Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Πρόβλημα με Gnome. Προσπαθώντας να σετάρω κάποια από τα xawtv, xdtv, tvtime και να λύσω το πρόβλημα που περιγράφεται εδώ, έκανα διάφορους πειραματισμούς. Σε κάποια φάση μπήκα με faisafe Gnome, log-out, και log-in από τον gdm σε κανονικό Gnome, που όμως αποτυγχάνει. Πάει να μπει και μένει στο splash screen του metacity. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #2
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Πρόβλημα με Gnome. Προσπαθώντας να σετάρω κάποια από τα xawtv, xdtv, tvtime και να λύσω το πρόβλημα που περιγράφεται εδώ, έκανα διάφορους πειραματισμούς. Σε κάποια φάση μπήκα με faisafe Gnome, log-out, και log-in από τον gdm σε κανονικό Gnome, που όμως αποτυγχάνει. Πάει να μπει και μένει στο splash screen του metacity. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;;;
    Mπες σε κονσολα ( alt f1 ) και κανε startx η gdm ( ως su εννοειται ). Δες τι βγαζει, λογικα καποιο προβλημα με καποιο αρχειο θα ειναι. ( το θεμα ειναι ποιο? κατα πασα πιθανοτητα η κονσολα θα σου πει )

    Συνηθως εμενα μου το εκανε αυτο οταν ειχε προβλημα με το .ICEauthority αρχειο, το οποιο απλα εσβηνα και μετα το εφτιαχνε μονο του παλι το gnome και δουλευαν ολα κανονικα.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor
    Mπες σε κονσολα ( alt f1 ) και κανε startx η gdm ( ως su εννοειται ). Δες τι βγαζει, λογικα καποιο προβλημα με καποιο αρχειο θα ειναι. ( το θεμα ειναι ποιο? κατα πασα πιθανοτητα η κονσολα θα σου πει )

    Συνηθως εμενα μου το εκανε αυτο οταν ειχε προβλημα με το .ICEauthority αρχειο, το οποιο απλα εσβηνα και μετα το εφτιαχνε μονο του παλι το gnome και δουλευαν ολα κανονικα.
    Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

    Unable to open desktop file /usr/share/applications/evolution.desktop for panel launcher: Error reading file'/usr/share/applications/evolution.desktop': File not found
    Από γούγλη μέχρι στιγμη έχω βρει αυτό: http://lists.debian.org/debian-user/.../msg04086.html
    Edit: Mια από τα ίδια Καμιά άλλη ιδέα;;;

    Σχετικά με το .ICEauthority έκανα μια αναζήτηση, αλλά δε βρέθηκε τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 14-05-06 στις 16:22.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Αυτό που λέει. Δεν μπορεί να βρει το αρχείο, που είναι το "shortcut" για το Evolution. Το παίρνεις από εδώ και το αντιγράφεις στον κατάλογο που λέει (αφού το αποσυμπιέσεις πρώτα).
    Attached Files Attached Files
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    GoofyX σ' αυχαριστώ πολύ, αλλά δυστυχώς @@ Λοιπόν τώρα βλέπω τα εξής μηνύματα από την κονσόλα:

    1) Αυτό όταν σηκώνω τoν Χ με startx (ως root, όπως είπε ο Κόνδωρας):

    (gnome-panel: 10000) Gtk-CRITICAL **: gtk_drag_source_set_icon_name: assertion 'site != NULL' failed
    2) Και αυτό κατά την έξοδο από το Gnome:

    (nautilus:10002): Eel-CRITICAL **: preferences_entry_remove_callback: assertion 'entry -> callback_list !=NULL' failed

    ** (nautilus:10002): WARNING **: destroyed file still being monitored

    ** (nautilus:10002): WARNING **: destroyed file still being monitored

    ** (nautilus:10002): WARNING **: destroyed file still being monitored

    ** (nautilus:10002): WARNING **: destroyed file still being monitored
    edit:Λοιπόν νομίζω πως βρέθηκε το πρόβλημα... Σήκωσα gnome με startx ως απλός χρήστης. Το μήνυμα που πήρα είναι πως δε μπορεί να βρει το αρχείο που είχε σωθεί το τελευταίο session στο (~/.metacity/sessions) και γι' αυτό κολλάει στο splash screen του metacity. Πως μπορούμε να το αλλάξουμε αυτό;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 14-05-06 στις 17:32.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Χμ. Θα έλεγα να διαγράψεις το ~/.metacity κατάλογο (αφού τον πάρεις backup) και να ξαναδοκιμάσεις.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #7
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Συγγνωμη, ειχα στο μυαλο μου πως για να ξεκινησεις τον gdm πρεπει να εισαι root και σου ειπα να κανεις startx ως root κατα λαθος.

    offtopic και flame on

    Παντως δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Να μην μπορεις να μπεις στο DE για κατι στο οποιο δεν εφταιξες καθολου και δεν εκανες κατι που να δικαιολογει το προβλημα.

    offtopic και flame off

  8. #8
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Συμβαινουν αυτα τα ατυχηματα με το temporary session saves.

    Μια φορα αλλαξα την ωρα και προσπαθησα να μπω στο DE, και κρασαρε το συμπαν επειδη πηγα πισω το ρολοι. Οσες φορες και αν το ξανακανα δεν μπορεσα να το αναπαραγω το bug.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX
    Χμ. Θα έλεγα να διαγράψεις το ~/.metacity κατάλογο (αφού τον πάρεις backup) και να ξαναδοκιμάσεις.
    Επιτέλους!!! Το μυστικό δε βρίσκεται στο ~/.metacity, αλλά στο ~/.gnome2/session το οποίο και έπρεπε να διαγραφεί. Επίσης έπρεπε να διαγράψω και το ~/.gconfd. Ο συγκεκριμένος δαίμονας φορτωνόταν δύο φορές, με συνέπεια να μην ανοίγει το gnome-panel! Αμήν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor
    Συγγνωμη, ειχα στο μυαλο μου πως για να ξεκινησεις τον gdm πρεπει να εισαι root και σου ειπα να κανεις startx ως root κατα λαθος.
    Δεν πειράζει Τέλος καλό, όλα καλά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheCondor
    off topic και flame on

    Παντως δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Να μην μπορεις να μπεις στο DE για κατι στο οποιο δεν εφταιξες καθολου και δεν εκανες κατι που να δικαιολογει το προβλημα.

    offtopic και flame off
    Καλά νομίζω πως ίσως να έφταιξα κι εγώ, γιατί προσπαθώντας να λύσω αυτό (παρεπιπτόντως αν γνωρίζετε κάτι δώστε μια βοήθεια κι εκεί "καλέ κύριεεεε" ), το είχα σκίσει το σύστημα, κυρίως με κάτι απότομα restart του Χ...

    M@μ@το το νέο avatar Κόνδωρα
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #10
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Καλά νομίζω πως ίσως να έφταιξα κι εγώ, γιατί προσπαθώντας να λύσω αυτό (παρεπιπτόντως αν γνωρίζετε κάτι δώστε μια βοήθεια κι εκεί "καλέ κύριεεεε" ), το είχα σκίσει το σύστημα, κυρίως με κάτι απότομα restart του Χ...

    M@μ@το το νέο avatar Κόνδωρα

    Αυτο το προβλημα υπηρχε ( παρομοια τουλαχιστον ) απο το gnome 2.10 τουλαχιστον. Αυτο που απλα ηθελα να πω ειναι οτι ειναι λιγο απελπισια να σου παρουσιαζεται τετοιο προβλημα εν ετη 2006, για ενα αρχειακι ( ξερω ποσο σημαντικα ειναι τετοιου ειδους αρχεια ) να μην μπορει να σηκωθει το desktop. Πικρη αληθεια, αλλα αφου λυθηκε το προβλημα τοτε εισαι ενταξει

    offtopic Το avatar ειναι ονειρο ζωης....

  11. #11
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG
    Ολοι οι ανωνυμοι Τζεντουχολικς εδω μαζευτηκαμε...

    Με λενε megahead13 και μετα απο 3 μερες και 150 ποστ, διαβασα σωστα τις οδηγιες εγκαταστασης και εγκατεστησα τον σωστο κοντρολερ στον πυρηνα μου.



    ακου κει ουγκαμπουντου και αηδιες....


    Έτσι, έτσι!!! Και για να γουστάρουμε πάρε τώρα και το εξής, το οποίο είναι συνέχεια του χθεσινού και μόλις παρατήρησα: Μπορείς να μου πεις γιατί όποτε σώζεται το session μου, είτε αυτόματα, είτε με το χέρι, την επόμενη φορά που πάω να μπω στο gnome, κολλάει στο splash screen του metacity, κι έτσι πρέπει κάθε φορά να σβήνω το ~/.gnome2/session ;;; Τι στο διάκο φτάιει;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    megahead13 εισαι σιγουρος οτι στα session properties το metacity ειναι ρυθμισμενο να ξεκινα στο 20? Την επομενη που θα κανεις επανεκκινηση, δοκιμασε να κλεισεις τα παντα, τερμιναλς, φακελους, ντεσκλετ ... τα παντα. Πρωτου πατησεις το μαγικο κουμπι, φροντισε να μην υπαρχει τιποτα ανοιχτο. Ετσι θα δουμε αν ειναι το προβλημα του συστηματος ή της εφαρμογης. Αλλος τροπος να το διαπυστωσεις αυτο, ειναι να φτιαξεις εναν καινουριο χρηστη, ο οποιος θα εχει καθαρο μητρωο.

    Υποψιαζομαι οτι κατι τρεχει πριν τον metacity και τον κρασαρει.

    Επισης δες καπου την επιλογη save session και ξετσεκαρε την.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    KLG θα τα κοιτάξω αυτά που λες. Το save session δεν το έχω τσεκάρει, αλλά όπως είπα το πρόβλημα δημιουργείται, είτε είναι τσεκαρισμένη αυτή η επιλογή, είτε σώζω εγώ κατά το log out...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Λοιπόν, επανέρχομαι λίγο στο θέμα με τα saved sessions: Έφτιαξα νέο χρήστη και το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται. Μπαίνω κανονικά στο σωσμένο session, χωρίς να κολλάει ο metacity στο splash screen. Οπότε, τι μπορεί να φταίει;;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #15
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Λοιπόν, επανέρχομαι λίγο στο θέμα με τα saved sessions: Έφτιαξα νέο χρήστη και το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται. Μπαίνω κανονικά στο σωσμένο session, χωρίς να κολλάει ο metacity στο splash screen. Οπότε, τι μπορεί να φταίει;;;
    Εχεις ελεγξει τα permissions των εμπλεκομενων αρχειων αν ειναι τα σωστα?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν μπορώ να κάνω firmware update στο 585v6!!!
    Από Bpie στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-08, 21:21
  2. Δεν κάνει login στο web interface του P-660H-D3..
    Από 16horsepower στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-07, 17:58
  3. Δεν μπορώ να κάνω port forward στο 530
    Από vfilip στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 02:32
  4. Δεν μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο 530
    Από stefg555 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 01:05
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-05, 00:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας