 configurations που κρίνεται αρκετό σε καθημερινή χρήση, ενώ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα μεγαλύτερα αδέρφια του"
    Το 990X σε σχέση με το 990FX δίνει ΤΑ ΜΙΣΑ LANES . Αυτά ΔΕΝ χρησιμοποιούνται κάνοντας την διαφορά μόνο σε CROSSFIRE αλλά και στην χρήση εξωτερικών καρτών, ενσωματωμένων πρόσθετων controllers κ.λ.π.
    Eίναι σαφώς ποιο καλό chip το 990FX . Για την ακρίβεια είναι το καλύτερο και το πιο ολοκληρωμένο chip που κυκλοφορεί στην αγορά.

  5. #155
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    1.073
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/512
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz!

  6. #156
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέγανε για Αύγουστο και για 4 διαφορετικούς επεξεργαστές τώρα πήγαν μέσα Σεπτεμβρίου και με μόνο δύο επεξεργαστές;
    Τελικά ο ανταγωνισμός που περιμέναν οι χρήστες ώστε να πέσουν οι τιμές μάλλον δεν θα υπάρχει.

    Κρίμα γιατί το συνήθιζε η INTEL με κάθε νέα "φουρνια" AMD να βγάζει νέα πλατφόρμα και να ρίχνει από 20-50% τις τιμές στην προηγούμενη.

    Τώρα και ο IVY πήγε παραπίσω και πτώση τιμών δεν βλέπω από πλευράς INTEL,μια που δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος biggeo65 : 24-07-11 στις 19:00.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  7. #157
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλεος τι να πω βγήκαν οι μητρικές και ακόμα οι επεξεργαστές

  8. #158
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέγανε για Αύγουστο και για 4 διαφορετικούς επεξεργαστές τώρα πήγαν μέσα Σεπτεμβρίου και με μόνο δύο επεξεργαστές;
    Τελικά ο ανταγωνισμός που περιμέναν οι χρήστες ώστε να πέσουν οι τιμές μάλλον δεν θα υπάρχει.

    Κρίμα γιατί το συνήθιζε η INTEL με κάθε νέα "φουρνια" AMD να βγάζει νέα πλατφόρμα και να ρίχνει από 20-50% τις τιμές στην προηγούμενη.

    Τώρα και ο IVY πήγε παραπίσω και πτώση τιμών δεν βλέπω από πλευράς INTEL,μια που δεν υπάρχει ανταγωνισμός.
    Aπό την στιγμή που περιμένεις τους bulldozer ΟΧΙ για να δεις κάτι καλύτερο από τον ανταγωνισμό και να το προτιμήσεις, αλλά για να αγοράσεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ INTEL σε χαμηλότερες τιμές, ανταγωνισμός ΔΕΝ θα υπάρξει .....ΠΟΤΕ και για αυτό θα φταίς εσύ και όχι η εκάστοτε εταιρία....
    Εκτός και αν πιστεύεις πως μπορεί να σταθεί η AMD ανταγωνιστικά ή οποιοαδήποτε άλλη εταιρία ΧΩΡΙΣ την προτίμηση των καταναλωτών, ακόμα και καλύτερο προιόν να φέρει ....

  9. #159
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πράγματι:

    Για το γεγονός ότι η ATi/AMD:

    - με έχει παντελώς γραμμένο σαν αποκλειστικό χρήστη Linux
    - δεν μπορεί να βγάλει disk controller που να λειτουργεί σωστά
    - δεν μπορεί να βγάλει αθόρυβους επεξεργαστές

    φταίω εγώ, ο καταναλωτής, που δεν την προτιμώ.

  10. #160
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Aς ήταν άξια η AMD να βγάλει ανταγωνιστικό προϊόν,και σαφώς θα την προτιμούσα. Αλλά μέχρι τώρα δεν το είδαμε.
    Δεν φταίει ο καταναλωτής αν μια εταιρεία δεν μπορεί να διαχειριστεί τους πόρους της, και τις γραμμές παραγωγής της.

    Μου θυμίζεις το ανέκδοτο με γνωστή αλυσίδα Cafe στην Ελλάδα.
    "Η μόνη που δεν κάνει φραπέ". Και το 80% των Ελλήνων πίνει φραπέ.
    Αρα που δεν θα πάει για καφέ;


    Έτσι και η AMD,από την στιγμή που δεν βγάζει ένα ισάξιο ή καλύτερο ποιοτικά προϊόν απο την INTEL, που δεν θα πάει ο καταναλωτής που θέλει ποιότητα και ταχύτητα;
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #161
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aς ήταν άξια η AMD να βγάλει ανταγωνιστικό προϊόν,και σαφώς θα την προτιμούσα. Αλλά μέχρι τώρα δεν το είδαμε.
    Δεν φταίει ο καταναλωτής αν μια εταιρεία δεν μπορεί να διαχειριστεί τους πόρους της, και τις γραμμές παραγωγής της.

    Μου θυμίζεις το ανέκδοτο με γνωστή αλυσίδα Cafe στην Ελλάδα.
    "Η μόνη που δεν κάνει φραπέ". Και το 80% των Ελλήνων πίνει φραπέ.
    Αρα που δεν θα πάει για καφέ;


    Έτσι και η AMD,από την στιγμή που δεν βγάζει ένα ισάξιο ή καλύτερο ποιοτικά προϊόν απο την INTEL, που δεν θα πάει ο καταναλωτής που θέλει ποιότητα και ταχύτητα;
    Είναι άξια γιατί βγάζει ΚΑΛΥΤΕΡΕς ΚΑΡΤΕΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ αλλά και εκεί ΔΕΝ τις αγοράζεις !!
    Είναι άξια γιατί σε απόδοση προς τιμή έχει προιόντα που προσφέρουν περισσότερα !!! Αλλά και εκεί προτιμάς των 2-πύρηνο του κ@λου από την Intel.
    Είναι άξια γιατί δίνει στον καταναλωτή απεριόριστη επεκτασιμότητα, αναβαθμισιμότητα. Aλλά ούτε και αυτό το κοιτάς.
    Είναι άξια γιατί δίνει εδώ και πολλά χρόνια πλατφόρμα αξιώσεων σε χαμηλές τιμές !
    --------------------------------------------------------------------------------------
    Τέλος και 200% καλύτερο προιόν να είχε ΠΑΛΙ εσύ ΔΕΝ θα την προτιμούσες .... και θα έβρισκες λόγους και προφάσεις για να μην την αγοράσεις όπως κάνεις πάντα.

    Εξάλου ΔΕΝ έχεις πιάσει και ποτέ AMD προιόν για να κρίνεις ..... Εδώ μας έβγαζες τους P4 καλύτερους από ATHLON 64 .... πριν μερικές ημέρες ....

    ........Auto merged post: adtakhs πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι:

    Για το γεγονός ότι η ATi/AMD:

    - με έχει παντελώς γραμμένο σαν αποκλειστικό χρήστη Linux
    - δεν μπορεί να βγάλει disk controller που να λειτουργεί σωστά
    - δεν μπορεί να βγάλει αθόρυβους επεξεργαστές

    φταίω εγώ, ο καταναλωτής, που δεν την προτιμώ.
    1) Και εγώ μαζί της όπως και το υπόλοιπο 98% των χρηστων pc γραμμένο το έχουμε το linux ...
    2) Μια χαρά πολύ καλό , ποιοτικό και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ controller έχει η AMD !!! Δεν έχασε ποτέ δεδομένα και σκληρούς όπως κάτι άλλοι στο 1155 socket.
    3) Από πότε ένας επεξεργαστής παράγει θόρυβο ???? Μπας και έχουμε νέα τεχνολογία με κίνηση των transistors και δεν την ξέρω ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 24-07-11 στις 20:51. Αιτία: auto merged post

  12. #162
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Καλύτερες κάρτες γραφικών; Για παιχνίδια ίσως, κι αυτό παίζεται. Για όλα τα υπόλοιπα όχι.
    Κι από την στιγμή που δεν σέβεται έστω και την μικρή τρέλα που έχω να ασχολούμαι με Linux,και δεν μπορώ να χρησημοποιήσω κάρτα που την έχω πληρώσει ούτε για επεξεργασία φωτογραφίας, γιατί να την σεβαστώ εγώ.

    Όταν αγοράζω ένα προιόν το αγοράζω ώστε να δουλεύει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, ότι κι αν θελήσω να κάνω.
    Η ΑΜD με τις κάρτες γραφικών της δεν μου το προσφέρει αυτό.

    θέλω χαμηλές θερμοκρασίες, ησυχία και αν τυχει να κάνω overclock, να ξέρω ότι ο επεξεργαστής θα ανταποκριθε΄'ι και με το παραπάνω και δεν θα παρουσιάσει προβλήματα με το παραμικρό ζόρι.
    Κι εδώ απέτυχε η AMD.

    Την να την κάνω την επεκτασιμότητα σαν απλός οικιακος χρήστης.
    Ταχύτητα, ποιότητα ησυχία και δύναμη θέλω. Και μου φτάνουν και οι μέχρι 4 κάρτες PCI-e που παίρνει η μητρική.

    Αν έδινε εδώ και χρόνια πλατφόρμα αξιώσεων σε χαμηλές τιμές δεν θα είχε το 18% της αγοράς.

    Κι αν ήθελε να έχει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς, δεν θα συμβιβαζώταν για μόλις 1,5 δις $ με την INTEL, αλλά θα της έκοβε τον βήχα και θα την έστελνε δύο γενιες επεξεργαστών πίσω, και θα έπαιρνε η AMD το πάνω χέρι.

    Αλλά προτίμησε τα ζεστά $$ και τις SSE1 και SSE2 εντολές και δεν ξαναμίλησε κι άφησε την INTEL να κάνει ότι θέλει.
    Αφου η ίδια σαν εταιρεία δεν σέβεται τον εαυτό της και ξεπουλιέται σε κάθε INTEL, γιατί να την σεβαστώ εγώ.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  13. #163
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερες κάρτες γραφικών; Για παιχνίδια ίσως, κι αυτό παίζεται. Για όλα τα υπόλοιπα όχι.
    Κι από την στιγμή που δεν σέβεται έστω και την μικρή τρέλα που έχω να ασχολούμαι με Linux,και δεν μπορώ να χρησημοποιήσω κάρτα που την έχω πληρώσει ούτε για επεξεργασία φωτογραφίας, γιατί να την σεβαστώ εγώ.

    Όταν αγοράζω ένα προιόν το αγοράζω ώστε να δουλεύει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, ότι κι αν θελήσω να κάνω.
    Η ΑΜD με τις κάρτες γραφικών της δεν μου το προσφέρει αυτό.

    θέλω χαμηλές θερμοκρασίες, ησυχία και αν τυχει να κάνω overclock, να ξέρω ότι ο επεξεργαστής θα ανταποκριθε΄'ι και με το παραπάνω και δεν θα παρουσιάσει προβλήματα με το παραμικρό ζόρι.
    Κι εδώ απέτυχε η AMD.

    Την να την κάνω την επεκτασιμότητα σαν απλός οικιακος χρήστης.
    Ταχύτητα, ποιότητα ησυχία και δύναμη θέλω. Και μου φτάνουν και οι μέχρι 4 κάρτες PCI-e που παίρνει η μητρική.

    Αν έδινε εδώ και χρόνια πλατφόρμα αξιώσεων σε χαμηλές τιμές δεν θα είχε το 18% της αγοράς.

    Κι αν ήθελε να έχει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς, δεν θα συμβιβαζώταν για μόλις 1,5 δις $ με την INTEL, αλλά θα της έκοβε τον βήχα και θα την έστελνε δύο γενιες επεξεργαστών πίσω, και θα έπαιρνε η AMD το πάνω χέρι.

    Αλλά προτίμησε τα ζεστά $$ και τις SSE1 και SSE2 εντολές και δεν ξαναμίλησε κι άφησε την INTEL να κάνει ότι θέλει.
    Αφου η ίδια σαν εταιρεία δεν σέβεται τον εαυτό της και ξεπουλιέται σε κάθε INTEL, γιατί να την σεβαστώ εγώ.
    Μα εγώ στο pc μου που είναι AMD έχω

    1) Απόλυτη ησυχία ! με 400-700 στροφές τους ανεμιστήρες !!!

    2) Χαμηλότατες θερμοκρασίες ! Καλοκαιριάτικα 40C και μέσα στο κουτί παίζουν 2X 4870 που είναι φούρνοι σε σχέση με την 6950 που έχω επίσης..

    3) Πολύ καλό Overclock για την υλικία του cpu μου. 4Ghz

    4) Πληρέστατη μητρική και πλατφόρμα ! 40lanes από το north να τα κάνω ότι θέλω από CROSSFIRE, SLI, Eξετερικούς controllers και full υποστήριξη sataIII, e-SATAIII, USBIII κ.λ.π.

    5) Επιδόσεις που φτάνουν και περισσεύουν για το οτιδήποτε. Κάνω τα πάντα με το pc και είμαι απόλυτα καλυμένος στα πάντα !!!!

    6) Ολα αυτά τα αγόρασα με 45% κάτω σε σχέση με αντίστοιχης απόδοσης πλατφόρμα intel/nvidia.

    Αν θες θα σου το πω πολύ φιλικά! Ελα από το σπίτι μου να σε κεράσω καφεδάκι να δεις και AMD συστήματα να καταλάβεις πως όσα λες ΔΕΝ στέκουν ...

    Και η απόδειξη για όσα λέω παρακάτω:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled.png  

    Untitled 333.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adtakhs : 24-07-11 στις 21:54.

  14. #164
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Εγώ δεν ξέρω από AMD, όπως λές, εξάλου φερέφωνο του Internet με αποκάλεσες, λες κι εσύ ενημερώνεσαι από αλλού, εγώ να σε ρωτήσω,

    Γιατί σε συνθέσεις δικές σου ορισμένες φορές αναφέρεις και αγορά άλλης ψύκτρας;
    Κι αν εσύ έχεις την AMD ψύκτρα ή την έχεις αλλάξει.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  15. #165
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    778
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19543/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 19(dB)
    Προσωπικά και εγώ δεν έχω θέματα με θερμοκρασίες με stock ψύκτρες πάντα(χρησιμοποιώ μόνο μία xigmatek που έχω όταν ασχολούμε λίγο με ocing) στα 2 desktop εντός σπιτιού που φέρουν amd cpus.

    Αλλά η AMD adtakhs,δεν είναι δά τόσο μικρή που να μην έχει στοιχειώδη υποστήριξη για τους linux χρήστες(βασικά πράγματα ζητάμε που εν έτη 2011 άλλοι τα δίνουν απλόχερα έστω και με proprietary driver).Και επειδή έπεξες με τα ποσοστά στην ίδια μοίρα είναι απέναντι στην intel(όπως έγινε σύγκριση windows-linux share) εδώ και πολύ καιρό,τα νούμερα σπάνια λένε ψέμματα.

Σελ. 11 από 801 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-08, 22:35
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 08:06
  3. Μηνύματα: 195
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 02:35
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-05, 20:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας