Σελ. 102 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.516-1.530 από 1919
  1. #1516
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χρήση που με ενδιαφέρει είναι και να "στήσω" σε κάποια κορυφή και να δω τι μπορώ να πιάσω από εκεί (μια και πάω σε βουνά και εξοχές γενικά, και με αυτοκίνητο και πεζός). Πάντα με το baofeng για να περιορίσω το κόστος, τουλάχιστον προς το παρών. Έχω δει φορητές κεραίες βάσης, αλλά είδα αυτό το βιντεάκι που χρησιμοποιεί την Nagoya NL-770H με λίγο MacGyver στήσιμο, αλλά με καλά αποτελέσματα. Βλέπω ότι Ελλάδα πουλιέται με τη μαγνητική της βάση που είναι αρκετά αξιοπρεπής στα 35 ευρώ. Μήπως είναι καλή ιδέα και για τις 2 χρήσεις;
    Αυτό που θέλεις να κάνεις λέγεται SOTA στον ραδιοερασιτεχνισμό. Ψάξε λίγο να πάρεις ιδέες...Εκεί τίποτα δεν σε περιορίζει παρά μόνο η τσέπη σου...Πίστεψέ με με ένα qrp βραχέο τύπου πλακέτας ή αν σε παίρνει κάτι πιο ακριβό από βουνό κάνεις ΠΟΛΥ καλές επαφές !

  2. #1517
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sv2evs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλεις να κάνεις λέγεται SOTA στον ραδιοερασιτεχνισμό. Ψάξε λίγο να πάρεις ιδέες...Εκεί τίποτα δεν σε περιορίζει παρά μόνο η τσέπη σου...Πίστεψέ με με ένα qrp βραχέο τύπου πλακέτας ή αν σε παίρνει κάτι πιο ακριβό από βουνό κάνεις ΠΟΛΥ καλές επαφές !
    Από ότι βλέπω οι πιο ενδιαφέρουσες (για εμένα) δραστηριότητες θα γίνονται έξω, έχουν αρκετή δόση πατέντας, και σχετικά λογικό κόστος.

    Μου κάνει εντύπωση ότι οι τοπικοί "καταξιωμένοι" ραδιοερασιτέχνες που ασχολούνται και με συλλόγους κτλ ασχολούνται μόνο με το να λένε πως πήγε η μέρα τους μέσω VHF παρόλο που έχουν πολύ και πανάκριβο εξοπλισμό.

  3. #1518
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    πάντως αν θέλεις κάτι πιο δυνατό για το αμάξι (25w αντί για 5w από το uv-5r) υπάρχουν κάτι κινέζικα σε πολύ χαμηλές τιμές

    https://www.ebay.com/itm/Radioddity-...YAAOSww-BaZvHU

    https://www.ebay.com/itm/QYT-KT-8900...gAAOSw5dlaMjAi

    edit:
    απλά μη το συνδέσεις στον αναπτήρα με το καλώδιο που δίνει
    καλύτερα κόψε το καλώδιο αυτό και σύνδεσε το απευθείας στην μπαταρία του αυτοκινήτου (παρεμβάλλοντας ασφάλειες φυσικά και στο θετικό και στο αρνητικό)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atrias : 12-05-18 στις 17:20.

  4. #1519
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως αν θέλεις κάτι πιο δυνατό για το αμάξι (25w αντί για 5w από το uv-5r) υπάρχουν κάτι κινέζικα σε πολύ χαμηλές τιμές

    https://www.ebay.com/itm/Radioddity-...YAAOSww-BaZvHU

    https://www.ebay.com/itm/QYT-KT-8900...gAAOSw5dlaMjAi

    edit:
    απλά μη το συνδέσεις στον αναπτήρα με το καλώδιο που δίνει
    καλύτερα κόψε το καλώδιο αυτό και σύνδεσε το απευθείας στην μπαταρία του αυτοκινήτου (παρεμβάλλοντας ασφάλειες φυσικά και στο θετικό και στο αρνητικό)
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αν μιλάμε για τέτοια ποσά, σε λίγους μήνες σίγουρα θα βάλω και κάτι τέτοιο. Εννοείται θα γίνει με καθαρά δική του γραμμή καθώς ήδη είναι αρκετά πράγματα πάνω στον αναπτήρα και γενικά το αυτοκίνητο έχει πολύ ευαίσθητα ηλεκτρονικά και δεν προσφέρεται για τέτοιες παρασιτικές καταστάσεις.

    Αν και έλεγα να πάω για την εισαγωγική κατηγορία μια και δεν σκόπευα να κάνω κάτι από το σπίτι, θα δούμε, μπορεί και να προλάβω το διάβασμα για την SV, ή να παρανομήσω λίγο σε θέματα ισχύος, γίνονται άλλα αίσχη εξάλλου εδώ και δεν ασχολείται κανείς.

    Αυτά τα φθηνά κινέζικα μου φαίνονται και πολύ ωραία για ιδιοκατασκευές με μπαταρίες UPS και SOTA σε βουνό

    Από μακροζωία πως πάνε; Θα βγάλουν 1-2 χρόνια ή υπάρχει κίνδυνος να χαλάσουν στο μήνα;

  5. #1520
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά και δεν ξέρω την αξιοπιστία τους
    απλά τα έχω δει αρκετά να κυκλοφορούν στο internet γι´αυτό τα ανέφερα
    πιστεύω ότι θα έχουν αντίστοιχη ποιότητα με το uv-5r οπότε μια χαρά θα είναι

  6. #1521
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά και δεν ξέρω την αξιοπιστία τους
    απλά τα έχω δει αρκετά να κυκλοφορούν στο internet γι´αυτό τα ανέφερα
    πιστεύω ότι θα έχουν αντίστοιχη ποιότητα με το uv-5r οπότε μια χαρά θα είναι
    Από ότι βλέπω υπάρχουν και φθηνότερα στα 25watt, θα το μελετήσω. Ρίσκο πάντα υπάρχει, εξάλλου δε μιλάμε για μεγάλο ποσό και θα είναι καλή ευκαιρία να εξοικειωθώ με τα ηλεκτρολογικά του αυτοκινήτου.

  7. #1522
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Να θυμάσαι, ισχύει ότι δίνεις παίρνεις. Ναι φυσικά θα κάνεις την πλάκα σου...ναι σκέφτηκα και εγώ να αγοράσω..ίσως αν δεν είχα άλλη λύση να είχα πάρει. Όπως και να έχει ποτέ δεν μένεις με ένα μηχάνημα σε αυτό το χόμπι. Ότι και αν βγάλεις από θέμα άδειας, μπορείς να βγεις και 'νόμιμος' αρκεί φυσικά να επιλέξεις τα κατάλληλα modes ή αλλιώς διαμορφώσεις.

    υ.γ πάρε ότι μηχάνημα μπορείς για να κάνεις τις συνομιλίες σου και το βασικό να θυμάσαι είναι η ΚΕΡΑΙΑ !

  8. #1523
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω ακούσει/διαβάσει ότι αν πας για Κατηγορία 1 και δεν επιτύχεις, μπορεί να επιτύχεις στην εισαγωγική. Κατέβασα και δοκίμασα το σχετικό πρόγραμμα του υπουργείου και δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, ούτε στο ΦΕΚ διάβασα κάτι σχετικό.

    Και στις 2 κατηγορίες οι ερωτήσεις είναι 100, απλά στην κατηγορία 1 περιλαμβάνονται κάποιες από την εισαγωγική (οι οποίες είναι λίγες και σε καμία περίπτωση δεν βγαίνουν 80 σωστές απαντήσεις η έστω κάποιο λογικό νούμερο). Ισχύει όντως κάτι τέτοιο και με ποιο τρόπο;

  9. #1524
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    παρακαλώ δώσε λινκ για τις 100 ερωτήσεις και το πρόγραμμα του υπουργείου. (έχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα)

  10. #1525
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.278
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://www.yme.gr/index.php?tid=1184

    Προσοχή, θέλει να αυξήσεις τα DPI και νομίζω XP, προσωπικά το τρέχω σε vmware...

  11. #1526
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ακούσει/διαβάσει ότι αν πας για Κατηγορία 1 και δεν επιτύχεις, μπορεί να επιτύχεις στην εισαγωγική. Κατέβασα και δοκίμασα το σχετικό πρόγραμμα του υπουργείου και δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο, ούτε στο ΦΕΚ διάβασα κάτι σχετικό.

    Και στις 2 κατηγορίες οι ερωτήσεις είναι 100, απλά στην κατηγορία 1 περιλαμβάνονται κάποιες από την εισαγωγική (οι οποίες είναι λίγες και σε καμία περίπτωση δεν βγαίνουν 80 σωστές απαντήσεις η έστω κάποιο λογικό νούμερο). Ισχύει όντως κάτι τέτοιο και με ποιο τρόπο;
    Δεν νομίζω να ισχύει αυτό, ή πετυχαίνεις ή αποτυγχάνεις. Εγώ είμαι κατηγορίας εισαγωγικού και αυτόν τον καιρό διαβάζω για να δω της κατηγορίας 1, δύσκολα βλέπω να μάθω αυτά που πρέπει μέχρι τον Ιούνιο που γίνονται οι εξετάσεις εδώ, οι ερωτήσεις είναι περισσότερες και θέλουν περισσότερη ενασχόληση και διάβασμα.

  12. #1527
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Το έχω ακούσει και εγώ αυτό για την 'μεταπήδηση' στην εισαγωγική αν δεν πετύχεις για το SV. Αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες. Καλή επιτυχία σε όλους στις εξετάσεις. Έχουν περάσει 21 χρόνια που έδωσα εγώ, έχουν αλλάξει ΟΛΑ από τότε στις εξετάσεις.

    - - - Updated - - -

    Προκήρυξη Εξετάσεων για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη Α’ Περιόδου 2018, ΠΕ Κεντρικού Τομέα Αθηνών

    Προκηρύσσουμε εξετάσεις για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη (Κατηγορίας 1 & Κατηγορίας Εισαγωγικού Επιπέδου), Α΄ περιόδου 2018, στην περιοχή ευθύνης της Περιφερειακής Ενότητας Κεντρικού Τομέα Αθηνών της Περιφέρειας Αττικής την Τετάρτη 6 Iουνίου 2018 με ώρα ενάρξεως 11:00 π.μ.

    http://www.raag.org/news.asp?ITMID=1133&LANG=GR

  13. #1528
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ευχαριστώ για το λινκ.
    Με μια πρόχειρη ματιά παρατηρώ ότι μερικές ερωτήσεις είναι πανεύκολες, άλλες λογικές και κάμποσες δυσνόητες έως παγίδα.
    πχ:
    4. Εφόσον κατά τη διαμόρφωση μεταβάλλεται το εύρος ή η συχνότητα του φέροντος κύματος, έχουμε διαμορφώσεις FSK;
    γιατί το σωστό είναι το: 2. Λάθος.

    7. Η πυκνότητα ισχύος του πεδίου σε μία κεραία είναι ανάλογη με:
    γιατί το σωστό είναι μόνον το 4. Την ισχύ εξόδου του πομπού.

    9. Λόγω της βηματικής τάσης, που δημιουργείται από την πρόσπτωση ενός κεραυνού στο έδαφος, κίνδυνος τραυματισμού του
    προσωπικού υπάρχει μέχρι:
    γιατί το σωστό είναι το: 4. 50 μ απόσταση από το σημείο της πρόσπτωσης του κεραυνού.

    12. Μέχρι ποια απόσταση από το σημείο πτώσης κεραυνού υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για ένα ραδιοερασιτεχνικό σταθμό σε
    λειτουργία;
    γιατί το σωστό είναι το: 3. Μέχρι 200m.

    κλπ. και πιο πολύ θυμίζουν τα σήματα που δίναμε για το δίπλωμα αυτοκινήτου και πολύ λιγότερο φίλτρο κατάρτισης για να αποθαρρύνει τα ψώνια και τους καγκουρες.
    Μάλλον θα απαιτείται η απομνημόνευση κάποιου τυποποιημένου εγχειριδιου του ΥΜΕ, ή έχουν τις multiple choice γιατί θα βαριούνται να διορθώνουν γραπτά.
    Μπορεί κάτι να μου ξεφεύγει εδώ, από το τα 80s θα έχουν αλλάξει πολύ τα πράματα.

  14. #1529
    Εγγραφή
    29-01-2004
    Περιοχή
    Evosmos,Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.613
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11287/ 1020 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί τις έχουν κάνει multiple choise αλλά όπως και να έχει, μόνο αν τα γνωρίζεις ή μόνο αν τα απομνημονεύσεις θα ξέρεις την σωστή απάντηση. Για να τα γνωρίζεις, κάνεις μαθήματα αν μπορείς σε τοπικό σύλλογο ή αλλιώς διαβάζεις και 'δίνεις'.

  15. #1530
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    SV7QNR

Σελ. 102 από 128 ΠρώτηΠρώτη ... 829297100101102103104107112122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. και εδώ τη γνώμη σας για νεο μηχανημα
    Από Amorfis στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-08, 10:55
  2. Ποιος απο εδώ ΔΕΝ εχει δει τον Τιτανικο και γνώμες σας...
    Από teo_L20 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-06, 17:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας