Σελ. 24 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 4031
  1. #346
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το τελευταίο διάστημα παρατηρείτε αποσυνδέσεις και συγχρονισμούς πολύ κοντά στα 24mbps ; Το λέω γιατί μου συμβαίνει εμένα και μετά από λίγη ώρα επανέρχεται στα 32 με 33 mbps. Το δήλωσα βλάβη και ο τεχνικός είπε ότι δεν σηκώνει παραπάνω και να προβώ σε υπαναχώρηση. Πάνε καλά εκεί στο ΟΤΕ ; Έχουν έρθει 5 τεχνικοί μου έχουν επιβεβαιώσει ότι η περιοχή πιάνει 35 το maximum και ένας απομακρυσμένα έκανε έλεγχο και χωρίς να μου απαντήσουν όπως κάνουν γιατί λέει υπήρχε συστημικό πρόβλημα, η γραμμή μου λέει δεν σηκώνει πάνω από 24. Τι πίνουν εκεί πέρα ρε παιδιά ;

    - - - Updated - - -

    Για του λόγου το αληθές.

    - - - Updated - - -

    Εδώ τα πράγματα χειροτερεύουν. Πέφτουμεεεεε
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2019-03-17_21-36-16_211.jpg  

    IMG_20190317_215915.jpg  


  2. #347
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To download attenuation 17 - 17.5 και το full upload speed που πιάνεις εμένα μου λέει δούλεμα . Εμένα πόσο έπρεπε να πιάνει 19 max ;

  3. #348
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα τώρα ανεβήκαμε. Έκανα ένα reboot πριν από 8:30 ώρες και την έπεσα για ύπνο και πρόσεξα αυτό τώρα. Τι να πω ;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20190318_091014.jpg  


  4. #349
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα τώρα ανεβήκαμε. Έκανα ένα reboot πριν από 8:30 ώρες και την έπεσα για ύπνο και πρόσεξα αυτό τώρα. Τι να πω ;
    Λοιπον, απο το προφιλ που εισαι κλειδωμενος δειχνει οτι παίρνεις vdsl απο αστικο κεντρο. Οποτε δεν εχεις καμπινα vdsl για να εισαι συνδεδεμενος (το 17a αυτο σημαινει). Εισαι καπου στο 1km+ οποτε ειναι φυσιολογικο.


    Το γιατι εχεις λιγοτερο ενω ειχες περισσότερο μπορει να αποδοθεί στο ζευγαρι οπου σου εχουν δωσει με 1-2 αλλαγες μπορεις να βρεις καλυτερο.

    Η ταχυτητα ανα την αποσταση καλη ειναι. Ο οτε ποια το 17a προφιλ το δινει μονο απο το αστικο κεντρο, μιας που απο καμπινες ποια εχουν το 35(νομιζω b) οπου το εχουν οι vdsl καμπινες για 50αρα.

    Προφανως σε καμπινα δεν μπορεις να μπεις. Οποτε κοιτας για την εσωτερικη καλωδιωση και την καλωδιωση μεχρι το σπιτι σου του ΟΤΕ, για τυχον σφαλματα, οπου εκει θα κερδισεις σε σταθεροτητα και οχι σε ταχυτητα.

  5. #350
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, απο το προφιλ που εισαι κλειδωμενος δειχνει οτι παίρνεις vdsl απο αστικο κεντρο. Οποτε δεν εχεις καμπινα vdsl για να εισαι συνδεδεμενος (το 17a αυτο σημαινει). Εισαι καπου στο 1km+ οποτε ειναι φυσιολογικο.


    Το γιατι εχεις λιγοτερο ενω ειχες περισσότερο μπορει να αποδοθεί στο ζευγαρι οπου σου εχουν δωσει με 1-2 αλλαγες μπορεις να βρεις καλυτερο.

    Η ταχυτητα ανα την αποσταση καλη ειναι. Ο οτε ποια το 17a προφιλ το δινει μονο απο το αστικο κεντρο, μιας που απο καμπινες ποια εχουν το 35(νομιζω b) οπου το εχουν οι vdsl καμπινες για 50αρα.

    Προφανως σε καμπινα δεν μπορεις να μπεις. Οποτε κοιτας για την εσωτερικη καλωδιωση και την καλωδιωση μεχρι το σπιτι σου του ΟΤΕ, για τυχον σφαλματα, οπου εκει θα κερδισεις σε σταθεροτητα και οχι σε ταχυτητα.
    Το 17α το δίνει και από καμπίνα έτσι είμαι εγώ σε 50αρα.Το 35b το δίνει σε 100αρες και 200αρες και τώρα τελευταία και σε 50αρες.
    pepes

  6. #351
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό συμβαίνει τώρα τελευταία δεν ξέρω πώς να το αποδώσω, φαντάσου ότι έκανε 5 φορές την γραμμή μου reset και δεν έστρωνε. Κατά το βράδυ το έπιασε και ανέβηκε. Μάλλον το πρόβλημα είναι γενικό και όχι ειδικό. Όσο για την καλωδίωση έφερα ηλεκτρολόγο και τράβηξε γραμμή από το κουτί στο σπίτι μου με utp τύπου 6 μαύρο. Απώλειες δεν έχω από ότι μου είπε ο τεχνικός τους η γραμμή μου είναι καθαρή.

  7. #352
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STILO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό συμβαίνει τώρα τελευταία δεν ξέρω πώς να το αποδώσω, φαντάσου ότι έκανε 5 φορές την γραμμή μου reset και δεν έστρωνε. Κατά το βράδυ το έπιασε και ανέβηκε. Μάλλον το πρόβλημα είναι γενικό και όχι ειδικό. Όσο για την καλωδίωση έφερα ηλεκτρολόγο και τράβηξε γραμμή από το κουτί στο σπίτι μου με utp τύπου 6 μαύρο. Απώλειες δεν έχω από ότι μου είπε ο τεχνικός τους η γραμμή μου είναι καθαρή.
    Αρα κοιτας εξω απο το σπιτι σου και δηλωνεις επανειλημμένως βλαβες γραπτως μεσω της φορμας της cosmote.
    Απο εκει και περα εαν η γραμμη σου ειναι σταθερη σε αυτο το προφιλ, λογο αποστασης δεν θα εχεις ποτέ 50/50 αλλα 30-33/50. (ναι με τις vdsl καμπινες εχεις καλυτερες ταχυτητες απο το κεντρο, αφου τοποθετηθηκαν σε κομματια για να καλυψουν το κεντρο). Βεβαια οταν εσυ θα ειχες vdsl οι υπολοιποι θα ειχαν γραμμες adsl της πλακας :P.

    Γνωμη μου, δηλωσε 2-3 φορες βλαβη αν δεν ειναι σταθερη η ταχυτητα και για ανανεωση ή νεο συμβολαιο, να πας σε αυτον που θα σου κανει καλυτερη τιμη. Προφανως η Cosmote ειναι πιο αμεση, καθως και το κτηριο δικο της ειναι και ο χαλκος που σου δινει ιντερνετ. Επισης δεν ξερω αν εισαι (που θα εισαι λογικα) voip. στη περιπτωση που εισαι να εχεις το ρουτερ κατευθειαν πανω στη γραμμη και την επιστροφη του τηλεφωνου μονο μεσω απο ρουτερ, οχι μεσω "πατεντων" splitter κτλ κτλ κτλ.

    Τελος λες οτι σου τραβηξε ο ηλεκτρολογος αλλο καλωδιο utp6. Ειναι μονωμένο; Εχει σωστη προστασια απο νερα-υγρασιες κτλ; Ή απλα σου εβαλε ενα lan καλωδιο οπως τα καλωδια εσωτερικης χρησης; (τα γκρι καλωδια του ΟΤΕ, που μεταφερουν το τηλεφωνο, ειναι καλυτερα καθως εχουν μονωση). Την μονωση την θες για διαρκεια στο χρονο. Επισης υπαρχει ο κανονας τα χοντρα με τα ψιλά ρευματα δεν πανε μαζι. Δηλαδη αν διπλα απο το λαν καλωδιο ερχεται καλωδιο τροφοδοσιας της δεη (πχ που παει το σπιτι σου) θα εχεις απωλειες αποσυνδεσεις και απειρα ερρορς. Το ιδιο συμβαινει σε καλωδιωσεις οπου τροφοδοτούν μοτέρ, ή λάμπες φθοριου με starter (t8 t5).

  8. #353
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Απορία εγώ που παίρνω vdsl από κέντρο με forthnet,γιατί με έχει σε προφίλ 8b;

  9. #354
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alkis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης υπαρχει ο κανονας τα χοντρα με τα ψιλά ρευματα δεν πανε μαζι.
    Αυτα τα λενε ισχυρα και ασθενη αντιστοιχα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #355
    Εγγραφή
    26-05-2008
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    15.6(dB) / 4,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομιζω οτι τα προφιλ καθε εταιριας ειναι διαφορετικα,

    εμενα πχ το 8a (δεν ειμαι σιγουρος για το a), ειναι το 8αρι προφιλ στην 24αρα fast path. (cosmoden)

  11. #356
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα η γραμμή μου έχει ελεγχθεί από τον τεχνικό τους αφότου έγινε η σύνδεση με το εξωτερικό καλώδιο και δεν έχω θέματα. Κάπου υπάρχει πρόβλημα φεύγοντας από το ΑΚ προς εμένα σε κάποιο σημείο που δεν ξέρω. Εξάλλου κάνει ένα χιλιόμετρο να έρθει στο σπίτι μου. Τους ανάφερα κάποια προβλήματα που σχετίζονται με την γραμμή μου για παράδειγμα όταν έχουμε διακοπή ρεύματος στην περιοχή και κάνω reset ανεβαίνουν τα mbpps από 32 σε 36. Το δίκτυο είναι παλιό το ξέρω και σε άλλη εταιρεία να πάω τα ίδια θα έχω. Πίσω από το σπίτι μου υπάρχει καμπίνα αλλά δεν είναι VDSL είναι ADSL. Κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως να έχω την πολυπόθητη 50/5 αλλά πότε ;

  12. #357
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δίπλα παράλληλα με το καλώδιο έρχεται καλώδιο τροφοδοσίας της ΔΕΗ ;

  13. #358
    Εγγραφή
    29-12-2012
    Περιοχή
    Heraklion
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΙΑΔΝΗ
    Εμένα εξακολουθει να με εντυπωσιάζει, πως αφού έχεις πίσω σου adsl καμπίνα παίρνεις vdsl απο αστικό κέντρο; Εγώ είμαι στο χιλιόμετρο από το ΑΚ και μου λένε μόνο από καμπίνα..άβυσσος

  14. #359
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα έτσι γιατί άμα έκανε και βόλτες στρίψε πήγαινε έλα πίσω με χιλιοματισμενους χαλκούς που έχουμε δεν τα βλέπω καλά ...

  15. #360
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telumetar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα εξακολουθει να με εντυπωσιάζει, πως αφού έχεις πίσω σου adsl καμπίνα παίρνεις vdsl απο αστικό κέντρο; Εγώ είμαι στο χιλιόμετρο από το ΑΚ και μου λένε μόνο από καμπίνα..άβυσσος
    Όταν λέει ADSL καμπίνα, εννοεί σχεδόν σίγουρα παθητικό KV... δηλαδή το DSLAM στο κέντρο. Εάν υπήρχε αναβαθμισμένη καμπίνα δίπλα του (και εάν δεν απατώμαι είναι στον ΟΤΕ) τότε 100% θα έπαιρνε VDSL από την καμπίνα.

Σελ. 24 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας