Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εχοντας συνδεδεμενο το modem σε ενα Linux υπολογιστη, ο οποίος λειτουργει ως router (με δυο καρτες δικτιου, μια μονο στο modem και η αλλη στο Hub) επιβλέπω τη συνδεση με το ntop (κραταει στατιστικα, sniffing κλπ) πηρα το παρακατω διαγραμμα ταχυτητας.
    Οπως φαίνεται για δυο λεπτα ειχα μεση ταχύτητα 1.2-1.6 Mbit. το συγκεκριμένο προγραμμα δειχνει μεσες τιμες ανα λεπτό (για ολο το λεπτο, οχι στιγμιαια...)

    Χμ... Περιεργο, μετα επανήλθε στην κανονικη 384 οπως φαινεται...

  2. #2
    Εγγραφή
    03-11-2003
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    ???
    Δεν το ξέρω το ntop αλλά μήπως μετράει και το δίκτυο;

    Φιλικά,
    Ανδρέας
    Keep foruming...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποια από τις δυο κάρτες στο έδειξε αυτό? Αν είναι αυτή με το modem, τότε απλά ισως να έκανε ενα reset (συνήθως χτυπάνε κάτι τέτοια εικονικά όταν κάνεις reset)
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Το ntop επιβλέπει μονο την "εξωτερική" κάρτα eth1 (η οποια συνδεεται μονο με το modem) και σίγουρα δεν εγινε reset τιποτα.
    Εκεινη τη στιγμή μαλιστα κατεβαζα τον καινουργιο kernel μεγεθους ~40MB ο οποίος κατεβηκε "περιεργα" γρηγορα και γι αυτο κοιταξα το ntop.
    H μονη πιθανή εξηγηση, αν δεν ειναι πραγματικό αυτο το bandwidth ειναι να ηταν "κρατημενα" στο modem και για καποιο λόγο τα αφησε μαζεμενα. Ειναι αυτο δυνατο?(Εχω ενα jetspeed 520)

  5. #5
    Εγγραφή
    29-08-2003
    Μηνύματα
    327
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Wag354g
    Ειναι πληρως φυσιολογικο να παρατηρεις αυτο το φαινομενο και αυτο γιατι το CAP που εχουμε ολοι στις συνδεσεις μας ειτε ειναι 384κ 512κ κλπ παραβιαζεται για καποια δευτερολεπτα το φαινομενο αυτο παρατηρηται ως καποιο ATM OVERHEAD.πρωσοπικα εχω καταφερει να πιασω αληθηνινη ταχυτητα γυρω στα 100kb/s και αλλη μια φορα 2-3mb/s που προφανως ειταν λαθως αλλα κατεβασα μια ταινεια σε 10 λεπτα!

  6. #6
    Το avatar του μέλους Antonis Papadopoulos
    Antonis Papadopoulos Guest
    ρε παιδια σε μενα ενας τυπος απο το edonkey μου κατεβαζει (αυτος απο εμενα) με 150kb/sec !! ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??? και οντως ισχυει..ενας μονο..απο εξω μαλλον..εμεινα βλακας μολις το ειδα...
    κατεβασε 300mb ΣΦΑΙΡΑ!

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    thes/nikh - 7hill
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    SL2-141
    Μηπως αυτα που κατεβαζε ηταν τιποτα uncompressed τυπου αρχεια?

    Εχω δει και εγω Flashget να πιανει τα 150 k/sec σε κατι uncompressed Windows Media Video αρχεια, και εχω δει να ερχονται 300mb σε λιγοτερο απο 1 ωρα.

    Λεω μηπως..

  8. #8
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από party-pooper
    Ειναι πληρως φυσιολογικο να παρατηρεις αυτο το φαινομενο και αυτο γιατι το CAP που εχουμε ολοι στις συνδεσεις μας ειτε ειναι 384κ 512κ κλπ παραβιαζεται για καποια δευτερολεπτα το φαινομενο αυτο παρατηρηται ως καποιο ATM OVERHEAD.
    Για ποιο λόγο παραβιάζεται?

  9. #9
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer
    Το ntop επιβλέπει μονο την "εξωτερική" κάρτα eth1 (η οποια συνδεεται μονο με το modem) και σίγουρα δεν εγινε reset τιποτα.
    Εκεινη τη στιγμή μαλιστα κατεβαζα τον καινουργιο kernel μεγεθους ~40MB ο οποίος κατεβηκε "περιεργα" γρηγορα και γι αυτο κοιταξα το ntop.
    H μονη πιθανή εξηγηση, αν δεν ειναι πραγματικό αυτο το bandwidth ειναι να ηταν "κρατημενα" στο modem και για καποιο λόγο τα αφησε μαζεμενα. Ειναι αυτο δυνατο?(Εχω ενα jetspeed 520)
    Το αν έγινε reset, ίσως και να μην το πήρες χαμπάρι αν τα ανωτέρου επιπέδου πρωτόκολλα (πάνω από το physical) κατάφεραν να το καλύψουν. Reset μπορεί να γίνει και όταν γεμίσουν οι buffers της κάρτας.

    Επίσης το γράφημα εξαρτάται και από τον ρυθμό (αλλά και τον τρόπο, π.χ. snmp, direct access σε MS NDIS/TDI, κ.ο.κ.) δειγματοληψίας που έχεις ορίσει στο πρόγραμμα...

    Αν είναι πολύ μικρός, θα έχεις αυτά τα διάφορα σκαμπανεβάσματα...τα οποία μερικές φορές δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα.
    Αν είναι πολύ μεγάλος, δεν θα έχεις ακρίβεια στις ενδιάμεσες μετρήσεις σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Slammer, όπως τα λέει ο chatasos. Επιπρόσθετα, το ότι δουλεύεις με UBR λειτουργία, σημαίνει ότι το "384" αναφέρεται πρακτικά σε sustained transfer rate. Για μένα είναι αν θες και η συνήθης, μέση ταχύτητα λειτουργίας. Μπορεί όμως να εμφανιστεί και κορύφωση. Η αντίστοιχη ρύθμιση, η οποία γίνεται από τον ΟΤΕ, είναι η PCR (Peak Cell Rate). Αν η PCR είναι λ.χ. 4000 ATM cells/sec, αυτή αντιστοιχεί χοντρικά σε Peak Throughput (4000 cells/sec) x (48 bytes / cell) x (8 bits / byte)=1536000bps (χονδρικά 1,54Μbps δλδ).

    Προσοχή: όλα σχεδόν τα ADSL modems διαθέτουν συνήθως μία σχετική ρύθμιση. Η ρύθμιση αυτή υπάρχει για να περιορίσει την PCR και όχι να τη ρυθμίσει! Με απλά λόγια: μην την πειράζετε, αν δεν ξέρετε ακριβώς τι πάτε να κάνετε και γιατί! Η αναφορά μου σε PCR είναι για λόγους πιθανής εξήγησης της συμπεριφοράς και τίποτα παραπάνω!

  11. #11
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Σχετικά με τους χρονους δειγματοληψιας, το ntop μετραει και αναλύει όλα τα πακετα (κανει πολλα περισσότερα απο απλή μετρηση). Η ταχύτητα προκείπτει από δεδομένα που εισέρχονται ανα λεπτό. Επειδή λοιπόν ο χρονος ειναι σχετικά μεγάλος, εχει τη ταση να κόβει τις μικρές κορυφές. Παντως το αρχειο κατέβηκε εντυπωσιακά γρήγορα και γι αυτό κοιταξα στα logs του ntop.

  12. #12
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer
    Σχετικά με τους χρονους δειγματοληψιας, το ntop μετραει και αναλύει όλα τα πακετα (κανει πολλα περισσότερα απο απλή μετρηση). Η ταχύτητα προκείπτει από δεδομένα που εισέρχονται ανα λεπτό.
    Αυτό ακριβώς είναι αυτό που "ρωτάω" και εγώ. Το ΠΩΣ μετράει αυτά τα πακέτα...

  13. #13
    Το avatar του μέλους Antonis Papadopoulos
    Antonis Papadopoulos Guest
    παιδια ο τυπος ο ΙΔΙΟΣ εχει κατεβασει ολο το pc μου με 150κβ/sec... τι μου λετε για ασυμπιεστα..καμια σχεση... .zip προγραμματα κατεβαζει και mpg, mp3 και διαφορα... τον ρωτησα και μου ειπε πως εχει ενα utility που αλλαζει το οριο κοροιδευοντας το συστημα και τον παροχεα. ετσι με 384 μπορεις να πηγενεις λεει μεχρι 8 μβιτ υποθετικα.. το θεμα ειναι, αφου εγω ΔΕΝ εχω τετοιο utility, πως απο μενα δεν κοβεται το bandwith... και αν ειναι αρκετο μονο το οτι το τρεχει αυτος, γιατι εγω απο αυτον δε μπορω να κατεβασω εστω τοσο.. για να μη πω οτι αναλογως του 384 να κατεβασω με 300κβ ???
    εψαξα κ βρηκα κατι dsl accelerators, dls spoofer, dsl hackers klp..
    ξερει κανεις κατι γιαυτα?

  14. #14
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    1ον. Στην τρέχουσα ελληνική adsl υλοποίηση δεν υφίσταται θέμα συμπίεσης από ότι ξέρω... Αν και νομίζω ότι και στο εξωτερικό το ίδιο ισχύει...και θα ισχύει για πολύ ακόμα.

    2ον. Πόσο upload δείχνει το modem σου στα φυσικά χαρακτηριστικά της σύνδεσης?

    3ον. 150 kbits/sec ή 150 KBytes/sec?

    4ον. Screenshot υπάρχει?

  15. #15
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chatasos
    1ον. Στην τρέχουσα ελληνική adsl υλοποίηση δεν υφίσταται θέμα συμπίεσης από ότι ξέρω... Αν και νομίζω ότι και στο εξωτερικό το ίδιο ισχύει...και θα ισχύει για πολύ ακόμα.
    Σωστά. Το DSL δεν κάνει συμπίεση δεδομένων, όπως ούτε το ISDN. Με modem γίνεται μέσω v.90

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλόγη Modem για 8+ mbit
    Από pelopas1 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 12:25
  2. Για ξυπνήστε λίγο!!!!
    Από sdn στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-06, 23:56
  3. λιγο help για conn-x
    Από kagouras στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 19:37
  4. Για δείτε λίγο..
    Από SubAngel στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-03, 17:49
  5. ADSL 1 Mbit kai 2 Mbit sthn Agglia
    Από mouseman στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-03, 15:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας