Σελ. 283 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 263273278281282283284285288293 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.231-4.245 από 4538
  1. #4231
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, για την ιστορια τελικα ηταν ενα bug του config.txt το οποιο το εφτιαξαν συμφωνα με forums και ετσι επαιζε πριν ασταματητα....
    οποτε μετα που το εφτιαξαν και εγω κανω συχνα updates σταματησε να παιζει.
    Επισης ειχα μπερδεψει το Pin gpiο και αντι 14 εβαζα το 18 που ειναι για τον RBG φωτισμο οποτε δεν επαιρνε μετα μπροστα ποτέ.
    Ειχα κανει stress tests και δεν επαιρνε.

    Τωρα λοιπον αν πας χειροκινητα στο confix.txt και αντι 60 το κανεις πχ 40 την θερμοκρασια εννοω, επειδη δεν ειναι σωστο θελει απο 60 ειτε απο το raspi-config, ειτε απο το γραφικο τοτε παιζει ασταματητα. Πρωτα θελει reboot για να το παρει.
    Για αλλα settings, αλλες θερμοκρασιες, στροφες κτλ θελει προγραμματισμο σε python, βρηκα πολλα προγραμματα .py αλλα δεν εχω δοκιμασει ακομα δεν υπαρχει χρονος, ο ανεμιστηρας ειναι pwm και εχει 4 καλωδια, κοκκινο, μαυρο, μπλε και κιτρινο. Επισης οι οδηγιες στην σελιδα που εδειξα δειχνουν 3 καλωδια ενω εμενα εχει 4, παλι καλα που εχει manual μαζι αλλα εγω κοιταγα στην σελιδα και μπερδευτηκα.
    Αυτα!

  2. #4232
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Θέλω να βάλω το ufw σε headless rpi. Πρόσβαση έχω από ssh σε άλλη πόρτα από τη default και realvnc για gui.
    Οπότε πριν το κάνω enable, κάνω allow (ή limit) την πόρτα ssh και του vnc και είμαι ok;
    Επίσης αν θέλω και gui για το ufw απλά κάνω install και το gufw;

  3. #4233
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η ωρα του "are you fking kidding me?!?!".

    Ενας φιλος μου μου ζητησε να του κανω dual boot με le και retropie στο rpi3b+ του. Το noobs (επισημο εργαλειο του rpi foundation) ειναι πεθαμενο απο περυσι και το berryboot να εχει να δει ενημερωση απο προπερσι. Παρολα αυτα, ειπα να το δοκιμασω (το berryboot).
    Και βλεπω οτι ολα τα διαθεσιμα images εινια απο το 2019-20! Βρηκα εναν αλλο σερβερ με πιο προσφατα images, αυτον εδω, αλλα δεν βλεπω οδηγιες για το πως να τον προσθεσω εκει. Βαζοντας στην καρτελα repository το url του τυπου δεν βρισκει τιποτα...
    https://berryboot.alexgoldcheidt.com/images/

    Μετα ανακαλυψα το pinn, που ειναι υποτιθεται η συνεχεια του noobs και το εβαλα και αυτο. Για δοκιμη, του εβαλα να εγκαταστησει το libreelec. Το εγκατεστησε κανονικα, αν και ηταν το le 10 τελικα. Αλλα μετα που του ζητησα να βαλει και το retropie, εβγαλε confirmation για να σβησει το le!
    https://github.com/procount/pinn

    Κατι σοβαρο για dual boot δεν υπαρχει? Το ξερω οτι το retropie εχει και kodi μεσα, οπως και το kodi που εχει βιβλιοθηκες για emulators μεσα απο αυτο, αλλα ο χρηστης θελει 2 διαφορετικα λειτουργικα.
    ديميتريس

  4. #4234
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά στο readme;
    Boot pinn on your PI

    Put the PINN SD card into your Pi and boot it.
    On first boot the "RECOVERY" FAT partition will be automatically resized to a minimum, so if you ever put your SD card back into a Windows machine it will look like a very small partition. THIS IS NORMAL.
    PINN does not come supplied with any OSes. You must download them from the internet or provide them on a USB stick. So,....
    Connect your Pi to the internet with an Ethernet cable (easiest)
    Or If you prefer to use Wifi, click on the wifi button and select your SSID and password. If the wifi button is greyed out, choose another type of wifi dongle.
    A list of OSes that are available to install will be displayed.
    Select one or more OSes that you want and click INSTALL.

  5. #4235
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λες δηλαδη πως αν επιλεξω 2 λειτουργικα θα τα κανει dual boot? Θα το δοκιμασω σε λιγο...
    ديميتريس

  6. #4236
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες δηλαδη πως αν επιλεξω 2 λειτουργικα θα τα κανει dual boot? Θα το δοκιμασω σε λιγο...
    Από την στιγμή που πιάνει όλο τον χώρο ναι. Αν θες να το κάνεις μετά πρέπει να έχεις προνοήσει.

  7. #4237
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οντως αν επιλεξω 2 λειτουργικα χωριζει το χωρο αναλογα και πρακτικα κοβει την καρτα στα 2. Αλλα δεν με βολευει να ειναι ακριβως στη μεση χωρισμενη, μιας και δεν χωρανε ολα αυτα που εχω να βαλω στο retropie, οποτε εβαλα για αρχη σκετο το batocera που περιεχει και το kodi να δω πως θα παει.
    Περισσοτερα παραπονα σε λιγο...

    - - - Updated - - -

    Παραπονα για τις υποτιθεμενες "single purpose" σαν το retropie. Το retropie βασιζεται στο raspbian, το batocera που διαφημιζει τον εαυτο του σαν independant ειναι arch based μαλλον και το lakka ειναι libreelec based.

    Για αρχη, ποσο σπαστικο ειναι το μονιμο σπαμμαρισμα του emulationstation (frontend των batocera και retropie) για mapping των controls καθε τρεις και λιγο. Το εκνευριστικο το οτι το κανει αν πχ συνδεσω ενα νεο gamepad ενω μεχρι τωρα ειχα το πληκτρολογιο. Ειναι το οτι απαιτει να γινουν mapping ΟΛΑ τα κουμπια, που εινια 15-20 συνολικα! Και ολο σε απο μια εφαρμογη που εχει να δει ενημερωση κατι χρονια, αρα ακομα και αν καποιος το αναφερει σαν bug, δεν θα φτιαχτει συντομα.

    Το αλλο πραγμα που μου τη δινει ειναι η ελλειψη καθημερινων εργαλειων, εστω και για command line. Πχ το batocera δεν εχει unrar και το κανονικο 7z, οποτε αναγκαζομαι να κατεβασω οτι θελω στο δικο μου συστημα, να τα αποσυμπιεζω, να τα πηγαινω σε ενα network share και μετα να τα τραβαω στο rpi με το smbget! Και παλι καλα που εχει το smbget το batocera, γιατι το lakka δεν εχει ουτε αυτο, ουτε καν το unzip!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 17-04-23 στις 13:38.
    ديميتريس

  8. #4238
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, χρονια πολλα και Χριστός Ανέστη!
    επειδη εχω φαει τρελο κολλημα και με τρωει ο @$##$ μου που λενε...
    εχει δοκιμασει κανεις cryptomining με raspi 4?
    Aν και ποιο crypto? μιλαμε χωρις κατι extra ετσι? οχι usb στικακια ειδικα κτλ ή gpu's.
    Θελω ΜΟΝΟ να γραψει οποιος εχει δοκιμασει, ΟΧΙ youtube videos, ΟΧΙ tutorials κτλ.
    εχω κανει απειρες ερωτησεις στο chat GPT γιαυτο, ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ποσα ξερει!!!! και εχω δει και βιντεος και tutorials σχετικα.
    Δεν με ενδιαφερει τοσο το ποσο κερδος θα εχει και αν, για την φαση περισσοτερο.

    Thanks!

  9. #4239
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οντως αν επιλεξω 2 λειτουργικα χωριζει το χωρο αναλογα και πρακτικα κοβει την καρτα στα 2. Αλλα δεν με βολευει να ειναι ακριβως στη μεση χωρισμενη, μιας και δεν χωρανε ολα αυτα που εχω να βαλω στο retropie, οποτε εβαλα για αρχη σκετο το batocera που περιεχει και το kodi να δω πως θα παει.
    Περισσοτερα παραπονα σε λιγο...

    - - - Updated - - -

    Παραπονα για τις υποτιθεμενες "single purpose" σαν το retropie. Το retropie βασιζεται στο raspbian, το batocera που διαφημιζει τον εαυτο του σαν independant ειναι arch based μαλλον και το lakka ειναι libreelec based.

    Για αρχη, ποσο σπαστικο ειναι το μονιμο σπαμμαρισμα του emulationstation (frontend των batocera και retropie) για mapping των controls καθε τρεις και λιγο. Το εκνευριστικο το οτι το κανει αν πχ συνδεσω ενα νεο gamepad ενω μεχρι τωρα ειχα το πληκτρολογιο. Ειναι το οτι απαιτει να γινουν mapping ΟΛΑ τα κουμπια, που εινια 15-20 συνολικα! Και ολο σε απο μια εφαρμογη που εχει να δει ενημερωση κατι χρονια, αρα ακομα και αν καποιος το αναφερει σαν bug, δεν θα φτιαχτει συντομα.

    Το αλλο πραγμα που μου τη δινει ειναι η ελλειψη καθημερινων εργαλειων, εστω και για command line. Πχ το batocera δεν εχει unrar και το κανονικο 7z, οποτε αναγκαζομαι να κατεβασω οτι θελω στο δικο μου συστημα, να τα αποσυμπιεζω, να τα πηγαινω σε ενα network share και μετα να τα τραβαω στο rpi με το smbget! Και παλι καλα που εχει το smbget το batocera, γιατι το lakka δεν εχει ουτε αυτο, ουτε καν το unzip!
    Καλησπερα,
    απο που κατεβαζεις roms/bios για batocera?

  10. #4240
    Εγγραφή
    01-04-2006
    Περιοχή
    Cambridge, UK
    Μηνύματα
    1.405
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    400 Mbps ⇋ 400 Mbps
    ISP
    Cambridge Fibre
    Router
    Linksys MR8300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainmasterx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    απο που κατεβαζεις roms/bios για batocera?
    arcadepunks

  11. #4241
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsene Εμφάνιση μηνυμάτων
    arcadepunks
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

  12. #4242
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.531
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετα τη σημερινη ενημερωση σε 5.10.178, το rpi μου ξαναδειχνει το tty οριζοντια. Το ειχα κανει καποτε καθετα με τον τροπο που ειχα πει εδω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δειχνει και το rpi καθετα, προσθεσα αυτη την παραμετρο εκκινησης
    Κώδικας:
    $ cat /boot/firmware/cmdline.txt
    console=tty0 console=ttyS1,115200 root=LABEL=RASPIROOT rw fsck.repair=yes net.ifnames=0 cma=64M rootwait fbcon=rotate:3
    και ολα δουλευουν μια χαρα, σαν να εχω ενα tty με διαστασεις 1080*1920.
    και τωρα βλεπω πως απο το αρχειο αφαιρεθηκε η παραμετρος που το κανει!
    Κώδικας:
    $ cat /boot/firmware/cmdline.txt
    console=tty0 console=ttyS1,115200 root=LABEL=RASPIROOT rw fsck.repair=yes net.ifnames=0 cma=64M rootwait
    Πως εγινε αυτο?
    ديميتريس

  13. #4243
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, ρασπερακιδες....
    αμα ξερει κανεις ας πει.
    Βαση αυτου του οδηγου με μικρες παρακαμψεις γιατι καποια πραγματα τα ειχα ηδη εβαλα wordpress : https://www.makeuseof.com/tag/host-w...-raspberry-pi/
    ολα καλα μεχρι εδω....

    Το προβλημα ειναι οτι στην 80 πορτα το freebpx web interface το οποιο για να αλλαξει η πορτα οπως εχω δει θελει ενα module που χρειαζεται καποια ασφαλεια στην php που ειναι με συνδρομη!!!
    Ετσι δεν μπορω να αλλαξω πορτα.
    Ακομα και αν αλλαξω πορτα πχ στην 81 τον apache τοτε θα αλλαξει μαζι και το wordpress αλλα αμα καποιος γραψει διπλα /admin θα πεφτει στο web inteface του freepbx και αυτο ΔΕΝ το θελουμε!!! ολες οι αλλες υπηρεσιες που τρεχω ειναι σε αλλες πορτες πχ το pi-hole το εχω στην 82.

    Καμια ιδεα πανω σε αυτο? πως γινεται να εχει το freepbx αλλη πορτα με αλλον τροπο εκτος το system admin module? (ετσι το λενε).

    - - - Updated - - -

    Η αν γινεται να παω στο wordpress στην 81 και αυτο με βολευει, γιατι η inalan κατι εχει κανει στην 80 και δεν ανοιγει, εχω κανει port triggering την 80 στο ρουτερ της για να παιξει, που φυσικα δεν ειναι οτι καλυτερο και σωστοτερο.
    Η σελιδα ειναι ποιο πολυ για χαβαλε για φιλους κτλ δεν με νοιαζει αν θα ειναι στην 81.

  14. #4244
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Δεν θυμάμαι την σύνταξη όπως επίσης εαν το freepbx χρησιμοποιεί την default εγκατάσταση του apache.

    Ίσως ένα
    <Directory /admin>
    Order deny,allow
    Deny from all
    Allow from 192.168.x.y
    </Directory>

    Να σε βοηθούσε απο το να αλλάξεις το σύμπαν και να έχεις το /admin προσβάσιμο μόνο απο εσωτερικό δίκτυο

  15. #4245
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.136
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    που να τα βαλεις αυτα?

    μου βρηκε λυση το chatGPT που εχω λιωσει γενικα αλλα δεν μου παιζει για καποιον λογο, απο το pc η 81 δειχνει κλειστη με nmap.
    δεν βρισκω τι φταιει.

    Ναι το freepbx παιζει με το apache2 γιαυτο εχω αυτο το προβλημα. Αν αλλαξω πορτα θα παρει μπαλα και τα 2 μαζι οποτε ειναι το ιδιο γιαυτο ειναι η λυση το virtualhost αλλα δεν μου παιζει. Η εγκατασταση ειναι /var/www/html/wordpress/
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης_2023-04-30_19-06-02.png  


Σελ. 283 από 303 ΠρώτηΠρώτη ... 263273278281282283284285288293 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το thread του Vim
    Από gtklocker στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-14, 08:47
  2. Το thread του KDE SC 4.8
    Από Helix στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 377
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-12, 23:54
  3. Το thread του KDE SC 4.7
    Από flamelab στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 663
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 01:53
  4. Το thread του Slackware
    Από dou13 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 340
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-12, 06:02
  5. Το thread του MKV
    Από thodoris12 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας