Σελ. 259 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 239249254257258259260261264269279 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.871-3.885 από 4538
  1. #3871
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά έχω βοηθήσει φίλο με το δικό του. Δουλεύουν και 4x3.5" με εξωτερική τροφοδοσία.
    Προφανώς δεν πιάνεις πλήρες bandwidth, αφού πέφτουν πάνω σε USB. Κατά τα άλλα, τη δουλειά τους την κάνουν...
    Σκεφτομαι για μια υλοποιηση τυπου ψευτοnas ή κατισανmedia server με boot απο ssd και storage σε ηδη υπαρχοντες 3,5αρηδες. Προφανως ολα αυτα με προσοχη σε εξτρα τροφοδοσιες και μαλλον με καποιου ειδους diy λυση σε οτι αφορα το case και την ολη συσκευασια. Kαι θα το ειχα ξεκινησει αν δεν επεφτα πανω στην παγκοσμια ελλειψη.

    Μια ακομα ερωτηση. Για κατι σαν κι αυτο που περιγραφω παραπανω, να ψαχνομαι για την 8gb μνημη ή θα ειμαι ενταξει και την εκδοση των 4gb;

  2. #3872
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι για μια υλοποιηση τυπου ψευτοnas ή κατισανmedia server με boot απο ssd και storage σε ηδη υπαρχοντες 3,5αρηδες. Προφανως ολα αυτα με προσοχη σε εξτρα τροφοδοσιες και μαλλον με καποιου ειδους diy λυση σε οτι αφορα το case και την ολη συσκευασια. Kαι θα το ειχα ξεκινησει αν δεν επεφτα πανω στην παγκοσμια ελλειψη.

    Μια ακομα ερωτηση. Για κατι σαν κι αυτο που περιγραφω παραπανω, να ψαχνομαι για την 8gb μνημη ή θα ειμαι ενταξει και την εκδοση των 4gb;
    Για αυτό που περιγράφεις, και με 1GB RAM θα είσαι εντάξει (με το κατάλληλο λειτουργικό). Tα 4GB είναι ήδη υπερβολή εάν δεν κάνει και άλλες δουλειές. Εάν κάνεις τις πράξεις, μαζί με τροφοδοτικό, θήκες, κλπ ίσως αποφασίσεις ότι κάποιο κανονικό NAS, ειδικά μεταχειρισμένο, δεν βγαίνει πολύ χειρότερο σε κόστος και κατανάλωση.

  3. #3873
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    H αληθεια ειναι πως ξεκινω απο τους παραγοντες της καταναλωσης ρευματος σε 24/7/365, της ταυτοχρονης/παραλληλης αποθηκευσης οπως και διαθεσης/ διαμοιρασμου media files καποιου μεγεθους αρα και χρειαζομαι ειτε τους 3 υπαρχοντες δισκους ειτε 2 νεους μεγαλυτερης χωρητικοτητας και μια μελετη ενος τυπου εξωτερικου backup συν την παρακολουθηση και καταγραφη ip καμερων. Βαλε επισης και ενα torrent κατεβαστηρι μεσα αν "χωραει". Επιπλεον ο εξτρα παραγοντας ενος μικρου μεγεθους και ευκολοτερης ψυξης συστηματος σε συγκριση με ενα συστημα του τυπου mini itx+motherboard με empedded cpu, ειναι κι αυτο στοχος.

    Τελος με ενδιαφερει και ο αισθητικος παραγοντας αλλα και βγαζω κι εναν σχετικο προυπολογισμο για νεα εξαρτηματα αφου θα αλλξω μια παλαιοτερη κατασταση που μετραει ηδη 10+ χρονια που τρεχει σε ενα κλασσικο pc.

  4. #3874
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι για μια υλοποιηση τυπου ψευτοnas ή κατισανmedia server με boot απο ssd και storage σε ηδη υπαρχοντες 3,5αρηδες. Προφανως ολα αυτα με προσοχη σε εξτρα τροφοδοσιες και μαλλον με καποιου ειδους diy λυση σε οτι αφορα το case και την ολη συσκευασια. Kαι θα το ειχα ξεκινησει αν δεν επεφτα πανω στην παγκοσμια ελλειψη.

    Μια ακομα ερωτηση. Για κατι σαν κι αυτο που περιγραφω παραπανω, να ψαχνομαι για την 8gb μνημη ή θα ειμαι ενταξει και την εκδοση των 4gb;

    Δες τα βίντεο του Jeff να πάρεις ιδέες.

    Testing the PiBox mini 2, a Raspberry Pi MicroK8s server


    Enterprise SAS RAID ...on a RASPBERRY PI?!



    I built the fastest Raspberry Pi SATA RAID NAS!

  5. #3875
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Στοιχειωδώς σοβαρή λύση NAS το Raspberry Pi ΔΕΝ είναι, γιατί και το ethernet και τα SATA είναι μέσω USB.

    Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό 4άρι NAS, π.χ. Synology ή QNAP;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #3876
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στοιχειωδώς σοβαρή λύση NAS το Raspberry Pi ΔΕΝ είναι, γιατί και το ethernet και τα SATA είναι μέσω USB.

    Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό 4άρι NAS, π.χ. Synology ή QNAP;
    +1000
    Εγω εχω ενα nas τυπου qnap απο το 2008 και μου εχει λυσει τα χερια, σε καμια περιπτωση δεν μπορει το raspi να αντικαταστησει κανονικο nas μηχανημα τουλαχιστον οσο αφορα διαμοιρασμους αρχειων με τις σχετικες φυσικα υπηρεσιες.

  7. #3877
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τα βίντεο του Jeff να πάρεις ιδέες.

    Testing the PiBox mini 2, a Raspberry Pi MicroK8s server


    Enterprise SAS RAID ...on a RASPBERRY PI?!



    I built the fastest Raspberry Pi SATA RAID NAS!
    Τα εχω ηδη δει τα παραπανω video και ηταν και απο τα πρωτα που μου δημιουργησαν σκεψεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στοιχειωδώς σοβαρή λύση NAS το Raspberry Pi ΔΕΝ είναι, γιατί και το ethernet και τα SATA είναι μέσω USB.

    Γιατί δεν παίρνεις ένα κανονικό 4άρι NAS, π.χ. Synology ή QNAP;
    Για μια σειρα απο λογους. Οι βασικοι ειναι α) το κοστος ειδικα με την απαραιτητη αγορα ειδικων αδειων πχ για p καμερες, β) η "κλειστη λυση" που δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω οπως θελω αφου περιοριζομαι απο τις λυσεις των εταιρειων πχ Synology, QNAP και ως καλυτερη επεξηγηση του β) ερχεται το γ) με το στησιμο ενος "ψευτοnas" οπως γραφω οπως κι ενος "Ψευτοmedia server" με την προσθηκη ομως και επιπλεον δυνατοτητων του τυπου pihole, shinobi κτλ.

    Οι δε ταχυτητες δεν ειναι κατι που με απασχολουν ιδιαιτερα και παρολο που εχεις απολυτο δικηο σε αυτον τον τομεα, μου αρκει και το usb3 ,ιας και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.

  8. #3878
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εχω ηδη δει τα παραπανω video και ηταν και απο τα πρωτα που μου δημιουργησαν σκεψεις.




    Για μια σειρα απο λογους. Οι βασικοι ειναι α) το κοστος ειδικα με την απαραιτητη αγορα ειδικων αδειων πχ για p καμερες, β) η "κλειστη λυση" που δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω οπως θελω αφου περιοριζομαι απο τις λυσεις των εταιρειων πχ Synology, QNAP και ως καλυτερη επεξηγηση του β) ερχεται το γ) με το στησιμο ενος "ψευτοnas" οπως γραφω οπως κι ενος "Ψευτοmedia server" με την προσθηκη ομως και επιπλεον δυνατοτητων του τυπου pihole, shinobi κτλ.

    Οι δε ταχυτητες δεν ειναι κατι που με απασχολουν ιδιαιτερα και παρολο που εχεις απολυτο δικηο σε αυτον τον τομεα, μου αρκει και το usb3 ,ιας και δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις.
    Αν βρεις καλό και free surveillance software που να μην θέλει σοβαρό & δυνατό επεξεργαστή, πες το και σε μένα.
    Όταν το είχα ψάξει το Rasberry είναι καλό αν τρέχεις 1-2 απλά services. Αν αρχίσεις να έχεις λίγες παραπάνω απαιτήσεις, ίσως το σωστό θα ήταν να πας σε ένα πιο σοβαρό σύστημα

    - - - Updated - - -

    Σκέψου το σοβαρά πριν δώσεις 100 ευρώ για Pi ενώ με π.χ. 300 έπαιρνες μηχάνημα πολλαπλές φορές πιο δυνατό και σχετικά χαμηλή κατανάλωση
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #3879
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βρεις καλό και free surveillance software που να μην θέλει σοβαρό & δυνατό επεξεργαστή, πες το και σε μένα.
    Όταν το είχα ψάξει το Rasberry είναι καλό αν τρέχεις 1-2 απλά services. Αν αρχίσεις να έχεις λίγες παραπάνω απαιτήσεις, ίσως το σωστό θα ήταν να πας σε ένα πιο σοβαρό σύστημα

    - - - Updated - - -

    Σκέψου το σοβαρά πριν δώσεις 100 ευρώ για Pi ενώ με π.χ. 300 έπαιρνες μηχάνημα πολλαπλές φορές πιο δυνατό και σχετικά χαμηλή κατανάλωση
    Tρεχω ηδη ενα Pi3b που παρακολουθει 4 Ip καμερες + Pi Hole σε Raspian desktop και νομιζω πως εχω περιθωριο και για κατι περισσοτερο. Για αυτο εχω επικεντρωσει εκει.

    Απο την αλλη σκεφτομαι και το στησιμο ενος pc με μητρικη με embedded cpu παθητικης ψυξης αλλα δεν εχω βρει κατι αξιολογο μεχρις στιγμης.

  10. #3880
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tρεχω ηδη ενα Pi3b που παρακολουθει 4 Ip καμερες
    Τι είδους παρακολούθηση κάνει; Τι software τρέχει για να τις κάνει monitor και να σε ειδοποιεί για movement/person detection;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #3881
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είδους παρακολούθηση κάνει; Τι software τρέχει για να τις κάνει monitor και να σε ειδοποιεί για movement/person detection;
    Ειχα δοκιμασει με το shinobi, με το οποιο ειχα και αναγνωριση κινησης και ανθρωπων αν και σταματησα την ασχολια μου νωρις με αυτο γιατι κατα πρωτον δεν ειχα τον χωρο αποθηκευσης των αρχειων σε εκεινη τη φαση αλλα ουτε και με καλυπτε η τελικη οθονη που προεκυπτε και τελικα αξιοποιησα ενα script/σειρα εντολων οπου οι 4 καμερες δειχνουν 24/7 και μονον η μια ( αυτη που χρειαζομαι ) καταγραφει αν κι αυτη στην καρτα sd που φορα και μεσω της δικης της εφαρμογης. Αυτο το setup που μεχρι σημερα με καλυπτει ειναι που σκεφτομαι και θελω να αναπτυξω σε κατι καλυτερο αν και προσωπικα και παλι η κινηση και η αναγνωριση προσωπων δεν με απασχολουν μιας και παλι θα προτιμησω την 24/7 εμφανιση.

    ΜΑλιστα το ολο setup θα πρεπει να αξιοποιει και τις 2 εξοδους οθονης οπου στην μια να παιρνω αποτελεσμα απο τις καμερες ενω στην αλλη εικονα απο το desktop ή την εμφανιση καποιου media αρχειου.

  12. #3882
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια σειρα απο λογους. Οι βασικοι ειναι α) το κοστος ειδικα με την απαραιτητη αγορα ειδικων αδειων πχ για p καμερες, β) η "κλειστη λυση" που δεν μου επιτρεπει να κανω οτι θελω οπως θελω αφου περιοριζομαι απο τις λυσεις των εταιρειων πχ Synology, QNAP
    Απαιτήσεις + δυνατότητα customization γίνεται, αλλά φυσικά θα πρέπει να πληρωθεί ανάλογα π.χ. €700-€800 (κουτί full tower με πολλές θέσεις 3,5, ένας i3 2/4 ή 4/4 με iGPU + μητρική με το ακριβό chipset με 6-8 SATA και Intel LAN, 2x8GB RAM, ποιοτικό τροφοδοτικό).

    Αλλά θα είναι πραγματικός file server, και όχι κάτι σαν file server.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #3883
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    To ξερω φιλε και εδω και +10 χρονια ειχα κατι τετοιο. Ή τελος παντων κατι σαν κι αυτο με ολες τις δυνατοτητες που χρειαστηκα αρχικα συν οσες προσθετα κατα περιοδους, χωρις να κολλησω ή στερηθω κατι. Απλα σημερα εχω μικροτερες απαιτησεις σε χωρητικοτητα, μεγαλυτερες σε φυσικο χωρο στο ραφι, θελω να προσπαθησω να μειωσω οσο περισσοτερο γινεται την καταναλωση ενεργειας χωρις να στερηθω χρονους λειτουργιας και βασικα προσπαθω να αντιμετωπισω και την ελλειψη του hardware που θα ηθελα απο την αγορα οσο και τις υψηλες τιμες που θα πρεπει να δωσω οταν το βρισκω.

    Για αυτο και θα ξεκινησω με ενα Pi και εφοσον τα "βρω σκουρα" που λενε, θα ψαξω καταρχην για μητρικη με ενσωματωμενη cpu οπως γραφω και σε τριτο βημα κατι σαν κι αυτο που περιγραφεις.

  14. #3884
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Χρησιμοποιώ ένα Pi-3B σαν NAS εδώ και χρόνια. Χωρίς Desktop (Lite).
    Με εξωτερικό δίσκο USB με δική του τροφοδοσία.

    Έχω και ένα παλιό NAS (D-Link DNS-323) που όμως σαν DLNA server δεν δουλεύει σωστά, ποτέ δεν κατάφερα να δω ελληνικούς υποτίτλους σε smart TV.

    Στο Pi χρησιμοποιώ το OMV (Open Media Vault) και με το miniDLNA plugin δουλεύει άψογα.
    Σερβίρει video σε smart TV (LG) με ελληνικούς υπότιτλους χωρίς πρόβλημα, ακόμη και 4Κ.

    Πρόσφατα αναβάθμισα το λειτουργικό και το OMV και εγκατέστησα το Pi-Hole στο ίδιο Pi (με Docker/Portainer) σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ.

    Κατάργησα έτσι ένα Pi που έτρεχε μόνο το Pi-Hole.

    Δεν είχα ιδέα για Docker.
    Θέλω κάποια στιγμή στο ίδιο Pi βάλω Transmission και έναν ακόμη Web Server που να τρέχει και mrtg, όλα σε Docker.
    Αυτά σήμερα τα κάνει ο D-Link.

    Δεν έχω πολλές απαιτήσεις από το NAS, κυρίως αποθήκευση/παρακολούθηση video και μεταφορά αρχείων σε ταχύτητες USB, οπότε το Pi με καλύπτει απόλυτα.

    Η κατανάλωσή του Pi είναι 0,3Α (1,5W) χωρίς τον δίσκο. Όταν σερβίρει 4K ανεβαίνει μέχρι και τα 0,4A.

    (Ο δίσκος να φορματιστεί σαν NTFS, με FAT32 είχε προβλήματα).

  15. #3885
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καπως ετσι το εχω κι εγω στο μυαλο μου αν και με καποιες διαφορες. Με τη χρηση δηλαδη ενος Pi4 και με μνημη 4 ή 8gb με την εννοια των μελλοντικων τυχον απαιτησεων οπως και την προσθηκη οσο το δυνατον περισσοτερων λειτουργιων. Και φυσικα με τουλαχιστον 2 σκληρους δισκους κατα προτιμηση 3,5'

Σελ. 259 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 239249254257258259260261264269279 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας