Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 75
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Γεια χαρα,
    εχω Connx στα 24 Μbps και ενω τους τελευταιους 6 μηνες συχρονιζα στα 15000(η γραμμη ειναι σταθερη χωρις αποσυνδεσεις),ξαφνικα την Κυριακη το πρωι ειχα μια αποσυνδεση και το ρουτερ συγχρονιζει στα 12200.Εκανα restart το ρουτερ αρκετες φορες αλλα πανω απο 12400 δεν λεει να συγχρονισει.Το ρουτερ που εχω ειναι το Dlink 2741b,δοκιμασα και το ΖΤΕ του Οτε αλλα συγχρονιζει και αυτο στην ιδια ταχυτητα.Συνδεσα το ρουτερ απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα και αλλαξα καλωδια αλλα παλι συγχρονιζε γυρω στα 12200.
    Οριστε και τα στατιστικα της γραμμης μου:

    Downstream Upstream
    SNR Margin (0.1 dB): 90 92
    Attenuation (0.1 dB): 285 152
    Output Power (0.1 dBm): 183 133
    Με αυτα τα στατιστικα επρεπε να συχρονιζω στα 16500.Η αποσταση μου απο το dslam ειμαι μικροτερη του ενος χιλιομετρου,(μενω στα Δικαστηρια).Επισης η καλωδιωση ειναι καινουρια,εχω Utp cat 5e καλωδιο.
    Σημερα το πρωι δηλωσα βλαβη,πριν λιγη ωρα εγινε μια αποσυνδεση και συχρονισα στα 13200,αλλα ακομα ο Οτε δεν εχει ακομα επικοινωνησει μαζι μου.
    Ακομα και να εχει γεμισει το dslam απ οσο γνωριζω αυτο δεν επηρεαζει την ταχυτητα συχρονισμου,αλλα το διαθεσιμo bandwidth.Παρολο που μενω σε πολυκατοικια δεν νομιζω να τιθεται θεμα crosstalk καθως ειναι 10 διαμερισματα απο τα οποια τα ουτε τα μισα δεν εχουν adsl,επειτα το utp υποτιθεται οτι σε προστατευει καλυτερα απο το απλο καλωδιο.
    Adsl στα 24 εχω εδω και παρα πολλα χρονια,απ οταν εγινε για πρωτη φορα διαθεσιμο στα Χανια,τοτε συχρονιζα στα 19000 και με την παροδο των χρονων επεφτε σταδιακα η ταχυτητα χωρις λογο μεχρι που φτασαμε στα σημερινα επιπεδα.Πριν 6 μηνες ειχα παλι πτωση στη ταχυτητα οχι ομως αυτης της ταξης που εχω τωρα και τοτε ο Οτε μετρησε την γραμμη και την βρηκε ενταξει,μου αλλαξαν ζευγος στο καφαο και ελεξαν και την πορτα μου στο dslam.Toτε μου ειπαν οτι το δικτυο στα Χανια ειναι υπερφορτομενο και σε μελλοντικη αναβαθμιση του dslam θα ξαναφτιαξει η ταχυτητα.Οντως μετα απο λιγες μερες ενω συχρονιζα στα 13000 πηγα στα 15000.Τωρα παλι τα ιδια.
    Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ειναι στο χερι του ΟΤΕ να σου μειωσει η να σου αυξησει την ταχυτητα συγχρονισμου.Εν ετη 2012,την εποχη του Vdsl στο κεντρο των Χανιων δεν μπορει να δουλεψει σωστα μια 24αρα adsl .
    Κανεις αλλος απο Χανια που να αντιμετωπιζει προβλημα με το adsl?

  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Απο την προηγουμενη Πεμπτη το πρωι που δηλωσα βλαβη στο 13888 εως σημερα δεν εχει αλλαξει τιποτα,και το χειροτερο ειναι οτι κανεις τεχνικος απο τον ΟΤΕ Χανιων δεν ηρθε,ουτε καν μπηκε στον κοπο να με παρει ενα τηλεφωνο να με ενημερωσει για το προβλημα μου,αυτος ειναι ο σεβασμος που δειχνει ο ΟΤΕ Χανιων στους πελατες του
    Με βαση τη συμβαση του ΟΤΕ και το αρθρο 6.1.1 οφειλει σε 2 εργασιμες να φτιαξει την βλαβη.
    Ελπιζω καποιος αρμοδιος απο τα κεντρικα του ΟΤΕ να διαβασει αυτο το νημα και να προβει στις αναλογες ενεργειες.Αυτη τη φορα δεν θα το αφησω ετσι,θα ακολουθησει κατεγγελια στην ΕΕΤΤ,στις καταναλωτικες οργανωσεις και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κινηθω δικαστικα εναντιον του ΟΤΕ Χανιων και του τενχικου του τμηματος.Αρκετα με την κοροιδια,πρεπει να μαθουν να σεβονται τους πελατες τους.Οπως εγω ειμαι ενταξει απεναντι στις υποχρεωσεις μου και πληρωνω παντα τους λογιαριασμους μου ΑΠΑΙΤΩ και ο ΟΤΕ να ειναι ενταξει απεναντι μου.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Thomson 782
    SNR / Attn
    7(dB) / 40(dB)
    Δυστυχώς φίλε καιο εγω μια απο τα ίδια. Μένω προς τον Κουμπέ στα Χανιά που πιστευω θα γνωρίζεις. Την άνοιξη που ενεργοποίησαν το οπτικό καφάο η γραμμή μου πέταξε. Απο 4 mbit πήγα στα 22mbit. Κατέβασμα αρχείων με 2,3 MB. Πιο πολύ ικανοποιημένος απο τον Οτέ δεν εχω ξανανοιώσει. Μεχρι που τον ιούνη και ύστερα απο 6 τεχνικές αναφορές για ένα πρόβλημα που είχα στο κουδούνισμα του τηλεφώνου και ύστερα απο 3 επισκέψεις τεχνικών ανακαλύψαμε οτι φταίει η αναγνώριση. Την απενεργοποίησα... Ναι μεν το τηλέφωνο σούπερ λοιπόν αλλά το ίντερνετ έφαγε κατραπακιά στα 13mbit. Τους πήρα και τους εξήγησα τι έχει γίνει ενα μήνα τώρα και οτι ύστερα απο 3 επισκέψεις τεχνικών που ανοίγανε καπάκια αλλάζανε ζευγη και άλλα μπορεί κάτι να κάνανε και να προέκυψε αυτό αλλα δυστυχώς τίποτα. Κανανε την απλή λύση. Κατέβασμα στο 12αρι προφίλ και σου λένε και ενα "τώρα η γραμμή σας είναι άψογη κύριε σε όλες τις μετρήσεις". Αντε τώρα εσύ να βρείς το δίκιο σου σε μια χώρα που "μαζι τα φάγαμε" αλλά ο δικός μας κ@λος τσούζει απο το καθημερινό γ@@@σι που μας προσφέρουν οι καρχαρίες της χώρας.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Και εγώ στο Ακρωτήρι αντιμετωπίζω πρόβλημα από την Κυριακή. Από 15mbps που έπιανα έπεσα στα 7.5! Το attenuation ανέβηκε ξαφνικά από τα 22 στα 42db. Αφού έλεγξα το δικό μου κομμάτι (φίλτρα, ρούτερ, καλώδια, αντικεραυνικό) το έδωσα βλάβη χθες (Δευτέρα 16/7) και περιμένω. Ελπίζω μόνο οι τεχνικοί του δήμου που σκάβανε αυτές τις μέρες στη γειτονιά για να αποκαταστήσουν μια διαρροή νερού στο δίκτυο ύδρευσης να μην έχουν πειράξει κανένα υπόγειο καλώδιο γιατί μετά κλάψ' τα Χαράλαμπε! Γενικότερα, αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι όταν δηλώνεις βλάβη πάντα μιλάς με υπάλληλο του call center ο οποίος δεν είναι τεχνικός και έτσι η βλάβη δεν μπορεί πάντα να καταγραφεί σωστά. Η βλάβη στη συνέχεια προωθείται στο τεχνικό τμήμα και ο τεχνικός, βάσει της αναφοράς βλάβης που έχει καταγράψει ο/η υπάλληλος του call center προσπαθεί να επέμβει. Αν η βλάβη δεν έχει δοθεί σωστά, είτε γιατί ο πελάτης δεν μπόρεσε να τη δώσει με σαφή και κατανοητό τρόπο στον/στην υπάλληλο, είτε γιατί ο/η υπάλληλος δεν κατάλαβε καλά τι θέλει να πει ο πελάτης, τότε δε θα αντιμετωπιστεί, κατα πάσα πιθανότητα, και σωστά. Και έτσι φτάνουμε στο γνωστό φαινόμενο του να σε βάζουν σε 12άρι προφίλ με ψύλλου πήδημα. Όταν πριν από λίγο καιρό είχα δηλώσει βλάβη λόγω παροδικών αποσυνδέσεων μεγάλης διάρκειας μόνο πρωινή ώρα, αυτό που έκαναν , χωρίς να μιλήσουν με μένα από το τεχνικό τμήμα, ήταν να με αλλάξουν προφίλ! Έτσι έπρεπε να τους ξαναπάρω τηλέφωνο για να με γυρίσουν πάλι σε 24άρι. Αν ο τηλεφωνητής/τρια είχε τεχνικές γνώσεις, πιστεύω ότι η αντιμετώπιση των βλαβών θα ήταν αποτελεσματικότερη.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Χθες εκανα καταγγελια στην Εθνικη Επιτροπη Τηλεπικοινωνιων και Ταχυδρομιων(ΕΕΤΤ) και μιλησα και με τον δικηγορο μου.Αν δεν λυθει το προβλημα θα κινηθω δικαστικα εναντιον του τεχνικου τμηματος του ΟΤΕ Χανιων.Αρκετα με την κοροιδια του ΟΤΕ στα Χανια.Εως σημερα απο τις 5 Ιουλιου που δηλωσα βλαβη οχι μονο δεν ηρθε συνεργειο του ΟΤΕ στον χωρο μου αλλα ουτε καν μπηκαν στον κοπο να με ενημερωσουν τηλεφωνικα για το προβλημα μου.Απ οταν εγινε διαθεσιμο το ADSL στα Χανια,θυμαμαι εδω στο φορουμ καταναλωτες να διαμαρτυροντε για τα γεματα dslam,τις ελλειψεις πορτων,τις χαμηλες ταχυτητες κατεβασματος,τις χαμηλες ταχυτητες συγχρονισμου και την κακη τεχνικη υποστηριξη.
    Φτασαμε στο 2012 και η κατασταση οχι μονο δεν βελτιωθηκε αλλα εγινε και χειροτερη.
    Παντα ειμαι ενταξει απεναντι στις υποχρεωσεις μου στον ΟΤΕ και πληρωνω τους λογαριασμους μου αρκετες μερες πριν ληξουν.Γιατι τοσες μερες μετα απο αρκετα τηλεφωνα στο 13888 δεν επικοινωνει το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ Χανιων μαζι μου?Γιατι με 'γραφουν' στην κυριολεξια?Γνωριζουν τα κεντρικα του ΟΤΕ Αθηνας αυτη τη συμπεριφορα του τεχνικου τμηματος των Χανιων?Ας το βαλουν καλα στο μυαλο τους εκει στον ΟΤΕ στα Χανια οτι οι καταναλωτες ξυπνησαν και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΝΤΕ!!
    Οσοι εχετε προβλημα υποβαλλετε καταγγελια εδω http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Σήμερα με πήρε τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι, μετά από καταγγελία των εναλλακτικών στην ΕΕΤΤ, όλοι οι συνδεδεμένοι πελάτες του ΟΤΕ στις καινούριες καμπίνες του ΟΤΕ (φαντάζομαι ότι εννοούσε τα mini-dslam) έπεσαν στη μισή ταχύτητα. Προφανώς, επειδή στα mini dslam μέχρι στιγμής ο ΟΤΕ μάλλον δεν έβαζε πελάτες εναλλακτικών, οι εναλλακτικοί κινήθηκαν εναντίον του (για αθέμιτο ανταγωνισμό; - Δε γνωρίζω!). Έτσι λοιπόν με ενημέρωσε ότι δεν είναι βλάβη, αλλά αναγκαστική μείωση ταχύτητας (για άγνωστο χρονικό διάστημα) μέχρι να συζητηθεί η υπόθεση στην ΕΕΤΤ. Και ρωτώ λοιπόν:
    1) Γνωρίζει κανείς από τα μέλη του forum να ισχύει κάτι τέτοιο;
    2) Αν ισχύει, υπάρχει εικόνα για το πότε θα αποκατασταθεί η ταχύτητα;
    3) Αφού μείωσαν αναγκαστικά την ταχύτητα, είναι λογικό να ανέβει το attenuation από το 22 στο 42; Αυτό που έπρεπε να ανέβει θα ήταν μόνο το snr, λόγω μείωσης της ταχύτητας (καλά δεν τα λέω; ).
    4) Αφού η μείωση ταχύτητας γίνεται εσκεμμένα από τον ΟΤΕ και, ενώ μπορώ να πάρω 15mbps από τη γραμμή μου, παίρνω μόνο 7.5, μήπως θα έπρεπε για αυτό το διάστημα που γίνεται αυτή η αναγκαστική μείωση ταχύτητας, ο ΟΤΕ να μου μειώσει το πάγιο που πληρώνω για connx 24mbps;

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cloudman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα με πήρε τεχνικός του ΟΤΕ και μου είπε ότι, μετά από καταγγελία των εναλλακτικών στην ΕΕΤΤ, όλοι οι συνδεδεμένοι πελάτες του ΟΤΕ στις καινούριες καμπίνες του ΟΤΕ (φαντάζομαι ότι εννοούσε τα mini-dslam) έπεσαν στη μισή ταχύτητα. Προφανώς, επειδή στα mini dslam μέχρι στιγμής ο ΟΤΕ μάλλον δεν έβαζε πελάτες εναλλακτικών, οι εναλλακτικοί κινήθηκαν εναντίον του (για αθέμιτο ανταγωνισμό; - Δε γνωρίζω!). Έτσι λοιπόν με ενημέρωσε ότι δεν είναι βλάβη, αλλά αναγκαστική μείωση ταχύτητας (για άγνωστο χρονικό διάστημα) μέχρι να συζητηθεί η υπόθεση στην ΕΕΤΤ. Και ρωτώ λοιπόν:
    1) Γνωρίζει κανείς από τα μέλη του forum να ισχύει κάτι τέτοιο;
    2) Αν ισχύει, υπάρχει εικόνα για το πότε θα αποκατασταθεί η ταχύτητα;
    3) Αφού μείωσαν αναγκαστικά την ταχύτητα, είναι λογικό να ανέβει το attenuation από το 22 στο 42; Αυτό που έπρεπε να ανέβει θα ήταν μόνο το snr, λόγω μείωσης της ταχύτητας (καλά δεν τα λέω; ).
    4) Αφού η μείωση ταχύτητας γίνεται εσκεμμένα από τον ΟΤΕ και, ενώ μπορώ να πάρω 15mbps από τη γραμμή μου, παίρνω μόνο 7.5, μήπως θα έπρεπε για αυτό το διάστημα που γίνεται αυτή η αναγκαστική μείωση ταχύτητας, ο ΟΤΕ να μου μειώσει το πάγιο που πληρώνω για connx 24mbps;
    Ισχύει ότι προσωρινά έχουν ρίξει τις ταχύτητες λόγω καταγγελιών των εναλλακτικών ότι δημιουργούνται προβλήματα. Μείωση δεν μπορείς να διεκδικήσεις σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που έχεις υπογράψει μιας και δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sexrazat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ότι προσωρινά έχουν ρίξει τις ταχύτητες λόγω καταγγελιών των εναλλακτικών ότι δημιουργούνται προβλήματα. Μείωση δεν μπορείς να διεκδικήσεις σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης που έχεις υπογράψει μιας και δεν υπάρχει εγγυημένη ταχύτητα.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως είναι άδικο για εμάς που ζούμε έξω από την πόλη να έχουμε τέτοια αντιμετώπιση, μιας και είμαστε πάντα οι "ριγμένοι", αφού ιδιωτικά δίκτυα εναλλακτικών παρόχων δεν έχουμε στην περιοχή, το δίκτυο είναι ως επι το πλείστον εναέριο και δεν μπορείς να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες και τέλος όλες οι νέες τεχνολογίες και οι επενδύσεις στα δίκτυα γίνονται στις περιαστικές περιοχές με πολύ αργούς ρυθμούς. Εγώ απέκτησα τη δυνατότητα για ταχύτητες "έως 24" μόλις πριν από 8 μήνες και τώρα αναγκάζομαι να υποστώ υποχρεωτικά αυτή τη μείωση ταχύτητας, λες και φταίω επειδή διάλεξα να μείνω εκτός πόλης. Είναι εξοργιστικό! Τέλος πάντων, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το ζήτημα, για την αύξηση του attenuation υπάρχει εξήγηση; Δε θα μπορούσαν απλά να αλλάξουν το προφίλ, χωρίς να πειραχθεί το attenuation;

  9. #9
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Και να ισχυει αυτο που σου ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ,ειναι υποχρεωμενοι να μεριμνησουν για τους δικους τους συνδρομητες και οχι να αδιαφορουν.Κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ.Πιστευω πως μπορεις να διεκδικησεις μειωση του ποσου που πληρωνεις ασχετα απο τη συμβαση που υπογραψες καθως οι περισσοτεροι οροι της συμβασης ειναι παρανομοι και καταχρηστικοι.Ας βαλουν ενα προγραμμα που να ελεγχει στα ποσα συνδεεται ο καθε συνδομητης και να βγαινει αναλογικα η χρεωση.Σε καμια αλλη Ευρωπαικη χωρα δεν συμβαινει αυτο το χαλι με το ADSL.Πληρωνουμε πολλαπλασια και εχουμε τις χειροτερες υπηρεσιες.Οι νομοι της φυσικης για το ADSL μονο στη Ελλαδα δεν ισχυουν,εδω ισχυουν οι 'νομοι του ΟΤΕ'.
    Και μες στην πολη η ιδια αθλια κατασταση επικρατει δυστυχως.Το attenuation εχει κανει με την αποσταση απο το dslam,επρεπε μονο το snr να μεταβληθει στην περιπτωση σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Και γιατί δεν διακόπτεις την υπηρεσία αφού εισαι δυσαρεστημένος ;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    15877/1340
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Speedport 2i
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 28.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί δεν διακόπτεις την υπηρεσία αφού εισαι δυσαρεστημένος ;
    Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά εγώ προσωπικά δεν είμαι δυσαρεστημένος με τον ΟΤΕ. Η μείωση ταχύτητας, απ' ό,τι μου είπε ο τεχνικός, είναι επιβεβλημένη από την ΕΕΤΤ, μετά από καταγγελίες των εναλλακτικών. Είμαι δυσαρεστημένος κυρίως με την απόφαση αυτή της ΕΕΤΤ που πλήττει εμάς που είμαστε κάτοικοι περιαστικών δήμων, που περιμέναμε χρόνια την εγκατάσταση mini-dslam για να δούμε ταχύτητες της προκοπής και, μόλις τις είδαμε, δεν πέρασαν 8 μήνες και τις περιόρισαν βάσει απόφασης στο μισό. Αν έμενα στο κέντρο (ή κοντά στο κέντρο των Χανίων) ταχύτητες έως 24 θα τις είχα εδώ και χρόνια. Διακοπή υπηρεσίας να κάνω, σύμφωνοι, αλλά εδώ υπάρχουν δύο θεματάκια: το πρώτο είναι ότι εγώ είμαι ικανοποιημένος από τον ΟΤΕ και δεύτερο ακόμα κι αν ήθελα να φύγω, εδώ που μένω δεν υπάρχει δίκτυο από κανένα εναλλακτικό. Άρα ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος, είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιον. Βλέπεις η απόσταση 7.5 χμ. από το κέντρο της πόλης είναι μάλλον αποτρεπτικός παράγοντας για τους εναλλακτικούς να κάνουν επενδύσεις τη στιγμή που ο πρώην δήμος Ακρωτηρίου έχει πληθυσμό περίπου 15.000 κατοίκων.
    Σαν πελάτη, δε με απασχολεί καθόλου αυτή η επιχειρηματική κόντρα ΟΤΕ και εναλλακτικών. Εγώ θεωρώ δίκαιο να επιστρέψει η ταχύτητα εκεί που ήταν (15mbps), αλλιώς, επειδή είναι εσκεμμένη η μείωση και δεν οφείλεται σε απόσταση ή άλλα προβλήματα της γραμμής, να μειωθεί κατά ένα μέρος και το πάγιο που πληρώνω. Θα κάνω λίγη υπομονή μήπως βελτιωθεί η κατάσταση και, εάν δε λυθεί σύντομα το πρόβλημα, θα κατέβω πάλι στα 2mbps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cloudman : 23-07-12 στις 23:58.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cloudman;
    ....... Τέλος πάντων, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το ζήτημα, για την αύξηση του attenuation υπάρχει εξήγηση; Δε θα μπορούσαν απλά να αλλάξουν το προφίλ, χωρίς να πειραχθεί το attenuation;
    Δεν είμαι τεχνικός αλλά νομίζω ότι έχει σχέση με τον τρόπο που υλοποιούν τεχνικά την "υποβάθμιση" αυτή.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    155
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12200/1003
    ISP
    OTE
    Router
    Dlink 2741b
    Θα μπορουσε ο ΟΤΕ να επαναφερει τις ταχυτητες των 4 και 8 που πολυ κακως διεκοψε καθως και να προσθεσει μια ταχυτητα στα 15 για παραδειγμα.Αν καποιος δεν θελει να βαλει ταχυτητα στα 2 καθως ειναι πολυ χαμηλη και η περιοχη που μενει του δινει την δυνατοτητα να πιασει ταχυτητες 4+ η 8+ τοτε ειναι καταδικασμενος να βαλει το πακετο των 24 και να πληρωνει για 24.Δεν νομιζω η ΕΕΤΤ να επεβαλε στον ΟΤΕ να μειωσει τις ταχυτητες των συνδρομητων του.Ζητα απο τον τεχνικο να σου δωσει γραπτως την απαντηση αυτη.Ακομα και να υπαρχει τετοια αποφαση πραγμα απιθανο ο ΟΤΕ οφειλε να μεριμνησει για τους συνδρομητες του οπως αναφερω και παραπανω και οχι να αδιαφορει.
    Σχετικα με την αυξηση του attenuation μπορει να σε αλλαξαν dslam και να σε βαλαν σε αλλο πιο μακρινο η το πιο πιθανο να το ριξαν επιτηδες(πραγμα παρανομο)επειδη σε υποβαθμισαν.Απο καποια στατιστικα στοιχεια που κραταω παρατηρω οτι σε μενα το attenuation στα 4 και στα 8 mbit που ειχα πολυ παλια ειναι περιπου το ιδιο με των 24 πραγμα πολυ λογικο καθως εχει να κανει με την αποσταση.
    Οσο για την δικη μου περιπτωση η κασταση δυστυχως παραμενει εως σημερα η ιδια,καμια ενημερωση απο την πλευρα του ΟΤΕ.Θα περιμενω να δω τι θα γινει με την καταγγελια στην ΕΕΤΤ που εχω κανει και μετα θα κινηθω δικαστικα εναντιον του ΟΤΕ Χανιων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος none1 : 23-07-12 στις 17:18.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-04-2009
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Thomson TG788v3
    Διαπίστωσα κι εγώ το ίδιο πράγμα... Δείτε την περίπτωσή μου εδώ: http://www.adslgr.com/forum/threads/...18#post4761118

    Έχει πλάκα που σε μένα φαίνεται λες και έχουν "κόψει" ένα μέρος του φάσματος. SNR και Attenuation είναι όπως πριν.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από none1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορουσε ο ΟΤΕ να επαναφερει τις ταχυτητες των 4 και 8 που πολυ κακως διεκοψε καθως και να προσθεσει μια ταχυτητα στα 15 για παραδειγμα.Αν καποιος δεν θελει να βαλει ταχυτητα στα 2 καθως ειναι πολυ χαμηλη και η περιοχη που μενει του δινει την δυνατοτητα να πιασει ταχυτητες 4+ η 8+ τοτε ειναι καταδικασμενος να βαλει το πακετο των 24 και να πληρωνει για 24.Δεν νομιζω η ΕΕΤΤ να επεβαλε στον ΟΤΕ να μειωσει τις ταχυτητες των συνδρομητων του.Ζητα απο τον τεχνικο να σου δωσει γραπτως την απαντηση αυτη.Ακομα και να υπαρχει τετοια αποφαση πραγμα απιθανο ο ΟΤΕ οφειλε να μεριμνησει για τους συνδρομητες του οπως αναφερω και παραπανω και οχι να αδιαφορει.
    Η διαφορά 2άρας και 24άρας είναι πλέον πρακτικά στα 5 €. Τρεις επιπλέον ταχύτητες θα σήμαιναν ένα απίστευτο αλαλούμ τόσο από πλευράς προσαρμογής των χρεώσεων και της κυκλοφορίας νέων πακέτων ομιλίας όσο και από τεχνικής πλευράς σε σχέση με τη διαχείριση.
    Δεν υπάρχει καμιά απόφαση της ΕΕΤΤ για το συγκεκριμένο θέμα αλλά πιθανότατα η μείωση έχει γίνει στα πλαίσια των ανεπίσημων επαφών που υπάρχουν μεταξύ ΟΤΕ και παρόχων για να ξεκινήσει επιτέλους το Vdsl.
    Μπορεί ο φίλος στα Χανιά να είδε πτώση και δίκαια να διαμαρτύρεται, από την άλλη όμως ακόμα και τώρα είναι σε μια κατάσταση που πριν από 6 μήνες απλά θεωρούσε μακρινό όνειρο.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξαφνικη πτωση ταχυτητας
    Από nightrider στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 22:26
  2. Ξαφνικη πτωση ταχυτητας
    Από lefteris112 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 14:03
  3. Ξαφνική πτώση ταχύτητας
    Από Vitruvian78 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-09, 16:07
  4. Ξαφνική πτώση ταχύτητας
    Από sot στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-09, 12:10
  5. ξαφνικη πτωση ταχυτητας συγχρονισμου
    Από nicko nicko στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-08, 20:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας