Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι πρότινος σκεφτόμουν να αγοράσω ένα tv tuner με hardware mpeg 2 encoder (συγκεκριμένα αυτό). Όμως από την άλλη σκέφτηκα ότι ίσως θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τη δυνατότητα που μου δίνει ο αποκωδικοποιητής και απλά να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό (link) για να κάνω τη δουλειά μου πολύ φθηνότερα.

    Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο με εξωτερικό δίσκο; Αξίζει το αποτέλεσμα της εγγραφής ή δε συγκρίνεται η ποιότητα που βγάζει η μία λύση με αυτό της άλλης;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Σε ότι αφορά την εγγραφή σήματος DVB, είναι ακριβώς το ίδιο, γιατί και στη μία περίπτωση και στην άλλη, αυτό που γράφεται είναι κατευθείαν το ψηφιακό σήμα. Δεν δέχεται κάποια επεξεργασία

    Η κάρτα που βλέπεις είναι πολύ ακριβή, γιατί έχει ενσωματωμένο MPEG2 κωδικοποιητή, όπου θα σου φανεί χρήσιμο, μόνο αν θες να κάνεις σύλληψη αναλογικού βίντεο σε MPEG2 format.

    Aν θες εγγραφή μόνο του ψηφιακού τηλεοπτικού σήματος, πάρε τον σκληρό δίσκο και δοκίμασε με τον ψηφιακό δέκτη που έχεις. Εναλλακτικά, ψάχνεις να βρεις κάρτα τηλεόρασης με ψηφιακό δέκτη (δεν είναι ανάγκη να είναι καν υβριδική), που βρίσκεις περί τα 20€.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιες απορίες για να σιγουρέψω ότι το 'πιασα.

    Στις κάρτες τηλεόρασης που έπιαναν αναλογικό σήμα είχα δει ότι υπήρχε τρελό πρόβλημα κατά την εγγραφή (ειδικά σε θέματα συγχρονισμού εικόνας-ήχου). Αυτό συνέβαινε γιατί στην ουσία υπήρχε το ενδιάμεσο στάδιο της μετατροπής του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό; Με την τρέχουσα τεχνολογία (ψηφιακό σήμα) δεν πάσχουμε από τέτοιου είδους προβλήματα;

    Επίσης στην περίπτωση που πάρω ψηφιακό δέκτη κατά την εγγραφή δε θα επιβαρύνεται αρκετά το υπόλοιπο σύστημα (κυρίως ο επεξεργαστής) και ειδικά στην περίπτωση που θα θέλω να κάνω και άλλες δουλειές παράλληλα; Σε τέτοιες περιπτώσεις να υποθέσω ότι και πάλι δεν αξίζει η αγορά κάρτας με hardware encoder;

    Με δίσκο έχεις δοκιμάσει; Έχεις μείνει ικανοποιημένος; Εναλλακτικά, έχεις να μου δώσεις καμιά γνώμη για συγκεκριμένο ψηφιακό δέκτη;

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις κάρτες τηλεόρασης που έπιαναν αναλογικό σήμα είχα δει ότι υπήρχε τρελό πρόβλημα κατά την εγγραφή (ειδικά σε θέματα συγχρονισμού εικόνας-ήχου). Αυτό συνέβαινε γιατί στην ουσία υπήρχε το ενδιάμεσο στάδιο της μετατροπής του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό;
    Ακριβώς!

    Με την τρέχουσα τεχνολογία (ψηφιακό σήμα) δεν πάσχουμε από τέτοιου είδους προβλήματα;
    Όχι. Το σήμα γράφεται όπως λαμβάνεται!

    Επίσης στην περίπτωση που πάρω ψηφιακό δέκτη κατά την εγγραφή δε θα επιβαρύνεται αρκετά το υπόλοιπο σύστημα (κυρίως ο επεξεργαστής) και ειδικά στην περίπτωση που θα θέλω να κάνω και άλλες δουλειές παράλληλα; Σε τέτοιες περιπτώσεις να υποθέσω ότι και πάλι δεν αξίζει η αγορά κάρτας με hardware encoder;
    Υποθέτω ότι μιλάς για την περίπτωση που αγοράσεις ψηφιακό δέκτη για τον ΗΥ. Σχεδόν καμία επιβάρυνση. Όποια επιβάρυνση υπάρχει, είναι για την απεικόνιση στην οθόνη του τηλεοπτικού σήματος. Για να καταλάβεις, αν κάνω εγγραφή χωρίς να δείχνει εικόνα, ούτε που καταλαβαίνω ότι γίνεται εγγραφή (χρήση CPU κάτω από 10% σε DualCore 1.6GHz). Το ψηφιακό σήμα όπως λαμβάνεται, αντιγράφεται στον σκληρό σου δίσκο.

    Με δίσκο έχεις δοκιμάσει; Έχεις μείνει ικανοποιημένος; Εναλλακτικά, έχεις να μου δώσεις καμιά γνώμη για συγκεκριμένο ψηφιακό δέκτη;
    Μιλάς πάλι για τον ΗΥ; Δεν έχω κάποιο να προτείνω. Εγώ χρησιμοποιώ το Pinnacle PCTV 310i που είναι αρκετών ετών και κάνω μια χαρά τις εγγραφές που θέλω! Δεν πιστεύω ότι για ψηφιακή λήψη θα δεις διαφορά όποιον και να πάρεις. Είχα δοκιμάσει και έναν Crypto USB, και πάλι όλα μια χαρά ήταν...

    Πάντως αν έχεις οικιακό (standalone) ψηφιακό δέκτη, θα μπορείς να κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα. Θα γράφεις ότι θέλεις σε ένα USB flash drive ή σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, και θα μπορείς να το βάζεις στον ΗΥ για editing, αν θες Θα έχεις και το πλεονέκτημα ότι θα μπορείς από κει κατευθείαν να βλέπεις ότι έχεις γράψει!

    ........Auto merged post: yyy πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αν πάλι έλεγες για οικιακό ψηφιακό δέκτη, overload πληροφορίας θα πάθεις αν ρίξεις μια ματιά εδώ:
    http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php?f=136
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yyy : 11-07-11 στις 09:28. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις yyy. Με διαφώτισαν πλήρως.

    Spoiler:
    Ψηφιακό δέκτη για Η/Υ εννούσα αλλά όπως και να έχει με κάλυψες.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ναι'σαι καλά Lucky!
    Καλές εγγραφές, σε όποια λύση κι αν καταλήξεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Upscalling τηλεοπτικού σήματος
    Από conio72 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-08, 21:28
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-08, 12:04
  3. Ασυρματη μεταφορα τηλεοπτικου σηματος
    Από demian_ στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-08, 12:29
  4. Εγγραφή αναλογικού τηλεοπτικού σήματος μέσω κάρτας τηλεόρασης.
    Από Patentman στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 19:21
  5. Εγγραφη τηλεοπτικου προγραμματος...
    Από DOU στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-07, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας