Σελ. 82 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 4031
  1. #1216
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Όταν είχα ρωτήσει τεχνικό του ΟΤΕ γιατί δεν ασχολούνται με VDSL τόσα χρόνια στο Ηράκλειο μου απάντησε ότι είχαν επικεντρωθεί στο να δώσουν ίντερνετ σε περιοχές που δεν είχαν (σχεδόν όλα τα μικρότερα χωριά).

    Οπότε αν κρίνω από αυτό προτιμούν να παρέχουν μια υπηρεσία σε περισσότερο κόσμο από το να δώσουν μια πιο προηγμένη σε περιοχές που ήδη είναι σε καλή κατάσταση.

  2. #1217
    Εγγραφή
    02-02-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    511
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/8000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Tp link Archer VR400 V3
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 16.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν εξαιρέσεις τις εκτός τειχών περιοχές τώρα τελευταία το κέντρο έχει σοβαρό πρόβλημα στις ταχύτητες. Εμείς κουτσά στραβά βλέπουμε και ένα 12 στις 24αρες και κάνα 30 στις 50αρες. Όταν και αν επικεντρωθούν στο κέντρο εμείς θα πετάμε πάνε από έξω προς τα μέσα.

  3. #1218
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει τεχνικό θέμα να δώσουν FTTH από FTTC καμπίνες, αλλά οικονομικό και κάλυψης περισσότερων περιοχών.

    Αν ήσουν πάροχος που έχεις ήδη καλύψει περιοχές 2 αστικών με FTTC καμπίνες και έχεις διαθέσιμα αντίστοιχα κεφάλια, που θα έκανες αναβάθμιση και σε ποια υπηρεσία;
    Στις ίδιες περιοχές με ανάπτυξη παράλληλου δικτύου FTTH ή σε άλλες 2 περιοχές με οποιοδήποτε δίκτυο FTTx;
    Μάλιστα, επιχειρηματικές επιλογές, το καταλαβαίνω.
    Αν όμως ζητήσω με δικά μου έξοδα (ή τα έχω πολλά ή καμπίνα είναι δίπλα στην πόρτα μου) να έχω οπτική ίνα δεν θα μπορούσε να προσφέρεται ως επιλογή;

  4. #1219
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχω απάντηση διότι δεν γνωρίζω. Αλλά πιστεύω ότι μάλλον θα σου προτείνουν να βάλεις συμμετρική,

  5. #1220
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, επιχειρηματικές επιλογές, το καταλαβαίνω.
    Αν όμως ζητήσω με δικά μου έξοδα (ή τα έχω πολλά ή καμπίνα είναι δίπλα στην πόρτα μου) να έχω οπτική ίνα δεν θα μπορούσε να προσφέρεται ως επιλογή;
    Οπτική ίνα από την VDSL καμπίνα σου δεν μπορείς να βάλεις επίσημα, γιατί είναι ρυθμιζόμενο εμπορικό πακέτο.
    Θα πρέπει πρώτα να εγκριθεί από την ΕΕΤΤ και να γίνει διαθέσιμο και στους άλλους παρόχους που χρησιμοποιούν την καμπίνα.
    Σε διαβεβαιώνω όμως ότι εάν έχεις αρκετά χρήματα, μπορείς να βάλεις οπτική όπου θέλεις, με ό,τι ταχύτητητα θέλεις.

  6. #1221
    Εγγραφή
    14-04-2016
    Περιοχή
    Ηράκλειο K.
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199078/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΟΡΤΕΤΖΑ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 10.3(dB)
    Έχουμε κάτι νεότερο παιδιά;

    Χθες πέτυχα μια κλούβα και ένα βανακι του ΟΤΕ Παπαπέτρου Γαβαλά στο ύψος του δημοτικού και σήμερα ένα βανάκι πάλι καθώς περνούσα αλλά και τις δύο φορές την ώρα που πέρασα δεν είδα να γίνεται κάποια εργασία για να δω αν ενώνουν τα ΚΑΦΑΟ με τις καμπίνες της Wind. Πριν από καμιά 20αρια μέρες είχαν αλλάξει το ΚΑΦΑΟ σε εκείνο το σημείο.

    Όπως οδεύουν δε βλέπω να ενεργοποιείτε κάποια καμπίνα εντός Αυγούστου όπως είχε αναφερθεί. Για τέλος του χρόνου και αν το κόβω προσωπικά.

  7. #1222
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Μη το παρακολουθεις μερα με τη μερα, γιατι θα απογοητευτεις. Εχει μελλον ακομα και πιθανα απροοπτα προ των πυλων. Προσωπικα πιστευω πως θα κλεισει φουλ η διετια μου με την Sky μεχρι να παιξουν οι καμπινες. Μακαρι να παιζουν την ανοιξη που θα ερθει.

  8. #1223
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κυριακή βράδυ να σκαβουνε δεν έχω ξαναδεί .... Εκτός αν έχουν κάνει ζημιά σε καλώδια πάλι

  9. #1224
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Αν καποιος γνωριζει ή εχει εμπειρια απο καμπινες Wind σε αλλα μερη που εχουν τοποθετηθει στην Ελλαδα, παρακαλω ας μας πει.

    Μου μεταφερθηκε μια πληροφορια απο ατομο που εχει μιλησει με Οτετζη βλαβων εδω στο Ηρακλειο και ειπωθηκε οτι η Wind εχει σκοπο να δωσει μολις 50 ζευγη ανα καμπινα. Και οποιος προλαβει προλαβε.

    Μου φαινεται πολυ υπερβολικο κ σεναριο τρομου κ εμενα κ του ανθρωπου που μου το ειπε, αλλα δεν μπορω να πω οτι το ονομα Wind ειναι η φιρμα της εμπιστοσυνης.

    Να θελει απλα η Wind να ξεφορτωθει το εργο που αναλαβε με τα απολυτως minimum λογω οικονομικων? Να μη μπορει το backbone της να σηκωσει παραπανω?

    Για ποιο λογο να γινει ολη αυτη η επενδυση αν ειναι για τοσο λιγο κοσμο? Αν παντως ισχυει αυτο, μιλαμε για μεγαλο fail.

    Οποιος γνωριζει κατι σχετικο ας το πει.

  10. #1225
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FGuile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καποιος γνωριζει ή εχει εμπειρια απο καμπινες Wind σε αλλα μερη που εχουν τοποθετηθει στην Ελλαδα, παρακαλω ας μας πει.

    Μου μεταφερθηκε μια πληροφορια απο ατομο που εχει μιλησει με Οτετζη βλαβων εδω στο Ηρακλειο και ειπωθηκε οτι η Wind εχει σκοπο να δωσει μολις 50 ζευγη ανα καμπινα. Και οποιος προλαβει προλαβε.

    Μου φαινεται πολυ υπερβολικο κ σεναριο τρομου κ εμενα κ του ανθρωπου που μου το ειπε, αλλα δεν μπορω να πω οτι το ονομα Wind ειναι η φιρμα της εμπιστοσυνης.

    Να θελει απλα η Wind να ξεφορτωθει το εργο που αναλαβε με τα απολυτως minimum λογω οικονομικων? Να μη μπορει το backbone της να σηκωσει παραπανω?

    Για ποιο λογο να γινει ολη αυτη η επενδυση αν ειναι για τοσο λιγο κοσμο? Αν παντως ισχυει αυτο, μιλαμε για μεγαλο fail.

    Οποιος γνωριζει κατι σχετικο ας το πει.
    Δεν είναι παράλογο να δώσουν αρχικά ~50 συνδέσεις (αν και το νούμερο είναι "περίεργο"), και να προσθέσουν περισσότερες όταν κορεστούν. Από τη στιγμή που η καμπίνα έχει ενεργοποιηθεί, είναι τετριμμένο (σε χρόνο και χρήμα) να αυξηθεί η δυναμικότητα.
    Ένα συνηθισμένο 2U DSLAM μπορεί να δώσει (ενδεικτικά) από 32 έως 192 συνδέσεις, απλά με προσθήκη καρτών. Επίσης το δίκτυο του πελάτη θα πεφτει στον δικό του πάροχο και όχι όλοι στη Wind, ενώ η διασύνδεση της καμπίνας με κοντινότερο ρούτερ είναι εξαιρετικά απίθανο να έχει θέματα κορεσμού.

    Δεν θα εκπλαγώ να έχει κάνει κάτι αντίστοιχο και ο ΟΤΕ σε δικές του καμπίνες. Θέμα χώρου δεν είναι - μάλιστα οι καμπίνες της Wind έχουν και λίγο περισσότερο χώρο για ενεργό εξοπλισμό σε σχέση με τις αντίστοιχες του ΟΤΕ, που αφιερώνουν περισσότερο χώρο στις ρεγκλέτες. Πάντως και η πυκνότητα των καμπίνων της Wind είναι τέτοια που δεν νομίζω ότι μεσο-μακροπρόθεσμα θα υπάρχουν χρήστες που θέλουν FTTC και δεν θα μπορούν να βάλουν.

  11. #1226
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Μακαρι να ειναι ετσι.

  12. #1227
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Από τον κανονισμό της ΕΕΤΤ.
    2.2.7 Εγκατεστημένη χωρητικότητα και ενημέρωση Επέκτασης Δικτύου σε Παρόχους

    O ΠΠ οφείλει να εγκαθιστά, για κάθε υπαίθρια καμπίνα που του ανατίθεται, ενεργό εξοπλισμό που να καλύπτει τουλάχιστον 25% των ενεργών συνδέσεων της καμπίνας, σύμφωνα με τα τελευταία διαθέσιμα στοιχεία που υπέβαλε ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι ΠΠ, σύμφωνα με το Παράρτημα 2 της ΑΠ ΕΕΤΤ 797/07/22.12.2016 (ΦΕΚ 4505/Β/30.12.2016). Ο ΠΠ είναι υποχρεωμένος να εγκαθιστά εξοπλισμό που να καλύπτει επιπλέον 25%των ενεργών συνδέσεων της υπαίθριας καμπίνας εντός ενός (1) μηνός από τη στιγμή που το ποσοστό κατάληψης της εγκατεστημένης χωρητικότητας φτάσει το 60%. O ΠΠ οφείλει να εγκαθιστά, για κάθε υπαίθρια καμπίνα που του ανατίθεται, καλώδιο χαλκού στο πλαίσιο υλοποίησης της ΑΣ-ΥΒ, που να καλύπτει τουλάχιστον το 50% των ενεργών συνδέσεων της καμπίνας ΟΤΕ, σύμφωνα με τα τελευταία διαθέσιμα στοιχεία που υπέβαλε ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι ΠΠ, σύμφωνα με το Παράρτημα 2 της ΑΠ ΕΕΤΤ 797/07/22.12.2016 (ΦΕΚ 4505/Β/30.12.2016). Ο ΠΠ είναι υποχρεωμένος να προβεί σε όλες τις σχετικέςενέργειες επαύξησής του εντός ενός (1) μηνός από τη στιγμή που το ποσοστό κατάληψης της αρχικά εγκατεστημένης χωρητικότητας φτάσει το 60%.Στην περίπτωση που εμφανιστούν ελλείψεις σε χωρητικότητα, ο ΠΠ παρέχει ενημέρωση μέσω του Π/Σ WCRM_ΠΠ αναφορικά με ενδεχόμενες επεκτάσεις/προσθήκες χωρητικότητας σε πόρτες DSLAM στα σημεία όπου διατίθεται ήδη η υπηρεσία VLU/FTTC για την κάλυψη των εν λόγω ελλείψεων.

  13. #1228
    Εγγραφή
    29-03-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 13.4(dB)
    Έχει κάποιος μια συνολικότερη εικόνα για το ποσοστό των καμπινών που τοποθετήθηκαν ήδη, σε σχέση με αυτές που περιλαμβανόταν στην αρχική ανακοίνωση (ή στην αδειοδότηση από το δήμο);

    Που βρίσκονται τα συνεργεία αυτήν την περίοδο;

  14. #1229
    Εγγραφή
    02-11-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    DataNetworks & SkyTelecom
    Ενας απο το συνεργειο που σκαβουν μου ειχε πει οτι ειναι γυρω στις 220 καμπινες που θα μπουν.

  15. #1230
    Εγγραφή
    27-08-2020
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Στην οδο Ολυμπιονικών (όχι στα Δειλινά, αλλά στους Αγίους Θεοδώρους, κοντά στο ΠΑΓΝΗ) πριν από περίπου ένα μήνα, μου είπαν ότι έσκαβε ο ΟΤΕ και εγκατέστησε ένα καφαο υπόγεια. Συγγνώμη εκ των προτέρων αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτά. Μου έκανε εντύπωση διότι πίστευα ότι τα ΚΑΦΑΟ είναι πάντα υπέργεια.

    Τέλος πάντων. Σαν κάτοικος της περιοχής και νυν πελάτης του ΟΤΕ, θέλω να βάλω VDSL. Ο ΟΤΕ μου λέει ότι πάει μέχρι 50mbps στην περιοχή μου και η WIND μου λέει ότι πάει μέχρι 200. Και θέλω να ρωτήσω... Μήπως αυτό σημαίνει ότι η WIND έχει καμπίνα πιο κοντά μου? Υπάρχει περίπτωση να έχω καλύτερες ταχύτητες από Wind? Πάντα πίστευα ότι ο ΟΤΕ έχει τις καλύτερες ταχύτητες...

Σελ. 82 από 269 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wind στο Ηράκλειο Κρήτης
    Από androu στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 23:10
  2. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 23:32
  3. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας